Abstrakcyjne w formie

  • 15.12.2019, 12:40
  • Joanna Sztymelska
Abstrakcyjne w formie
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim od kilku miesięcy funkcjonuje Galeria Sztuki "Wyspa". Taka nazwa jest związana z patronem szkoły Wyspiańskim.Kuratorem Galerii jest prof. Piotr Wachowski, nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym. Dotąd mieliśmy mozliwość podziwiać już osiem wystaw prac plastycznych

W piątek, 13 grudnia 2019 roku, odbył się wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem autorem prac jest dr hab. Łukasz Majcherowicz - wykładowca z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa ściennego.  Wystawa składa się z ponad 20 obrazów, które powstały niedawno, większość w 2019 roku. 

- Przywiozłem obrazy liryczne, kameralne, ale o formie, którą można również odbierać monumentalnie. Każdy z obrazów ma swoją historię, ma również swój tytuł. Niektóre tytułuję jako "Pałac ośmiu bram" lub "Pałac dziewięciu bram", lub po prostu "Meander", który jest pewnym wyrazem dążenia drogi i poszukiwania. Meander towarzyszy mi od wielu lat. Tan typ ornamentu, który jest jednocześnie labiryntem i dążeniem do celu, którego nie znamy - mówi o swoich pracach artysta.

Inne obrazy, to: "Złota brama", "Lustro", "Światło w ciemności", "Stara plebania", "Portal czarny", "Portal piaskowy", "Widok z okna" - "Mając formę abstrakcyjną, abstrakcjami nie są".

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dr hab. Łukasz Majcherowicz pochwalił wyjątkowo zdolną młodzież, która uczy się w Liceum Plastycznym w Tomaszowie Mazowieckim i nauczycieli, którzy tę młodzież kształcą oraz prace artystyczne młodych plastyków: 

- To jest bardzo zdolna młodzież, która w moim przekonaniu, dobrze jest przygotowywana do zrozumienia sztuki swojego patrona Stanisława Wyspiańskiego, który jest naszym geniuszem narodowym. Mają bardzo wysokie aspiracje, bardzo dobrych pedagogów, są niezmiernie wrażliwi i pięknie się rozwijają. Ich prace również można podziwiać na korytarzach Liceum. Jestem pod wielkim wrażeniem tego Liceum i cały szacunek dla kadry prowadzącej, bo pięknie to prowadzą, oby tak dalej - dodaje Łukasz Majcherowicz

Wystawę można oglądać do 20 stycznia 2020 roku. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe