Nie chcemy a jednak produkujemy... SMOG zabija nasze dzieci

  • 08.12.2019, 19:35
  • Joanna Sztymelska
Nie chcemy a jednak produkujemy... SMOG zabija nasze dzieci
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Tomaszów przoduje od kilku lat w niechlubnych statystykach dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Wystarczy krótki, wieczorny spacer ulicami miasta, by ubranie, które mamy na sobie nadawało się do prania. Sytuacja jest dramatyczna. Dym, który spowija uliczki ma nieprzyjemny duszący i kwaśny smak. Wiele osób skarży się na problemy z oddychaniem. Tomaszowski magistrat od jakiegoś czasu podejmuje działania, mające na celu budowanie świadomości mieszkańców. Stąd właśnie, w miniony piątek, 6 grudnia 2019 roku, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano happening zatytułowany „Nie chcemy smogu w Tomaszowie”. My dodamy: tato, mamo, babciu i dziadku, czemu trujecie włsne dzieci i wnuczki.

Impreza została zorganizowana w celu zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta, zwrócenia uwagi na problemy zanieczyszczenia powietrza i segregacji odpadów.  Zorganizowany został m.in. pokaz prawidłowego rozpalania w piecu. Ekspert z Tarnowa, który z podobnymi pokazami jeździ do różnych miast i miejscowości w całej Polsce pokazał dwa sposoby rozpalania ognia. Jeden kiedy palenisko rozpalamy "od dołu", który jest nieprawidłowy i drugi, kiedy ognień podkładamy "od góry" - prawidłowy.

Do pierwszego z pieców wsypano węgiel oraz drewno, a następnie podpalono je od dołu, tak jak robi to większość osób. Po kilku minutach z komina zaczęła się wydobywać bardzo duża ilość gęstego dymu. W drugim piecu węgiel oraz drewno podpalono od góry. Dym, który się z niego unosił był niemal niezauważalny. Ekspert przekonyał, że przy rozpalaniu od góry istnieje ogromna, prawie dwa razy większa oszczędność opału i nie wydobywa się tak dużo zanieczyszczeń do powietrza. 

W czasie happeningu porozmawiać można było też z kominiarzami, którzy doradzali jak palić, jakiego paliwa używać, co zrobić, żeby palić oszczędnie, skutecznie i nie zanieczyszczać środowiska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wystawionych zostało też wiele stoisk, na których przedstawione zostały oferty pieców, pomp ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki, biodegradowalnych naczyń jednorazowych.

Wiele osób zadawało pytanie: jaki piec kupić, skoro w niektórych miastach, np. w Krakowie został wydany zakaz palenia w piecach węglem i drewnem i nawet są już ukarane pierwsze osoby, które nie zastosowały się do tego zakazu. Kominiarz z Tomaszowa Mazowieckiego twierdzi, że w Europie odchodzi się już od palenia gazem, który u nas na razie jest uznawanyza ekologiczny.

Straż miejska  zaprezentowała drona, który służy do badania dymu, jaki wydobywa się z kominów. Za jego pomocą można zbadać czy do paleniska nie trafiają śmieci. 

Każdy miał możliwość porozmawiać z ekspertami, m.in. na temat możliwości uzyskania dotacji na wymianę pieca czy przyłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej udzielali porad na temat właściwej segregacji odpadów, natomiast przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informacji o możliwości uzyskania dopłat do zakupu opału.

W happeningu wzięli też udział strażacy, z którymi można było porozmawiać o tym, jak dbać o środowisko i własne bezpieczeństwo.

Było także stoisko Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, na którym główną atrakcją był autobus hybrydowy. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

libra
libra 16.01.2020, 19:10
Poruszałąm już ten temat wielokrotnie, ale nikt nie chce go podjąć.Mieszkam p/ul. Ujezdzkiej i takiego truciciela jak Ceramika Paradyż nie ma w najbliższej okolicy. Nie jest przypadkiem, że Paradyż również należy do najbardziej " zasmogowanego " tereny , a w pobliżu ma ... zakład CeramikęiParadyz. Ile my tego wdychamy na codzień???
Lynott
Lynott 10.12.2019, 20:23
kopci skonfiskować mu piec nich zamarznie w zimie....a co tam
poland
poland 10.12.2019, 01:41
Najważniejszym składnikiem jest zejście z tyłka i zrobienie czegoś. To takie proste. Wiele osób ma pomysły, ale niewielu decyduje się teraz coś z nimi zrobić. Nie jutro. Nie w przyszłym tygodniu. Ale dzisiaj, jeśli spojrzysz na systemy finansowe na całym świecie, ponad połowa ludności świata - spośród sześciu miliardów ludzi, ponad trzy miliardy - nie kwalifikuje się do zaciągnięcia pożyczki w banku. nie mam sposobu myślenia .....
W tym momencie usługa finansowa Logan Dustin postanowiła opracować prosty i skuteczny sposób pomocy przeciętnemu człowiekowi w osiągnięciu tego celu
potrzeba finansowa.

Świadczone przez nas kategorie usług obejmują
# Pożyczka biznesowa / pożyczka pomostowa
#Pożyczka wzajemna
#Pożyczka osobista
# Pożyczka komercyjna
# Pożyczka nieruchomości
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o przesłanie e-maila @ ........
[email protected]
Pan Jorge Luis
Kroczymy, a inni podążają za nimi.
skorupiak
skorupiak 09.12.2019, 17:31
smog to pikuś przy TVOC w każdym domu, proponuję kupić sobie czujnik i pomierzyć...zabraknie skali w każdym domu...dopiero się oczy otworzą...
Elo
Elo 09.12.2019, 15:54
Hola hola kiedys palili czym popadlo na śmietniku bylo duzo mebli i ci co nie mieli za co kupic to wlasnie tak szukali
I nikt nie marudzil o smogu i nie wszyscy maja takie standardy zeby byc eko zatruwac mozna sie szybciej fajkami!!! Albo ci co zasmiecaja wszystko dookola nas i niech ludzie kupy po psach zbieraja !!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.12.2019, 21:56
Kiedyś były mroźne zimy i zaspy śniegu po pas. Ostatnią taką pamiętam sprzed kilkunastu lat. Nie ma takich zim bo na trawnikach są psie kupy?
w_p
WuPe 09.12.2019, 15:47
Wydaje mi się, iż producenci zaczęli dosypywać więcej cukru po regulacjach UE zmierzających do wyrównania składów tych samych produktów. Obecnie nie jestem w stanie wypić coli bez rozcieńczania jej wodą - potworny ulepek, w zasadzie syrop cukrowy z przyprawami.
.
. 09.12.2019, 13:55
Materiał wideo – super. Nie wiem jak to napisać by nie być posadzany o lizusostwo, ale to jest lepsze od redakcji wieloosobowych.
bejc
bejc 09.12.2019, 06:38
Ten spęd był na pl.Kościuszki ?Hmm..nikt nie widział w al.Piłsudskiego psich kup zalegających na świeżo położonych trawnikach ?Dzikich gołębi które zafajdają centrum miasta i targowisko miejskie.A może to nie zabija naszych dzieci ?
rwd
rwd 08.12.2019, 22:41
A gdzie jest węgiel wysokiej jakości ? Nagle zniknął z rynku ? Co się z nim dzieje ? Najprościej zakazywać i karać, bo to nic nie kosztuje. To jest rozumowanie urzędasów.
mafia węglowa
mafia węglowa 08.12.2019, 23:44
Porównać ekogroszek sprzed lat z tym obecnym to tak jak porównać węgiel kamienny z kamieniem węgielnym.
smog wawelski
smog wawelski 08.12.2019, 22:25
Takie drony mogłyby śledzić urzędników i samorządowców, aby wyłapywać ewentualne dogadywanie się w sprawie załatwiania stołków dla rodzin i znajomków oraz ustawianie przetargów. Taki "SMOG" jest nie mniej szkodliwy dla miasta i mieszkańców niż tamten.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 08.12.2019, 21:38
brawo brawo i co dalej ???? karanie mieszkanców mandatami zostaje. A moze lepiej pomyslec jak im pomoc
bdk
bdk 09.12.2019, 09:54
Ale po co komu pomagać. Tylko narazili by się na niepotrzebne koszty, a z mandatów jakieś pieniążki są. Autobusy wymienione na hybrydy i ten temat będzie wałkowany przez kolejnych kilka lat choć w jakości powietrza nic to nie zmieniło.
Tom
Tom 09.12.2019, 14:45
Zgadza się. A i te hybrydy nie są takie eko. Kto w temacie ten wie.

Pozostałe