Wyroby medyczne szybciej i łatwiej od 1 stycznia!

  • 20.12.2019, 20:05
  • Mariusz Strzepek
Wyroby medyczne szybciej i łatwiej od 1 stycznia!
Przypominamy, że 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne.  Rozwiązanie to poprawi dostępność do wyrobów medycznych dla pacjentów niepełnosprawnych i mieszkających w niedużych ośrodkach z dala od oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Od nowego roku obowiązywać będzie nowy wzór zlecenia, określony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (DzU z 2019 r. poz. 1555).

NFZ udostępnił też lekarzom możliwość elektronicznego potwierdzenia zlecenia. Dzięki temu nowe zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną w miejscu udzielania świadczeń, a pacjent będzie mógł udać się ze zleceniem bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale Funduszu. Jeśli infrastruktura informatyczna, którą dysponuje lekarz, nie pozwoli na elektroniczną weryfikację uprawnień, w dalszym ciągu będzie możliwe potwierdzenie zlecenia w siedzibie oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Nie ma również powodu do niepokoju, jeśli zlecenie otrzymamy przed końcem 2019 roku. Zostanie ono potwierdzone i zrealizowane na dotychczasowych zasadach także w 2020 roku. Dotyczy to również kart potwierdzających uprawnienia do zaopatrzenia comiesięcznego wystawionych przez oddziały wojewódzkie NFZ do 31 grudnia 2019 r. Ich ważność upłynie z datą określoną na karcie.

W okresie przejściowym, czyli w 2020 roku, realizacja zleceń będzie prowadzona dwutorowo. Zlecenia wystawione lub wystawione i potwierdzone do 31 grudnia 2019 r. będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Zlecenia wystawione od 1 stycznia 2020 r. będą realizowane przy użyciu nowego wzoru zlecenia. Zmieni się także sposób ich rozliczania. Realizator, czyli sklep sprzedający wyroby, zobowiązany będzie informować NFZ za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu o przyjęciu zlecenia do realizacji. W przypadku braku dostępu do tych serwisów lub usług, realizator zobowiązany będzie do przekazania informacji niezwłocznie po usunięciu awarii lub – w początkowym okresie funkcjonowania nowego systemu – niezwłocznie po uzyskaniu do niego dostępu.

Każdego roku oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzają  ok. 3,5 mln zleceń.  W 2018 r. Łódzki NFZ potwierdził 157 tys. zleceń na wyroby medyczne. Wśród najczęściej potwierdzanych cyklicznie zleceń były pieluchomajtki – 32 tys. zleceń  i aparaty słuchowe – 10 tys. zleceń. Zlecenia na wyroby medyczne są przesyłane także pocztą – oK. 1800 miesięcznie. Oznacza to, że ok 150 tys. pacjentów musiało przyjść do siedzib NFZ, by potwierdzić zlecenie.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe