Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 12:17
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Gęsto na Wygodzie

Powiat zgotował kierowcom prawdziwy "gąszcz" znaków na pewnym skrzyżowaniu. Jak się poruszać w tym kolorowym lesie?

Zasadą powinno być, by ustawiać jak najmniejszą liczbę znaków drogowych. Tylko wtedy oznakowanie ma sens, ponieważ staje się bardziej czytelne. Skrzyżowanie w miejscowiści Wygoda jest tego przykładem. Moim zdaniem można było je oznakować inaczej, bo faktycznie jest ono jednym z najbardziej niebezpiecznych w całym powiecie. Mieliśmy tu kilka ofiar śmiertelnych, dosyć częste kolizje. 

Spróbuję opisać to skrzyżowanie nieco dokładniej, bo nie każdy wie, w którym miesjcu się znajduje. Aby do niego dojechać, zmierzamy z Tomaszowa ul.Hallera przez Kolonię Dębniak, Dębniak, Bielinę aż do Wygody, gdzie to skrzyżowanie krzyżuje się z drogą z Wolborza do Ujazdu. Dojeżdżając do skrzyżowania mamy dwie "szykany", z których tylko jedna jest oznakowana.

 

 

Mamy znak A-30 ("inne niebezpieczeństwo", który ostrzega o niebezpieczeństwie innego rodzaju niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi)  i tabliczkę pod znakiem T-18 (skazująca nieoczekiwaną zmianę kierunku ruchu o przebiegu wskazanym na tabliczce) ale jak widzimy na fotografii jest jeszcze szykana z lewej strony, więc moim zdaniem powinna być też tabliczka T-18a. W drugim kierunku jazdy z lewej strony znajduje się "szykana", która chyba nie jest potrzebna, wystarczyłaby tylko sta zlokalizowana z prawej strony. Zapewne zaraz ktoś powie, że kierowca widząc z daleka taką szykanę po prawej stronie będzie jechał lewym pasem ruchu aby ja ominąć.. no cóż może tak robić ale i tak powinien się zatrzymać przed znakiem STOP.

Jadąc dalej i zatrzymując się przed linią bezwarunkowego zatrzymania się, czyli P-12. Widzimy z lewej jak i z prawej strony znak koniec obszaru zbudowanego. Czy powiat ma za dużo znaków? Wystarczy ustawić go z jednej strony drogi

 

 

Przecinając skrzyżowanie i widząc szykany oraz znaki, czy jesteśmy przez te 50 metrów w stanie rozpędzić się do ponad 30 km/h, aby zaraz zwalniać bo tak nam powiat zafundował znakami? Raczej nie, a więc znaki ograniczające do 30 km/h są jak dla mnie zbędne. Czy ta szykana jest aż tak potrzebna czy tutaj pojazdy które wjeżdżają w tą drogę osiągają zawrotnę prędkość ?

 

 

I tutaj napiszę tak: jeżeli mamy znak zakaz wjazdu pojazdów do 5 ton czyli rzeczywistej masy całkowitej a pod nią tabliczki z zapisem "Nie dotyczy docelowych wjazdów gospodarczych". Niech ktoś mi wytłumaczy oczywiście z cytowanym wpisem w ustawie czy rozporządzeniu co to znaczy? 

Jezdnia w tych miejsach jest szerokości 4,40 więc moim zdaniem powinien tam stanąć znak B-5 czyli zakaz wjazdu samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony oraz tabliczka pod nim nie dotyczy pojazdów i maszyn rolniczych właścicieli posesji Maksymów i Olszowa Piaski i Tir by nie mogły jechać ta drogą która jest bardzo wąska a nie raz widziałem jak pędziły nią aż do samego Tomaszowa.

Proponuję też ze względu na małą szerokość jezdni znak 30 km/h zlikwidować.  W zamian ustawić znak ograniczający prędkość do 60km/h i tak samo przy wyjeździe z miejscowości Maksymów postawić znak ograniczający prędkość do 60 km/h. Tym samym znikną znaki ograniczające prędkość od 70km/h i 50 km/h czyli już jest mniej i ładniej i moim zdaniem i bezpieczniej będzie.

 

 

Warto być może rozważyć ustawienie znaku A-18b  (dzikie zwierzęta) z tabliczką pod spodem T-2 i ilość metrów jak występuje na tym odcinku zalesionym jak z jednej tak i z drugiej strony dosyć często widziałem tam wieczorami czy w nocy wychodzącą zwierzynę.

Po przejechaniu skrzyżowania z opisanymi szykanami, widzimy znak obszar zabudowany a zaraz za nim ograniczenie prędkości do 30km/h, w miejscu gdzie zaraz mamy przystanek autobusowy i jeżeli zatrzyma się tam autobus to nie mamy możliwości jazdy, gdyż... znowu jest szykana

 

 

Powiat chciał coś zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu. I bardzo dobre. Mentalności ludzi niestety się tak łatwo nie zmieni znaki które tam są nie poprawiają bezpieczeństwa w ruchu drogowym a wręcz przeciwnie czynią chaos. Co z tego że na drodze głównej postawiono znaki ograniczające prędkość do 60 km/h skoro nikt tego nie respektuje.

Może powinno się tam położyć pasy wibracyjne ale o naprawdę mocnych wstrząsach? Dlaczego mało kto respektuje znak STOP? Dlaczego przed znakami STOP nie położono pasów wibracyjnych? Może skoro rzeczywiście jest to tak niebezpieczne skrzyżowanie, trzeba zebrać trochę pieniędzy i zrobić tam "rondo", wtedy bedzie zapewne bezpieczniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ujazd 23.12.2019 15:49
Mysle ze na ludzka głupotę to i 1000 znakow nie wystarczy,co ma powiat do tego ze ktos sie nie zna na przepisach ruchu drogowego?skrzyzowanie dobrze oznakowane jedno z lepuej w powiecie,artykul z *** tylko zeby cos napisac,

RNI 24.12.2019 01:08
Hahaha. Niedzielny kierowca... Jedno z lepiej w powiecie? Którym chyba nie tomaszowskim, pewnie nawet jego granic nie znasz i mało zwiedziles...

Emi 03.01.2020 12:49
No przeciez to jeszcze pod tomaszow podlega tak jak Ujazd i reszta obrebu

Gość 22.12.2019 21:28
Kawałek dobrej drogi i jadą jak te barany nie patrzą na znaki nawet ten slalom gigant nie pomaga a jak zamkneli drogę od Ujazdu do Karpina to się zrobił istny cyrk. Popieram budowe ronda wtedy by było bezpieczne skrzyżowanie.

varan 23.12.2019 16:57
Od strony Ujazdu widoczność jest na kilkaset metrów więc nie ma żadnego problemu, natomiast od strony wzniesienia wystarczy stosować się do jednej zasady : Nie widać samochodu na wzniesieniu - przejeżdżam skrzyżowanie, widzę samochód na szczycie wzniesienia (gdy już z niego zjeżdża tym bardziej) - czekam aż przejedzie. Proste. Jeśli kogoś to przerasta, to i rondo nic nie pomoże, bo i tak ,wcześniej lub póżniej, postanowi pojechać na wprost.. I co wtedy, tunel ? ;)

varan 21.12.2019 16:53
"Skrzyżowanie w miejscowości Wygoda jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w całym powiecie." Niebezpieczni to są raczej kierowcy którzy powodują tam wypadki ! Widoczność jest tam naprawdę dobra, z jednej strony jest wzniesienie ale w pewnej odległości od skrzyżowania, więc zwyczajnie wystarczy zastosować się do znaku "Stop" i rozejrzeć się w obie strony. Jeśli ktoś sobie z tymi dwiema czynnościami nie radzi to raczej ma poważny problem z głową i nie powinien posiadać uprawnień do kierowania pojazdami.

Mieszkaniec 22.12.2019 19:34
Zgoda tylko z prawej czy lewej strony od znaku STOP jest ograniczenie do 60 km/h czy jakis pojazd jechał tenty wolniej raczej nie każdy gna ja sobie chce (wiem bo tam mieszkam) ale jakby były tam pasy wibracyjne jak pisze autor to każdy by zwolnił. Zresztą nawet TIRy nie zatrzymują się na tym STOPie a jeździ ich coraz więcej.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama