Msza "ostatniej szansy" w kościele przy ulicy Niskiej

  • 16.10.2019, 10:17
  • Joanna Sztymelska
Msza "ostatniej szansy" w kościele przy ulicy Niskiej
Już w każdą niedzielę można wziąć udział w mszy "ostatniej szansy", jakie są odprawiane w niedziele o godzinie 19.30 w kościele pw. w. Rodziny przy ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim. W ubiegłym rokuodbywały się w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Od września tego roku są już w każdą niedzielę.

W niedzielę, 13 października 2019 roku, mszę "ostatniej szansy" odprawił ksiądz Krzysztof Hajkowski. Ksiądz Grzegorz Chirk - proboszcz parafii św. Rodziny razem z przedstawicielami grupy Oratorium, działającego przy kościele, byli w tym dniu w Rzymie, gdzie papież Franciszek kanonizował jednego z filipinów - Jana Henryka Newmana. 

Msza poświęcona była właśnie temu świętemu. W kazaniu ksiądz Krzysztof Hajkowski przybliżył sylwetkę  Jana Henryka Newmana. W wieku 44 lat odłączył się od kościoła anglikańskiego, przystępując do kościoła katolickiego. W czasie pobytu w Rzymie zapoznał się z Oratorium św. Filipa Neri (założonym w XVI w. stowarzyszeniem księży katolickich). 30 maja 1847 przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. Pius IX upoważnił Newmana do zakładania Oratoriów w Anglii oraz – w razie potrzeby – do modernizowania reguły św. Filipa.   

 

Jego wyniesienie na ołtarze odbyło się 19 września 2010 roku podczas mszy w Cofton Park w Birmingham, w czasie pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2018 komisja teologów zatwierdziła cud kanonizacyjny za wstawiennictwem bł. Jana Henryka Newmana. 12 lutego 2019 ten sam cud został uznany przez papieża Franciszka, co otworzyło drogę do jego kanonizacji i data jego wyniesienia została ogłoszona na konsystorzu, który odbył się 1 lipca 2019.

13 października 2019 podczas uroczystej eucharystii na placu św. Piotra papież Franciszek ogłosił jego, i czterech innych błogosławionych, świętymi wpisując ich w katalog świętych - czytamy w Wikipedii na temat świętego Jana Hentyka Newmana.

Jan Henryk Newman bliski jest tomaszowskim księżom z ulicy Niskiej, którzy także należą do zakonu filipinów.

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe