By się chciało chcieć... 

  • 04.11.2019, 19:54 (aktualizacja 04.11.2019, 20:45)
  • redakcja
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zapewne wiele osób zastanawia sie w jaki sposób działają samorządowe gremia. Rada Miejska, Rada Powiatu i tym podobne twory. W swoim założeniu mają służyć wspólnotom samorządowym. W rzeczywistości bywają jedynie zbiorowiskiem osób w sposób automatyczny przegłosowujących wszystko, co tylko im się podsunie. Słyszymy koalicja - opozycja, a na koniec okazuje się, że nie ma między nimi różnicy. Rzecz bowiem jest w ludziach i w tym co im się tak naprawdę chce. A mnie się wydaje, że musi się jeszcze chcieć tego, aby coś chcieć. I tu się pojawia problem

W ubiegłej kadencji, podobnie jak i w obecnej, mam przyjemność (tu wstawiłbym znak zapytania) przewodniczyć komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych. Przez poprzednie 4 lata nigdy nie miałem problemu z tym, by zwołać posiedzenie w dowolnym dniu i o dowolnej porze. Dlatego też posiedzenia często odbywały się częściej niż raz w miesiącu. Odwiedzaliśmy jednostki podległe, domy dziecka, szpital, szkoły warsztaty terapii zajęciowej.

W tej kadencji mam problem, by zwołać jedno posiedzenie w taki sposób, by termin każdemu pasował. Radni najczęściej spotykaliby się raz w miesiącu i to najlepiej w dniu, kiedy odbywa się sesja. Kiedy posiedzenie ma być w innym dniu, to powinno być ono w godzinach popołudniowych. W ten sposób przed ostatnią sesją wyznaczałem termin trzy razy a urzędnicy i zaproszeni goście musieli z nami siedzieć w pracy do 19.

A przecież większość radnych reprezentuje środowiska polityczne, które na swych sztandarach niosą hasło "rodzina".  Czemu te hasła mają nie dotyczyć urzędników ze Starostwa? Dla wygody radnego pani Ania, Zosia czy Jola musi zostwać w robocie po godzinach, a przecież nikt jej za to dodatkowo nie płaci (nawet jeśli godziny nadliczbowe ogą sobie odebrać w innym terminie) . 

Dodatkowym problemem jest to, że czas na dyskusję nad projektami uchwał jest ograniczony. To nie jest prawda, że komisja "zdrowia" powinna zajmować się tylko dokumentami tematycznie jej przypisanymi. Niestety przez tego typu podejście wiele uchwał przyjmowanych jest przez radnych bez możliwości szczegółowego omówienia. Ponadto w godzinach popołudniowych na posiedzeniach komisji są obecni jedynie pracownicy oddelegowani, gdy chcemy uzyskać szerszą informację nie mamy takie możliwości. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 07.11.2019, 17:08
Do Admina: nie czuwa Pan nad portalem.
Ajdejano
Ajdejano 05.11.2019, 12:30
Do ateista: taki "problem" maja wszyscy radni, czyli nasi tzw. przedstawiciele, pracujący na etacie u kogoś, albo na państwowym. Ci z prywatnych firm nie mają problemu, natomiast ci pozostali, jak startowali do samorządu, nie wiedzieli jak będzie sytuacja ?!

Poza tym: czy p. Bąk ktoś zmuszał do obejmowania odpowiedzialnych stanowisk, z których trzeba się należycie wywiązywać?! ?
ateista
ateista 05.11.2019, 11:30
tyle ze Pani Wacława Bąk pracuje w TTBS, to jak ma zwoływać sesje do południa skoro do poludnia powinna być tam?
Ajdejano
Ajdejano 04.11.2019, 23:48
Rady powiatu i miasta liczą po 23 radnych. Razem - 46 osób. W każdej radzie można policzyć na palcach jednej ręki tych, którym (od czasu do czasu) chce się chcieć.
Często dochodzi jeszcze tzw. "polityka" samorządów, które starają się zrobić "kuku" prawicowej władzy rządowej (np. lokalna komunikacja autobusowa, wypłaty odszkodowań klęskowych, itp.).
Ale nie ma się co załamywać. Tak jest w całej samorządowej Polsce.
Adam N.
Adam N. 04.11.2019, 21:55
Każdy ma to w d... j składam wnioski do spraw bezpieczeństw na drogach których ty uczestniczysz i kiedy miałeś odpowiedz na te tematy bo ja dostałe ostatnio chyba w marcu z 3 komisji a teraz odbyła się 9 komisja a na każdą daję tylko 2 wnioski. A co będzie jak będę dawał 10 takich wniosków w miesiącu tak mogę dawać 10 i zajmie mi to parę lat bo nasze miasto jak już Ci wspominałem jest bardzo ale to bardzo źle oznakowane.

Pozostałe