Chcą walczyć o obwodnicę. Problem ciężarówek jednak nie zniknie a może się pogłębić

  • 06.12.2019, 21:54 (aktualizacja 06.12.2019, 22:36)
  • Mariusz Strzepek
Chcą walczyć o obwodnicę. Problem ciężarówek jednak nie zniknie a może się pogłębić
Przedstawiciele trzech jednostek samorządu terytorialnego: Tomaszowa Mazowieckiego, gminy Tomaszów i powiatu tomaszowskiego spotkali się dziś w Urzędzie Miasta. Powołano zespół roboczy, który będzie nadzorował i prowadził wszystkie niezbędne prace dotyczące budowy obwodnicy. Obecnie najważniejsze jest pozyskanie dofinansowania i dokonanie odpowiednich zmian w budżetach jednostek. Niestety jej planowana lokalizacja budzi liczne wątpliwości także te związane z rozwiązaniem problemów mieszkańców ulicy Szczęśliwej. Wszystko wskazuje na to, że nawet pom zbudowaniu obwodnicy TIR-y będą jeździć przez miasto. Być może będzie ich nawet więcej

Przewodniczącym powołanego do życia zespołu został wicestarosta Leszek Ogórek. Jego skład uzupełniają: Adam Koziełek, Dariusz Żeleźny, Anna Przybyłkowicz, Wiesława Starosta, Sławomir Bernacki, Karolina Pittner-Wąchała,  Beata Zysiak i  Piotr Fiałkowski.

Powołaliśmy zespół, który będzie spotykał się regularnie. Trzeba przyspieszyć z pracami. To, co leży po stronie samorządu powiatowego, to przede wszystkim podjęcie wszelkich możliwych działań, żeby ta inwestycja znalazła się w programie  rządowym  „100 obwodnic dla Polski” - mówi Starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski

- Zespół będzie w sposób ciągły i nieprzerwany zajmował się wszystkimi sprawami związanymi z projektowaniem, ale później ‒ mam nadzieję ‒ przeistoczy się w grupę nadzoru inwestorskiego. Bardzo dużą rolę przypisujemy panu staroście i liczymy na jego pomoc i wsparcie także jego służb, ponieważ jest to samorząd, który obejmuje swoim obszarem i miasto, i gminę wiejską, a na obszarach tych właśnie gmin przebiegać będzie obwodnica. Wszystkie nasze wspólne działania będą sygnowane podpisem starosty i muszą na czas trafiać do konkretnych resortów ‒ czy to ministerialnych, czy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i wielu innych instytucji, z którymi musimy naszą inwestycję uzgodnić - dodaje Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko

- Będziemy aktywnie działać w tym zespole. Będą oddelegowani do niego nasi najlepsi ludzie, którzy na co dzień zajmują się inwestycjami i rozwojem gminy, mamy nadzieję, że będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Najważniejsze teraz to zdobyć dofinansowanie, bo to zawsze jest największy problem. To droga inwestycja i potrzebujemy w tym zespole ludzi, którzy potrafią się poruszać w tym zagadnieniu i te środki zdobywać. To ważna inwestycja dla miasta, ale i terenów przyległych. Dzięki niej nasz region będzie się mógł rozwinąć gospodarczo - przekonuje Wójt gminy Tomaszów Franciszek Szmigiel. I trudno się wójtowi dziwić, ponieważ to właśnie jego gmina czerpie główne korzyści z kopalni biała Góra, której pojazdy są zmorą dla części mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. 

Oczywiście planowana obwodnica ma też umożliwić transport piasku z kopalni Grudzeń Las do huty szkła w Niewiadowie. Rzecz jednak w tym, że kierowcy i tak będą wybierać najkrótszy wariant przez Tomaszów Mazowiecki a więc ulice Białobrzeską i Szczęśliwą. Nie powstrzyma ich (tak i obecnie nie powstrzymuje) ograniczenie tonażu na dwóch mostach do 30 ton. Ograniczenie to istnieje obecnie i jest ono notorycznie lekceważone. Podobnie zresztą jak w przypadku mostu na rzece Pilicy na ulicy Modrzewskiego.

Warto tu zauważyć, że obiekt już wymaga remontu. Jest więc tylko jedno skuteczne rozwiązanie problemu. To transport piachu za pomocą kolei, której bocznice posiadają obie duże kopalnie. Argument, że huty nie posiadają własnych bocznic jest mało przekonywujący, bo niby dlaczego mają się o to martwić mieszkańcy naszego miasta, którym proponuje się wycinkę resztek lasów, stanowiących płuca zatrutego do granic możliwości Tomaszowa.  

Wczoraj o poprawę bezpieczeństwa na drodze S12 protestowali mieszkańcy Sulejowa. Liczba ciężarówek przejeżdżających przez ich miejscowość każdego dnia jest zatrważająca. Po budowie tomaszowskiej "obwodnicy" część ciężarówek może ruszyć właśnie w naszym kierunku.  Droga przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Grot Nagórzyckich, przez tereny leśne i rekreacyjne. Przetnie ścieżkę rowerową w kierunku Nagórzyc. Ma być drogą powiatową ale władze powiatu zamierzają zabiegać o jej przejęcie przez Zarząd Województwa. 

 

Polecamy również

Jak ugasić pożar benzyną? Obwodnica, która nie będzie obwodnicą

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 11.12.2019, 18:28
Do "Hipokryzja" z tą kolejową bocznicą: 100% racji. Dlaczego tą cholerną bocznicą nie martwi się kopalnia, a zmartwienie ma przypadać nam - mieszkańcom Tomaszowa i okolic?!
Podobnie z wciskaniem kitu z tą wylęgarnią.
Ten argument z tymi Ukraińcami - dobry jest.

Poza tym: ciekawym zjawiskiem na tym portalu jest to ten cwaniaczek z miodem w uszach pt. dracula.
Sam jest takim zwykłym, lokalnym przeciętniakiem, którego nie posądzam o wymyślenie czegoś mądrego, ale stara się (bidula) - jak może. Ale jednak - wiele, niestety, nie może. Niech się stara chłopecek, może go kiedyś świat doceni.

Pozdrowienia dla draculi od starego czekisty.
Hipokryzja
Hipokryzja 10.12.2019, 09:12
,,....Argument, że huty nie posiadają własnych bocznic jest mało przekonywujący, bo niby dlaczego mają się o to martwić mieszkańcy naszego miasta...." Na to pytanie znają odpowiedź ludzie którzy uważają że budowa wylęgarni przy Dekoratorze to świetna lokalizacja i wszystkich którzy uważają inaczej uważają za wrogów narodu bo przecież praca dla kilkunastu Ukraińców w tej lokalizacji to szczęście,szczęście i tylko szczęście,
NWO
NWO 10.12.2019, 08:29
Przynajmniej wiemy kto (jakie państwo z Bliskiego Wschodu) tak na prawdę rządzi polską i nawet naszym tomaszowem "Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności wójta gminy ... , Abrahama Knuta, głównego udziałowca, prezesa Zarządu Qarzwerke GMBH ..."
Ola
Ola 10.12.2019, 08:26
Już jedną drogę - widmo do łaziska starosta wybudował, teraz buduje nową/kolejną (patrząc na koncepcję raczej zakładową) dla ca. 40 ciężarówek dziennie z BG, to mniej więcej 2-3 na godzinę - ha ha ha. (źródło wypowiedź A. G. z BG)
Setki milionów z naszych podatków żeby ca. 3 ciężarówki na godzinę z BG do S8 podjechały :DDD.

Widzę że zlecono samorządowi za nasze podatki wybudowanie drogi do osuszania w transporcie piasków mokrych aby nie brudzić miasta, zatem wszystki syf wysypie się po obrzeżach i na S8 wjadą czyste samochody :)

Poza tym niemiecki właściciel łaski nie robi że wydobywa z ziemi gotowy praktycznie produkt - na jego miejsce jest wielu (np. Atlas i inni) - ale losy niestety otoczyły się inaczej.

Władze nie idą w drogę wyższej klasy bo na takowej trzeba by zainstalować wagi, konstrukcję KR6, przejścia dla zwierząt itp. a tak dostaniemy wyrób drogopodobny i zniszczone duże połacie otuliny parków krajobrazowych i lasów, przecięte ciągi migracji zwierząt itd.

m&m
m&m 10.12.2019, 14:34
nic ująć A można by jeszcze dużo dodawać.
Ajdejano
Ajdejano 09.12.2019, 15:06
Do "Mieszkanka": co masz, maleńka, do grajka i do katechety ? Głosuj na badziewiaka Hołownię i będziesz zaspokojona.

Tak na marginesie: jak tam z Twoją główką ???
Ogólnie jest O.K. ??? To bardzo dobrze !!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.12.2019, 22:08
Czym cie zaspokoil grajek i katecheta dużeńku? Pozwól sie innym zaspokajać kim chcą, bąbelku.
Tak na marginesie jak z główką? W porządku? Ogólnie ok?
Buziaki😎
Ajdejano
Ajdejano 09.12.2019, 15:01
Wszyscy bredzą o tym wariancie "północnym". Może wreszcie ktoś wyjaśni/opisze ten cholerny wariant północny ?! A przy okazji i wariant główny ?!

Do tej pory, to jest takie granie w ciuciubabkę.
m&m
m&m 13.12.2019, 08:16
Nie bredzą. Nie bredzą. A na tym etapie za opis tego wariantu powinno Ci wystarczyć, że jest północny;) . Wystarczy objechać i porównać teren wokół Tomaszowa od Zalewu (popatrzeć na przyrodę i na tereny, na których ludzie zainwestowali i chcą inwestować swoje pieniądze żeby pomieszkać w miłych okolicznościach) i od syfiastego Wistomu, gdzie budowa infrastruktury drogowej nie będzie dewastowała obecnego stanu a może go tylko poprawić. Przecież to widać, słychać i czuć. Obwodnica od południa będzie NAJGORSZĄ DECYZJĄ władz miasta w jego historii.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.12.2019, 22:10
Było wyjaśnione na portalu. Czytaj ze zrozumieniem i ćwicz sukcesywnie.
Mieszkanka
Mieszkanka 09.12.2019, 11:05
Tak to jest jak grajek i katecheta biorą się za inwestowanie!!! Tomaszów Mazowiecki = miasto emerytów i Pisiorów
SA.
SA. 09.12.2019, 14:58
Mieszkanka nie mogła wystartować w wyborach, ktoś zabronił?
Trzeba było wspierać mocniej swoją formację, dać przykład, wzór do naśladowania, pociągnąć ludzi - wyborców za sobą. Troszkę więcej zaangażowania i już będzie lepsze samopoczucie u mieszkanki. A tak tylko nosek spuszczony na kwintę i same negatywy są prezentowane. Czyżby emeryci też byli nie na rączkę, zawsze Warszawka, inne metropolie stoją otworem.
Darek
Darek 09.12.2019, 11:59
Miasto bez przemysłu skazane jest na zagładę, wybudowano drogę do terenów inwestycyjnych w kierunku Łaziska, tereny po Wistomie zarasta las. I w tym temacie nic wyżej wymienieni nie robią a do inwestora w przemysł trzeba się zwrócić i zaoferować warunki pod inwestycję.
m&m
m&m 09.12.2019, 07:52
Panowie decydenci pamiętajcie: wszystko dla ludzi. A jeżeli ludzie w zdecydowanej większości nie chcą być uszczęśliwieni taką lokalizacją, to czemu brniecie w temat? Po co te konsultacje społeczne i sondaże skoro nikt nie bierze tego pod uwagę (mam nadzieję, że jednak bierze)? Obwodnica tylko od północy!!!
Ja
Ja 08.12.2019, 21:57
Była petycja za. Mam nadzieję, że powstanie rowniez wersja przeciw proponowanej lokalizacji. Liczę na Pana Mariusza, że będzie trzymał rękę na pulsie ...
07jj
07jj 08.12.2019, 14:28
A pan na rozowym tle zawsze taki prawy i skromny.Podoba mi sie.Bardzo grzecznie.Tez bym tak chcial.BRAWO
!
! 09.12.2019, 12:14
Też się cieszę.
Ooooooo
Ooooooo 08.12.2019, 14:21
Caly Tomaszow jest skorumpowany i jedno wielkie kolesiostwo.Raczka raczke umyje.
wasz były wyborca
wasz były wyborca 08.12.2019, 09:00
Cłopy, to wasza oststnia kadencja.
!
! 08.12.2019, 09:10
Kiedyś musi być pierwsza i kiedyś ostatnia, ale nowość!
varan
varan 07.12.2019, 17:51
Wariant północny w 100 % może odciążyć miasto z tranzytu, do tego w znacznie mniejszym stopniu ingerowałby w środowisko, a ci dalej swoje. Jak dla mnie to ten wariant południowy jest robiony pod konkretną kopalnię. Siła argumentu musiała być bardzo duża.
faggitW
faggitW 07.12.2019, 17:38
komuś by się dieta przydała, bo coraz szerzej.
Załamany wyborca
Załamany wyborca 07.12.2019, 15:06
Już nie potrzeba się chować? Można się pokazać? Panowie dwaj ze Starostwa debatują :)
jagoda
jagoda 07.12.2019, 14:42
To transport piachu za pomocą kolei, której bocznice posiadają obie duże kopalnie. Argument, że huty nie posiadają własnych bocznic jest mało przekonywujący, bo niby dlaczego mają się o to martwić mieszkańcy naszego miasta, którym proponuje się wycinkę resztek lasów, stanowiących płuca zatrutego do granic możliwości Tomaszowa. Dokładnie, mam nadzieję, że się ten plan z tą lokalizacją nie uda.
Samer
Samer 07.12.2019, 10:55
Trzeba było walczyć o drogi ekspresowe s74 i s12 tak aby przebiegały przez Tomaszów i wtedy żadna pseudo obwodnica (planowana jest zwykła droga ze skrzyżowaniami, bez wiaduktów) nie byłaby potrzebna. Poza tym miasto, powiat nie musiałyby szukać kasy na tą drogę (miasto jest bardzo zadłużone przez ostatnie inwestycje). Przegraliśmy z Piotrkowem, gdzie jest już a1,s8, a będą jeszcze w pobliżu s74 i s12. Brawa dla władz samorządu piotrkowskiego, sulejowskiego i opoczyńskiego.
...)
...) 07.12.2019, 10:12
a nie można wykorzystać torów kolejowych do transportu piasku z Białej Góry do huty szkła w Niewiadowie ?.. i już byłyby odciążone nasze ulice
Czaro
Czaro 07.12.2019, 15:35
Biala gora nie dostarcza piachu do niewiadowa
tom
tom 07.12.2019, 09:42
Notorycznie lamią przepisy - to gdzie policja, straż miejska, o co chodzi. Aż się wierzyć nie chce...
Jaka piękna mowa miłości w komenatrzach
Jaka piękna mowa miłości w komenatrzach 06.12.2019, 23:20
Hejterzy za 3... 2... 1... - panie prezydencie! Nie dajcie się! Róbcie te obwodnice!
m&m
m&m 08.12.2019, 08:19
Mylisz hejt z demokracja. W normalnym kraju ludzie mają wpływ na to, co się dzieje. A ten wpływ objawia się się tez za pomocą dyskusji. A ty jestes zwyklym wyznawcą a nie wyborcą. powinieneś żyć w innych czasach. Albo może napisz po prostu, że jesteś za obwodnicą w tym miejscu bo.... i to można przyjąć i zrozumieć.A nie wyzywasz ludzi o innym zdaniu ( jakże poprtym wieloma argumentami!!!).

Pozostałe