Wybrali się do kina. Skończyli z zarzutami

  • 13.11.2019, 15:33 (aktualizacja 20.11.2019, 22:01)
  • redakcja
Wybrali się do kina. Skończyli z zarzutami
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego tomaszowskiej komendy powiatowej policji zatrzymali 19-letniego mężczyznę i 18-letnią kobietę podejrzanych o dokonywanie płatności za pomocą skradzionej karty bankomatowej. Sprawcy wydali prawie 200 zł płacąc za zakupy i wejście do kina.

Do kradzieży doszło 4 listopada 2019 roku, ale dopiero trzy dni później jej właściciel zorientował się, że karta została skradziona a z jego konta ktoś dokonuje płatności za zakupy.  O powyższym fakcie powiadomił tomaszowską komendę policji.

8 listopada "kryminalni" ustalili, że kartą posługuje się 19-letni tomaszowianin i jego o rok młodsza koleżanka. Sprawcy użli jej kilkakrotnie płacąc za zakupy. Udali się także na seans do kina.

Od dalszych "wydatków" powstrzymała ich blokada karty. Osoby te zostały zatrzymane i przewiezione do tomaszowskiej komendy, gdzie przedstawiono im zarzuty kradzieży.

Oboje przyznali się do zarzucanych im czynów.   

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tylko gotówka!
Tylko gotówka! 13.11.2019, 20:43
Tylko gotówka!
Jimmy
Jimmy 13.11.2019, 19:36
I tak nam rośnie nowa "elyta".
.
. 13.11.2019, 16:16
To jest ku przestrodze, dla wszystkich którym się wydaje, że „aaa przecież mam PIN, aaa PESEL to jeszcze żadna niebezpieczna informacja”.

Selekcjonować tych którym podajemy PESEL. Petyjcyki ws chorego dziecka, którego nie znamy, ruchy polityczne itd. Najlepjej mieć włączony ten alert BIKu o użyciu swoich danych, no ale po okresie promocyjnym to jest płatne.

Karty? Tam gdzie cokolwiek mam zawsze blokuje możliwość płatności zbliżeniowej w sewisie transakcyjnym przez internet. Ale nie każdy bank daje taką możliwość. I to jest granda. W Nest można. I w każdym taka możliwość powinna być wymuszona prawem.

W UK organizacje konsumenckie potrafią się wykłócać z operatorami bankomatów, że nie można wypłacić najmniejszego nominału banknotu (£5), uuu nas było by ”łeeeee” co to jest 10 zł ? "łeeeee". To są czasem trzy dni życia emeryta. Tym bardziej, że zdarza się tak, że żaden bankomat w mieście nie chce wypłacić nawet dwóch dych. A w Euronecie i 100 trzeba pobrać by zapłacić sobie gdzieś gotówką 1,5 zł... Masz na koncie 44 zł, jesteś tydzień przed emeryturą/rentą ... maszyna odmawia Ci podjęcia środków... Oddziału albo nie ma, albo są tylko naganiacze kredytowi typu wyspa w galeriach handlowych. A jeśli nawet jest oddział to podjecie 44 zł kosztuje 9 zł...

Każdy nominał banknotu maszyna powinna wypłacać. I tak będzie brakowało tych które ludzie najczęściej biorą, ale nie że systemowo, ustawiają sobie wyższy nominał, bo im się nie opłaca. Zarabiać na czym innym nie na biednych ludziach.

Blokować możliwość płatności zbliżeniowych! Szczególnie emeryci. 4 cyfry to nie jest dla nikogo problemem by zapamiętać.

PSD2 czyli to nowe europejskie prawo trochę pomoże, ale nie do końca, bo jeśli algorytm banku nie wykryje podejrzanej płatności (za często w ciągu 10-30 minut, czy w tym samym miejscu co chwila), to po staremu nie blokuje możliwości płatności zbliżeniowych.

Blik? No tak. Bo nawet jeśli nie masz kodu blokady klawiatury, no to aplikacja ma. Ale system inicjacyjny jest za trudny. Zawsze musisz mieć naładowany telefon. Musisz mieć pakiet danych umożliwiający połączenie z internetem. Jeśli ktoś gubi kartę, to już jest wystarczająco zakręcony.

Jeśli mielibyśmy do czynienia z prawdziwą innowacją, to powinna wystarczyć tęczówka oka (w Indiach tak się robi spisy powszechne. Już dziś. To nie jest żadne science fiction). Na razie w bankowości mamy do czynienia głównie z gadzeciarstwem. Płatność zegarkiem, telefonem, du.pą, a nie potrafią rzeczywiście uprościć prozaicznych czynności przy jednoczesnym zachowaniu elementarnego bezpieczeństwa.

Blokować po aktywacji karty możliwość płatności zbliżeniowych. Jeśli serwis internetowy banku na to nie pozwala, rezygnować w ogóle z usług.
Ciezkouciebiezpisaniem
Ciezkouciebiezpisaniem 13.11.2019, 19:21
Napisz może w innym języku bo w ojczystym nie rozumiem.
?
? 15.11.2019, 16:48
po rosyjsku byś szybciej zrozumiał?
Kapitalizm? Nie, dziękuję!
Kapitalizm? Nie, dziękuję! 13.11.2019, 16:40
Ale jako, że - by się dostać do serwisu transakcyjnego swojego konta przez internet, trzeba zazwyczaj przejść nie lada mitręgę (tym bardziej jeśli nie korzysta się regularnie, bo wlaściwie po co? Wpływa pensja/ emerytura/ renta, płacę,albo wyciagam sobie całość i tyle. Albo z jakichś powodów mamy kilka kont w rożnych bankach), dlatego jeszcze zanim zaczniemy się mordować z tym, warto zadzwonić na infolinię banku (tam chwilę poużerać się z tzw systemem IVR czyli automatycznym głosem fantoma), no ale jeśli już dotrzemy do człowieka, to zapytać czy na zwykłym RORze mamy możlwość BLOKADY PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWYCH

Jeśli tak, to może nawet Pani o drugiej stronie słuchawki, po tym jak nas wypyta czy tam w inny sposób uwairygodnic się, że konto należy do nas, moze ona bedzie mogla to włączyć.

KARTA? TYLKO PO WPISANIU PINu.

PS bądźcie immunizowani, nie zrażajcie się szyderstwami, każdy ma prawo do dysponowania swoimi, zazwyczaj wytyranymi pieniędzmi w taki sposób by czuł się bezpieczny.

Z torebki 5 dych by jej nikt nie wyciągnął, kartę hiper nowoczesnym świecie, gdzieś zostawiła ...okradli.

Dla kogo ten świat jest?

Pozostałe