Miasto z Budżetem na rok 2020 

  • 28.12.2019, 21:57 (aktualizacja 01.01.2020, 14:48)
  • Stanisław Konstanty Gruszczyński
Miasto z Budżetem na rok 2020
Podczas XXI sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego radni przyjęli budżet na 2020 rok. Dochody ogółem wynoszą 300.839.338,29 zł, a wydatki 315.971.384,65 zł. Pojawiają się nowe inwestycje. Subwencja oświatowa przekazywana przez Rząd pokrywa tylko nieco ponad 50 procent rzeczywistych wydatków. Miasto dopłaca do edukacji ponad 35,5 milionów złotych. Analizując dane finasowe w kontekście demografii, wydaje się, że w najbliższym czasie czeka nasze miasto zamknięcie jednej lub dwóch szkół.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dochody budżetu miasta na najnliższy rok oszacowane na poziomie 301 milionów złotych. W tej kwocie kwocie 14,2 mln złotych to dochody majątkowe. Dotacej na wydatki bieżace to ok. 100 mln złotych, 76 milionów pochodzi z podatków i opłat lokalnych (głównie od nieruchomości i PCC). Udział miasta w podatkach dochodowych, retransferowanych z budzetu państwa to ok. 62 mln złotych. Większość to podatki generowane przez osoby fizczne. Podmioty prawne generują u nas jedynie 2,3 milionowy udział w podatku dochodowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatki ood osób prawnych opłacane w miejscu ich siedziby. Subwencja z budżetu państwa (głównie na cele oświatowe) to 47 mln złotych. 

Wydatki miasta na kolejny rok są o blisko 15 wieksze niż dochody. Pokryte zostaną z zaciągniętych kredytów i pożyczek. 278,5 mln złotych to wydatki bieżace, natomiast 37,5 mln zlotych zaplanowano przeznaczyć na wydatki majątkowe. 31,3% wydatków bieżacych pochłonie oświata. To aż 87,5 mln złotych. Jak wspomniano na wstępie 35,5 mln dołożymy ze środków własnych miasta. Z tej kwoty prawie 10 milionów złotych trafia do placówek niepublicznych. 

Dopłacamy także do działu "Rodzina". Dotacje rządowe na świadczenia wychowacze, rodzinne i z funduszu alimentacyjnego wynoszą 85 mln. złotych. Faktyczne wydatki są o niemal 2,5 miliona wyższe. Wydatki na pommoc społeczną pokazują poziom zamożności mieszkańców Tomaszowa. Wystarczy tylko wspomnieć, że miasto za pośrednictwem  MOPS wypłaca 2,25 miliona złotych z tytułu dodatków mieszkaniowych, a 1,5 miliona wydajemy na dożywianie dzieci.3, 4 miliona to zasiłki stałe.

W przyszłym roku powstanie w Tomaszowie nowy żlobek. Funkcjonowanie obecnego kosztuje nas 1,3 miliona. 

Ciekawie przedstwaieją się dane dotyczące zadań związanych z gospodarka komunalną. Gospodarka odpadami to wydatki rzędu 13 milionów. Na schronisko dla bezdomnnych zwierząt wydajemy 1 milion złotych. Oświetlenie miasta to ok. 1,8 miliona, a 5 milionów przeznaczono na zadania realizowane przez ZDiUM. Utrzymanie czystości oraz zieleni w mieście to także ponad milion złotych.

Chcecie wiedzieć ile kosztuje nas komunikacja miejska? Piszemy o tym na kolejnej stronie

Stanisław Konstanty Gruszczyński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 07.01.2020, 14:11
Wydaje mi się, że moja logika jest O.K., bo rzeczywiście: i Ty i Ja i Gmina Inowłódz i Gmina Tomaszów Maz. (miasto i wieś) oraz wszystkie inne gminy, czyli wszyscy Polacy płacimy m.innymi na funkcjonowanie COS-u w Spale i areny lodowej oraz wszystkiego, co się w Polsce dzieje w sferze publicznej.

Jest tylko jeden problem: do twojego mózgu nie dociera, że ta cała kasiorka w budżecie państwa, w budżecie każdego województwa, każdego powiatu, każdej zasmarkanej gminy, nie pochodzi od Pana Boga, tylko z NASZYCH - POLAKÓW, CIĘŻKO WYPRACOWANYCH PODATKÓW I RÓŻNYCH OPŁAT, DANIN, ZBIERANYCH PRZEZ RZĄD I SAMORZĄDY, RÓWNIEŻ OD NAS - POLAKÓW !!!

W błędzie będziesz dotąd, do kiedy nie zrozumiesz, że : rząd i samorządy powinny być NA USŁUGACH Polaków, a nie odwrotnie.
W związku z ty, te różne: rządy samorządy, nierządy powinny się sprężać, aby ludzie się nie wku.rw.il.i.

W związku z powyższym: kto tu jest idiotą ???

PS. Trochę pokombinowałeś, a jednak nie odpowiedziałeś mi: kto finansuje imprezy krajowe, europejskie i światowe w arenie lodowej. Twoje cwaniactwo zawsze wychodzi.
Ajdejano
Ajdejano 05.01.2020, 19:06
Do AG: hej, hej - nie bądź taki spryciula. Wiadomo, że inicjatywa budowy hali, to była sprawa Prezydenta Witko oraz (tak, tak) Prezydenta Polski i Min. Sportu. To jest oczywiste i bardzo dobre dla naszego grajdołu. Teraz, właścicielem obiektu jest Miasto Tomaszów Mazowiecki.

Jednak i Ty i ja wiemy, że imprezy ogólnopolskie, europejskie i światowe, finansuje min. sportu, a dokłada się do tego i miasto.
Jeżeli uważasz, że jest inaczej - wskaż mi w tabelkach budżetu miasta pozycje, z których wynika, że miasto finansuje w 100% imprezy krajowe i międzynarodowe.
Jeżeli miasto takie imprezy finansuje, nawet w małej części z własnego budżetu, to ten budżet nie został stworzony od Pana Boga, tylko z kasiorki m.innymi z naszych- podatków Polaków, a ponadto takie wielkie imprezy, to też jest promocja miasta - no, nie ?

AG
AG 06.01.2020, 16:32
Twoja pokrętna logika wskazuje, że COS w Spale jest finansowany przez gminę Inowłódz. Wiesz, że piszesz bzdury?
AG
AG 02.01.2020, 16:41
Ajdejano nie masz racji. Jako były wiceprezydent powinieneś jeszcze coś pamiętać z finansowania jednostek samorządu. Arena Lodowa to obiekt zarządzany przez miasto i na jego barkach. Jeżeli jakaś "kadra łyżwiarzy" zechce to przyjedzie albo i nie. Od 2 lat widać mierne zainteresowanie "kadry" tym obiektem. Inaczej by to wyglądało gdyby obiekt był własnością ministerstwa. Wtedy byłby na ich utrzymaniu i pewnie sami by ulokowali "kadrę" na stałe. Teraz to tylko zadaszona dziura bez dna.
Ale jaja
Ale jaja 02.01.2020, 21:56
Jan Żerek!
Ajdejano
Ajdejano 31.12.2019, 16:48
Do "Leon" na różowo: "miszczu" - nie masz racji. Arena miała być im jest nie tylko dla
mieszkańców miasta, ale głównie dla krajowych łyżwiarzy. I nie jest utrzymywana wyłącznie z budżetu miasta, ale głownie z budżetu państwowego. Zapytaj tych, którzy tym biznesem rządzą, to Ci powiedzą.

Do ostatniego wpisu Draculi: znów puściłeś tego cichego podkołdrowego bączka. Nie przejmuj się: dobrze jest i dalej będzie.

Przy okazji: wszystkiego dobrego w przyszłym roku: dla Draculi i innych wygibusów.
Leon
Leon 02.01.2020, 13:55
Patrz,, miszczu,, na słowa te...,,

Arena Lodowa jest przystosowana dla profesjonalnych zawodników, jednak szczególnie istotni są dla nas mieszkańcy oraz przyjezdni goście, którzy będą tu mogli aktywnie spędzać swój wolny czas.,,

