Mniejszy podatek za montaż ogniw fotowoltaicznych

  • 30.11.2019, 20:09 (aktualizacja 30.11.2019, 20:21)
  • red.
Mniejszy podatek za montaż ogniw fotowoltaicznych
Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego będą mogli korzystać z ulgi od nieruchomości za inwestycje w fotowoltaikę. Radni Rady Miejskiej na czwartkowej (28 listopada) sesji podjęli odpowiednią uchwałę.  O zwolnienie z podatku od nieruchomości będą mogli starać się ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały, na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto.

Przyznanie tomaszowianom ulgi podatkowej za podłączenie nieruchomości, których są właścicielami, do instalacji fotowoltaicznej, to kolejny pomysł samorządu Tomaszowa Mazowieckiego na walkę ze smogiem. Uchwała będzie stanowić uzupełnienie innych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w naszym mieście, podejmowanych z inicjatywy Prezydenta Marcina Witko. Wśród nich m.in. zakup niskoemisyjnych autobusów dla MZK,  pozyskanie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła czy montaż 40 sensorów jakości powietrza Airly. Będzie też stanowić zachętę do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

- Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości będą mogli skorzystać ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto. Pierwotnie zakładano, że minimalna wysokość tych kosztów  będzie wynosić 15 000 złotych brutto. Związane to było m.in. z tym, że dotychczas obowiązywały dwie stawki VAT na panele fotowoltaiczne ‒ 8% w przypadku umieszczenia instalacji na budynku oraz 23%, gdy właściciel instalację chciał zamontować np. na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego. 23 listopada zaczęły jednak obowiązywać przepisy ujednolicające tę stawkę do 8% - czytamy w komunikacie tomaszowskiego magistratu

Warunkiem uzyskania ulgi za podłączenie nieruchomości do instalacji fotowoltaicznej będzie złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Miasta (do końca roku, w którym zostały poniesione koszty) oraz korzystanie z podłączonej instalacji fotowoltaicznej nieprzerwanie w czasie, którego będzie dotyczyło zwolnienie. Wielkość zwolnienia nie będzie mogła przekroczyć 100% poniesionych kosztów. 

Ulga, o której mowa w uchwale stosowana ma być przez okres 5 lat. Pozwala to obliczyć oszczędności, jakie przyniesie ona mieszkańcom, z niej korzystającym Warto pokusić się w tym miejscu o szacunkowe koszty i oszczędności. Ich wielkość zależy od wielkości budynków mieszkalnych i mocy zainstalowanych paneli. 

Zgodnie z tzw. ustawą prosumencką instalacje o mocy do 10 KW objęte są wyższymi stawkami rozliczeniowymi z zakładem energetycznym, w którego sieci wytworzona energia jest przechowywana. Co do zasady odbieramy w ich przypadku 80 procent wysłanej energii. 

Montaż instalacji o tej mocy na bazie elementów renomowanych firm to koszt około 40 tysięcy złotych. Właściciele nieruchomości, będący osobami fizycznymi mogą od ninedwna skorzystać z programu "Mój Prąd". Dzięki niemu odzyskują w stosunkowo prosty sposób 5 tysięcy złotych. Do tego istnieje możliwość skorzyatania z ulgi w podatku dochodowym. Wynosi ona 17 procent poniesionych kosztów (minus dotacja). Łatwo policzyć, że jest to kwota 6, 8 tysiąca złotych. W ten sposób koszt instalacji obniża nam się do kwoty 28 tysięcy złotych. 

Ulga wprowadzona przez radnych na ostatniej sesji Rady Miejskiej jest dodatkowym finansowym bonusem, który zapewne nie przesądzi o decyzji zainwestowania w ogniwa, ale wyznacza kierunki zarządzania dzialalniami proekologicznymi w mieście. Jej wysokość (dosyć symboliczna) uzależniona będzie od wielkości domu, na którym instalację zamontowano. Przyjmując jego średnią powierzchnię na poziomie 150 metrów kwadratowych i stawki podatkowe przyjęte na rok 2020 ulga podatkowa w okresie 5 letnim wyniesie 562 złote. 

Sporo korzystniej mogą się te wyliczenia przedstawiać w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowych, które mają możliwość montowania ogniw na budynkach wielorodzinnych. Dodatkowym atutem może być obniżenie wysokości płaconych przez lokatorów czynszów. 

Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 roku. Przy okazji wspomnimy, że o wprowadzenie podobnych rozwiązań wnioskował kilka tygodni temu radny Adrian Witczak. 

Odnawialne źródła energii ograniczają spalanie paliw kopalnych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Instalacja fotowoltaiczna działa w oparciu o promieniowanie słoneczne. Pozwala to na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Fotowoltaika to również system zeroemisyjny. Oznacza to, że wskutek działania instalacji nie wytwarzają się szkodliwe związki lub gazy cieplarniane. Panele słoneczne nie powodują także hałasu ani drgań, pod tym względem są lepszym rozwiązaniem niż turbiny wiatrowe.

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

he-man
he-man 03.12.2019, 21:17
Chcecie poprawy powietrza w mieście? Mniej pieców węglowych, śmieciuchów a więcej gazowych czy paneli słonecznych? To wprowadźcie łatwe, przejrzyste i szybkie zasady dofinansowania. Ta papierologia i ograniczenia większość ludzi odrzuca.
Ajdejano
Ajdejano 03.12.2019, 15:50
Do "draculi" (na różowo) : Ty jesteś takim kimś, że piszę Tobie tak: nie bierz mnie pod to, co koń pod brzuchem nosi.

Pozdrowienia od starego czekisty.
tom
tom 01.12.2019, 19:32
Ktoś tą różnicę pieniężną będzie musiał pokryć, bo pieniędzy w kasie nie może ubywać. Zgadnijcie kto to uzupełni?
Ajdejano
Ajdejano 01.12.2019, 17:38
"Mniejszy podatek za montaż ogniw fotowoltaicznych" . A ja na to: picu, picu - mój dziedzicu.
Już wyjaśniam, o co chodzi: zgłosił się do mnie ktoś, kto uwierzył ogłoszeniu we wszystkich mediach o dużym dofinansowaniu instalacji do nawadniania upraw polowych. Sprawy z tym związane załatwia ARiMR (agencja rozwoju i modernizacji rolnictwa).

Człowiek zgłosił się do oddziału tej agencji i tam otrzymał druk wniosku (kilka stron) i objaśnienia do tego wniosku (co trzeba dołączyć, w jakiej formie, itd., itp.), liczące 24 strony pisane drobnym drukiem.
Jak ja temu facetowi wyjaśniłem, że wykonanie odpowiednich uzgodnień zajmie jemu przynajmniej 6 miesięcy - człowiek przy mnie podarł w cholerę te papiery i powiedział do mnie: rób mi Pan całą robotę za moja kasę, a tych zasyfiałych urzędasów mam głęboko w du...żym poważaniu.

I myślę, że podobnie będzie z tym podatkiem.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 02.12.2019, 16:52
Dowodem na brak ulgi w podatku gminnym ma być fakt że jakiś chlop nie wypełnił wniosku o dofinansowanie z ARMiR
Brawo Ajdejano!
Jestem pelen podziwu. Naprawdę!
Buziaki?


Aaa
Aaa 01.12.2019, 18:49
I to jest właśnie to o czym pisałem wcześniej. Wszystko to tylko mydlenie oczu że miasto coś robi by poprawić jakość powietrza a tak naprawdę ma to w głębokiej d...e. Miasto robi tylko prowizorkę np montuje oczyszczacze powietrza w przedszkolach żeby wmówić obywatelom że dba o dzieci. Przeciętny człowiek powie że w końcu ktoś dba o nalodszych ale nikt się nie zastanawia że odprowadzając rano jak i odbierając dziecko z przedszkola po drodze wypala ono pół paczki papierosów.
aaa
aaa 01.12.2019, 08:30
Moim zdaniem powinno się przeznaczać więcej środków na podłączanie kamienic do sieci gazowej. Cały czas w ścisłym centrum miasta są kamienice z piecami kaflowymi. Śmieszne jest to że TTBS podłącza jedną góra dwie kamienice w ciągu roku, w takim tempie to jeszcze długo poczekamy na czyste powietrze w naszym mieście. Pewnie ktoś spyta skąd brać środki na modernizację budynków ale odpowiedź jest prosta z mandatów oraz z czynszu. Wszyscy wiedzą że czynsz w Ttbs jest największy i przynajmniej 2x w ciągu roku podwyżki. Straży miejskiej zalecałbym więcej chodzenia na pieszo może wtedy zauważą jaki dym leci z kominów. Ulica Szeroka Zgorzelecka i inne cały czas są siwe od dymu ale jak się woli nie widzieć problemu to tak jest.
25a
25a 01.12.2019, 13:17
Właśnie oto chodzi podłącza jak najwięcej gazu do kamienic bo pali się co wpadnie w ręce po 17 niema co wychodzić na alejki niby centrum a bez maski nieda się tu powinna płynąć kasa a ten ttbs to stare cwaniak tylko podwyżki.
aaa
aaa 01.12.2019, 13:51
Dokładnie tak jeśli nie podłączy się kamienic do innego źródła ciepła to zawsze będzie smog ale najgorsze jest zachowanie władz które mydli oczy mieszkańcom że coś robi. Mieliśmy w TM program dofinansowania do wymiany pieców tylko z jednym kluczykiem w umowie zapisane było że to dofinansowanie jest "DO" 40 % a w Krakowie 90-80 %. Druga sprawa to DRON wmawia się mieszkańcom że to pomoże w walce z zadymieniem BZDURA bo co z tego że dron wykryje śmieci w powietrzu z jednego komina jak i tak musi strażnik wejść i sprawdzić mieszkania bo w budynkach wielorodzinnych kilka mieszkań jest podłączonych pod ten sam komin więc tak czy siak strażnik miejski musi odwiedzić każdego lokatora podłączonego do tego komina i sprawdzić czym pali.
kicay
kicay 30.11.2019, 22:00
Wszystko ładnie i pięknie. Ale mówimy tu o zwolnieniu z podatku co (w sytuacji 'będą mogli skorzystać ci właściciele, którzy po wejściu w życie uchwały") wprowadza zasadę nierównego traktowania obywateli. Co do zasady, zwolnienia podatkowe winny obejmować wszystkich na równych zasadach. W związku z tym uważam, że zwolnienie podatkowe winno być zastosowane do wszystkich, którzy "na podłączenie instalacji fotowoltaicznej poniosą nakłady w wysokości co najmniej 8 000 złotych brutto" od momentu jej instalacji, tzn. także tych, którzy nie czekając na łaskawość Magistratu i dbając o środowisko, zrobili to o wiele wcześniej.

Pozostałe