Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

  • 12.11.2019, 19:46
  • Joanna Sztymelska
Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
W poniedziałek, 11 listopada 2019 roku, przypadała 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym mieście uroczystości obchodów tej rocznicy rozpoczęły się mszą świętą kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po mszy uczestnicy przeszli na plac Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim na dalszą część uroczystości.

Organizatorami apelu z okazji święta niepodległości byli: Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, gen. Adam Marczak - dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim. 

- Święto odzyskania niepodległości, to pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku. To powrót marszałka Józefa Piłsudskiego z twierdzy  Magdeburgu i przyjęcie odpowiedzialności za losy kraju. To hołd, jaki oddajemy członkom Polskiej Organizacji Wojskowej.

W uroczystościach udział wzięli żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, uczniowie szkół wojskowych i klas strażackich. Kompanię honorowa wystawił 7. Batalion 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Święta patriotyczne są doskonałą okazją do nagrodzenia żołnierzy i osób cywilnych zatrudnionych w Jednostce Wojskowej. W czasie uroczystości odczytane zostały postanowienia, decyzje i rozkazy okolicznościowe. Odczytała je kapitan Dorota Jakubowska. Decyzja ministra Obrony Narodowej zawierała nazwiska osób odznaczonych Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Srebrnym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny za Nienaganną Długoletnią Służbę. Odczytała także nazwiska żołnierzy mianowanych na wyższy stopień służbowy. Pochwałą zostało wyróżnionych 38, listem gratulacyjnym 17, a urlopem okolicznościowym 40 żołnierzy. 

Aspirant Katarzyna Kowalska z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odczytała akty mianowań na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim. Nominacje wręczali: komendant PSP w Tomaszowie Mazowieckim - Krzysztof Iskierka, Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


O godzinie 12.00, w samo południe w całej Polsce uczestnicy uroczystości odśpiewali wspólmie hymn państwowy.  Podobnie było w naszym mieście.

Następnie przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, po których odczytany został Apel Poległych. Po Apelu Kompania Honorowa oddała salwę honorową. 

Po uroczystościach na placu Kościuszki uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Legionistów Piłsudskiego. Tam po przemówieniu Mariusza Węgrzynowskiego uczestnicy składali wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Legionistów Piłsudskiego. 

Obchody w naszym mieście 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniła orkiestra dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechlinku pod kierunkiem Kamila Wrony.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

driver
driver 17.11.2019, 12:24
czy są w TM służby , które dbają o to by wieńce złożone pod pominikiem nie leżały powywracane ???? można przecież co jakiś czas w ramach objazdu miasta , zatrzymać auto slużbowe i poprawić je by prezentowaly się jak należy. Proste
Ajdejano
Ajdejano 13.11.2019, 21:23
Parę moich wrednych uwag do powyższych zdjątek.
11 listopada, to pora późnojesienna i Prezydent przewidział, że chyba wszyscy będą w rękawiczkach. Staroście to do głowy nie przyszło. I było tak: Starosta gołą rękę podaje WSZYSTKIM w rękawiczkach.
W takim razie, wypadałoby, aby ci wszyscy w rękawiczkach, natychmiast zdejmowali te pier.....rękawiczki i podawali Staroście gołą rączkę. Tak się oczywiście nie stało. I teraz: kto tu do kogo może mieć pretensje ?!

I zdjęcie nr 15: stoi w pierwszym szeregu taki "z metra cięty" z jakimiś medalami, odznaczeniami
i uwaga: w dżinsach. Zupełne wieśniactwo.

To są oczywiście drobiazgi, ale jednak świadczą o małej wyobraźni niektórych ludzi, którym wydaje się, że są ponad wszystkim na tym świecie.
A takie drobiazgi powodują takie wredne wpisy, jak, np. ten mój.

PS. Albo jesteśmy normalnymi ludźmi, albo patałachami.

Pozostałe