Rekonstrukcja historyczna „Bitwa o Tomaszów Mazowiecki – styczeń 1945 rok”

  • 09.12.2019, 18:51
  • Joanna Sztymelska
Rekonstrukcja historyczna „Bitwa o Tomaszów Mazowiecki – styczeń 1945 rok”
W niedzielę, 8 grudnia 2019 roku, w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się rekonstrukcja historyczna zat. „Bitwa o Tomaszów Mazowiecki – styczeń 1945 rok”.

18 stycznia 1945 roku, nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim miały miejsce zacięte walki między Niemcami, a Armią Czerwoną. Nasze miasto i okoliczne tereny zostały wcześniej ufortyfikowane w ramach budowy umocnień na tzw. linii Pilicy. Znalazły się tam betonowe bunkry i schrony, umocnienia ziemne, okopy, rowy przeciwczołgowe, zasieki z drutu kolczastego oraz pola minowe. Niektóre z tych obiektów spotykamy w lasach i nadpilicznych  łąkach do dzisiaj. Rekonstrukcję zaprezentowało Stowarzyszenie Batalion Tomaszów i  zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne z Kłodzka,  Świetochłowic i Kielc.
 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Michała Steca – przedstawiciela Stowarzyszenia Batalion Tomaszów, a sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2019 rok. 

Zbigniew Cichawa - kierownik filii Skansen Rzeki Pilicy odczytał referat dotyczący przedstawianej historycznej walki, przygotowany przez regionalistę, Jarosława Pązika. Opisał, co się wydarzyło po wkroczeniu Rosjan do Tomaszowa Mazowieckiego w 1945 roku.

W minioną niedzielę pogoda różniła się w sposób zdecydowany od tej, jaka była w czasie walk o Tomaszów Mazowiecki. W styczniu 1945 roku Pilica była tak zamarznięta, że mogły po niej przejeżdżać bezpiecznie nawet czołgi i transportery opancerzone. Musiało więc być bardzo zimno. W czasei walk zginęło wielu Rosjan. Pochowani zostali na cmentarzu  Tomaszowie Mazowieckim. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe