Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:10
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Wygląda dziwnie ale tak ma być

Powiat Tomaszowski remontuje aktualnie drogę okolicach miejscowości Stasiolas. Mieszkańcty zwracają uwagę na "nietypowe" pobocza, które są wyłozone betonową kostką brukową. Pytają, czy mają one stanowić chodnik dla pieszych, czy ich przeznaczenie jest jakieś inne (zob. załączoną fotografię). Okazuje się, że problem stanowią drzewa, będące pomnikami przyrody.

- Kostka, która została ułozona nie stanowi chodnika. nie jest to chodnik i nigdy nim nie będzie. Mamy tu utwardzone pobocze. W tej chwili wygląda to być może dziwnie. Powodem jest fakt, że poziom obecnej drogi jest sporo niższy, niż ta która jest budowana. Przerwy spowodowane są tym, że drzewa wzdłuż tej drogi są uznane za pomniki przyrody. O zgodę na ich wycięcie występowaliśmy w 2017 roku. Do tej pory nie udalo się jej uzyskać. Ponieważ nie możemy ich wyciąć, wokół nich na równi z kostką zostanie wysypany tłuczeń - wyjaśnia naczelnik Zarządu Dróg Powiatowych, Beata Zysiak. 

Pomnik przyrody – prawnie chroniony obszar lub obiekt przyrody żywej lub nieożywionej, ustanowiony w celu zachowania zjawisk przyrodniczych oraz elementów przyrody cechujących się szczególną wartością naukową, kulturową, krajobrazową i historyczno-pamiątkową. 

Termin został wprowadzony przez niemieckiego przyrodnika i podróżnika Aleksandra von Humboldta na przełomie XVIII i XIX w. Pojęcie to rozwinął i wprowadził w życie niemiecki botanik i paleobotanik Hugo Wilhelm Conwentz, który na początku XX w. prowadził  inwentaryzację głazów narzutowych na Pomorzu Gdańskim, a także sporządził spis starych drzew rosnących ówcześnie w Polsce. Pod pojęciem pomnika przyrody proponował objąć ochroną także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Hugo Conwentz wprowadził także urząd konserwatora przyrody.

Pomnik przyrody jako jedna z 10 kategorii obszarów chronionych został zaproponowany po raz pierwszy w raporcie przygotowanym przez Komisję Parków Narodowych i Obszarów Chronionych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) w 1978 r. W styczniu 1994 r. na XIX Zgromadzeniu Generalnym IUCN zatwierdzono 8 kategorii obszarów chronionych. Obszarem chronionym uznano „obszar lądu lub morza objęty ochrona prawną w celu utrzymania różnorodności biologicznej, a także związanych z nim zasobów naturalnych i kulturowych, zabezpieczony skutecznie przed zniszczeniem”. Pomnik przyrody otrzymał kategorię III po ścisłym rezerwacie przyrody (obszaru dzikiej przyrody) (I kategoria) i parku narodowym (II kategoria).

Aktem prawnym regulującym ochronę pomników przyrody w Polsce jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Kryteria uznania danego obszaru lub obiektu za pomnik przyrody zostały określone w drodze w drodze rozporządzenia Ministra Środowiska w dniu 17 grudnia 2017 r. Pomniki przyrody w Polsce ustanawiane są od 2009 r. przez radę gminy.

Kryteria uznania danego obszaru lub obiektu za pomnik przyrody mogą mieć charakter jakościowy (wyróżnianie się wśród innych obiektów lub obszarów danymi cechami) oraz ilościowy (np. wielkość pierśnicy charakterystyczna dla danego gatunku drzewa).

Obiekty przyrody ożywionej (drzewa i krzewy) mogą wyróżniać się spośród innych okazów swojego gatunku takimi cechami jak m.in. obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój, występowanie w skupiskach, szpalerach lub alejach oraz unikalnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi, krajobrazowymi lub historycznymi.

Źródło: ekologia.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Niewiadow 21.11.2019 15:41
Co do sesji rady gminy ujazd i wypowiedzi wojta i szczucia ludzi na radnych,to nie radni decyduja czy bedzie droga czy nie!j(to co mogli zrobili)esli pan wojt nie potrafi dogadac sie ze starostom to jego problem!(i cala gmina przez to cierpi )i brak dobrej woli z jego strony!jesli uwaza ze to wina radnych to rownie dobrze wszystkie dziurawe gminne drogi to wina kogo?gospodarza czyli wojta!nie soltysow jak kiedys jeden z soltysow go zgasil (szach mat!)droga w przesiadlowie to tez szczucie ludzi na radnych doskonale wiemy ze wojt jest dobrym manipulatorem a merytorycznie to pionek!droga w przesiadlowie bylaby gdyby wojt nie oklamam mieszkancow ojrznowa tobiasz przesiadlowa i nie obiecal im kanalizacji i gazociagu !!!i za to powinien przeprosic a zrobil to?juz radnych niech nie przeprasza a mieszkancow w/w miejscowosci!i w koncu niech naprawia drogi ktore tego wymagaja badz drogi gdzie ludzie nie maja wogole asfaldu a nie takie gdzie sa jeszcze dobre!!!bo to juz brak gospodarnosci!Mniej selfie a wiecej roboty bo juz sie zygac chce!

Ny 21.11.2019 16:04
Radni powiatowi nie maja obowiazku byc na sesji rady gminy!tylko u nas w gminie wojcina zrobil sobie taki zapis,w zadnej gminie w powiecie nie ma takiego zapisu,to takie widzi mi sie wojta?rownie dobrze mozna bylo by wymyslec ze na sesjach musi byc ktos z sejmiku wojewodzkiego czy np starosta,czy jakis posel bo pan wojt tak chce;)smiech na sali

Ny 21.11.2019 16:08
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2431079370473854&id=100007154445838

Ujazd 23.11.2019 20:54
Karma wraca!gdzie byl na sesji ten szczuciciel?

Ujazd 05.11.2019 08:17
Prosze wejsc na profil wojta i zobaczyc jaka prowadzi dyskusje na temat drog w gminie,ta juz jest szczyt chamstwa i bezczelnosci!!!

? 08.11.2019 21:27
Moze nauki pobieral u Sławomira Neumanna?

Ujazd 04.11.2019 15:01
Prosze pokazac droge w skrzynkach jaka pan wojt zalatwil:)to jest dopiero zenada!

Kowal 03.11.2019 15:33
Spoko bedzie nowy odcinek absurdy drogowe.

kiki 02.11.2019 06:17
Brawo....walić kasiorę dalej w błoto dopóty jej jest nadmiar na pierdoły !!!

Przejezdny 01.11.2019 18:41
Hej płaczki. Jeżdżę tamtędy drugą dekadę. Płaczecie, że macie namiastkę chodnika choć wcześniej nie mieliście nic. Warunki są jakie są. Nasrane drzew, że gdyby ktoś chciał wyciąć choć jedno płakali byście jeszcze bardziej. Klasyczne Polaczki, jest źle, ale jak chcą mi poprawić to i tak będę narzekał. Asfaltu tam nigdy nie było, ale teraz jak położą to będziecie płakać, że chodnik za mały. CHWWD.

Pawełek 02.11.2019 16:12
Święta prawda z tym wszędobylskim płaczem co niektórych. Każda rzecz zrobiona jest negowana, ta dobrze i ta źle. Towarzystwo tak się nauczyło i tylko słychać ciągłe miałczenie, stęki i kwęki. Pies was trącał z takim podejściem. Nic się nie podoba, to oglądacie własny tyłek w lusterku, wyłącznie w domowym zaciszu.

Gość 07.11.2019 20:13
To życzę Ci szczęścia podczas większego wiatru. To może coś zrozumiesz.

tom 01.11.2019 18:38
To chyba kawał na prima aprilis, to jakieś jaja, niemożliwe...

q1q 01.11.2019 11:44
Idiotyzm urzędowych wykrztałciuchów. Można było położyć za drzewami.

Vlad_Palovnick 01.11.2019 12:58
Utwardzenie pobocza drogi za drzewami? Gratuluję. Ps. Wykształciuchów nie wykrztałciuchów

Lux 01.11.2019 16:01
O ile za drzewami jest jeszcze pas drogi.

. 01.11.2019 11:26
Jak zwykle z inwestycjami PiSu, zawsze mozna sie do czegos przyczepic, a dla mnie podstawą oceny jest jedno: NIE BYLO A JEST. Wszystko mozna potem modyfikowac, zwykle to sa kosmetyczne zmiany ktore postkomunisci z zazdrosci rozdymaja go mega problemów. Bedzie chodnik, bedzie bezpieczniej, nawet z tymi drzewami.

. 01.11.2019 11:30
Niech te drzewa obłożą tylko jak najstaraniej i nie jest zle. Nie trzeba nawet schodzic z chodnika. Powat musi mowic to co mowi, ze to nie jest chodnik, ale w przyszlosci nie jednemu dzieciakowi czy starowince uratuje to zycie. Chwala Wam za to! Brawo!

Gość 07.11.2019 20:27
Tylko tam prawie nie ma domow i dzieciaków z tego co wiem

WuPe 01.11.2019 10:06
I co pani Beata Zysiak zaproponowałaby w tym miejscu po wycięciu tych drzew??? Te badyle, którymi obsadzane są obecnie ulice, z których nic się nie przyjmuje i z góry wiadomo, że nie zrekompensuje to utraty tak dużej biomasy? Po co w ogóle marnować nasze pieniądze na taką bzdurę jak to pobocze? Jakieś tłumy chodzą tamtędy pieszo? Trzeba też wspomnieć, iż nieumiejętne obsypanie drzewa tłuczniem - co śmiem teierdzić ma miejsce w większości przypadków (patrz np. św. Antoniego) prowadzi do jego degeneracji.

? 01.11.2019 11:33
Trzeba też wspomnieć, iż nieumiejętne obsypanie drzewa tłuczniem - co śmiem teierdzić ma miejsce w większości przypadków (patrz np. św. Antoniego) prowadzi do jego degeneracji. A to dlaczego?

WuPe 01.11.2019 23:51
Ponieważ drzewo, to nie dekoracja, a żywy organizm. Potwornie źle znosi zasypywanie styku pnia z ziemią. Poza tym zmienia się stosunki wodne oraz dostęp korzeni do tlenu. W tym przypadku okolice dodatkowo wyłożono kostką. W konsekwencji drzewo obumiera i to niekoniecznie nagle. Jego agonia może trwać latami co wykorzystują ,,amatorzy od zieleni" (typu jak mniemam po wypowiedziach pani Zysiak), którym ciężko udowodnić po latach umyślne działanie.

? 02.11.2019 23:21
Widocznie obumierają przez całe dekady. Mnóstwo parków jest tak urządzonych. Ale nie odbieraj tego jako podważanie Twojej opinii. Jesteś wieloletnim dendrologiem, nawet nie śmiem. Drzewo mogłoby mieć 1000 lat a będzie żyło tylko 300. Masz racje.

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama