Strażacy z Białobrzeg z gościnnie otwartymi drzwiami

  • 22.10.2019, 20:24
  • Joanna Sztymelska
Strażacy z Białobrzeg z gościnnie otwartymi drzwiami
W niedzielę, 20 października 2019 roku, Ochotnicza Straż Pożarna w dzielnicy Białobrzegi otworzyła swoje drzwi dla wszystkich gości. Każdy miał możliwość obejrzeć używanego sprzetu i porozmawiać o codziennej działalności strażaków

W strukturę Jednostki wpisują się dwie grupy: Grupa Medyczna OSP w Tomaszowie Maz. - Białobrzegi (działająca od 2011 r.) oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego (powstała z powołaniem JRS).

Celem zorganizowania dnia otwartego było zintegrowanie środowiska białobrzeskiego. OSP w dzielnicy Białobrzegi ma nadzieję, że dzięki tego rodzaju promocji zwiększy się liczba strażaków ochotników. Dotyczy to szczególnie dzieci, które do ukończenia 18 roku życia mają możliwość zapisać się do Drużyny Młodzieżowej, która obecnie w tej tylko jednsotce liczy 15 członków (11 chłopców i 4 dziewczęta). Drużyna spotyka się w każdą sobotę o godzinie 10.00, a jej opiekunem jest  Mateusz Golewski.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 1995 roku. Została także włączona do kampanii obwodowej województwa łódzkiego "Kampania Gaśnicza Tomaszów Mazowiecki". OSP Białobrzegi jest Jednostką kategorii II, co jest najwyższą kategorią jeśli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne. 

W ubiegłym  roku OSP obchodziło jubileusz 90-lecia powstania. Z tej okazji otrzymała nowy sztandar, który został poświęcony i znajduje się w Strażnicy na honorowym miejscu. 

Jednostka powstała w 1928 roku jako straż ogniowa. Było o niej zawsze głośno wśród mieszkańców. Wygrywała najróżniejsze zawody. Obecnie działa w niej 54 strażaków, a prezesem  jest Alicja Puchalska.

- Dzięki uprzejmości prezydenta Marcina Witko i Rady Miejskiej, dostaliśmy przez te cztery lata dużo dotacji, co nam umożliwiło wyremontowanie całkowite garażu. Z Budżetu Obywatelskiego mamy wykonany piękny teren wokół Strażnicy  łącznie z siłownią zewnętrzną. To dzięki staraniom naszych strażaków, którzy zbierali głosy.  Na ten moment także założyliśmy instalację grzewczą, a za moment będziemy remontować salę szkoleniową i widowiskową z prawdziwego zdarzenia. 

Jednostka w 2016 roku otrzymała dyplom Najpopularniejszej Jednostki w województwie łódzkim. Nagrodą były 4 tysiące złotych na zakup sprzętu AGD. Dzięki temu udało się nabyć: telewizor, odkurzacz do sprzątania samochodów, toster, kuchenkę mikrofalową, czajniki elektryczne  i inne drobniejsze sprzęty. 

Systematycznie Jednostka otrzymuje dotację z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pieniądze przydziela Komendant Główny do dyspozycji Komendanta Powiatowego, który rozdziela dla poszczególnych OSP w zależności od ilości wyjazdów do akcji. 

- Komendant Powiatowy PSP w ubiegłym roku przydzielił OSP w Białobrzegach wyższą dotację, dzięki czemu wyremontowany został garaż - powiedziała Alicja Puchalska - prezes OSP w Białobrzegach. 

Strażacy z OSP w Białobrzegach mają wiele zajęć. To nie tylko wyjazdy do pożarów i inne akcje, których jest ok. 100 do 130 w roku, ale też wizyty szkoleniowe w szkołach. Prowadzone są prelekcje w tematach: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ w OSP działa specjalna Grupa Medyczna, która powstała w 2011 roku. Zajęcia zat. "Nie dla czadu" i "Stop wypalaniu traw" strażacy prowadzili we wszystkich tomaszowskich szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.  

Pomysłodawcami zorganizowania otwartych drzwi byli sami strażacy. Przygotowali wszystkie atrakcje, jakie zapewnili odwiedzającym, tak dorosłym, jak i dzieciom. Zwiedzanie rozpoczęło się od pomieszczenia historycznego, gdzie można było obejrzeć Kroniki OSP, które prowadzi od wielu lat Alicja Puchalska, obecnie prezes Jednostki. Za prowadzenie Kronik otrzymała nagrody. Kolejne stanowisko, medyczne prowadzili ratownicy medyczni z Łukaszem Zającem - liderem tej grupy na czele. Kilka stanowisk bojowych, gdzie strażacy opowiadali o sprzęcie, jaki posiadają i do czego służy. 

Od trzech lat Strażnica posiada nowy, ciężki samochód bojowy, który również można było obejrzeć z bliska. Dużą atrakcją dla dzieci było to, że mogły usiąść  w miejscu kierowcy, nacisnąć na klakson i syrenę, włączyć światła, nawet wejść na dach samochodu. Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach jest Piotr Ryszka, który strażakiem ochotnikiem jest po godzinach pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim. 

Przygotowany też był poczęstunek dla wszystkich, którzy odwiedzili OSP - ciastka, owoce i gorący żurek, który ugotował jeden ze strażaków. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe