Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:02
Reklama
Reklama

Klęska Opoczna może być szansą dla Tomaszowa. Trzeba ją tylko uchwycić

Oddziały ginekologiczno - położnicze w całej Polsce przeżywają prawdziwy kryzys. Co kilka tygodni docierają do nas informacje o tym, że któryś z nich zostaje zamknięty lub planowane jest jego zamknięcie. Dużą winę za to ponosi demografia i wyludnianie się miast powiatowych takich jak Tomaszów czy Opoczno. Liczba porodów w naszym szpitalu spada niemal każdego roku. W 2019 do końca listopada było ich niespełna 600. To drastyczny ubytek w stosunku lat ubiegłych. Oczywiście ten trend można było przewidzieć, o ile badało się i analizowało na bieżąco strukturę wiekową ludności oraz poziom migracji.

Kilka lat temu przestrzegałem, że należy podjąć pilne działania, by stworzyć u nas z prawdziwego zdarzenia centrum położnictwa (co ma tym większy sens, że mamy całkiem niezły oddział neonatologiczny). Chodziło o to, by warunki w TCZ dostosować do warunków XXI wiecznych i zbudować prawdziwą "tomaszowską markę". 4 lata temu, kiedy razem z Martą Goździk rozmawialiśmy z ordynatorem oddziału, doktor Kocemba mówił o luce pokoleniowej wśród ginekologów. Obecnie zaczynamy odczuwać jej skutki.

To jednak nie wszystko. Uważaliśmy, że cywilizowane warunki, kultura zarządcza oraz osobista personelu powinny ściągać do Tomaszowa pacjentki nie tylko z okolicznych gmin ale i powiatów. To jedyna słuszna droga, a alternatywą jest zamknięcie albo tak jak w Opocznie przekształcenie na Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy lub oddział geriatryczny. Jedyna możliwość ucieczki w tym przyppadku, to ucieczka do przodu. Pamiętajcie, że za 10-15 lat liczba mieszkańców naszego miasta spadnie poniżej 35 tysięcy. Nie wierzycie? Mogę się założyć... 

Problemy służby zdrowia nigdy nie mają i nie będą mieć charakteru liniowego. Z jednej strony demografia i zmiana potrzeb, z drugiej brak specjalistów, emigracja zarobkowa... wymieniać można w nieskończoność. W tle zazwyczaj są pieniądze. Nie chcę jednak dłużej rozwodzić się nad tym, jak to się stało, że miasta takie jak Tomaszów umierają. Polityka gospodarcza, a w zasadzie jej brak była wszędzie niemalże taka sama, a więc i los miast i miasteczek musi być podobny. Niemal ćwierć wieku temu, jako dosyć młody człowiek, próbowałem co nieco wyjaśniać radnym miejskim (zanim sam nim zostałem). Nic nie rozumieli i się ze mnie wyśmiewali. Dzisiejszy Tomaszów to efekt ich działań i zaniechań.

Obecnie powinniśmy ratować to, co jeszcze można i to co się da. Z punktu widzenia samorządu oznacza to wyznaczenie celów i ich realizację. Pomysłów, do których potrzeba odrobinę wyobraźni, siły i odwagi. Przy okazji pamiętać należy, że nawet najlepsze zewnętrzne wzorce wcale nie muszą się u nas przyjąć, a mogą się stać naszym przekleństwem. Kopiowanie nie musi się sprawdzać. Dlaczego? Powodów jest wiele, a wśród nich i ten, że "każda pliszka swój ogonek chwali". 

Przepraszam, za te drobne dygresje. Znowu jeden z kolegów dziennikarzy powie mi, że piszę w sposób niezrozumiały dla ogółu.Wracam więc do głównego wątku. Wyczytałem dzisiaj na stronach Dziennika Łódzkiego, że oddział ginekologiczno położniczy szpitala w Opocznie ma zostać zamknięty. Generuje straty na poziomie 2 milionów złotych rocznie, brakuje w nim kadry i jest mało porodów. W tym roku było ich ok. 400. Czy to mało? Jeśli porównamy z niemal dwukrotnie większym Tomaszowem, okazuje się, że wcale nie. 

O tym, że Opoczno boryka się z problemami, wiemy już od kilku miesięcy. Jak to zwykle bywa, co dla jednych jest problemem, dla innych może być szansą. Tak jest i w tym przypadku. Upadek Opoczna, jest szansą dla Tomaszowa. Być może trafi nam się niepowtarzalna okazja przejęcią przynajmniej części pacjentek. Trzeba się tylko do tego przygotować. Zapewnić kadrę, oraz przede wszystkim warunki dla kobiet. Oddział należy doposażyć oraz odnowić. Miałem okazję niedawno odwiedzać ciężarną kobietę i naprawdę było mi smutno.

Można przejmować chorych z innych placówek, generować dodatkowe przychody. Świadczy o tym fakt, że w zarządzanym przez naszego radnego, Piotra Kagankiewicza szpitalu w Radomsku liczba porodów jednak rośnie. I to w warunkach mocno konkurencyjnych, bo Radomsko ma stosunkowo blisko szpitale w Częstochowie i Bełchatowie. Opocznianki także będą mieć wybór. Równie blisko jak do Tomaszowa będą miały do... Końskich. 

Dwa tygodnie temu przygotowywaliśmy wnioski do budżetu powiatu na 2020 rok. Zgłosiłem między innymi ten, by 100 tysięcy złotych przeznaczyć na doposażenie oddziału położniczo - ginekologicznego. Zdziwiłem się mocno, kiedy usłyszałem, że szpital potrzeb żadnych na tym oddziale nie dostrzega. Taką ponoć informację członkowie Zarządu uzyskali od Prezesa TCZ. Próbowano więc wniosek, który poparli wszyscy radni zarówno komisji zdrowia, jak i budżetu odrzucić. Ostatecznie, dzięki wsparciu Michała Czechowicza, Leszka Ogórka i Marka Kubiaka na ginekologię trafi 50 tysięcy. Za co serdecznie wszystkim Panom dziękuję w imieniu pacjentek TCZ. Mam też nadzieję, że uda się tę kwotę w trakcie roku budżetowego zwiększyć. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Basia 02.01.2020 16:10
Byłam operowana tutaj. Opieka po zabiegu na najwyższym poziomie, bez bólu. Szczerze polecam

Tomaszowianin 22.12.2019 07:33
Trzymam kciuki za Opoczno. I tak niedługo wchlonie Tomaszów.

Anka 15.12.2019 17:02
Witam ja tez rodzilam w Opocznie dwa razy, i tak wspanialej opieki nie mialam nigdzie, lezalam w paru szpitalach, jesli poród to tylko tam, ale i inne oddzialy w Opocznie przeszlam i naprawde lekarze, pielęgniarki na wysokim poziomie. Trzymam kciuki za Opoczno

Pacjentka 14.12.2019 20:40
Sytuacja bardzo podobna dotego co wydarzylo sie jakos czas temu w Piotrkowie Trybunalskim tylko wtedy "cudowna" zmiana miala byc likwidacja bardzo dobrze prosperujacej porodowki wraz z oddzialem noworodków i przeniesienie do szpitala na ul. Roosevelta. Jak sie niedawno okazualo byl to strzal w kolano, pacjentki zaczely uciekac i co?i znowu nie pyknely wspaniałe pomysły. Wy siedzacy na stołkach poknijcie sie w te puste glowy i przestancie na sile wszystkich uszczęśliwiac a zacznijcie sluchac tego co mówi spoleczenstwo, bo szpitale w dużej mierze sluza nam zwyklym zjadaczom chleba.

Pacjent 13.12.2019 08:10
Giną nieprzychylne opinie dla oddziału ginek/polozniczego w Tomaszowie... Opinie o prywacie na nim, o braku kompetencji, o braku ludzkiego podejścia... Nieładnie. Chronimy tam kogoś czy jak? Po co pisać nam nasze opinie skoro je kasujecie?

Janek 13.12.2019 08:57
ŚWIĘTA RACJA!!!!PO CO???MÓJ KOMENTARZ O PRYWACIE ITD. ITP. TEZ ZNIKNĄŁ!!!!

em 12.12.2019 18:40
Rodzilam w Tomaszowie Maz nikomu nie zycze takiej traumy.Zmiencie podejscie Ludzi a nie piszcie o sprzecie.Tomaszow to tragedia!!!!

Marusha 12.12.2019 18:29
Prawda jest taka, że nie sprzęt i nie wyremontowane sale dają poczucie bezpieczeństwa i szacunku dla rodzącej kobiety tylko empatia i szacunek personelu jest najważniejszy. I póki to się nie zmieni to do tomaszowskiego szpitala nikt nie przyjdzie . Sama rodziłam w państwowym szpitalu i to było najgorsze przeżycie w moim życiu. Następny poród będzie w Prywatnej placówce !!!!

Nowak 12.12.2019 16:06
Poziom kultury osobistej i atmosfera personelu wobec pacjentek jest równa zeru taka jest prawda

llll 12.12.2019 13:01
kto w Opocznie chce ktoś rodzić ?

Tomaszowek 12.12.2019 10:44
Szkoda ze usuwacie komentarze.wstyd!!!!

Mikołaj 11.12.2019 20:41
Jak oddziały maja się nie zamykać? W takim systemie same upadną. Duża część kobiet z Tomaszowa i okolic rodzi w Łodzi. Szpitale prywatne z kontraktami nfz (do niedawna) swiadczą bardzo dobre usługi. Kobieta ma wszystko co potrzeba w tym chyba najważniejsze czyli znieczulenie. Matka jest tam klientem. Niestety w krótkim okresie po porodzi żony w warunkach hotelowych (dosłownie) szpital nie dostał konkratu z NFZ. Ciekawe czemu? Wydaje mi się, że te same pieniadze idą za poród do Tomaszowa Opoczna czy do Matki Polki. Druga sprawa jest taka, że prywatnym się zawsze opłaca, natomiast państwowy oddział ma straty i upada. Koszty zarzadzania? Rozwiązanie. Podniesienie jakości usługi. Oddział przyjazny rodzicom, szczególnie matce, znieczulenie, patrzenie na każdego pacjenta tak samo (a nie Ta matka jest od tego dr od tej położnej). Jechać do prywatnych szpitali i się nauczyć jak powinno to wyglądać. Dodam że poród nas nic nie kosztował.

Miłka 11.12.2019 18:37
Trochę za wcześnie dzielić skórę na niedźwiedziu. Jeszcze istniejemy i mam nadzieję że będziemy dalej przyjmować pacjentki do porodu, bo mamy piękny oddział, dobrze wyposażony, miłą kadrę i jesteśmy zdeterminowane by działać, pomimo nieprzemyślanych, złych decyzji odgórnych. Zapraszamy do nas?

Pacjentka 11.12.2019 19:04
Trzymam za Opoczno kciuki:)

Pacjetka 11.12.2019 18:06
A ja mam nadzieję że nie zamkną oddziału w Opocznie lepszego oddziału nie znam a miałam i przyjemność być w Tomaszowie to przepraszam nie dorastacie Opocznu do pięt.

Pacjentka 11.12.2019 10:40
Tak naprawdę to wszystko zależy od ludzi i ich podejścia. Rodziłam w naszym szpitalu 2 razy i jeśli o porodówce złego słowa nie powiem bo pielęgniarki tam pracujące miłe pomocne kobiety, natomiast oddział noworodkowy już tak powiedzieć się nie da. Oczywiście zależy od zmiany jaką przyjdzie w danym dniu. Poprostu podejście do pacjentek, wyjaśnienie pewnych rzeczy czy zwykły uśmiech w takich chwilach może wiele zdziałać. Niestety na noworodkach większość pań tam pracujących to jakby za kare i takim przede wszystkim szkolenie z człowieczeństwa by się przydało ? Mimo wszystko w pamięci zostaną mi te mile, uczynne kobietki-ciocie ?

Obserwator 11.12.2019 09:54
Kultura zarządcza niestety pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście rozumiem, że wszystkim się nie dogodzi, ale świadkami "pewnych dyskusji personelu w podniesionym tonie" niekoniecznie powinny być Pacjentki i ich bliscy - u mnie i mojej żony wywołało to spore obawy i wątpliwości co do profesjonalizmu "dyskutujących". Nie od dziś też wiadomo jak traktowane są tzw. "swoje" Pacjentki, a te nie będące pod opieką lekarzy z oddziału. Ciekawe też, że jak dotychczas nikt nie zainteresował się tlumami Pań spoza oddziału, wystającymi czy to na korytarzu czy pod gabinetem USG (A niby Wszyscy naokoło doskonale wiedzą czyje są te zbłąkane owieczki i co gorsza jest przyzwolenie na takie postępowanie). Poza tym ja tu widzę przepaść, a nie lukę pokoleniową wśród tomaszowskich ginekologów - jeszcze trochę i tutaj powstanie oddział geriatryczny! Gdzie się podziali młodzi ludzie, chętni do pracy w tak pięknej profesji? Dlaczego stąd odchodzą? Pytań jest wiele, a diabeł tkwi w szczegółach. Mimo to wierzę, że może kiedyś oddział ten stanie się takim na miarę XXI wieku, ale na to potrzeba czasu i przede wszystkim ZMIAN, ZMIAN i jeszcze raz ZMIAN, a nie upadku innych!!! Pieniądze, a i owszem się przydadzą, ale wszystkiego nie rozwiążą.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama