Symboliczny „Szpital 04”

  • 20.12.2019, 20:45 (aktualizacja 20.12.2019, 21:00)
  • mieszkaniec_tm
Symboliczny „Szpital 04”
Tomaszów od kilku lat  pięknieje w oczach. Dostrzega to każdy, kto bez uprzedzeń patrzy na otaczający nas najbliższy świat. Nadal jednak krajobraz szpecą pozostałości rzeczywistości sprzed kilku lat. Tak... sprzed kilku lat, bo nie ma co w tym przypadku zrzucać winy na PRL. Powiem więcej, PRL w tej sprawie jest świetnym wzorcem. Tak postrzegam stan przystanku „Szpital 04” znajdujący się vis a vis Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jana Pawła.

W pobliżu jest sporo bloków osiedla Hubala III,  co najmniej z 6 tysięcy osób tu mieszka.  Trudno zliczyć ilu ludzi przyjeżdża i odjeżdża  do i ze znajdujących się tutaj największych w mieście instytucji publicznych. Czy chodzi przymuszenie każdej z nich do kupna samochodu? Zawalenie każdej małej uliczki 20-letnim poniemieckim złomem? Czy chodzi o dodatkowe hektolitry spalin do smogu, który już mamy? Jak to jest? Stawiam – mam wrażenie – proste  pytania.

Liche – już przy doborze materiałów do produkcji przed laty, zadaszenie (jakby w Polsce nie było gradobić), nie spełnia swojej funkcji. Pytanie czy kiedykolwiek spełniało, czy nie popękało po pierwszej zimie – to osoba kwestia. Zostawmy to.  Naprawmy i już.

Wczoraj i dziś

Ktoś powie: „to dziury ze starości” Jeśli za „starość” uważamy 15 lat, a tyle mniej więcej ma ten przystanek, to współczuje rodzicom takiej osoby, współczuje atmosfery w domu. Przy nieustannym i pogłębiającym się braku mieszkań w Polsce, taka postawa skutkuje pojawiającym się już po dwudziestce oczekiwaniem w stosunku do rodziców – przystałaś przynosić „kesz” do domu? To twoje miejsce  jest już na Smutnej / Dąbrowskiej. Okrucieństwo to kwestia mentalności. Publicznie i jedynie deklarowane postawy jej najczęściej nie oddaje. Byt kształtuje świadomość. 

Taka infrastruktura powinna przetrwać przynajmniej trzydzieści lat. Jeśli nie więcej. Pamiętając PRLowskie przystanki z tworzywa (te z czerwonym słupem i żółtym dachem – muchomorki czasem z jednym kapeluszem, czasem z dwoma. Jeden z nich stoi jeszcze w całkiem niezłym stanie przy SP3 im. J.Piłsudskiego przy Legionów, inny tego typu na Wysokiej pod lasem),  czy pamiętając inne, nawet jeszcze starsze, te prostokątne, przeszklone w kolorze aluminium – te z szerokimi ławkami (jeden z nich jeszcze niedawno stał przy Wiejskiej w okolicach „bunkra zieleniaka”), pamiętając trwałość tamtejszych rozwiązań człowiek zaczyna się zastanawiać czy rozwój technologii to naprawdę postęp czy regres dla naszego zwykłego, codziennego życia? Jak to jest? 

Fakty, mity i strach

Z komunikacji miejskiej – wbrew pozorom –  korzysta nadal wielu mieszkańców Tomaszowa. Infrastruktura powinna być roztropnie zamawiana,  a wykonawstwo odbierane z jak największą dbałością i bez strachu  stawiając zarzuty przed odbiorem. Firemki monterskie nie powinny dyktować, w jakich warunkach  będziemy żyć przez następną dekadę. Nawet jeśli prowadzone są przez barczystych, wygolonych mężczyzn a odbierającą jest filigranowa babeczka, z ostrym przenikliwym spojrzeniem. Są sprawy, dla których warto się postawić.

 

mieszkaniec_tm

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dziękuję.
Dziękuję. 21.01.2020, 15:16
Wymienili te plastiki jeszcze w tym samym tygodniu, po ukazaniu się tekstu. Dziękuję Portalowi Nasz Tomaszów za publikacje i MZK, za błyskawiczną reakcje.
Dziękuję
Dziękuję 21.01.2020, 15:19
Warto może jeszcze zwrócić uwagę, że bardzo rezolutnie MZK podszedł do sprawy, bo jedna z tych części nie była uszkodzona i zachowała się do dziś w całkiem dobrym stanie. Wymienili tylko te popękane, widać, że liczą się z naszym – podatników – groszem, aż miło popatrzeć.
Bodzio 56
Bodzio 56 22.12.2019, 07:19
Patrzcie na to glbalnie jeden stary przystanek do tego co zmieniło się w naszym mieście przez kilka lat czapki z głów dla obecnych władz miasta! Tak trzymać.
Aga
Aga 21.12.2019, 21:00
Martwcie się przystankiem a nie szpitalem gdzie od lat wykanczaja was. Umarł tam muj tato i mama powód bardzo blachy. Zostałam sama.
?
? 21.12.2019, 23:58
Palili?
..
.. 21.12.2019, 11:00
W przetargu można określić z czego przystanek ma być zrobiony.

Ten przezrocysty plasticzek był masowo używany przez dwie dekady i efekty zazwyczaj dziś są koszmarne. Nawet jeśli nie pęka to w te otwory pomiedzy warstawmi po 2-3 latach właził bród, czasem mech. Wiem, bo miałem coś takiego prywatnie. Po przodkach :(

Przystanek to nie jest balkon przy pokoju w którym się mieszka i dla niektórych istostne jest by było jaśniej. Tutaj czeka się chwilę na autobus i to wszystko. Przez 15-20 minut nikt na depreseje z niedoświetlenia nie zapada.

Ale niestety – tak prywatnie jak zamawisza – wbrew pozorom wyboru wśród fachmenów nie ma. Czasem przychodzi nawet z łaską. Ma większe zlecenia i nie będzie się tu ze mną certolił

Ale nie wierzę, że przy zamówieniu na 50 przystanków, nie da się postawić jakichś warunków i ich wegzewkować.
Jeśli się rzuca przy takim masowym zamówieniu, gdy było ustalane inaczej, a zrobił inaczej. To się nie płaci i idzie do sądu. Już bez przesady. Są miasteczka w Polsce z dużo mniejszymi pieniędzmi, które portafią sobie takie spory załatwić.

Jeśli już tworzywo, to nie takie słabiutkie, a właśnie - jak w tych PRLowskich przystankach - mocne. Co to? Tych płyt nie ma już na rynku?

One może nie dałyby się tak wygiąć, a sklepienie widocznei zamawiajacego wówczas urzekło :)

Metalowa buda w szarym kolorze byłaby dużo bardziej funkcjonalna, nawet zabrudzona nie szpeciłaby tak bardzo, a przede wszystkim byłaby tańsza od przeszkolonego przystaneczku, w którym szyby byłby już pewnie uzupełniane dziesiątki razy.

Potem 20 lat chodzisz do roboty patrzysz codziennie na ten bród i tandetę i tak traktujesz też swoje życie.

Obrzydliwe!
..
.. 21.12.2019, 11:00
To jest odpowiedź dla Użytkownika Maćka z 10:06
Maciek
Maciek 21.12.2019, 10:06
To jest wlasnie efekt przetargów, przede wszystkim ma być tanio! No to jest...tanio
antybus
antybus 20.12.2019, 22:08
"Zawalenie każdej małej uliczki 20-letnim poniemieckim złomem" Haa, haaa. Jeżdżę 19-sto letnim klasy premium i mam gdzieś autobusiki, syf, kaszlenie. Jadę kiedy chce i gdzie chce ku frustracji lewactwa :)
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 20.12.2019, 22:18
A lekcje odrobiłeś?
antybus
antybus 20.12.2019, 22:22
Patrz ankietę komu potrzebne autobusiki... haaaa!! haaa!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 20.12.2019, 23:34
Golfik trójka czy bawarka e39 w gazie? I subwooferek w kufrze, a przeglądy oczywiście wyłącznie w Maltomie?
Rejestracja EmiratyOPoczyńskie?
@Vlad_Palovnick
@Vlad_Palovnick 21.12.2019, 03:27
hehe :)) Dobre!

Pozostałe