Wygląda dziwnie ale tak ma być

  • 01.11.2019, 08:59 (aktualizacja 01.11.2019, 09:29)
  • red.
Wygląda dziwnie ale tak ma być
Powiat Tomaszowski remontuje aktualnie drogę okolicach miejscowości Stasiolas. Mieszkańcty zwracają uwagę na "nietypowe" pobocza, które są wyłozone betonową kostką brukową. Pytają, czy mają one stanowić chodnik dla pieszych, czy ich przeznaczenie jest jakieś inne (zob. załączoną fotografię). Okazuje się, że problem stanowią drzewa, będące pomnikami przyrody.

- Kostka, która została ułozona nie stanowi chodnika. nie jest to chodnik i nigdy nim nie będzie. Mamy tu utwardzone pobocze. W tej chwili wygląda to być może dziwnie. Powodem jest fakt, że poziom obecnej drogi jest sporo niższy, niż ta która jest budowana. Przerwy spowodowane są tym, że drzewa wzdłuż tej drogi są uznane za pomniki przyrody. O zgodę na ich wycięcie występowaliśmy w 2017 roku. Do tej pory nie udalo się jej uzyskać. Ponieważ nie możemy ich wyciąć, wokół nich na równi z kostką zostanie wysypany tłuczeń - wyjaśnia naczelnik Zarządu Dróg Powiatowych, Beata Zysiak. 

Pomnik przyrody – prawnie chroniony obszar lub obiekt przyrody żywej lub nieożywionej, ustanowiony w celu zachowania zjawisk przyrodniczych oraz elementów przyrody cechujących się szczególną wartością naukową, kulturową, krajobrazową i historyczno-pamiątkową. 

Termin został wprowadzony przez niemieckiego przyrodnika i podróżnika Aleksandra von Humboldta na przełomie XVIII i XIX w. Pojęcie to rozwinął i wprowadził w życie niemiecki botanik i paleobotanik Hugo Wilhelm Conwentz, który na początku XX w. prowadził  inwentaryzację głazów narzutowych na Pomorzu Gdańskim, a także sporządził spis starych drzew rosnących ówcześnie w Polsce. Pod pojęciem pomnika przyrody proponował objąć ochroną także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Hugo Conwentz wprowadził także urząd konserwatora przyrody.

Pomnik przyrody jako jedna z 10 kategorii obszarów chronionych został zaproponowany po raz pierwszy w raporcie przygotowanym przez Komisję Parków Narodowych i Obszarów Chronionych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w 1978 r. W styczniu 1994 r. na XIX Zgromadzeniu Generalnym IUCN zatwierdzono 8 kategorii obszarów chronionych. Obszarem chronionym uznano „obszar lądu lub morza objęty ochrona prawną w celu utrzymania różnorodności biologicznej, a także związanych z nim zasobów naturalnych i kulturowych, zabezpieczony skutecznie przed zniszczeniem”. Pomnik przyrody otrzymał kategorię III po ścisłym rezerwacie przyrody (obszaru dzikiej przyrody) (I kategoria) i parku narodowym (II kategoria).

Aktem prawnym regulującym ochronę pomników przyrody w Polsce jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Kryteria uznania danego obszaru lub obiektu za pomnik przyrody zostały określone w drodze w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska w dniu 17 grudnia 2017 r. Pomniki przyrody w Polsce ustanawiane są od 2009 r. przez radę gminy.

Kryteria uznania danego obszaru lub obiektu za pomnik przyrody mogą mieć charakter jakościowy (wyróżnianie się wśród innych obiektów lub obszarów danymi cechami) oraz ilościowy (np. wielkość pierśnicy charakterystyczna dla danego gatunku drzewa).

Obiekty przyrody ożywionej (drzewa i krzewy) mogą wyróżniać się spośród innych okazów swojego gatunku takimi cechami jak m.in. obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój, występowanie w skupiskach, szpalerach lub alejach oraz unikalnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi, krajobrazowymi lub historycznymi.

Źródło: ekologia.pl

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Niewiadow
Niewiadow 21.11.2019, 15:41
Co do sesji rady gminy ujazd i wypowiedzi wojta i szczucia ludzi na radnych,to nie radni decyduja czy bedzie droga czy nie!j(to co mogli zrobili)esli pan wojt nie potrafi dogadac sie ze starostom to jego problem!(i cala gmina przez to cierpi )i brak dobrej woli z jego strony!jesli uwaza ze to wina radnych to rownie dobrze wszystkie dziurawe gminne drogi to wina kogo?gospodarza czyli wojta!nie soltysow jak kiedys jeden z soltysow go zgasil (szach mat!)droga w przesiadlowie to tez szczucie ludzi na radnych doskonale wiemy ze wojt jest dobrym manipulatorem a merytorycznie to pionek!droga w przesiadlowie bylaby gdyby wojt nie oklamam mieszkancow ojrznowa tobiasz przesiadlowa i nie obiecal im kanalizacji i gazociagu !!!i za to powinien przeprosic a zrobil to?juz radnych niech nie przeprasza a mieszkancow w/w miejscowosci!i w koncu niech naprawia drogi ktore tego wymagaja badz drogi gdzie ludzie nie maja wogole asfaldu a nie takie gdzie sa jeszcze dobre!!!bo to juz brak gospodarnosci!Mniej selfie a wiecej roboty bo juz sie zygac chce!
Ujazd
Ujazd 23.11.2019, 20:54
Karma wraca!gdzie byl na sesji ten szczuciciel?
Ny
Ny 21.11.2019, 16:08
https://m.facebook.com/story.p…
Ny
Ny 21.11.2019, 16:04
Radni powiatowi nie maja obowiazku byc na sesji rady gminy!tylko u nas w gminie wojcina zrobil sobie taki zapis,w zadnej gminie w powiecie nie ma takiego zapisu,to takie widzi mi sie wojta?rownie dobrze mozna bylo by wymyslec ze na sesjach musi byc ktos z sejmiku wojewodzkiego czy np starosta,czy jakis posel bo pan wojt tak chce;)smiech na sali
Ujazd
Ujazd 05.11.2019, 08:17
Prosze wejsc na profil wojta i zobaczyc jaka prowadzi dyskusje na temat drog w gminie,ta juz jest szczyt chamstwa i bezczelnosci!!!
?
? 08.11.2019, 21:27
Moze nauki pobieral u Sławomira Neumanna?
Ujazd
Ujazd 04.11.2019, 15:01
Prosze pokazac droge w skrzynkach jaka pan wojt zalatwil:)to jest dopiero zenada!
Kowal
Kowal 03.11.2019, 15:33
Spoko bedzie nowy odcinek absurdy drogowe.
kiki
kiki 02.11.2019, 06:17
Brawo....walić kasiorę dalej w błoto dopóty jej jest nadmiar na pierdoły !!!
Przejezdny
Przejezdny 01.11.2019, 18:41
Hej płaczki. Jeżdżę tamtędy drugą dekadę. Płaczecie, że macie namiastkę chodnika choć wcześniej nie mieliście nic. Warunki są jakie są. Nasrane drzew, że gdyby ktoś chciał wyciąć choć jedno płakali byście jeszcze bardziej. Klasyczne Polaczki, jest źle, ale jak chcą mi poprawić to i tak będę narzekał. Asfaltu tam nigdy nie było, ale teraz jak położą to będziecie płakać, że chodnik za mały. CHWWD.
Gość
Gość 07.11.2019, 20:13
To życzę Ci szczęścia podczas większego wiatru. To może coś zrozumiesz.
Pawełek
Pawełek 02.11.2019, 16:12
Święta prawda z tym wszędobylskim płaczem co niektórych. Każda rzecz zrobiona jest negowana, ta dobrze i ta źle. Towarzystwo tak się nauczyło i tylko słychać ciągłe miałczenie, stęki i kwęki. Pies was trącał z takim podejściem. Nic się nie podoba, to oglądacie własny tyłek w lusterku, wyłącznie w domowym zaciszu.
tom
tom 01.11.2019, 18:38
To chyba kawał na prima aprilis, to jakieś jaja, niemożliwe...
q1q
q1q 01.11.2019, 11:44
Idiotyzm urzędowych wykrztałciuchów. Można było położyć za drzewami.
Lux
Lux 01.11.2019, 16:01
O ile za drzewami jest jeszcze pas drogi.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 01.11.2019, 12:58
Utwardzenie pobocza drogi za drzewami? Gratuluję.
Ps. Wykształciuchów nie wykrztałciuchów
.
. 01.11.2019, 11:26
Jak zwykle z inwestycjami PiSu, zawsze mozna sie do czegos przyczepic, a dla mnie podstawą oceny jest jedno: NIE BYLO A JEST.

Wszystko mozna potem modyfikowac, zwykle to sa kosmetyczne zmiany ktore postkomunisci z zazdrosci rozdymaja go mega problemów.

Bedzie chodnik, bedzie bezpieczniej, nawet z tymi drzewami.
.
. 01.11.2019, 11:30
Niech te drzewa obłożą tylko jak najstaraniej i nie jest zle. Nie trzeba nawet schodzic z chodnika. Powat musi mowic to co mowi, ze to nie jest chodnik, ale w przyszlosci nie jednemu dzieciakowi czy starowince uratuje to zycie. Chwala Wam za to! Brawo!
Gość
Gość 07.11.2019, 20:27
Tylko tam prawie nie ma domow i dzieciaków z tego co wiem
WuPe
WuPe 01.11.2019, 10:06
I co pani Beata Zysiak zaproponowałaby w tym miejscu po wycięciu tych drzew??? Te badyle, którymi obsadzane są obecnie ulice, z których nic się nie przyjmuje i z góry wiadomo, że nie zrekompensuje to utraty tak dużej biomasy? Po co w ogóle marnować nasze pieniądze na taką bzdurę jak to pobocze? Jakieś tłumy chodzą tamtędy pieszo? Trzeba też wspomnieć, iż nieumiejętne obsypanie drzewa tłuczniem - co śmiem teierdzić ma miejsce w większości przypadków (patrz np. św. Antoniego) prowadzi do jego degeneracji.
?
? 01.11.2019, 11:33
Trzeba też wspomnieć, iż nieumiejętne obsypanie drzewa tłuczniem - co śmiem teierdzić ma miejsce w większości przypadków (patrz np. św. Antoniego) prowadzi do jego degeneracji.


A to dlaczego?
WuPe
WuPe 01.11.2019, 23:51
Ponieważ drzewo, to nie dekoracja, a żywy organizm. Potwornie źle znosi zasypywanie styku pnia z ziemią. Poza tym zmienia się stosunki wodne oraz dostęp korzeni do tlenu. W tym przypadku okolice dodatkowo wyłożono kostką. W konsekwencji drzewo obumiera i to niekoniecznie nagle. Jego agonia może trwać latami co wykorzystują ,,amatorzy od zieleni" (typu jak mniemam po wypowiedziach pani Zysiak), którym ciężko udowodnić po latach umyślne działanie.
?
? 02.11.2019, 23:21
Widocznie obumierają przez całe dekady. Mnóstwo parków jest tak urządzonych. Ale nie odbieraj tego jako podważanie Twojej opinii. Jesteś wieloletnim dendrologiem, nawet nie śmiem. Drzewo mogłoby mieć 1000 lat a będzie żyło tylko 300. Masz racje.

Pozostałe