Złoto dla Bosiek

  • 24.10.2019, 23:28 (aktualizacja 29.10.2019, 21:52)
  • Mariusz Strzepek
Złoto dla Bosiek
Karolina Bosiek (Pilica Tomaszów Mazowiecki) i Artur Janicki (Błyskawica Domaniewice) oraz sprinterskie drużyny Cuprum Lubin i Stoczniowca Gdańsk wywalczyły złote medale pierwszego dnia Mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które rozpoczęły się w czwartek w Tomaszowie Mazowieckim.

Mistrzostwa są otwarciem sezonu łyżwiarskiego w Polsce. Już za niespełna miesiąc w Tomaszowie Mazowieckim odbędą się zawody Pucharu Świata, które będą najważniejszym wydarzeniem w tym sezonie w łyżwiarstwie szybkim w Polsce.

Pierwszego dnia rewelacyjnie spisała się 19-letnia Bosiek, która na dystansie 3000 metrów wyprzedziła Natalię Czerwonkę. Tytułu nie mogła bronić Magdalena Czyszczoń, która niespełna dwa tygodnie przed mistrzostwami niefortunnie upadła i złamała rękę.

– To zwycięstwo to taki krok do przodu. Ten sezon zaczęłam dużo lepiej niż poprzedni. Jest mniej doświadczonych zawodniczek, bardziej startujemy w gronie rówieśników, ale młodzi zawodnicy są zawzięci. Fajnie, że wygrałam z Natalią, ale żeby poczuć się lepiej musiałabym z nią wygrać 1500 metrów – mówiła Bosiek.

W rywalizacji indywidualnej na 5000 metrów mężczyzn triumfował 21-letni Janicki, który zaledwie o dwie setne sekundy okazał się lepszy od Szymona Pałki. Z kolei w rywalizacji drużyn sprinterskich wśród pań wygrała ekipa Cuprum Lubin m.in. z Kają Ziomek w składzie, a wśród panów najlepsi okazali się panczeniści Stoczniowca Gdańsk.

– To mój pierwszy medal w kategorii senior, więc radość była ogromna. Moim celem były starty w Pucharze Świata. I jak widać udało się, mam tę przepustkę – cieszył się Janicki.

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do niedzieli. W piątek na tafli Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim rywalizować będą sprinterzy i sprinterki, a zaplanowane są także biegi drużynowe.

– To są oczywiści kwalifikacje do Pucharów Świata, ale też taki pierwszy poważny sprawdzian. Wiadomo, że zawodnicy mają za sobą zawody testowe w Inzell, ale tutaj jest walka o stawkę, o medale i bilety na Puchar Świata. Mam nadzieję, że ci zawodnicy będą czekali na medale krócej, niż moje pokolenie, a my, ze strony związku i przy pomocy ministerstwa, będziemy starali im się to umożliwić – mówił po pierwszym dniu zawodów Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Mistrzostwa Polski na dystansach odbędą się w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. PKOl, który w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego powołania, objął patronat nad imprezą w Tomaszowie Mazowieckim.

Wyniki 1. dnia MP na dystansach:

Kobiety

3000 m
1. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4.18,00
2. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz.) 4.20,46
3. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Maz.) 4.25,36

sprint drużynowy
1. MKS Cuprum Lubin 1.36,50 (Kaja Ziomek, Adrianna Kluk, Aleksandra Kluk)
2. AZS AWF Katowice 1.36,60 (Andżelika Wójcik, Olga Kaczmarek, Aleksandra Kapruziak)
3. KS Pilica Tomaszów Maz. 1.36,84 (Natalia Jabrzyk, Daria Kopacz, Aleksandra Czapnik)

Mężczyźni

5000 m
1. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 6.39,86
2. Szymon Pałka (Stoczniowiec Gdańsk) 6.39,88
3. Adrian Wielgat (Stoczniowiec Gdańsk) 6.44,77

sprint drużynowy
1. GKS Stoczniowiec Gdańsk 1.23,65 (Artur Nogal, Sebastian Kłosiński, Marcin Bachanek)
2. KS Pilica Tomaszów Maz. 1.26,15 (Jakub Piotrowski, Damian Żurek, Mateusz Owczarek)
3. GKS Stoczniowiec Gdańsk II 1.26,47 (Adrian Wielgat, Dawid Burzykowski, Jan Świątek)

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe