Mówią "NIE" dla wycinki morwy czarnej przy Kościółku św. Idziego w Inowłodzu

  • 26.10.2019, 09:07 (aktualizacja 29.10.2019, 22:27)
  • Mariusz Strzepek
Mówią "NIE" dla wycinki morwy czarnej przy Kościółku św. Idziego w Inowłodzu
Około 100-letnia morwa czarna rośnie przy Kościółku św. Idziego, który jest rozpoznawalnym symbolem Inowłodza.

Cenią go nie tylko sami mieszkańcy, których członkowie rodzin są pochowani przy sąsiadującym cmentarzu. Jest celem wielu spacerów kończących się wspaniałym widokiem panoramy Inowłodza. Jest również miejscem, do którego podążają licznie przyjeżdżający turyści, którzy ceniący go zwłaszcza ze względów historycznych i ze względu na okalającą go przyrodę.

W ostatnim czasie dokonywano masowych wycinek drzew, które znajdywały się na terenie cmentarza. Administrator argumentował to chorobami drzew, ale „pod topór” również poszły młode, niedawno zasadzone drzewa. Czyn ten spotyka się do dziś z ogromną krytyką. Miejsce straciło swój urok. Działa to zarówno na szkodę turystyki, jak i środowiska naturalnego.

Na samym wzgórzu pozostało już niewiele drzew. Ku naszemu zdziwieniu, administrator chce ponownie wycinać drzewa, które znajdują się na terenie zabytku.

Wcześniej w mediach społecznościowych, strona „Inowłodzkie Rendez-vous” napisała: ” Drzewa umierają stojąc! Te niezwykłe słowa cudownego tekstu stają się „ciałem na naszych oczach”. Wystarczy podejść do „Idziego”, minąć furtę przykościelnego cmentarza i popatrzeć w bok, w prawo, ku Pilicy. I zobaczycie rozdarte serce konającego drzewa! Nie pospolitego, choć i tego byłoby żal w tej sytuacji. To drzewo to rzadkość w okolicy. To Czarna morwa! Stuletnia, jeśli nie starsza. Pamiętająca ostatnią konsekrację kościoła!”.

To zaniepokoiło mieszkańców, którzy poinformowali nas, jako Fundację Czystej Wsi, że trzeba interweniować. Poszliśmy do księdza, który jest administratorem przestrzeni zabytku. Wydawało nam się, że doszliśmy do porozumienia. Myliliśmy się.

Piszę do Państwa z prośbą, aby powstrzymać wycinkę morwy czarnej i pozwolić Gminie Inowłódz oraz Fundacji Czystej Wsi, uratować drzewo. Wójt Gminy zadeklarował znalezienie ekspertów, którzy uratują morwę.

Powiedz "NIE" wycince morwy czarnej!

link do petycji

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 30.10.2019, 18:18
Do "maniek": wyspowiadanie się z "obrażania" księdza?! Ksiądz powinien być porządnym człowiekiem, tak jak każdy inny człowiek. A nawet lepszym od zwykłych zjadaczy chleba. Więc należy być tym bardziej oburzonym, jeżeli ksiądz zarządza usunięcie wyjątkowego drzewa, nie pytając lokalnej władzy.
Marek M.
Marek M. 29.10.2019, 22:58
Bog pozwolił na dużo wycinek...parę lat temu wycieli stu letnie wierzby lub inne drzewa nad Pilicą... potrzebna była zgoda...ale wycieli...było głośno o tym...miała być kara po 120 tys. zł od drzewa ale ucichło, wiadomo dlaczego.
Nie wycinaj drzew!!!
Nie wycinaj drzew!!! 26.10.2019, 19:47
Sprzątać, przycinać, zamiatac liście a NIE WYCINAĆ!!! Księdzu z Inowlodza drzewo 100 letnie przeszkadza? Niech pojedzie na ryby nad morze i każe zlikwidować fale...
maniek
maniek 26.10.2019, 13:19
Dobrze panowie poniżej że jutro niedziela i będziecie mogli się wyspowiadac z obrazania księdza
Ajdejano
Ajdejano 26.10.2019, 12:06
Go Tego poniżej: 100% racji. Tzw. "nowocesne" kołtuństwo, to zwykli debile, dla których spalinowa piła to ulubiony sprzęt.
Dziwię się Bogdanowi- Wójtowi, że na to pozwala.
🌲🌲🌲🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌳🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌳🌲🌴
🌲🌲🌲🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌳🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌲🌳🌴🌳🌲🌴 26.10.2019, 11:25
Dobrze, ze sie ludzie odzywacie.

Drwalomania to jest niestety zmora teraz. Kosiara spalinowa to ulubiony rekwizyt nowoczesnego koltuna, po samochodziku. Un bedzie cywilizowal nam przestrzen :( Kazda naprawa ulicy, pd razu tna drzewa.

Majac korzenie chlopskie, iczciwie musze przuznac, ze to niestety wsrod chlopow jest zamilowanie do wyrebu wszystkego dookola jest.

3mam za was kciuki, piszcie gdzie sie da! Prowokujcie do duskusji na ten temat!
Oleńka
Oleńka 26.10.2019, 13:47
Czy to prawda że zjechali eksperci i orzekli że te stare konary zagrażają konstrukcji 900 letniego kościółka? Jestem zalękniona tym faktem bo te drzewa stanowią piękną całość z tą perełka architektoniczną.
Uj
Uj 29.10.2019, 23:00
Nie prawda. Żadne konary nie zagrażają kościółkowi bo nie rosną w tak bliskiej odległości. A mowa tu o morwie na zdjęciu.
🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🍆🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🍆🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲
🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🍆🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🍆🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲 26.10.2019, 16:17
Sprawy z Inwolodza nie znam, zatem przepraszam. Natomiast w Tomaszowie ogolocenie Warszawskiej od Galerii do Grota, Szerokiej od Warszawskiej do Kwiatowej wyglada bardzo podejrzanie. Oczywiscie mozna sobie zalatwic opinoe dendrologa, ktory nawet nie bedac na miejscu orzeknie, ze spruchniale. Na innych ulicach o nie mniejszym natezeniu ruchu drzewa stoja, a gdy tylko droga jest remontowana od razu ciecie wszystkiego :( Latwiej jest widocznoe budowac, ale dla inwestor nie to powinno byc priorytetem.

Jest moda na pustynie z betonu :( Szczerze powedziawszy, to jedyna nadzieje jaka wiaze z Sowinska z Lewicy, to to, ze bedzie naglasniac choc ten jeden problem. Bo zle sie zyje bez zieleni, ptakow i pszczol.
🌳🌲🌳🌲🌳🍆🌳🌲🌳🌲🌳🍆🌳🌲🌳🌲🌳🌲🐗
🌳🌲🌳🌲🌳🍆🌳🌲🌳🌲🌳🍆🌳🌲🌳🌲🌳🌲🐗 27.10.2019, 12:15

Spróchniale

Pozostałe