Juhu! Będą nowe drzewa na pl. Kościuszki!

  • 07.12.2019, 13:28
  • Imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Juhu! Będą nowe drzewa na pl. Kościuszki!
Wiele osób zwraca uwagę, że rewitalizacja głównych placów miast w Polsce czyni zeń betonowo-kamienne pustynie. Nasz czytelnik jest innego zdania. Uważa, że centra miast służą również jako lokalne agory - miejsca gdzie - wzorem starożytnych Greków – można organizować zgromadzenia, miejskie imprezy masowe, czy w końcu przyjmować delegacje rządowe - co od kilku lat w Tomaszowie już się odbywa. Co więcej jest zdania, że każdy plac w polskim mieście powinien mieć centralnie wyeksponowany masz z flagą narodową. Tak wyglądają place miast europejskich, o amerykańskiej dumie z barw narodowych już nie wspominając.

Dlatego cieszy go bardzo, że władze Tomaszowa zdecydowały się na rozwiązanie pośrednie. I tak, trwa właśnie zadrzewianie skwerków wzdłuż placu Kościuszki. Jest przy nich dużo solidnych ławek, gdzie można przysiąść podczas spaceru. Podczas coraz cieplejszych letnich miesięcy, cień drzew na pewno tu się przyda. 

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

w_p
WuPe 09.12.2019, 14:54
Na wycinaniu drzew i sadzeniu nowych można chyba zarobić... Od wielu lat w Tomaszowie wycina się drzewa i w zamian sadzi badyle, które w zasadzie nigdy się nie przyjmują. Oczywiście powody zawsze się znajdą, a to wandale, a to susza... Co roku wciąż to samo. Ciekaw jestem czy specjaliści pomni doświadczeń lat ubiegłych tym razem opracowali metodykę opieki nad tymi drzewkami eliminującą straty?
Atom dla Polski! Andrzej Duda to sie uda! Jak z wizami!
Atom dla Polski! Andrzej Duda to sie uda! Jak z wizami! 14.12.2019, 04:17
Ze za duzo sie wycina to sie zgadzam. Z nasadzeniami nie. Te stare tez ktos kiedys posadzil, a w latach 70-tych zulerki, lobuzerii ulicznej nie brakowalo. Z bliskiego otocznia wiem o pobiciach ze skutkiem śmiertelnym na miescie, kilkukrotnych. Zreszta jesli ktos ma jakas dzialanosc w otoczniu TTBSów wie, ze ten lumpenproletaryat byl bardziej widoczny kiedys niz dzisiaj. To jest akurat pozytyw migacji. Starzy żule juz nie zyją, młodzi siedzą w Anglii.

Po facebookowych profilach widze, ze czesci udalo sie nawet ustatkowac. Co z kolei oznacza, ze jesli prostych prac jest duzo, pozwalaja one na w miare godne zycie to zulerka przestaje byc zulerką. W Polsce pili, pracowali co dwa lata po kilka miesiecy, tam wynajmuja po 2-3 rodziny dom, maja bemki, lataja na wakacje do cieplych krajow raz do roku. Praca? Smieciarka, fabryka mrożonek jak pakowacze - to sa akurat konkretne przyklady ktore obserwuje. Pozytywne przyklady, bo jesli ktos w Polsce chodzil codziennie pijany, a tam ma dwoje dzieci jedna i te sama babę od 10 lat, no to w moim systemie wartosci to jest pozytywne.

Smutne jedynie, ze pracuje na dobrostan nie wlasnego Kraju, ktory zawsze cos wklada bo na kazdego z nas lozył, a panstwa do niedawna kolonialnego, ktory bierze sobie juz odchowanego silnego byczka jako mięsko robotnicze. By po 60-tce wypluc go do Polski.

No ale coz, od XVIII wieku zawsze tu mielismy wiatr w oczy.
I bedzie tak do czasu gdy nie bedziemy mieli broni nuklearnej. A 36-milionowy Kraj, pierwsza ofiara nazistowskich Niemec i sowieckiej Rosji (czy uczciwej: Niemcow i Rosjan - po prostu bo tamte talitaryzmy byly rzecywiscie przez ludzi popierane bo im wychodzily na dobre), dlatego tako Kraj jak My ma do tego swiete prawo.

Dlatego: najpierw F35, potem cos mocniejszego do przenoszenia, w tym samym czasie budowa z dwoch elektrownii atomowych (co najwazniejsze poklenia naukowcow jądrowych w powaznej skali a nie tak jak dzis zabawa w Świdrze w reaktorek jaki Ruscy maja w technikach mechanicznych), i lobbing za tym w Waszymgtonie Tel Awiwie (nie do pomyslenia z Żydami w obecnej sytuacji bez rządu tam? Niestabilnosc w tym wypadku jest naszym atutem. Pegasusa jakos kupilismy, a nie wszystkim sprzedają)

Tak! To jest mozliwe w obecnej sytuacji miedzynarodwej! Zróbmy to!
Mysle o tym scenariuszu zawsze gdy chce spokojnie zasnać.
Mysle o tym scenariuszu zawsze gdy chce spokojnie zasnać. 14.12.2019, 04:40
Traktaty o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej?
Bzdury.

Gdzie byly traktaty przy "zajmowaniu" Krymu i ostrzale pieknego dopiero co wybudowanego na Euro2012 stadionu w Doniecku?

Co?

Jak mówią? Nie chcesz wojny, szykuj sie do niej.

Nigdy nie uzywac, ALE MIEĆ.
Jola B.
Jola B. 08.12.2019, 18:50
Może palmy trachycarpus fortunei warto posadzić? Klimat się zmienia, na zime okryć agrowłókniną ewentualnie bo do - 15 spokojnie palma wytrzyma, a jaki efekt. Pl Kościuszki byłby sławny na całą Polskę!!!!
?
? 08.12.2019, 18:54
Polskie drzewa nie są atrakcyjne? Bo polskie?
bejc
bejc 08.12.2019, 04:14
Po co sadzić ?Uschną jak te dwa dęby ( Małkowskich bodajże) przy pomniku Legionistów.Przez lato nie były podlewane ale kaskę z pewnością ktoś przytulił
Przyjaciel drzew i Tomaszowa
Przyjaciel drzew i Tomaszowa 07.12.2019, 23:43
Tylko cieszyć się należy. Obecnie to wciąż kamienna pustynia, z kilkoma "oazami". Oby tylko te modernistyczne platany nie zaliczyły padaka jakieś zimy (no, kiedyś bywały i to z mrozem poniżej -25). Obecny porypany klimat im służy, dobrze jakby jeszcze podlewane były magazynowaną wodą opadową. Kilka naszych rodzimych drzewek też przydałoby się (np. purpurowych jesienią jaworów, jakiś wyniosły za kilka lat iglaki na czas BN i NRoku).
A kościół - zabytkowy choć nie najpiękniejszy w swojej bryłę, z pokręconą nieco przeszłością, bo to i ewangelicką, i polsko-katolicką (in. narodową), ostatnio "pustostanową" wart jest chyba przywrócenia do roli miejsca kultu lub ... kultury. U nas to trochę jeszcze słabo akceptowalne (choć nie wiedzieć czemu z synagogami to oporów nie miewamy ... ). Obecnie tkwi, jak wyrzut sumienia społeczności naszego miasta i jego rajców.
Marek
Marek 08.12.2019, 11:57
Czy ten kościół posiada nadal te drogocenne zabytkowe organy z 1830 roku? Przed laty słuchałem przepięknego koncertu organowego w tym dziś zapomnianym kościele.
?
? 08.12.2019, 12:59
też mamy je odnawiać?

Z 5 baniek na o poleci czyli koszt wypasionego skrzyżowania z pełną infrastrukturą. Tam do każdej trąbki inny fachowiec potrzebny, ekspertyzy - 4 miliony, materiały 990 tysięcy, robole - 10 tys.
Na raz do roku używane organy.

W swoich kościołach mamy piszczałki.
.
. 08.12.2019, 10:45
"polsko-katolicki" to byla przeciez PAXowska wydmuszka. To jest luterański kościół, bie zaden narodowy.
.
. 08.12.2019, 11:57
Nie minusowac. Ze przypełzło jeszcze przed wojną nie znaczy, ze w PRLu nie bylo rozdymane jako przeciwwaga dla Rzymsko-Katolickiego. Na szczescie nieskutecznie.
Kleru ci u nas dostatek, nie ma potrzey scagana nowego.
Ewa
Ewa 08.12.2019, 00:12
Pamietam mroz -30 a nawet -35 jak ze wschodu zawialo. Kosciol pamietam jako narodowy,. Dzialac kilka lat i zostal zamkniety, lata 70? . Remont az sie prosi i jakis koncept na zagospodarowanie kosciola dopoki zupelnie nie popadnie w ruine i trzeba bedzie ruine rozebrac.
Pojazd
Pojazd 07.12.2019, 22:13
A kiedy wymalują prawidłowe pasy itd
Ewa
Ewa 07.12.2019, 21:19
Tak, drzewa na Placu, zeby nie byl taki lysy jak teraz. I jeszcze odmowic kosciol i zrobic swiatynie dla wszystkich, czyli taka, zeby kazdy czlowiek mog tam wejsc.
Wrzuć w pasek adresowy ten adres by przeczytać kto kościół odpalał: http://tiny.cc/JanBenni
Wrzuć w pasek adresowy ten adres by przeczytać kto kościół odpalał: http://tiny.cc/JanBenni 07.12.2019, 21:47
Świątynia należy do protestantów.

Remont na koszt miasta (w 99,999999% utrzymywanego przez katolików, chętnie przytulą, ale o openspejsie zapomnij.

To jest tak jak z prywatnymi kamienicami w Łodzi. Gdy się walą to jest „łolaboga miasto nic nie robi”, ale jeśli po generalnym remoncie wykonanym przez samorząd, byliby poproszeni od odstąpienia choć jednego lokalu na parterze na cele kulturalno–społeczne to „nu nu nu! Co je moje je moje” Schemat identyczny od 200 lat.

Rozwiązania w sprawie koścuioła dziś już jako jedynego szpecącego najbardziej reprezentacyjną część miasta widzę dwa:

1) Do Niemiec po ojro na jakby nie było ich kruchtę. Taaak, ja wiem, protestanci nie muszą być Niemcami. W większości są.
Nową bożnicę vis a vis parku Rodego sponsorowała parafia luterańska z Niemiec. Tzn remont. Jest tabliczk wewnątrz tuż przy wejściu

Poza tym tyle co poniszczyli podczas wojny w Wistomie, to wystarczyłoby na 100 takich kościołów.

2) Bardziej realne jednak jest to:
Lutry zrzekają się nieruchomości na rzecz miasta. No może z jakimś tam punktem w umowie, że mają prawo odprawiać sobie tam większe swoje święta. Miasto to przejmuje, remontuje, robi w nim... bibliotekę.

Spokojnie można by postawić takie ławy, na których spokojnie można by w ciągu tygodnia poczytać książki / posurfować w sieci, a w niedziele raz na kwartał się pomodlić.

Zabytków mamy już tyle co kot napłakał, a taka nowoczesna a zarazem zabytkowa biblioteka to byłaby perełka w centrum miasta.

Nie pytałem, bo nie znam się osobiście, ale myślę, że nowocześnie myślący pierwszy Prezydent Tomaszowa pan Marcin Witko, na pewno przybije piątkę takiemu pomysłowi.

Ktoś z nim rozmawiający podrzuci pomysł?
Przynajmniej propozycja do lutrów powinna polecieć.

Z góry dziękuję.

PS ale nie bądźmy wiecznymi frajerami, że będziemy komuś coś remontować, zadowalając się jedynie tabliczką przy wejściu, która w przypadku stosunku do Polaków, po pińcu latach pewnie gdzieś się zapodzieje. I będzie „uuuu popatrzta tak psioczą, a nimcy im kościół w centrum odbudowali” Dobrze, dobrze. Polak już trochę mądrzejszy. Przynajmniej powinien być.
No nie !
No nie ! 08.12.2019, 10:55
Idziesz tokiem myślenia Ukrainy, gdzie we Lwowie w katolickim kościele został umieszczony ... sklep meblowy.
Kościół to świątynia i nie należy umieszczać w niej żadnej biblioteki, bo to w pewnym stopniu profanacja. Władze naszego miasta powinni dogadać się z pastorem i ewentualnie w jakimś realnym stopniu dofinansować remont tego kościoła. Nawet kosztem osób osadzonych, którzy mają w więzieniu lepsze warunki niż niejeden na wolności. Czy też nagonić do pracy osoby nie płacące alimentów, a jest ich w naszym mieście sporo i niech chociaż w ten sposób odrobią swoje należności.
Piszesz, że "Zabytków mamy już tyle co kot napłakał". Ktoś ci chyba klapki na oczy nałożył, albo nie znasz historii naszego miasta. Nie mamy zabytków typu Belweder czy Zamek Królewski, ale jest kilkanaście perełek w naszym mieście chociażby wyżej wspomniany kościół. I ty chcesz tam bibliotekę umieścić? A co jest jej źle w obecnym miejscu?
Nie bo nie?
Nie bo nie? 08.12.2019, 12:50
Nie sklep meblowy, a biblioteka! Jeśli nikt nie chodzi, a chcą by się nie zapadło, to Państwo Polskie (My, Naród. Katolicki!) Chcemy coś w zamian. Nie profanować, ale poczytać gazety, książki popracować nad jakimś tekstem.

W Niemczech są organizowane dyskoteki. Polska będzie inna. Tolerancyjna, otwarta, ale pilnująca też swoich interesów. Żaden wstyd.

Jeśli nie, to podzieli los mykwy, a tu działka bardziej atrakcyjna ze pewnością dobędzie nabywce. Który łupnie jakiś klocek trzy razy wyższy od pozostałych. Na parterze będzie Żabka, na pierwszym „Outlet Znane marki” qa na trzecim co chwila co inne, bo mało kto będzie wchodził bo na windę pewnie przysępią.
Ewa
Ewa 08.12.2019, 00:05
Biblioteki mowisz? Hm. Jak juz jest kosciol, niech bedzie kosciol aber niech wreszcie ludzie pokaza, ze mozna rozmawiac i sie dogadywac. Kosciol na rzecz miasta, miasto urzadza kosciol dla wszystkich: lutry, katoliki, ortodoksy, muzulmany ( No sa juz chyba w Tomaszowie), Zydzi, nawet hindusi i dalajlamisci niech wszyscy maja mozliwosc wejscia tam, medytacji i myslenia o tym i tamtym swiecie i o swych rajach i niebach. Ty by bylo glosno o Tomaszowie, swiatynia dla wszystkich. Fajnie jest tak pomarzyc. Ale wiecej drzew na Placu to musowo musi byc.
!
! 07.12.2019, 21:51
Powiedz co ty bierzesz człowieku! Też chcę!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.12.2019, 18:30
A oświetlenie? Kiedy będzie na placu widniej?
?
? 07.12.2019, 21:14
tam na środku po co ma być widniej?
?
? 08.12.2019, 15:40
Bywaja tam takie wieczory gdy reflektor od strony nowszych kamienic z bankami, wali po oczach jak xeony pedzacych nowszych bememek, ktorych wlascicieli stac na auto, nie stac, na prawidlowe wyregulowanie swiatel.

Refletor na plac czasem swieci gdy nic sie nie odbywa :) Typowy polski bałagan. Ale to aa detale. Zaciskam powieki i sunę dalej.

Gdybu był 20 metrowy masz, reflektor mogłby walic na flagę. Tak jest na Rondzie Radosława w Warszawie. Masz ufundowali trzej biznemameni, Hanka Waltz otwieralala jako symbol miasta. I przyjal sie. 1 sierpnia ludzie spontanicznie blokuja rondo o 17stej.

Kiedys mimo ze bylo rondo, nie robili tego.

Dlaczego nie stac nas na maszt z flagą państwową za 30 tysiecy, ktory w coagu 3-4 lat bankowo stalby sie ikoną Miasta? Na srodku placu. Cos solidniejszego, na lata.
.
. 07.12.2019, 16:51
Drzewa, duuużo drzew po bokach placu to też będzie lepsza atmosfera na knajpki tam. Bez drzew same parasole wyglądają łyso. Moim zdaniem.

Plac mógłby zostać pusty a w około zielono.

Pozostałe