Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:53
Reklama
Reklama

Tomaszów aglomeracją miejską

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej samorządowcy przyjęli uchwałę w prawie utworzenia aglomeracji Tomaszów Mazowiecki. Została wyznaczona uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego ze stycznia 2015 r. Tworzą ją miejscowości: Tomaszów Mazowiecki, Zaborów Pierwszy, Zaborów Drugi, Wiaderno, Wąwał, Twarda, Tresta, Swolszewice Małe, Smardzewice, Komorów. Uchwała dyskusji nie wzbudziłą

Ponowne wyznaczenie obszaru Aglomeracji Tomaszów Mazowiecki podyktowane zostało zmianami przepisów prawa, m.in. zmianą w zakresie kompetencji organów właściwych do wyznaczenia obszaru aglomeracji. Znowelizowane Prawo wodne uprawnienia te przekazało samorządom gminnym, które w tej sprawie powinny podjąć stosowne uchwały. Ustawa wskazuje, że jeżeli aglomeracja obejmuje tereny położone w dwóch lub więcej gminach, właściwa do jej wyznaczenia jest rada gminy o największej równoważnej liczbie mieszkańców. W tym przypadku jest to oczywiście Rada Miejska, ponieważ w jej skład wejdą miejscowości położone w gminie wiejskiej Tomaszów.

Aglomeracja Tomaszów Mazowiecki ma charakter monocentryczny, ze względu na fakt, że obejmuje jedno miasto rozmieszczone wokół niego w sposób satelitarny zurbanizowane wsie, tworząc w ten sposób strefę podmiejską. Utworzenie aglomeracji to krok w kierunku wchłonięcia ich przez miasto i utworzenia dzielnic „sypialnianych”.

Z uwagi na zmiany przepisów prawa związanymi ze sposobem wyliczania Równoważnej Liczby Mieszkańców wyznaczając aglomerację Tomaszów Mazowiecki zweryfikowano jej obszar i granice, uwzględniając aktualizację RLM, wskaźnika koncentracji oraz planowane inwestycje.

Dla aglomeracji Tomaszów Mazowiecki została ustanowiona liczba RLM w ilości 95 710. Stopień skanalizowania wynosi 91,9%, po zrealizowaniu inwestycji budowy sieci kanalizacji sanitarnej w latach 2019 – 2020 i podłączeniu 5 369 osób stale przebywających na terenie aglomeracji oraz 331 osób czasowo przebywających w aglomeracji stopień skanalizowania wzrośnie do 97,86% co pozwoli spełnić wymóg wyposażenia aglomeracji o RLM < 100 000, w sieć kanalizacyjną co najmniej na poziomie 95%.

Autorzy zajmujący się problematyką urbanizacji wskazują na korzyści i zjawiska negatywne wynikające z ustanowienia aglomeracji miejskich. Aldona Harasimowicz w swojej pracy zat.Eefekty aglomeracji . Czynnik czy bariera rozwoju miast? Analiza wybranych aspektów w świetle literatury przedmiotu” wskazuje na szereg korzyści. Wśród nich

  • duży i zróżnicowany rynek pracy, w tym rozwój specjalistycznych rynków pracy

  • chłonny rynek zbytu

  • duża liczba i duże zróżnicowanie podmiotów gospodarczych (w tym wyspecjalizowane podmioty)

  • możliwość bezpośrednich kontaktów (twarzą w twarz) podczas transakcji między podmiotami

  • gospodarczymi; łatwość komunikowania się, przepływ informacji

  • wyższa renta gruntowa

  • rozpowszechnianie się umiejętności i wiedzy

  • sieć powiązań formalnych i nieformalnych pomiędzy podmiotami

  • malejące koszty transakcji

  • redukcja ryzyka związanego z szokami rynkowymi

  • dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i społeczna

  • możliwość wspólnego użytkowania dóbr publicznych

  • różnorodne możliwości zagospodarowania czasu wolnego i rozwoju mieszkańców

  • stosunkowo wysoki poziom tolerancji na różnorodność;

  • większa akceptacja dla ludzi wyznających wartości inne od „społecznie akceptowanych lub pożądanych” (brak lub niski poziom kontroli społecznej)

Z jakimi czynnikami niepożądanymi możemy mieć do czynienia? Ta sama autorka wylicza:

  • wysokie koszty funkcjonowania poszczególnych podmiotów (np. ceny nieruchomości, ceny czynników produkcji) i życia

  • wzrost wydatków publicznych wynikający z funkcjonowania aglomeracji (np. na ochronę środowiska, gospodarkę odpadami, modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej)

  • zatłoczenie i marnotrawstwo czasu związane z przemieszczaniem się w obrębie aglomeracji miejskiej (zarówno w mieście centralnym, ale także na przedmieściach)

  • przestępczość

  • zanieczyszczenie środowiska

  • hałas

  • choroby cywilizacyjne (wynikające w dużej mierze z tzw. miejskiego stylu życia)

  • wykluczenie społeczne, ubóstwo, segregacja społeczna

  • napływ imigrantów

  • obniżanie standardów w zakresie dotychczasowych systemów wartości, etyki (np. spadek znaczenia rodziny, przyjaźni, laicyzacja społeczeństwa)

  • anonimowość, powierzchowność relacji międzyludzkich

  • brak poczucia tożsamości, przynależności do danej społeczności, miejsca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
he-man 12.11.2019 21:02
Trochę to dziwne bo wszelkie prognozy idą w przeciwną stronę. Miasto systematycznie się wyludnia. Ta kwestia z aglomeracją to chyba bardziej desperacka próba utrzymania statusu miasta. Jak dla mnie to nic z tego nie będzie. Za 4 lata będzie zmiana władz i nowe wpadną na inne dziwne pomysły.

m&amp;m 14.11.2019 08:48
Wyludnia się, bo kto może, to buduje się pod Tomaszowem. Atrakcyjnych terenów dostatek. Jeśli jednak w Tomaszowie się pracuje, bywa codziennie, robi zakupy, chodzi do kina i można do centrum ze swojej wsi dojechać w 10 minut, to coś jest na rzeczy z tą aglomeracją. Przecież te rozbudowywane wsie można nazwać osiedlami i są praktycznie dzielnicami Tomaszowa.

EL 04.11.2019 23:02
&quot;Aglomeracja tomaszowska&quot; - brzmi wręcz niewiarygodnie.. Jak dla mnie Tomaszów powinien mieć silne relacje z Łodzią, jest miastem młodym historycznie z przeszłością podobną jak Zgierz, Pabianice, Brzeziny. Gdyby tylko leżał bliżej Łodzi... Jestem tomaszowianinem, tu się wychowałem i mieszczańskie tradycje są mi bliższe niż &quot;małomiasteczkowe&quot; nawyki , których przez ostatnie lata przybyło.. Przede wszystkim ważna jest silna współpraca samorządów, wypracowanie wspólnych udogodnień komunikacyjnych na przyszłość. Mieszkańcy powinni mieć możliwość szybkiego dojazdu do Łodzi do pracy i w innych celach. W zach. Europie to norma. U nas wciąż jeszcze nie.

Taka ciekawostka 14.11.2019 11:04
Nie wiem czy wiecie, ale jeszcze 50 lat temu adres do naszego miasta to: Tomaszów Maz. powiat brzeziński.

Ajdejano 04.11.2019 15:25
Do &quot;z&quot; dzisiaj rano: brawo! Ja, kiedy czytałem artykuł powyżej, też przez chwilę zastanawiałem się: co tutaj ma Prawo wodne do komunalizacji sąsiednich miejscowości. Jednak, nie chciało mi się tego zgłębiać i skupiłem się na tych dyrdymałach, opisujących ewentualne przyłączenie pobliskich wsi do miasta. Jednak prawda jest taka, że nie ma żadnej, racjonalnej przesłanki, aby z tomasiówka robić metropolię, natomiast oczywistym powinno być, aby sieć kanalizacji komunalnej w sąsiednich wsiach i sieć tomaszowską uznać za jednolitą sieć, która i tak, w końcówce, wspólnie jest zbierana w kolektory podstawowe i tymi kolektorami trafia do tomaszowskiej oczyszczalni ścieków. I to już ma sens. Tylko nie wiem, czy nie zapomniano o modernizacji kolektora K-0.

Jurek 04.11.2019 11:48
Są w Tomaszowie dwie bardzo ciekawe ulice uzbrojone w media; Fabryczna od Bema i Ruda. Z jednej strony zabudowane a druga strona ulicy stanowi pas lasu. Czy nie można byłoby zrobić wycinki lasu pasem po 50 metrów szerokości. Miasto zyskałoby na długości prawie 2 km działki budowlane z dostępem do wspomnianych już mediów w tych ulicach. I szacunkowo około 100 działek budowlanych, po sprzedaży których miasto zyskałoby zastrzyk gotówki.

Damian 04.11.2019 12:37
ŁEB SE WYTNIJ A NIE LAS

analityk 04.11.2019 17:24
Niezły pomysł; 100 działeczek po 150 tys. = 15 milionów zł do kasy Ratusza!

Wyciąć las 04.11.2019 18:14
a powstałe tereny zabetonować. Oj, głowa radziecka, a rozum dziecka.

z 04.11.2019 06:49
Artykuł jest nieścisły i druga jego część (ta poświęcona problemom urbanizacji) wprowadza w błąd. Uchwała Rady Miejskiej dotyczyła aglomeracji według Prawa wodnego. To nie ma nic wspólnego z wchłanianiem okolicznych miejscowości przez Tomaszów. To dotyczy gospodarki ściekami. Taka aglomeracja była już wyznaczona, ostatnio uchwałą sejmiku województwa (co autor zauważył).

t 03.11.2019 22:22
Aglomeracja Tomaszów Mazowiecki dzięki przyłączeniu części gminy wiejskiej Tomaszów zwiększy ilość mieszkańców oraz swój miejski budżet (będzie można pokryć straty). Tomaszów ma szansę być drugim miastem co do wielkości po Łodzi.

Tom 04.11.2019 08:53
Przy dalszym zwiększonym ubytku ludności Tomaszowa, za 4 lata spadamy poniżej pułapu 50 tys mieszkańców i wybieramy wtedy burmistrza...

młody 14.11.2019 11:33
Za cztery lata jest nas w Tomaszowie poniżej 50 tys, to znaczy będziemy wybierać Burmistrza?

J.P. 03.11.2019 22:20
Czy AGLOMERACJA TOMASZOWA przekroczy zapowiadane kiedyś 100 tys. głów?

L.G. 04.11.2019 08:32
Nie przekroczy sto tysięcy głów, przybędzie nam w aglomeracji ok 12 tys, wtedy Tomaszów uzyska około 70 tys. mieszkańców. A to i tak mniej jak ma Piotrków który liczy 75 tys. mieszkańców.

:) 04.11.2019 17:37
Chyba dawno pan nie aktualizował informacji o piotkrowie :D 75tys hahahha - pan tam gdzieś na ich portalach to napisze - uśmieją się :)

Piotrków Trybunalski 04.11.2019 18:11
Według danych z 31 grudnia 2018 ma 72 211 mieszkańców.

Ajdejano 03.11.2019 21:48
Do &quot;Mieszkaniec&quot;. W Nagórzycach nie ma kanalizacji, natomiast koło grot przebiega duży kolektor kanalizacji pomiędzy Borkami a Tomaszowem. To g.ó.w.n.o ciągle się zapycha i dlatego muszą je przepychać.

Mieszkaniec 03.11.2019 21:28
Kanalizacja niby jest ale w Nagorzycach ciagle kolo grot pompuja szambo wieczorami. Nie wszyscy jednak maja przylacze?! A to jest niby Tomaszow, a smrod niesamowity.

Jesteśmy metropolią 03.11.2019 19:25
mamy własne gołębie

Bee 03.11.2019 19:10
To teraz TM bedzie mial ze 100tys mieszkancow

Kamień z Wonwału 03.11.2019 17:45
Gorzej gdy Opoczno przegłosuje taką ustawę i wchłoną Tomaszów, jako sypialnię Opoczna :-)

Ja 03.11.2019 17:54
To tam ustawy przyjmują? No proszę:)

Tolek 03.11.2019 16:45
Ja nie chcę do Tomaszowa

Mieszkaniec 03.11.2019 15:49
Proponuje jak w Łodzi uruchomić bilet aglomeracyjny na terenie Tomaszowa Mazowieckiego to by było naprawdę super rozwiązanie.

Roman 03.11.2019 15:29
Chej pisy tomaszowskie, włączcie ale Tomaszów do Warszawy. Będziemy taką sypialnią stolicy.

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama