Ratownicy medyczni Scanmed Kardiologia z Krakowa wyszkolili z zakresu pierwszej pomocy piłkarzy Akademii LECHIA

  • 18.12.2019, 12:57
  • Joanna Sztymelska
Ratownicy medyczni Scanmed Kardiologia z Krakowa wyszkolili z zakresu pierwszej pomocy piłkarzy Akademii LECHIA
Zawodnicy Akademii Piłkarskiej Lechii Tomaszów Mazowiecki wraz z trenerami wzięli udział w specjalnym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. W krótkim kursie uczestniczyli młodsi i starsi zawodnicy, którzy mogli między innymi przećwiczyć resuscytację na specjalnych fantomach.

Dwudniowe szkolenie odbyło się w hali sportowej przy ulicy Nowowiejskiej 9/27 we wtorek 17 grudnia i w środę 18 grudnia. Dzięki ogromnej pomocy i wsparciu pani Elżbiety Przedbory do Tomaszowa Mazowieckiego z Krakowa przyjechali wykwalifikowani ratownicy medyczni firmy Scanmed Kardiologia: Agnieszka Piechnik i Piotr Szweda. Specjaliści dostosowali program szkolenia do wieku prelegentów. Podopieczni Akademii zostali podzieleni na grupy, a szkolenie jednej z nich trwało około godziny.

Pierwszego dnia od godziny 16:00 udzielania pierwszej pomocy uczyli się chłopcy z rocznika 2009 trenera Radosława Wilczyńskiego. Godzinę później w hali pojawili się podopieczni trenera Wiesława Żmudy z rocznika 2008, następnie szkolenie przeszli zawodnicy z rocznika 2003 trenera Krzysztofa Pawłowskiego oraz rocznika 2013 trener Aleksandry Wójciak, i rocznika 2011 A trenera Pawła Idzikowskiego. Drugiego dnia cenne umiejętności nabyli: chłopcy z rocznika 2004 i 2010 trenera Wiktora Kuty, chłopcy z rocznik 2012 trenera Daniela Lawerskiego oraz podopieczni trenerów Patryka Jakubczyka i Łukasza Buczkowskiego z rocznika 2011 B.

Ratownicy do przeprowadzanego szkolenia podeszli bardzo profesjonalnie. Każde spotkanie rozpoczęło się od sprawdzenia wiedzy z zakresu ważnych numerów telefonów ratunkowych: na pogotowie, straż, policję oraz ogólny numer ratunkowy 112. Wszyscy uczestnicy doskonale z tym sobie poradzili. Następnie przy pomocy fantoma (specjalnego manekina do resuscytacji) ratownik medyczny zaprezentował kolejne etapy udzielania niezbędnej pomocy.

Wszytko omawiał dokładnie drugi z ratowników, wyjaśniając najważniejsze kwestie. Sporo czasu poświęcono również no omówienie zasad AED – urządzenia, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Po wszystkich instrukcjach każdy zawodnik Akademii mógł przećwiczyć na fantomie udzielanie pierwszej pomocy, uciskając klatkę piersiową odpowiednią liczbę razy.

W dalszej kolejności młodsi piłkarze razem z ratownikami bawili się przy rytmach specjalnej piosenki, aby utrwalenić wiadomości. Wszyscy uczestnicy kursu na zakończenie mogli wejść do karetki, poznając jej wyposażenie i zastosowanie poszczególnych aparatów medycznych. Przedstawiciele firmy Scanmed Kardiologia po przeprowadzonych kursach rozdali uczestnikom miłe upominki.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe