Rodziny wielodzietne z mniejszymi ulgami

  • 03.11.2019, 16:11 (aktualizacja 04.11.2019, 11:51)
  • Mariusz Strzepek
Rodziny wielodzietne z mniejszymi ulgami
Od 1 grudnia rodziny wielodzietne zapłacą więcej za odbiór śmieci. Dotąd przysługiwała im ulga wynikająca z Programu Tomaszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+ w wysokości 50 procent obowiązującej stawki podstawowej. Teraz zniżka wyniesie tylko 20%. Oznacza to, że 5 osobowa rodzina zapłaci miesięcznie o blisko 30 złotych więcej w przypadku odbioru śmieci segregowanych. W uchwale dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej brakuje niestety uzasadnienia.

Powody, dla których urząd miasta zdecydował o obniżeniu ulgi przedstawiał radnym Tomasz Surmański, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. Najważniejszym z nich są zmiany w ustawie Karta Dużej Rodziny. Rozszerzono jej zakres podmiotowy. Obecnie definicja rodziny wielodzietnej obejmuje rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Różnica polega na tym, że ustawa obejmuje także osoby, które nie posiadają obecnie na utrzymaniu żadnych innych członków rodziny.

- Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy lawinowo wzrosła liczba wniosków o przyznanie ulgi w opłatach za odbiór nieczystości stałych. W tym przede wszystkim osób, które co prawda są członkami rodzin wielodzietnych, ale w wielu przypadkach, już od lat nie tworzących wspólnych gospodarstw domowych, ponieważ dzieci założyły już własne rodziny. Na koniec 2018 roku uprawnionych do korzystania z ulgi było 1512 osób. Obecnie uprawnionych jest już 2313 - wyjaśniał.

 Ulgi te mają duży wpływy na koszty funkcjonowania całego miejskiego systemu gospodarki odpadami. Zgodnie z przepisami musi się on sam finansować a samorządy nie mogą do niego dopłacać. Utrzymanie ulg dla wszystkich podmiotów uprawnionych na dotychczasowym poziomie skutkować musiałoby podwyżkami dla wszystkich pozostałych mieszkańców Tomaszowa. Przy okazji Surmański zapowiedział też możliwość kolejnej podwyżki związanej ze wzrostem opłat środowiskowych, do których zobowiązane są Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych. 

Rodziny wielodzietne to te, w moim odczuciu, które wychowują dzieci. Wiemy wszyscy jak duże nakłady należy ponosić na ich utrzymanie. Szczególnie tych, które uczą się na studiach. Wynajęcie mieszkania i inne koszty powodują szereg wyrzeczeń. W związku z tym, ta uchwała, kiedy obejmowała tylko tego rodzaju rodziny była bardzo dobra. Do tej pory skutek finansowy obowiązywania tej uchwały to 85 tysięcy rocznie. Była to kwota, którą system był w stanie udźwignąć. Ale czy ten system jest w stanie udźwignąć kwotę ponad 270 tysięcy rocznie? Mamy też dane, które pozwalają nam stwierdzić, że kwota ta może wzrosnąć do 400 tysięcy złotych. Co znaczy, że wniosków może przybyć jeszcze 1500. Nie proponujemy całkowitej likwidacji tej ulgi. Jednak w sytuacji, w której jesteśmy nie stać nas na to, by tę ulgę utrzymać na dotychczasowym poziomie - mówił Marcin Witko. Prezydent przypomniał też, że wiele samorządów (w tym gmina Tomaszów) nie stosuje żadnych ulg dla rodzin 3+ a ulga tomaszowska była najwyższa w całym regionie.

- Chciałabym się odnieść do tego, co powiedział Pan Prezydent, że my wszyscy zapłacimy. Na tym polega solidarność społeczna. Wprowadził Pan wiele takich rozwiązań, do których dopłacamy wszyscy. Dopłacamy do bezpłatnej komunikacji miejskiej ok. 12 milionów złotych, dopłacamy też do Areny Lodowej, mimo, że nie wszyscy z nich korzystają - odpowiadała prezydentowi Barbara Klatka. 

Piotr Kucharski zaproponował aby podnieść opłaty dla wszystkich mieszkańców o 50 gr. utrzymując dotychczasowy poziom ulg. Prezydent Witko przyznał, że pomysł mu się podoba, jednak radni Koalicji Obywatelskie nie potrafili ostatecznie go zmaterializować. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obywatelka
obywatelka 04.11.2019, 13:30
No jeszcze przed wyborami Prezydent obiecał że cena za śmieci nie wzrośnie!!! obietnicy jak zwykle nie dotrzymał ale mam nadzieje że nie będzie startował w wyborach!!! Pamiętamy to !!!! a cena będzie większa bo z czego to stado PISu w wodociągach ma dostawać pensję tylko z naszych wpłat Ciekawa jestem kiedy będzie podwyższa wody bo Pani Prezes już nie ma z czego brać pieniędzy na zabawę ze śmieciami!!!! i kupowaniem nowych zabawek!!! Porażka te całe śmieci na moim osiedlu tony wersalek starych mebli dzwoniłam do wodociągów a Pani przez telefon na informacji powiedziała mi że na gabaryty to trzeba czekać miesiąc !!!! jak tak dalej pójdzie to pod wodociągi powinniśmy je wyrzucać. Panie Surmański a Panu proponuje zabrać się za prace a nie donosić i pić całe dni kawkę z Prezydentem no ale dopił Pan swego !!!nie ma to jak sprzedać kolegów za stanowisko! na Pana też przyjdzie czas !!!
SA.
SA. 05.11.2019, 08:10
Tylko... i wyłącznie... wodociągi, PiS itd. Wygrali wybory teraz oni rządzą, przedtem był to ktoś inny. Taka jest kolej losu. Ludzie ich wybrali, kiedy indziej wybiorą twoich. Rozchmurz się i już nie płacz...! :-)
Zenua
Zenua 04.11.2019, 17:33
A co do gabarytów - w każdej chwili można je oddać w pszok BEZPŁATNIE - i to Twój obowiązek - a nie miasta!
Tak i do PSZOK
Tak i do PSZOK 04.11.2019, 18:27
zatargać szafę, czy też wersalkę na plecach.
Na śmieci biodegradowalne należałoby zakupić specjalny kompostownik, gabaryty zatargać do PSZOK-u, to za co płacimy co miesiąc prawie 20 zł?
Za szkło,metale i makulaturę?
Wg prawa chodniki, które nie przylegają bezpośrednio do posesji powinno sprzątać miasto tzn. usuwać śnieg, opadłe liście itp śmieci i co? A przejdźcie się ulicami i popatrzcie na stan faktyczny.
Tak
Tak 04.11.2019, 17:32
A już oczernianie urzędników (Tomek zapierdziela tak, ze czasami ledwo zipie) ze sobie kawki piją i nic nie robią - ja bym na jego miejscu ciagala cię po sadach za zniesławienie
Taaa
Taaa 04.11.2019, 17:27
A wzrosła? Komu? Okoliczne miasta w ogóle takich ulg nie maja! Ale oczywiście opozycja musi pluc - prezydent musi mieć silne nerwy...
P. Kucharska
P. Kucharska 04.11.2019, 12:50
PANIE KUCHARSKI,niech pan zapłaci za nas my nie mamy takich dochodów jak pan. Dla nas 50, gr dużo znaczy a rodziny wielodzietne jak dostają tyle kasy to niech za siebie płacą tyle ile się należy. Już płacimy za nich w sklepach
Ja
Ja 04.11.2019, 13:24
50gr to rocznie 6zł. Przez 100 lat uzbiera się 600zł 😂😂
Ludzie nie przeginajcie 🙃
Ks
Ks 04.11.2019, 12:22
Jeszcze troche czasu i wszystkich bedzie bolala d... od tego wszystkiego.Wypinac sie i zacisnac zeby.
Dziwy nad dziwami
Dziwy nad dziwami 04.11.2019, 18:34
Łapka zielona - 0. Łapka czerwona - 0.
Przyciskam odpowiednią łapkę i otrzymuję komunikat: "Głosowano już na ten komentarz.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.11.2019, 13:47
Użyj funkcji "odśwież"
:-)
.
. 04.11.2019, 20:27
Do 5 minut nie raz wchodzi. Zluzuj majty. Ci od Smmolenska juz zluzowali.
Tomaszowianka.
Tomaszowianka. 04.11.2019, 09:44
30%to i tak duza ulga.
Panie Prezydencie:
Czym jest gorszy czlowiek ktory nie posiada rodziny od tego co ma???
Dlaczego ludzie bezdzietni maja płacic wiecej??
Bezdzietny, nie z wyboru. Plodny, ktorego Rodziny pozbawili liberalowie.…
Bezdzietny, nie z wyboru. Plodny, ktorego Rodziny pozbawili liberalowie. Z doswiadczeniem bezdomnosci... I szczescliwy ze moze uczestniczyc w probie budowy SOLIDARNEGO Kraju. Tobie Ojczyzno! Umre tu a 04.11.2019, 20:34
Bykowe. I dobrze.

Na pewno mniej sie dokladamy do krzepy Naszego Panstwa, niz dzieciaci. Takie sa fakty. Pod jednym warunkiem, ze te dzieci nie beda w przyszlosci wzmacnac gospodarek Niemiec czy od wiekow skrajnych egoistow Anglikow.
Umre tu moze przedczesnie a nie wyjade. Bylem naukowo. Podcoerac *** Niemcom…
Umre tu moze przedczesnie a nie wyjade. Bylem naukowo. Podcoerac *** Niemcom - nigdy! 04.11.2019, 20:37
Bezdzietny, nie z wyboru. Plodny, ktorego Rodziny pozbawili liberalowie. Z doswiadczeniem bezdomnosci... I szczescliwy ze moze uczestniczyc w probie budowy SOLIDARNEGO Kraju. Tobie Ojczyzno!
Ja
Ja 04.11.2019, 13:21
20%.... Nie 30%. Nie przekrecaj
Ja
Ja 04.11.2019, 10:35
Bo maja mniej ludzi na utrzymaniu - to dosyć proste
ja
ja 04.11.2019, 12:52
to dostają 500+ , 300+ i wiele innych ulg - proste
Bezdzietny nie z wyboru. Ani wlasnego, ani Boga/natury. Troche jak z "upadkiem"…
Bezdzietny nie z wyboru. Ani wlasnego, ani Boga/natury. Troche jak z "upadkiem" Wistomu 04.11.2019, 22:32
Heh, od 6 lat.

Wczesniej? Naplodziles? To se radz. No i "se" ludzie radzili. Tulajac sie po Europie, w zawodach degradujacych spolecznie. Rodzice z maturami, dzieci juz nie. A wyksztalcenie bylo tylko symbolem. Prawo i SPRAWIEDLIWOSC jako jedyne w 30-letniej hostorii Polski przeciwstawia sie destrukcji podstawy tkanki spolecznej.

Dzieci sa wartoscia nie tylko dla rodzocow, a nie balastem jak to liberaowie klasie ludowej probowali wmowic. Ale dosc!

W Niemczech takie dotacje do rodzin sa juz od 60 lat. W DDR byly nawet wyzsze niz w RFN. Francja, UK pare lat pozniej. Ale Niemcy ktore tu mordowaly i na wojnie per saldo zyskaly, sa szczegolnie niesprawiedliwym przykladem.
Taas
Taas 03.11.2019, 22:12
Czy Pani Klatka to sama wie o czym mówi? Gmina nie może dołożyć kasy, wiec chciała zeby wszyscy płacili więcej? Chciała podwyżek dla całego miasta? Brawo...
To niech mi Pani Klatka
To niech mi Pani Klatka 04.11.2019, 01:17
zwróci za m-c wrzesień 19,50 zł, ponieważ w tym miesiącu nie wystawiałem żadnych worków, ani też pojemników, a zapłacić musiałem. Nie będę robił jaj i wystawiał po 1/2 worka tylko czekam, aż będzie pełny i dopiero wystawiam.
Mama3+
Mama3+ 03.11.2019, 22:00
Czy każda rodzina 3+ dostanie na piśmie jaka podwyżka i ile ma zapłacić? Przecież nie każdy będzie wiedział.
Tom
Tom 03.11.2019, 21:00
Teraz otworzyla sie puszka Pandory, wszystko bedzie drozec w piorunujacym tempie. Juz idac do sklepu 100 zl nie ma wartosci, ale wszystko przed nami. Wzrost pensji do 4 tys przyczyni sie do drozyzny na kazdym kroku.
Justyna
Justyna 04.11.2019, 10:27
Racja u nas ceny są wydumane z sufitu, już w Niemczech mają większość towarów o połowę tańsze a o dużo lepszej jakości. Do czego to wszystko zmierza chyba żeby Polaków puścić z torbami i zagłodzić.
pisior
pisior 03.11.2019, 21:38
Podaj, kto cię spłodził, to cię pomszczę. 100 zł nie ma żadnej wartości? To daj mi taką nic nie wartą stówkę. Po co masz się z nią męczyć?
Tom
Tom 03.11.2019, 22:38
Odpowiedz od Tom. Zalezy ile masz 100 w pensji, a pracujesz uczciwie tylko sa gowniane zarobki. Panie, pani Pisior moze ty tych stowek masz duzo?, bo wiecej ludzi jest na najnizszych krajowych, choc maja wyksztalcenie i ponad 20 staz pracy
Natykomunista
Natykomunista 03.11.2019, 21:55
Takie pisiory to tylko daj, daj, daj. Do roboty nieroby! 100 dniówka to już podstawa. Wystarczy na kilka paczek papierosów ;)
pisior
pisior 03.11.2019, 22:13
Nie nam żadnych nałogów j pracuję na siebie oraz rodzinę, zbiorze mekuł. Chcę pomóc temu oszołomowi, który cierpi z powodu posiadania rzekomo nic nie wartych pieniędzy. Po co mu takowe?
tomaszowianin
tomaszowianin 03.11.2019, 20:38
juz po wyborach wiec mozna....
Litosci
Litosci 04.11.2019, 17:30
Zobaczcie ile wzrasta cena w miastach naokoło!!!! W Łodzi tak wychwalanej przez wiadomo kogo również ponad 100% podwyżki. Przecież nie biorą do cholery tego domkieszeni! Co maja zrobić skoro zgodnie z prawem z miejskiej kasy nie mogą dołożyć. Proszę o info bo prwnie wiesz nie? Taka polityka jest żenująco słaba - mocno w stylu Schetyny.

Pozostałe