Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:22
Reklama
Reklama

Tomaszów aglomeracją miejską

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej samorządowcy przyjęli uchwałę w prawie utworzenia aglomeracji Tomaszów Mazowiecki. Została wyznaczona uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego ze stycznia 2015 r. Tworzą ją miejscowości: Tomaszów Mazowiecki, Zaborów Pierwszy, Zaborów Drugi, Wiaderno, Wąwał, Twarda, Tresta, Swolszewice Małe, Smardzewice, Komorów. Uchwała dyskusji nie wzbudziłą

Ponowne wyznaczenie obszaru Aglomeracji Tomaszów Mazowiecki podyktowane zostało zmianami przepisów prawa, m.in. zmianą w zakresie kompetencji organów właściwych do wyznaczenia obszaru aglomeracji. Znowelizowane Prawo wodne uprawnienia te przekazało samorządom gminnym, które w tej sprawie powinny podjąć stosowne uchwały. Ustawa wskazuje, że jeżeli aglomeracja obejmuje tereny położone w dwóch lub więcej gminach, właściwa do jej wyznaczenia jest rada gminy o największej równoważnej liczbie mieszkańców. W tym przypadku jest to oczywiście Rada Miejska, ponieważ w jej skład wejdą miejscowości położone w gminie wiejskiej Tomaszów.

Aglomeracja Tomaszów Mazowiecki ma charakter monocentryczny, ze względu na fakt, że obejmuje jedno miasto rozmieszczone wokół niego w sposób satelitarny zurbanizowane wsie, tworząc w ten sposób strefę podmiejską. Utworzenie aglomeracji to krok w kierunku wchłonięcia ich przez miasto i utworzenia dzielnic „sypialnianych”.

Z uwagi na zmiany przepisów prawa związanymi ze sposobem wyliczania Równoważnej Liczby Mieszkańców wyznaczając aglomerację Tomaszów Mazowiecki zweryfikowano jej obszar i granice, uwzględniając aktualizację RLM, wskaźnika koncentracji oraz planowane inwestycje.

Dla aglomeracji Tomaszów Mazowiecki została ustanowiona liczba RLM w ilości 95 710. Stopień skanalizowania wynosi 91,9%, po zrealizowaniu inwestycji budowy sieci kanalizacji sanitarnej w latach 2019 – 2020 i podłączeniu 5 369 osób stale przebywających na terenie aglomeracji oraz 331 osób czasowo przebywających w aglomeracji stopień skanalizowania wzrośnie do 97,86% co pozwoli spełnić wymóg wyposażenia aglomeracji o RLM < 100 000, w sieć kanalizacyjną co najmniej na poziomie 95%.

Autorzy zajmujący się problematyką urbanizacji wskazują na korzyści i zjawiska negatywne wynikające z ustanowienia aglomeracji miejskich. Aldona Harasimowicz w swojej pracy zat.Eefekty aglomeracji . Czynnik czy bariera rozwoju miast? Analiza wybranych aspektów w świetle literatury przedmiotu” wskazuje na szereg korzyści. Wśród nich

  • duży i zróżnicowany rynek pracy, w tym rozwój specjalistycznych rynków pracy

  • chłonny rynek zbytu

  • duża liczba i duże zróżnicowanie podmiotów gospodarczych (w tym wyspecjalizowane podmioty)

  • możliwość bezpośrednich kontaktów (twarzą w twarz) podczas transakcji między podmiotami

  • gospodarczymi; łatwość komunikowania się, przepływ informacji

  • wyższa renta gruntowa

  • rozpowszechnianie się umiejętności i wiedzy

  • sieć powiązań formalnych i nieformalnych pomiędzy podmiotami

  • malejące koszty transakcji

  • redukcja ryzyka związanego z szokami rynkowymi

  • dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i społeczna

  • możliwość wspólnego użytkowania dóbr publicznych

  • różnorodne możliwości zagospodarowania czasu wolnego i rozwoju mieszkańców

  • stosunkowo wysoki poziom tolerancji na różnorodność;

  • większa akceptacja dla ludzi wyznających wartości inne od „społecznie akceptowanych lub pożądanych” (brak lub niski poziom kontroli społecznej)

Z jakimi czynnikami niepożądanymi możemy mieć do czynienia? Ta sama autorka wylicza:

  • wysokie koszty funkcjonowania poszczególnych podmiotów (np. ceny nieruchomości, ceny czynników produkcji) i życia

  • wzrost wydatków publicznych wynikający z funkcjonowania aglomeracji (np. na ochronę środowiska, gospodarkę odpadami, modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej)

  • zatłoczenie i marnotrawstwo czasu związane z przemieszczaniem się w obrębie aglomeracji miejskiej (zarówno w mieście centralnym, ale także na przedmieściach)

  • przestępczość

  • zanieczyszczenie środowiska

  • hałas

  • choroby cywilizacyjne (wynikające w dużej mierze z tzw. miejskiego stylu życia)

  • wykluczenie społeczne, ubóstwo, segregacja społeczna

  • napływ imigrantów

  • obniżanie standardów w zakresie dotychczasowych systemów wartości, etyki (np. spadek znaczenia rodziny, przyjaźni, laicyzacja społeczeństwa)

  • anonimowość, powierzchowność relacji międzyludzkich

  • brak poczucia tożsamości, przynależności do danej społeczności, miejsca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
he-man 12.11.2019 21:02
Trochę to dziwne bo wszelkie prognozy idą w przeciwną stronę. Miasto systematycznie się wyludnia. Ta kwestia z aglomeracją to chyba bardziej desperacka próba utrzymania statusu miasta. Jak dla mnie to nic z tego nie będzie. Za 4 lata będzie zmiana władz i nowe wpadną na inne dziwne pomysły.

m&amp;m 14.11.2019 08:48
Wyludnia się, bo kto może, to buduje się pod Tomaszowem. Atrakcyjnych terenów dostatek. Jeśli jednak w Tomaszowie się pracuje, bywa codziennie, robi zakupy, chodzi do kina i można do centrum ze swojej wsi dojechać w 10 minut, to coś jest na rzeczy z tą aglomeracją. Przecież te rozbudowywane wsie można nazwać osiedlami i są praktycznie dzielnicami Tomaszowa.

EL 04.11.2019 23:02
&quot;Aglomeracja tomaszowska&quot; - brzmi wręcz niewiarygodnie.. Jak dla mnie Tomaszów powinien mieć silne relacje z Łodzią, jest miastem młodym historycznie z przeszłością podobną jak Zgierz, Pabianice, Brzeziny. Gdyby tylko leżał bliżej Łodzi... Jestem tomaszowianinem, tu się wychowałem i mieszczańskie tradycje są mi bliższe niż &quot;małomiasteczkowe&quot; nawyki , których przez ostatnie lata przybyło.. Przede wszystkim ważna jest silna współpraca samorządów, wypracowanie wspólnych udogodnień komunikacyjnych na przyszłość. Mieszkańcy powinni mieć możliwość szybkiego dojazdu do Łodzi do pracy i w innych celach. W zach. Europie to norma. U nas wciąż jeszcze nie.

Taka ciekawostka 14.11.2019 11:04
Nie wiem czy wiecie, ale jeszcze 50 lat temu adres do naszego miasta to: Tomaszów Maz. powiat brzeziński.

Ajdejano 04.11.2019 15:25
Do &quot;z&quot; dzisiaj rano: brawo! Ja, kiedy czytałem artykuł powyżej, też przez chwilę zastanawiałem się: co tutaj ma Prawo wodne do komunalizacji sąsiednich miejscowości. Jednak, nie chciało mi się tego zgłębiać i skupiłem się na tych dyrdymałach, opisujących ewentualne przyłączenie pobliskich wsi do miasta. Jednak prawda jest taka, że nie ma żadnej, racjonalnej przesłanki, aby z tomasiówka robić metropolię, natomiast oczywistym powinno być, aby sieć kanalizacji komunalnej w sąsiednich wsiach i sieć tomaszowską uznać za jednolitą sieć, która i tak, w końcówce, wspólnie jest zbierana w kolektory podstawowe i tymi kolektorami trafia do tomaszowskiej oczyszczalni ścieków. I to już ma sens. Tylko nie wiem, czy nie zapomniano o modernizacji kolektora K-0.

Jurek 04.11.2019 11:48
Są w Tomaszowie dwie bardzo ciekawe ulice uzbrojone w media; Fabryczna od Bema i Ruda. Z jednej strony zabudowane a druga strona ulicy stanowi pas lasu. Czy nie można byłoby zrobić wycinki lasu pasem po 50 metrów szerokości. Miasto zyskałoby na długości prawie 2 km działki budowlane z dostępem do wspomnianych już mediów w tych ulicach. I szacunkowo około 100 działek budowlanych, po sprzedaży których miasto zyskałoby zastrzyk gotówki.

Damian 04.11.2019 12:37
ŁEB SE WYTNIJ A NIE LAS

analityk 04.11.2019 17:24
Niezły pomysł; 100 działeczek po 150 tys. = 15 milionów zł do kasy Ratusza!

Wyciąć las 04.11.2019 18:14
a powstałe tereny zabetonować. Oj, głowa radziecka, a rozum dziecka.

z 04.11.2019 06:49
Artykuł jest nieścisły i druga jego część (ta poświęcona problemom urbanizacji) wprowadza w błąd. Uchwała Rady Miejskiej dotyczyła aglomeracji według Prawa wodnego. To nie ma nic wspólnego z wchłanianiem okolicznych miejscowości przez Tomaszów. To dotyczy gospodarki ściekami. Taka aglomeracja była już wyznaczona, ostatnio uchwałą sejmiku województwa (co autor zauważył).

t 03.11.2019 22:22
Aglomeracja Tomaszów Mazowiecki dzięki przyłączeniu części gminy wiejskiej Tomaszów zwiększy ilość mieszkańców oraz swój miejski budżet (będzie można pokryć straty). Tomaszów ma szansę być drugim miastem co do wielkości po Łodzi.

Tom 04.11.2019 08:53
Przy dalszym zwiększonym ubytku ludności Tomaszowa, za 4 lata spadamy poniżej pułapu 50 tys mieszkańców i wybieramy wtedy burmistrza...

młody 14.11.2019 11:33
Za cztery lata jest nas w Tomaszowie poniżej 50 tys, to znaczy będziemy wybierać Burmistrza?

J.P. 03.11.2019 22:20
Czy AGLOMERACJA TOMASZOWA przekroczy zapowiadane kiedyś 100 tys. głów?

L.G. 04.11.2019 08:32
Nie przekroczy sto tysięcy głów, przybędzie nam w aglomeracji ok 12 tys, wtedy Tomaszów uzyska około 70 tys. mieszkańców. A to i tak mniej jak ma Piotrków który liczy 75 tys. mieszkańców.

:) 04.11.2019 17:37
Chyba dawno pan nie aktualizował informacji o piotkrowie :D 75tys hahahha - pan tam gdzieś na ich portalach to napisze - uśmieją się :)

Piotrków Trybunalski 04.11.2019 18:11
Według danych z 31 grudnia 2018 ma 72 211 mieszkańców.

Ajdejano 03.11.2019 21:48
Do &quot;Mieszkaniec&quot;. W Nagórzycach nie ma kanalizacji, natomiast koło grot przebiega duży kolektor kanalizacji pomiędzy Borkami a Tomaszowem. To g.ó.w.n.o ciągle się zapycha i dlatego muszą je przepychać.

Mieszkaniec 03.11.2019 21:28
Kanalizacja niby jest ale w Nagorzycach ciagle kolo grot pompuja szambo wieczorami. Nie wszyscy jednak maja przylacze?! A to jest niby Tomaszow, a smrod niesamowity.

Jesteśmy metropolią 03.11.2019 19:25
mamy własne gołębie

Bee 03.11.2019 19:10
To teraz TM bedzie mial ze 100tys mieszkancow

Kamień z Wonwału 03.11.2019 17:45
Gorzej gdy Opoczno przegłosuje taką ustawę i wchłoną Tomaszów, jako sypialnię Opoczna :-)

Ja 03.11.2019 17:54
To tam ustawy przyjmują? No proszę:)

Tolek 03.11.2019 16:45
Ja nie chcę do Tomaszowa

Mieszkaniec 03.11.2019 15:49
Proponuje jak w Łodzi uruchomić bilet aglomeracyjny na terenie Tomaszowa Mazowieckiego to by było naprawdę super rozwiązanie.

Roman 03.11.2019 15:29
Chej pisy tomaszowskie, włączcie ale Tomaszów do Warszawy. Będziemy taką sypialnią stolicy.

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: 27.03.2024 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: 27.03.2024 12:36 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Poznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej Lechii
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama