Palą i nie ma na to rady...

  • 14.11.2019, 09:35 (aktualizacja 14.11.2019, 17:13)
  • red.
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kilka tygodni temu do Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim wpłynęła skarga na młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 (samochodówka), która z ulicy Prawej urządziłą sobie palarnię papierosów. Czy problem dotyczy tylko tej jednnej szkoły? Okazuje się, że nie. Według ankiet przeprowadzanych w placówkach aż 70 procent 15 latków, którzy rozpoczynają w nich naukę pali papierosy. Sa klasy, w których palą wszyscy uczniowie. Niektórzy z nich przyznają, że sa uzależnieni. Jak sobie radzą z tym dyrektorzy szkół? Wydaje się, że skutecznych metod i środków brakuje, a problem zaczyna się w domach...

Prowadzimy spotkania z młodzieżą przez cały rok szkolny. Możemy podejmować działania tylko w stosunku do osób do 17 roku życia. W przypadku osób pełnoletnich niewiele możemy zrobić. O ile oczywiście palą w miejscach nie objętych zakazem. Możemy podejmować czynności represyjne, jeśli osoba dorosła będzie paliła tytoń czy e-papierosa, w miejscu, które jest objęte zakazem, na przykład na terenie placówki oświatowej, ochrony zdrowia, czy miejskim autobusie. Jeśli osoba pełnoletnia pali papierosa za ogrodzeniem szkoły, to my nie mamy nic do tej osoby. Możemy tylko grzecznie poprosić, by niedopałek wrzuciła do kosza. Faktem jest, że jeśli grupa kilkudziesięciu osób pali papiierosy w jakimś miejscu i głośno się zachowuje, to jest to jakis problem dla mieszkańców. Co nie oznacza, że nic nie robimy. Podjeżdżamy, kontrolujemy i... odjeżdżamy 

- mówiła przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz.

Jeśli osoba jest pełnoletnia i pali na terenie szkoły, możemy nałożyć na nią mandat. Palacz powinien się z taką możliwością liczyć. Zapewne kilka mandatów z rzędu spowodowałoby ograniczenie tego zjawiska. Ktoś ten mandat przecież będzie musiał zapłacić. Osobną kwestią jest prowadzenie działań profilaktycznych. Tego rodzaju działania, mogą spowodować, że jakieś osoby z palenia zrezygnują. Pilnujemy centrum miasta i miejsca, gdzie młodzież się gromadzi. Nakładamy mandaty nie tylko za palenie ale również za zaśmiecanie.Sporym problemem są papierosy elektroniczne, które można łatwo schować. Znikoma jest też wiedza na temat szkodliwości e-papiierosów

- tłumaczył zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tomaszowie Maz. 

Zauważyliśmy, że ważna jest moda lansowana przez media społecznościowe. Od jakiegoś czasu w naszej szkole nie ma palenia zwykłych papierosów. Zauważają to nauczyciele, że problem ten jest u nas mniejszy. W zamian pojawiają się e-papierosy. Nasi nauczyciele, kiedy widzą, że uczeń takie urządzenie posiada, zostaje mu on odebrany. Wzywamy rodziców i przeprowadzamy z nimi rozmowę. 

Trudno jest natomiast wysyłać nauczycieli, by kontrolowali tereny poza szkołą. Mają swoje dyżury na terenie. 

Ważna jest edukcja i pprofilaktyka rodziców. Tak dużego problemu, jesli chodzi o palenie papierosów u nas nie ma. Coraz rzadziiej alarmują nas sąsiedzi. 

- mówiła Ewa Męcina, dyrektorka I LO

Dla nas sytuacja jest niezykle trudna, ponieważ to uczniowie mojej szkoly byli przczyną skargi napisanej przez mieszkanców do komisji. Nasza szkoła jest specyficzna. Zajmuje 4 hektary i sześć budynków. na teren jest kilka wejść z różnych lokalizacji. Dla nas najważniejsze jest, by młodzież na terenie szkoły była bezpieczna. Zamknąć szkoły nie możemy, ponieważ dwa wejścia dzzieli od siebie odległość ok. kilometra. Nasza młodzież zaczyna zajęcia od godz. 7 a kończy często ok. 19. 

Wczęśniej mieliśmy młodzież palącą przy głównym wejściu do szkoły, a więc od ul. Piłsudkiego i Legionów. To rodziło ciągłe konflikty z sąsiadami. Stosunkowo najbezpieczniejsza lokkalizacja to ul. Prawa. Wydawała się najmniej problematyczna. 

Sytuacja na terenie szkoly bardzo się poprawiła, ale faktycznie od ul. Prawej pojawił się problem. Tolerujemy tę sytuację, ze względów bezpieczeństwa. 

Niestety nasza młodzież pali tradycyjne papierosy. Ponadto do szkoły naszej przychodza juz ukształtowani palacze. Są to osoby uzleżnione, chociaż niepełnoletnie. 14, czy 15-latkowie od kilku lat juz palący papierosy. Co więcej, często dzieje się tak za zgodą rodziców.  W szkole 2/3 osób pali.

- dodaja Katarzyna Banaszczak, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Wyjaśnia też, że ulicę regularnnie sprzątają pracownicy szkoły. 

W naszej szkole mieliśmy problem od strony ul. Św. Antoniego. Tu były skargi ze strony mieszkańcó okolicznych kamienic. Wprowadziliśmy tu zasadę, że od godziny 8 do 14:30 brama jest zamykana. To pomogło o tyle, że młodzież przeniosła się na drugą stronę, na ulicę Kawki. Rozmawiamy z Radą Rodziców. W toaletach zammontowaliśmy czujniki. Co z tego, kiedy po kilku dniach zostały już przez uczniów zdemontowane. 

- mówi Dariusz Kwiatkowski z ZSP nr 1

Wszysycy dyrektorzy szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie są zgodni co do jednego. Problem do ich szkoły przychodzi już z podstawówek. Co ciekawe, utworzenie 8-klasowych szkół podstawowych spowodowało, że palących nałogowo pierwszoklasistów jest więcej. W większości szkół przeprowadzane są ankiety, z których wynika, że 70% nowych uczniów to nałogowi palacze. Statystyki są więc zatrważające.

Szkoły wspólnie z Policją, Strażą Miejską i SANEPiD-em prowadzą działania o charakterze profilaktycznym. Są one jednak mało skuteczne. Zakazy i regulaminy są również mało skuteczne. Dodatkowo edukacją należałoby objąć przdde wszystkim rodziców. 

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kamil
Kamil 16.11.2019, 13:54
Co to za dziewczyna co nie pali papierosów, te kociary które znam wszystkie palą.
Ciekawe czy Karol Gnat palił na półpiętrze  w szkole średniej?
Ciekawe czy Karol Gnat palił na półpiętrze w szkole średniej? 15.11.2019, 16:07
Oglądam z przyjemnością profil na Instagramie młodego dziennikarza TVP Info i Panoramy TVP2 Karola GNATA i widzę i co widzę?

Ano,
nową, piękną Polskę.

Dwoje dzieci, cały czas jedna żona poznana w trakcie studiów, a samo małżeństwo do dziś bez dętego PRu. Chłopak nie wstydzi się ani swojego prowincjonalnego pochodzenia (Szydłowiec), ani zabawnego nazwiska z którego często żartuje i dzięki czemu staje się ono jego atutem. Dziś każda babcia w Polsce zerkająca tylko jednym okiem na „Panoramę” przy szydełkowaniu, gdy tylko go zobaczy w zapowiedzi programu, a jeszcze nie usłyszy mówi z uśmiechem

„O!!! Zostaw, zostaw, będzie Gnat”

Ludzie go lubią bo jest NATURALNIE fajny, nie jest zarozumiały, póki co przystojny (choć to oczywiście minie, ale chłopak ma prawo do młodości, no co?), ale przede wszystkim, że nie każe im codziennie o 18 wstydzić się tego jakimi są.

A czego wcześniej kazano im się wstydzić?
Ano:
– że chodzą do Kościoła
– że materializm nie przysłonił im życia
– że ludzi wartościują nadal wyżej od rzeczy.

Tak właśnie!

Mimo OLBRZYMIEJ poniżającej presji nazywanej pedagogiką wstydu, Polska się odradza, a taki Gnat, ale i masa młodych ludzi którzy zajęli miejsce pożółkłych, zmanierowanych, postkomunistycznych kałamarnic w mediach publicznych, taki Gnat zaczyna z tego PRAWDZIWEGO polskiego runa leśnego wyrastać jako dorodny prawdziwek.

Nie jestem gejem, zazdroszczę mu chyba wszystkiego (trafił na czasy dobrej zmiany, gdzie nie łamie się już kręgosłupów moralnych katolików, jak zapałki), ale bardzo go lubię.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 16.11.2019, 17:18
Jeszcze popkorn mu kup i do kina go zaproś. A na prezent daj felgę od Stara.
Co tu się wydarzyło??
.
. 15.11.2019, 16:21
W tę stronę idźcie młodzi!

Uczyć się (Gnat studiował i ukończył dwa kierunki na UJK w Kielcach), uczyć się mocno – bo nawet jeśli nie przełoży się to w przyszłości na jakieś luksusowe życie (ale dlaczego ono ma myć wartością? Dlaczego dominowanie nad kimś ma być cenniejsze od współżycia, rozwijania wspólnoty? Dlaczego piniąch ma smakować lepiej niż literatura, sztuka, filozofia? Kto tak powiedział? Zobaczcie jak skromnie żyje inteligencja z diaspory żydowskiej w Warszawie), to na pewno będziecie mieli liczne chwile radości w życiu, gdy dowiadując się czegoś więcej z obszaru, który wcześniej drążyliście. Na papierochy (bo teraz może Gnat pali, trudno w mediach nie palić), przyjdzie czas. A może nie przyjdzie nigdy. Równościowe socjaldemokratyczne Państwo, którego budowę właśnie obserwujemy, może uda się, że zapewni Wam uczciwe warunki rozwoju gdzie jeśli idziecie gdzieś pracować, to po tej pracy dostajecie pensje i wychodzicie po takim czasie na jaki się umówiliście, a nie w zależności od humoru tego czy innego prywaciarza, który uważa się za Boga Waszego życia.

Tak jest w Europie Zachodniej, my też mamy do tego prawo!
Extra mocny
Extra mocny 15.11.2019, 11:22
W "Mechaniku" paliliśmy w kiblu (na półpiętrze), naprzeciwko kancelarii "Bąbla". Zawsze jeden stał na lipce, a jak "Bąbel" szedł, to się po trzech do kabiny wchodziło, ale i tak wyciągał. Później zrobili palarnię przy na zewnątrz.
.
. 15.11.2019, 15:39
Potem masz do końca, życie żal, że Cię za ucho wyprowadził. Nie było innego sposobu.
Wojtek S.
Wojtek S. 15.11.2019, 10:17
Niezapomnianej pamięci dyrektor z ósemki na Stolarskiej ps.,, łysy", miał skuteczny środek odwykowy dla palaczy papierosów. 50 lat temu potrafiono odzwyczaić palenia nałogowych palaczy na terenie szkoły a teraz grono pedagogiczne nie radzi sobie.
malkontent
malkontent 15.11.2019, 10:41
czas wrócić do "średniowiecza" i palić na stosie ...

co ciekawe kiedyś złodziejom ucinano dłoń a ludzie i tak do dzisiaj kradną
mechanik
mechanik 15.11.2019, 09:11
W samochodówce palarnia zawsze była za transformatorem od ul. Prawej, za kominem przy warsztatach i na boku głównego budynku szkoły. Ciekawe czasy jak Zdzisiu wbiegał i próbował łapać palaczy :) to były czasy... nie to co teraz elektroniczne papierosy

A co do problemu to jest on nie w samej edukacji tylko w systemie naszego kraju... popatrzcie gdzie są umiejscowione reklamy i same papierowy w sklepach ( nie patrząc na sklepy wielkopowierzchniowe ) - na wysokości oczu małych dzieci, które przez kilka lat się na to napatrzą a następnie naśladują dorosłych.
ans
ans 15.11.2019, 09:31
Zgadza się, a państwo zarabia na tym tak samo jak na alkoholu. Koszty leczenia są ogromne, ale nikt nie zrezygnuje z dochodu uzyskanego ze sprzedaży papierosów czy alkoholu.
Jestes mlody? Nie zaczynaj palic!
Jestes mlody? Nie zaczynaj palic! 15.11.2019, 17:23
Dlatego dobrze , ze podnosza ceny papierosow.

W Polsce na tyle tanich, ze znajomi nadal prosza o wagon Malboro gdy nocuje gdzies w UK.

1,40 podwyzki? Co miesiac powinni tak podwyzszac a nie co 3 lata.
Monika
Monika 15.11.2019, 08:54
Palenie tytoniu to jedna z wad dzisiejszej młodzieży, poza tym jest ogromne zniewolenie erotyką w sieci i masturbacją ale o tym się milczy. Platon wyodrębnił trzy części duszy i każdej przypisał określony rodzaj cnoty: cnotą duszy rozumnej jest mądrość (roztropność) i jej osiąganie oraz podporządkowanie się niższych części rozumowi; duszy popędliwej – męstwo, a duszy pożądliwej – panowanie nad sobą, czyli wstrzemięźliwość (umiarkowanie). Te trzy cnoty podporządkowane były czwartej – sprawiedliwości, która pojawia się wtedy, gdy każda z części duszy we właściwy sposób kieruje się przynależną jej cnotą. Jest to teoria czterech cnót, zwanych niekiedy kardynalnymi.
papierosy są do du.py
papierosy są do du.py 14.11.2019, 21:59
Edukacja rodziców? A który rodzic dziś przychylnie patrzy na palące dziecko?

Tylko podwyższanie akcyzy, no i Prawo i Sprawiedliwość to robi. Papierosy znowu drożeją. Teraz o 1,40 zł.

Akurat tutaj nikt nie ma żadnych wątpliwości – to jest śmiercionośna używka, zbijająca powoli ale jednak, więc dostęp do niej Państwo Polskie powinno utrudniać. Od niedawna robi to coraz skutecznie.

W takiej Wielkiej Brytanii dużo mniejsza paczka niż i nas kosztuje w przeliczeniu na nasze - 30 zł...
Przemek
Przemek 15.11.2019, 08:52
Błąd! Młodzież pali papierosy właśnie dlatego, że są drogie. Budzi to w nich przekonanie o ekskluzywności papierosów. Oczywiście nie jest to jedyny powód palenia. Tych powodów jest mnóstwo, jednakże podwyższanie akcyzy nic nie da. Kto jest nałogowym palaczem i tak będzie palił. Nic go przed tym nie powstrzyma. Podwyższenie akcyzy czy nawet zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych spowoduje tylko rozkwit czarnego rynku. Ludzie poradzą sobie z tym. Gdyby taka paczka papierosów kosztowała np. 2 zł raczej wzbudzały by one wrażenie tandetnego towaru dla biednych żuli. U młodzieży jest przekonanie: TANIE = GÓWNO. Dla młodzieży palacz to "*** ziomeczek" a powinien wzbudzać raczej emocje negatywne "cooo ty palisz? fuuuj" (tak jest np. w USA).
Maria
Maria 15.11.2019, 06:40
Są tacy rodzice, którzy wyrażają zgodę na palenie niepełnoletnich dzieci. Być może wynika to z faktu, że nie potrafią wyegzekwować by nie paliły
Święta krowa Grodzki 500$ za uratowanie matki
Święta krowa Grodzki 500$ za uratowanie matki 15.11.2019, 15:41
Nienawiść wobec PiSu zaślepia was tak bardzo, że nawet heroinę uczynilibyście bardziej dostępną i tańszą, bo „bo młodzież korzysta dlatego że jest ekskluzywna”

To jest straszne. Świat bez wartości który proponujecie jest STRASZNY.
Maria
Maria 15.11.2019, 16:43
Co ma PIS do tych wypowiedzi"?????
Stawki prof. Grodzkiego zaczynaja sie od 500$ za przezycie Matki. Czemu…
Stawki prof. Grodzkiego zaczynaja sie od 500$ za przezycie Matki. Czemu nie pracuje sobie prywatnie? 15.11.2019, 17:19
To ze go nienawidzisz. Mańko.

Pozostałe