Geofizyka - co to jest i czym się zajmuje?

  • 07.12.2019, 10:21 (aktualizacja 09.12.2019, 20:32)
  • Materiał zewnętrzny
Geofizyka - co to jest i czym się zajmuje?
Geofizyka jest pojęciem, które wielu osobom wydaje się bardzo skomplikowane i trudne do wyjaśnienia. W rzeczywistości z osiągnięć geofizyków korzysta niemalże każdy człowiek. Dowiedz się, czym jest ta dziedzina nauki i jakie są obszary jej badań.

1. Czym jest geofizyka?

2. Jak wykorzystuje się osiągnięcia geofizyków?

Geofizyka to nic innego niż dziedzina nauki, która łączy badanie Ziemi i fizykę. Obie dziedziny umożliwiają wykorzystywanie zasobów naturalnych znajdujących się we wnętrzu kuli ziemskiej, a także ułatwiają badanie odległych planet. Jeżeli interesuje Cię geofizyka, sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki.

Czym jest geofizyka?

Geofizyka zajmuje się przede wszystkim badaniem Ziemi za pomocą metod, których używa się powszechnie w fizyce. Dziedzina obejmuje również badania innych planet, mające na celu poznanie ich budowy geologicznej oraz uzyskanie informacji o znajdujących się na nich zasobach.

Celem badań prowadzonych przez geofizyków jest wyjaśnienie zjawisk występujących w Ziemi oraz ich opisanie wyłącznie na gruncie pojęć i terminów fizycznych. Geofizycy są zatem teoretykami, jednak trzon ich codziennej pracy stanowią obserwacje i eksperymenty terenowe. Z ich osiągnięć korzystają liczni specjaliści, którzy są zatrudniani przez firmy wykonujące odwierty itp. Więcej o geofizyce dowiesz się na https://www.geofizyka.pl/pl/

Jak wykorzystuje się osiągnięcia geofizyków?

Geofizycy zajmują się badaniem wnętrza Ziemi, badaniami polarnymi, przestrzeni kosmicznej oraz atmosfery i oceanów. Dzięki temu z ich osiągnięć korzystają między innymi specjaliści, którzy wykonują otwory wiertnicze. Ich zadaniem jest zaplanowanie odwiertu, nadzorowanie jego wykonania, wydobycia zasobów naturalnych oraz likwidacji odwiertu po zakończeniu wydobycia. Geofizycy dostarczają wszelkich informacji, dzięki którym możliwe jest dobranie efektywnej metody eksploatacji zasobów oraz zoptymalizowanie procesu wydobycia. Więcej o odwiertach przeczytasz na https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/geofizyka-otworowa/

Geofizyka wspiera również wykonywanie wielu innych prac. Nauka ma istotne znaczenie dla prowadzenia sejsmicznych prac polowych, między innymi przez https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/sejsmiczne-prace-polowe/, interpretowania danych sejsmicznych i pomiarów geofizyki otworowej, a także dla wykonywania usług geologiczno-wiertniczych. Dzięki temu działalność geofizyków ma znaczenie dla branży wydobywczej oraz dla wszystkich firm, które korzystają z pozyskiwanych przez nią zasobów.

Materiał zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 13.12.2019, 18:50
Do memły z dnia 08.12 na różowo: typowy, takim "memłą", i niedouczonym, chamskim "memłokiem" jesteś właśnie ty - ćwoku, bo do twojej pustej pecyny nie dociera, że jakiekolwiek pieniądze na tego typu duże odwierty są właśnie od nas, czyli z naszych, ciężko zarobionych podatków, które w znacznej części są marnowane przez państwowego złodzieja.
Akurat tutaj nie będą zmarnowane, ale powinniśmy wiedzieć, jakie są efekty wrzucenia sporej kasy z NASZYCH podatków - ćwoku.

I dlatego pisze tak: bujaj się - ćwoku.
Ajdejano
Ajdejano 09.12.2019, 16:38
Uzupełnienie tego, co poniżej.
Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że: jest wykonany odwiert termalny, potem trzeba opracować dokumentację geologiczną powykonawczą tego odwiertu.
Z wniosków z tej dokumentacji będzie wynikała przydatność odwiertu do dalszej eksploatacji.
Jeżeli woda ma temperaturę powyżej 65-70 stopni C - is O.K. Nadaje się do puszczenia w sieć ciepłowniczą.
Jeżeli nie będzie tej temperatury - będzie tak jak w Uniejowie: baseny, sreny i inne badziewia.

Tylko jeszcze jeden szczegół: jakie jest zasolenie tej cudownej wody termalnej ??? Dlaczego pytam ? Dlatego, że
Ajdejano
Ajdejano 09.12.2019, 14:53
Ten materiał powyżej - to żenada. Najlepszym przykładem tej żenady są poniższe wpisy. Ludziska nie wiedzą, o czym piszą.

Poza tym: nie wystarczy wyciągnąć z internetu materiały, nie bardzo zrozumiałe, nawet dla autora informacji powyżej i oczekiwać jakiejś konkretnej dyskusji.

Dlatego piszę o żenadzie. Chyba, że jest to wstęp do przyszłej informacji o tym, że odwiert, wykonany tuż za byłą Baśniową, niewiele dał dla oczekiwań odnośnie temperatury podziemnej wody termalnej.

PS. Co prawda - kasa na ten odwiert poszła nie z samorządowych pieniędzy, ale z tzw. "państwowych" ( czyli: też NASZYCH). I dlatego, MY-SPONSORZY też chcielibyśmy wiedzieć - jakie są efekty tej zabawy pt.: wielkie ciepło Ziemi dla Tomaszowa.
Prawdę mówiąc, chyba będziemy dosyć długo czekać na te informację.
t
t 07.12.2019, 14:09
Co w Tomaszowie Maz. jest pod naszymi stopami. Jakie są wyniki odwiertu (mamy jakieś bogate złoża).
Aga
Aga 07.12.2019, 16:22
Złoża są drogocenne ale my o tym się nie dowiemy...
.
. 08.12.2019, 09:39
Grosza memło nie dołżyłaś wiec nic ci do tego. Kołtunie po studiach rolniczych.

Pozostałe