Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 13:08
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Zamordystycznie

Tydzień temu część radnych Rady Powiatu Tomaszowskiego wzięła udział w szkoleniu na temat samorządności. Nauki i wiedzy nigdy za dużo. Jest oczywiście jeden warunek... musi mieć ona sens i nie wprowadzać w błąd. A w przypadku samorządu także posiadać jakieś podstawy prawne. Kiedy ich nie ma... wszelkie dywagacje pozbawione są sensu i stanowią marnotrawstwo czasu. Tymczasem w czasie kilkugodzinnego wykładu dowiedzieliśmy się na przykład, że radni nie mają prawa dyskutować w czasie sesji, że jedynym miejscem do zadawania pytań i prowadzenia sporów są komisje problemowe, a sesja służy jedynie do głosowania. Co ciekawe, prowadząca wykład na pytanie o podstawę prawną do głoszonej tezy, podała szybko artykuł z ustawy o finansach publicznych, który... regulował zupełnie inną tematykę. Zwrócenie na ten fakt uwagi poskutkowało stwierdzeniem, że Pani "nie ma czasu teraz szukać przepisów i że znajdzie je w przerwie, jeśli są one takie ważne". Otóż właśnie są! Pani "profesor" przepisu w antrakcie nie znalazła, czyli cały wykład okazał się kompletną... kompromitacją.

Najgorsze jest jednak to, że po podobnych "szkoleniach", próbuje się wprowadzać w wielu samorządach "zamordyzm", ograniczający prawo i swobodę wypowiedzi radnych, co w mojej ocenie stanowi przejaw kompletnego nie zrozumienia idei samorządności, sensu stanowienia prawa o charakterze lokalnym i demokracji w ogóle.

Niedawno podobne regulacje wprowadziła Łódź, poprzez zmiany w Statucie miasta. Mentalny bolszewizm doprowadził do tego, że radni nie mogą zadawać publicznie pytań Prezydent Hannie Zdanowskiej. Podobnie zrobiła w Gdańsku prezydent Dulkiewicz. Obie Panie ze środowisk na co dzień broniących na ulicznych manifestacjach... demokracji. Żenujące? Jak najbardziej. Debata publiczna jest nieodłącznym elementem tej właśnie często brutalnie gwałconej demokracji.

Rozważania warto zacząć od niedawno wprowadzonych zmian w przepisach samorządowych. Otóż nakładają one między innymi obowiązek rejestracji sesji rad i ich publiczne udostępnianie. W kontekście tego, co napisałem na wstępie należałoby się zastanowić po co ustawodawca takie regulacje wprowadził? Czy celem było jedynie nagrywanie podnoszonych do góry rąk radnych? Śmiem w to wątpić, ponieważ kolejna nowa regulacja dotyczy sposobu głosowań. Od roku są one rejestrowane w formie elektronicznej. 

A może właśnie chodzi o to, by mieszkańcy (członkowie danej wspólnoty samorządowej) mieli możliwość zapoznania się z pracami rady, w tym opiniami poszczególnych radnych, a także przesłankami, jakimi się kierują, podczas głosowań. Wśród tych przesłanek są oczywiście pytania i udzielane na nie odpowiedzi. 

"Kneblowanie" samorządowców ma rzekomo usprawniać pracę rad i ograniczyć czas trwania sesji do absolutnego minimum. Tak na przykład twierdzą w Łodzi. Cóż to za argument? Za czas poświęcony obradom radni są wynagradzani poprzez wypłacane diety. Mają obowiązek siedzieć na sesjach tak długo, jak to jest konieczne. Zwolennicy łódzkiego "zamordyzmu" podkreślają, że pytania są powielane, a radni często wsłuchują się w brzmienie własnego głosu.

Może i jest w tym jakaś "mała prawda". Jednak trzeba na to spojrzeć również z drugiej strony. Wystarczy bowiem krótko prześledzić fora i komentarze internetowe, by zauważyć, że największej krytyce poddawani są milczący radni, tacy którzy bezwolnie podnoszą ręce do góry. Dodatkowo na jakiej podstawie wyborca ma stwierdzić, że dokonał dobrego lub złego wyboru, jeśli nie poprzez wsłuchanie się w głos własnego przedstawiciela. 

Minęło 10 lat i... przeczytajcie sami 

Wyciszanie opozycji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 01.12.2019 18:14
Do Admina-radnego powiatowego: jeżeli pisze Pan, że tylko część radnych łaskawie zechciała uczestniczyć w tym szkoleniu, to uniżenie pytam: to szkolenie było całkowicie luźne, czy obowiązkowe, jaka to część tych obiboków-radnych zechciała łaskawie uczestniczyć w tym szkoleniu, kto był inicjatorem tego szkolenia i kto za to szkolenie zapłacił. Wyjaśnienie: doskonale wiem, że zapłaciliśmy my, czyli podatnicy, ale na kogo była wystawiona faktura za to szkolenie. Konkluzja. Dobra, dobra: zgadzam się z opinią, że żadnym radnym nie wolno zamykać ust, ale równoczesnie, zdecydowanie nie zgadzam się na rozpier..... naszej-podatników kasiory na takie badziewiaste "szkolenia".

11 01.12.2019 09:02
Radni bezradni to maja jeden problem.Sami z soba nie moga sobie poradzic i swojego czubka noska nie widza do wywachiwania roznych problemow.

Vlad_Palovnick 29.11.2019 14:25
Ważne by kliknąć też link opisany jako "Wyciszanie opozycji" i zapoznać się z przemyśleniami p. Węgrzynowskiego sprzed 10 lat jako opozycyjnego radnego Rady Miejskiej. W kontekście artykułu i działalności Starosty w czasach obecnych-cymes!

miss SPA 29.11.2019 12:38
Może takie szkolenie powinno się odbyć np. w Arłamowie albo gdzieś na Mazurach. Nie byłoby podchwytliwych pytań. Sesje wyjazdowe powinny być niekiedy niekiedy organizowane. tzw. "wymiana doświadczeń" :-)

Arłamów, Mazury :((( 29.11.2019 20:39
Nie lepiej gdzieś dalej np.: Majorka, Dubaj. Szczególnie ten ostatni jest popularny.

tom 29.11.2019 11:36
Niech się wstydzą teraz ci co na takich głosowali - obłęd!

:) 29.11.2019 10:58
Ale swoją droga jak się słucha niektórych radnych... oni zamiast skupić się na pracy to ewidentnie chcą się promować. Jeden, który stwierdził wczoraj, ze jest świetnym Czy dobrym kandydatem mnie wczoraj rozwalił :D Miłość do siebie godna podziwu :)

Obserwator 29.11.2019 10:52
To jeszcze mało. Dochodzi do tego - jak chodzi o powiat - utajnianie odpowiedzi na interpelacje radnych (MS) i wydłużanie w nieskończoność procesu decyzyjnego dla rozmycia sprawy i zapomnienia wniosków (patrz ostatnia sesja rady powiatu). Aby rozpatrzyć zwykły, organizacyjny wniosek radnego trzeba się "pochylić" i zastanowić nad ewentualnym wprowadzeniem. Żeby się tylko co niektórzy decydenci zbyt nisko nie "pochylali"...

ComTM 29.11.2019 10:29
Władza lubi spokój, podporządkowanie pospólstwa, hołdy i podziw. I nie będzie jej żaden radny pyskował, i jeszcze żeby to było upublicznione i godność urzędu naruszało. A tak poważnie, to doczekaliśmy bardzo specyficznych czasów, w których słowo może mieć dużą "siłę rażenia", szybko się przemieszcza (media, internet), potrafi wykreować bohatera, celebrytę, polityka, etc. Dlatego powoli i w różny sposób zakłada się kaganiec "na twarz" tym, którzy istotnie mają coś do powiedzenia. Jak pokazuje rzeczywistość, nie ma znaczenia opcja sprawujących władzę, bo ich zachowania są podobne. Brzydko to wygląda, ale chyba będzie jeszcze gorzej...

Marek 29.11.2019 10:01
Sprawa ze wszech miar naganna, może dlatego radni uciekają przed mieszkańcami. Sam tego doświadczam, kilka dni trwało ustalanie radnych z okręgu II i na ich ustaleniu niestety się zakończyło...

Reklama
Polecane
Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Serio, sama wypadła z balkonu?! Nie wierzę w takie bzdury, jak nieszczęśliwy wypadek w przypadku naćpanego kolesia, który znęca się nad partnerką. Widocznie kobieta boi się powiedzieć prawdę, bo wie, co ja czeka, jak to zrobi, a na policję w tym przypadku ani na system nie ma co liczyć.Źródło komentarza: Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Autor komentarza: JadziaTreść komentarza: Wybierzmy kogoś szczupłego przystojnego, już dosyć patrzenia na opuszczony pasek od spodni...Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: NieTreść komentarza: Szczepan opowiada dzieciom w szkole Czerniewicach, że będzie wojna. Poza tym w czasie kampanii jako KATECHETA mówił do małych dzieci, ze kandyduje na radnego i żeby mówili w domu żeby rodzice na niego głosowali. Czy naprawdę taki człowiek powinien być w radzie powiatu? Nie mówię już o byciu starostą bo to by była totalna porażka….Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: NieTreść komentarza: Ten pan do młodych raczej nie należyŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Szczepan Goska niedość, ze uczy, a raczej próbuje uczyć w szkole w Czerniewicach, w szkole w Lipiu, dyrektoruje w katoliku, ministrantuje w kościele w Czerniewicach, jeszcze miałby zostać starostą? Ten człowiek to kompletny wariat. Wstyd dla miasta i hańba.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: tomTreść komentarza: Za takie coś do 5 lat!!! To jakaś kpina !! Minimum 15Źródło komentarza: Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama