Jak usunąć wosk z obrusu – 5 sprawdzonych sposobów

  • 28.12.2019, 10:51 (aktualizacja 31.12.2019, 19:11)
  • Mariusz Strzepek
Jak usunąć wosk z obrusu – 5 sprawdzonych sposobów
Nastrojowe chwile przy blasku świec może popsuć jeden nierozważny ruch ręką. Tyle wystarczy, by na obrusie pojawiła się plama z wosku. Podpowiadamy, jak go usunąć.

Jak usunąć plamy z wosku – poczekaj, aż zaschnie

Brzmi absurdalnie, ale to nie jest żart. Chociaż naturalna wydaje się chęć natychmiastowej interwencji w przypadku rozlania wosku ze świecy, w tym wypadku pośpiech jest złym doradcą. Gorącym woskiem można się poparzyć, to raz, dwa – nie da się go tak po prostu wytrzeć. Jedyne, co uda się zrobić, to wetrzeć go głębiej w tkaninę, przez co trudniej będzie go później usunąć.
Aby nieco przyspieszyć proces, można położyć na ciepłym wosku kostkę lodu. Co prawda zrobi się mokra plama, ale to akurat nie problem, za to wosk szybciej wystygnie i stwardnieje. Twardy wosk można spróbować ostrożnie zdjąć z obrusu. Sporo zależy od rodzaju tkaniny, ale przy odrobinie szczęścia może się udać zdjąć wszystko. Jeśli nie, trzeba sięgnąć po żelazko.

Jak usunąć plamy z wosku – zaprasuj wosk gorącym żelazkiem

Chyba najbardziej popularna metoda na usuwanie nawet najmniejszych drobinek woskowych czy stearynowych, to położenie na owych drobinkach serwetki śniadaniowej i kilkukrotne przeprasowanie gorącym żelazkiem. Na serwetce powinny się pojawić tłuste plamy – to wosk, który się rozpuścił i został wchłonięty przez papier. Ta metoda na ogół jest bezpieczna, jedynie przy bardzo delikatnych tkaninach trzeba zachować ostrożność. Sposobu tego nie można stosować w przypadku kolorowych wosków.

Jak usunąć plamy z wosku – sięgnij po spirytus

Delikatnych tkanin lepiej nie prasować gorącym żelazkiem, mogą się przypalić, wyświecić lub odwrotnie – stracić blask. Jeśli wosk kapnie na nowoczesne obrusy na stół do salonu z jedwabiu, trzeba poczekać, aż zaschnie (można włożyć do zamrażalnika, żeby szybciej i mocniej stwardniał), usunąć delikatnie duże kawałki, a te najdrobniejsze plamy przetrzeć wacikiem nasączonym w spirytusie lub wodzie kolońskiej. W ten sposób czyści się też plamy z wosku na tkaninach wełnianych – przydatne, gdy wosk kapnie na sweter lub wełniane spodnie.

Jak usunąć plamy z wosku – szare mydło ratunkiem dla tkanin syntetycznych

Technika usuwania wosku z tkaniny nie jest tak ważna, jak sama tkanina. Chociaż pierwszy krok za każdym razem jest podobny (usuwanie dużych kawałków zaschniętego wosku), ważniejsze jest to, co potem. W przypadku tkanin syntetycznych można szukać ratunku w zapraniu tkaniny zwykłym szarym mydłem. Opcjonalnie można sięgnąć po ocet spirytusowy lub czysty spirytus, jeśli plama jest efektem rozlania kolorowego wosku.
Tkaniny syntetyczne wbrew pozorom nie są odporne na wszystko, dlatego w żadnym wypadku nie można sięgać po rozpuszczalniki chemiczne. Owszem, usuną wosk, ale przy okazji zniszczą modne obrusy do salonu.

Jak usunąć plamy z wosku – płyn do naczyń przed praniem

Jeśli wszystkie powyższe sposoby nie zadziałały do końca, a po rozlanym wosku pozostała niby nieduża, jednak wyraźna plama, ostatnią deską ratunku może okazać się płyn do naczyń. Użycie go nie jest skomplikowane – wystarczy przed praniem zalać plamę płynem i tak przygotowaną tkaninę włożyć do pralki. Uprać tak, jak zwykle.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe