W dzień zaduszny

  • 02.11.2019, 19:29 (aktualizacja 05.11.2019, 12:49)
  • red.
loadingŁaduję odtwarzacz...
W dzień zaduszny wspominamy Ryszarda Chachułę

Ur. w Tomaszowie Maz. 05.04.2019 - 07.09.2018 Od września 1980r Przewodniczący komitetu założycielskiego członek NSZZ Solidarność Zakładu Przemysłu Wełnianego Mazovia. Po wprowadzeniu stanu wojennego negocjator z ramienia pracowników z dyrekcją zakładu i zarządem komisarycznym. Brał udział w akcjach ulotkowych i plakatowych, kolporter, organizator kina niezależnego na terenie Tomaszowa Maz .

Brał udział w usypywaniu symbolicznego grobu Mjr. Hubala na cmentarzu wojennym, umieszczaniu tablic upamiętniających śmierć Ks. Jerzego Popiełuszki i robotników Wybrzeża (1984-1989). Wielokrotnie przesłuchiwany, przeszukiwany i zatrzymany .

Skazany wyrokiem kolegium ds. wykroczeń. Działacz Ruchu Światło-Życie. Przewodniczący regionu Sekcji przemysłu Lekkiego. Delegat na Zjazd regionalny NSZZ Solidarność. Działacz Akcji katolickiej .

Założyciel Klubu Turystyki rowerowej Filip. Współzałożyciel klubu Literackiego Estawela .

W katalogu IPN

Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Występuje w sprawie założonej na inną osobę, podejrzaną o kolportaż literatury bezdebitowej. W materiałach znajdują się informacje dot. przeszukania mieszkania R. Chachuły w dn. 06.11.1985, w wyniku którego znaleziono wydawnictwa bezdebitowe.

Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Objęty kontrolą operacyjną w ramach sprawy prowadzonej w związku z próbami tworzenia podziemnych struktur NSZZ "Solidarność" na terenie Tomaszowa Mazowieckiego przez działaczy zdelegalizowanego związku. Sprawdzano również środowisko osób skupionych wokół Kościoła oo Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim oraz „Bractwo Trzeźwości” przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Tomaszowie Maz.

Sprawa o wykroczenie Obwiniony o rozwieszenie w dniu 01.11.1985 na cmentarzu symbolu „Polski Walczącej” i tabliczki upamiętniającej ks. J. Popiełuszkę. W wyniku prowadzonych działań operacyjnych dokonano 06.11.1985 przeszukania mieszkania R. Chachuły przez Wydz. Dochodzeniowo-Śledczy WUSW Piotrków Trybunalski, pod pretekstem sprawy kryminalnej. Znaleziono druki bezdebitowe. Został ukarany przez Kolegium Rejonowe ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego karą grzywny i podaniem orzeczenia do publicznej wiadomości. Materiałów brak, wpis na podstawie informacji zawartych w materiałach spraw operacyjnych krypt. „Koncepcja”, „Biuletyn” i aktach administracyjnych.

Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Rozpracowywany w sprawie dot. kontroli mszy za ojczyznę, prelekcji w kościołach oraz działalności „Bractwa Trzeźwości” przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Tomaszowie Maz., które SB uważało za ukrytą formę aktywności związkowej działaczy „Solidarności”.

Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS]/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Rozpracowywany wraz z grupą działaczy NSZZ „Solidarność” w Mazowieckich Zakładach Przemysłu Wełnianego „Mazovia”, podejrzewanych o próbę wznowienia działalności związkowej. Dn. 22.02.1989 SOS przerejestrowano na SOR i rozpracowywano powołaną Tymczasową Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność". Sprawę zakończono na polecenie dyrektora Departamentu V MSW

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SkajNetSerwis
SkajNetSerwis 03.11.2019, 09:55
Witam w dacie zakradł się chochlik Ur. w Tomaszowie Maz. 05.04.1952 - 07.09.2018

Pozostałe