Teraz się wypowiadaj.
sztymel
sztymel 31.12.2019, 11:57
"Wydatki te mają sens pod warunkiem rzeczywistego ograniczenia ruchu kołowego w mieście, a więc zwiększenia liczby płatnych miejsc parkingowych oraz ograniczenia miejsc parkingowych w ogóle." Dam 100 punktów osobie, która wytłumaczy jaki wpływ ma liczba miejsc parkingowych na zmniejszenie lub natężenie ruchu kołowego. Dodatkowe płatne miejsca parkingowe też nie spowodują zmniejszenia ruchu, ale to już można zrozumieć - zwiększenie wpływów do zadłużonej ponad miarę kasy miasta.
ff
ff 01.01.2020, 16:02
„płatnego” debilu. Chodzi o rozszerzenie strefy płatengo parkowania. To samo w centrum chce zrobić Trzaskowski.
Obserwator
Obserwator 30.12.2019, 17:35
Dużo propagandy we wpisach to znaczy strach do tyłka zagląda. Bardzo dobrze.
Ajdejano
Ajdejano 30.12.2019, 17:28
Co jeden, to lepszy ekonomista, znający się na budżecie samorządu. Ciekawe, ilu z was zajrzało do takiego budżetu. Ale to zupełnie nie przeszkadza, aby się trząść nad budżetem. Przeważnie każdy chce, aby: naprawili jego ulicę, itd., itp.

Najlepszy jest jednak Vlad_Palovnick, który napisał wczoraj o 17:25 : "Szach i mat mądrale.". Takich filozofów chłopskich nam więcej potrzeba. Za takie wypowiedzi zaczynam Go lubić.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 31.12.2019, 09:42
Buziaki 😎
Nie usnę dziś z emocji
Mieszkaniec
Mieszkaniec 30.12.2019, 15:48
A ciekawe dlaczego Pan Prezydent nie powiedział ile kosztowała Miasto Arena Lodowa ?? przecież my za to płacimy Miało być tak pięknie a trybuny puste !!!! To nie te czasy gdzie powie się hasła zawody o międzynarodowej randze niech Pan pokarze ile zarobiło miasto na tym obiekcie !!!!! Bo mnie osobiści g...... interesuje co się tam dzieje tylko co z tego jako mieszkaniec mam!!!
Leon
Leon 31.12.2019, 11:01
Arena miała być dla mieszkańców. Pamiętam ile osób chodziło na otwarty tor. Teraz jednostki... Wniosek? Pazerność bokiem wychodzi. Moloch który nas wszystkich kosztuje a żadnych z niego korzyści.
tomaszowianin
tomaszowianin 31.12.2019, 17:53
Że ty nie chodzisz nie znaczy, że jednostki.

Pierwszy raz stanąłem na łyżwach po 30 latach kiedy jako dzieciaka Ojciec próbował mnie uczyć. Wtedy się nie udało (nauczył mnie za to pływać nad Pilicą na wysokości Teofilowa gdzie jeździliśmy na trwające 2-3 dni biwaki, bo rodzicie równocześnie cały czas pracowali), z łyżwami teraz zobaczymy. Zaliczyłem wprawdzie i teraz kilka gleb, ale się nie zniechęcam.
Dla Ojca i w poczuciu, że mając pod nosem pierwszy w Polsce pełnowartoścowy obiekt dla Kadry Narodowej, już grzechem jest nie nauczyć się jeździć.

W pływaniu nie byłem bardzo super, ale gdyby nie podstawówka „Dwunastka” w liceum za pewne nie wygrałbym szkolnych zawodów.

Nie odbierajcie nam, dzieciom robotników tomaszowskich szans na rozwój w standardach, którzy nasi rówieśnicy z większych miast mają na wyciągnięcie ręki.

Na Arenie mijały mnie setki dzieciaków 10-12 letnich, masę dziewczynek, z których za kilka lat z pewnością któraś sięgnie po olimpijskie laury.

Dziękuję Ci Tato, dziękuję Prezydencie Witko.
!
! 30.12.2019, 16:09
Zakładaj łyżwy na stópki i dalej na tor - będziesz mieć to jako mieszkaniec.
Nas też osobiście g.... interesuje, co tam dzieje się w twojej główce.
Koacham Moje Miasto
Koacham Moje Miasto 30.12.2019, 15:42
A jeszcze dodam jedno że kochani mieszkańcy obaczcie nawet na tym portalu w informacjach że wszystkie przetargi prac drogowych wygrywa firma Binstal wystarczy zobaczyć nowy dom właścicielki firmy zbudowany jakoś dziwnie w ostatnich latach no i są oni sponsorami głównymi wszystkich kampanii i imprez w mieście wystarczy zaobserwować.......
SA.
SA. 30.12.2019, 16:16
... i super ktoś musi je wygrać i budować. Szkoda ci sam też wybuduj sobie nowy domek.
Ed
Ed 30.12.2019, 14:55
Budżet w którym już brakuje pieniędzy na przetrwanie miasta więc podnosi się podatki.
Dwie małe inwestycje trzeba zadłużyć miasto. Powolny upadek...
kwiatki na skwerkach są i praca dla kolesi w kolejnych niedochodowych spółkach...
cs
cs 30.12.2019, 15:45
oj głupitki jesteś, głupiutki
obywatel
obywatel 30.12.2019, 14:01
Jak widzę gospodarkę odpadami pociąga ogromne zadłużenie dla wodociągów Rada Nadzorcza Powinna postawić obecną Panią Prezes przed odpowiedzialnością za złe gospodarowanie i zadłużanie firmy chyba czas odejść na Emeryturę bo to już nie te lata i nie ta głowa
AG
AG 30.12.2019, 14:49
Dosyć duże uproszczenie. Prezydent wymyślił ten pokraczny twór czyli ZGWIK z nowym śmieciowym zadaniem. To on ponosi pełną odpowiedzialność za ten projekt. Co do zarządzających spółką jest tam pewien polityczny nominant jako prokurent dostaje 70% pensji prezydenta mimo, że ma grubo ponad 70 lat. Tak staruszek z nadania politycznego ma władzę podobną do prezesa. Można? Można!
g
g 30.12.2019, 15:47
Arek ty za to zarządzasz co dwa lata kompetnie innymi usługami komunalnymi, też twierdzisz, że się znasz i jakoś nikt nie pyta o kompetencje.
g
g 30.12.2019, 15:51
Korwin tez ma juz sporo lat, a mlode siksy młóci, aż się kurzy. Co to ma do rzeczy? Praca na miejscu. Że ma 7 dych to samo to ma oznaczać, że się nie nadaje? Pff. Spójrz na swojego bęca w lustrze, niech ktoś cię nagra jak się poruszasz to niejeden 70-80 latek jest sprawniejszy od ciebie.
Ofiara przemysłu
Ofiara przemysłu 30.12.2019, 12:12
Podmioty prawne generują u nas jedynie 2,3 milionowy udział w podatku dochodowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatki od osób prawnych opłacane w miejscu ich siedziby."
Dlaczego ten przemysł nie chce mieć siedzib w Tomaszowie?
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 30.12.2019, 13:59
Trzeba pytać na Mireckiego
Adam N.
Adam N. 29.12.2019, 23:25
A ja się dziwie dlaczego miasto nie chce zainwestować w oświetlenie LED i czerpać z tego korzyści w postaci mniejszych wydatków co rocznych dużo miast już tak robi.
df
df 30.12.2019, 10:32
bo walą (również światło odbite od ulicy) w okna i po dwoch latach chce się umierać.

Mały łeb szybko tego nie zrozumie, wyśmieje, ale warto zajrzeć jak tam oceniają tę technologie jako oświetlenie uliczne angole czy amerykańce. Dziecko poprosić o przetłumaczenie, użyć Google Translate.

Polityka miasta powinna być tworzona z uwzględnieniem jak najszerszego specktrum opinii. Nie trzeba się wszystkiego oczywiście wdrażać, ale chociaż wziąć pod uwagę.

Nowa technologia nie zawsze oznacza dla nas lepsze życie.
Parę groszy w większym kontrakcie w kieszeń by ci wapdło, rozumiem.
taa
taa 30.12.2019, 10:06
Przecież startują w konkursie - wymiana na led to koszt ponad 10 mln zł - czekają na rozstrzygnięcie
„Niech zdychają”
„Niech zdychają” 30.12.2019, 10:39
Depresje, chlanie wśrod mieszkańcow TTBSów na Warszawskliej, Piłsudskiego i wszystkich ulic z mieszkaniami tuż przy ulicy (czasem metr nad jej poziomem), będzie jeszcze większe. Podła praca, z wyzywajacym szefem sadystą, potem brak snu.
Niech zdychają?

Zainteresowani nowinką przemkną autkiem dołożywszy się do smogu i będą się jarać 2 minuty XXI wiekiem. Moralna patologia.

olrajt
olrajt 29.12.2019, 20:13
czy to prawda, że Urząd Miasta znów ma większe potrzeby niż w zeszłym roku ? Mniejszy PIT, mniej dotacji państwa na pensje nauczycielskie. Pytam , kto dostał mniej.
Tak powinno być
Tak powinno być 29.12.2019, 10:54
Wyglada to naprawde dobrze porownujac miliard zlotych, ktory Łódź planuje rękoma Zdanowskiej i Moskwy wyrzucić na rozrywkę i gdżety transportowe. W sytuacji tam naprawdę tragicznej gdzie 79 % kamienic wymaga NATYCHMIASTOWEGO remontu, albo rzeczywscie wyburzenia i szybkiego budownia czegos w zamian. Nie mysli sie w tym kierunku w Łodzi nic.

U nas z kamienicami to są tylko kwestie estetyczne. W środku stan większości, zdecydowanej wiekszosci jest calkiem niezly. Tez tomaszowianie dbaja, trzeba przyznac, bardziej niz zbieranina napływowych czesto szumowin w Łodzi.

Takze, no cóż w Tomaszowie przede wszystkim inwestycje w Rodzine.
Dobrze.
Krzysztof
Krzysztof 29.12.2019, 12:36
Jeżdżę prawie codziennie do Łodzi i naprawdę nie porównuj inwestycji naszego miasta do Łodzi. Łódź w ostatnich latach i właśnie za rządów Pani Zdanowskiej rozwija się w ogromnym tempie, powstają nowe drogi, przebudowywane są stare, powstaje nowa infrastruktura kolejowa w tym także dworce, infrastruktura sportowa, za chwilę staruje potężna inwestycja "metra" naziemno-podziemnego. U nas w Tomaszowie potrzebnych jest jeszcze ogrom inwestycji w infrastrukturę, drogi np. Mireckiego, stan chodników jest tam fatalny, idąc z wózkiem dziecięcym można się zabić.Nie wspomnę o Lechii, budynek w tym hala jest w opłakanym stanie , wstyd aby takie miasto nie miało porządnego ośrodka sportu. Następnie obwodnica miasta, mieszkańcy ulicy Szczęśliwej mają już dość jeżdżących obok ich okien Tirów, nie wspomnę już o rondzie Szczęśliwa-Mireckiego , które władza obiecuje nam od
kilku lat. Mam nadzieje, że miasto będzie się zmieniać, bardzo na to liczę ale aby wyglądało naprawdę europejsko potrzebne jest jeszcze wiele, wiele lat i mnóstwo nakładów.
?
? 30.12.2019, 11:51
Do Makro? Przeciez EuroCash masz na Wysokiej. Makro chyba tez moze dowiezc. Mikro zamowienia, ze odmawiaja? Czy kupowanie łachów na narty w hurtowni? Nie ma sie czgo wstydzic, byle nie udawac, oszukujac ludzi.
ja
ja 30.12.2019, 10:08
To może sprawdź ile kredytu Łódź zaciągnęła - bo jak zaciągnie Witko to będziesz płakał:)
f
f 30.12.2019, 14:13
ja Dzisiaj, 10:08

Zgadzam się z Tobą. Tak samo uważam, chcę byś wiedział. Odzywaj się tu częściej. Nie wolno się bać. To jest również Twój kraj.
tom
tom 28.12.2019, 19:50
Niestety ale ulice w mieście są w złym stanie. Wiele problemów jest przez pozarywane studzienki i kanały burzowe
SA.
SA. 28.12.2019, 22:56
A pamięta ktoś jeszcze w jakim stanie były ulice w centrum i nie tylko, około 4-6 lat temu? Jak wyglądała w Tom. Maz. infrastruktura drogowa wtedy?
vf
vf 30.12.2019, 15:53
Ja pamiętam. Tragedia była, masz racje.
SA.
SA. 30.12.2019, 16:18
Chyba po alzheimerze ta pamięć ci wróciła. Razem z tą twoją uzmysłowioną tragedią - @vf
bywalec tych ulic
bywalec tych ulic 29.12.2019, 10:25
Na pewno Mireckiego, Szczęśliwa i Wiejska były w lepszym stanie niż dziś. Przy Wiejskiej wybudowano nowy blok na kilkadziesiąt rodzin, a po ulicy trzeba jeździć czołgiem. Jest powód do dumy.
SA.
SA. 29.12.2019, 13:47
Przyjdzie czas i na te ulicę, będą pewnie remontowane, ale nie wszystkie naraz.
Plan najbliższych remontów był już przedstawiany na łamach tego portalu, wystarczy poszukać. Ale niestety wszystkich się nie uszczęśliwi. Remontu nie ma tam, gdzie akurat się komuś tak spodoba i ma swoją prywatną wizję lub tego b.mocno zapragnie.
🐎🐎 dwa kucyki dla Ciebie
🐎🐎 dwa kucyki dla Ciebie 05.01.2020, 15:31
No dokladnie Mati :) Teraz fajnie napisales. Dzieki (hi hi)
Czaro
Czaro 29.12.2019, 11:28
Wiejska bedzie wkrotce remontowana.
neverending story
neverending story 29.12.2019, 12:02
Mam nadzieję, że nie w takim trybie jak Koszykowa, czyli na święty nigdy.
"Oby moje brzucho pelne było"
"Oby moje brzucho pelne było" 30.12.2019, 12:06
I bardzo dobrze. Sa ulice z ktorych korzystaja cale blokowiska, a nie tylko ty z baba + tłuste bachory na weekend. Na pohybel! I wspominac z rozżewnieniem Tadzika, ktory wyremontowal ulice osiedla bogaczy - Kanonierow, (Wikipedia: Osiedle Kanonierow), zamiat najpierw wziac sie za Niebrow. 20 tysiecy ludzi czekalo az garstce wybrukuje sie ulice. Patologia!

Ani na jednym ani a drugim nie mieszkam. I nikt kogo uwazam za rodzine.

Tak,! Na pohybel! Tłusty ryju.
To jest dziki kapitalizm
To jest dziki kapitalizm 29.12.2019, 11:07
Moze dlatego ze juz wczesniej czolgiem (SUVem), zaczales po niej jezdzic?
Tez sie trudno dziwic ze uliczka - wlascowie na wpół osedlowa niszczona jest przez TIRy Lewiatana no i ostatnio wlasnie do tego nowego gmaszyska.

2. Iwestor apartamentowca (to tam przy ktorym splonela chatka tego pana ktory 60 lat przeracowal w Wostomie? Tak?) Moze inwestor powinien tez pomyslec ze ladowanie takiego poteznego budynku przy drobnej zabidowie w okolicy to jest jednak kompletna dewastacja ladu przestrzennego? Co?

Czy to teraz ma byc tak, ze wladze Miasta maja ulegac dyktatowi paru developerom?
W wiekszych miastach to juz jest masakra dzis.

Takie byki. Pod miasto!

Drugi juz sie kleci od kilku lat przy Sikorskoego, zabierajac ludziom duzego osiedla Hubala ostatnia wolna przestrzen.

Nie beda zadowoleni ani nowi ani starzy mieszkancy tutaj.

A ze jakis bidny ten developer z Sikorskiego to tez na pewno bedzie zero infrastruktury nawet przy samym tzw.apartamentowcu (tzw. bo dzis klitkę 25 metrową zwykło nazywać się apartamentem, penhauzem (od penhouse), nawet :)) Buraki, buraki, czerwone postkomunistyczne buraki)
Samer
Samer 29.12.2019, 11:26
Post the bilistyczne masz poglądy
.?
.? 29.12.2019, 12:30
Kupiles jakis apartamemt 36m2 mamie? Oby tylko mamie. Na Białołęce 3 osobowe rodziny tak zyja. Sorry, ale nie. Nawet jesli mialbym z matka zyc dna 70m2 bez swojej baby. 36 m2 dla trzyosobowej rodziny to jest upodlenie. Ponizej minimum 10m2 Swiatowej Organizacji Zdrowia. Depresje, nowotwory na tle nerwowym, zawały w okolocach 40stki. Bez fajeczek, z lampka wytrawnego wina raz w tygodniu. Odstawiwszy mięsko...

Nie chce jiz drwic z tego ale Lis, tez przeciez po maratonach latał, cudował, opaski wzmacniajace wigor nosil... To jest wszystko mega zalosne.

Ale samochod terenowy nawet jest :)) u tych z 36m2 (ale to nie jest niestety smieszne)

Na OLX gdy sprzedawali jeden, bo w koncu Bialoleka po 20 latach istnenia doczekala sie tramwaju, to napisal (samochod drugi w rodzina. Tomaszowiak, po samych kompleksach mozna poznac. By ktos nie pomyslal, ze wyzbywa sie jedynego pojazdu - bo jak to?!)

Ale wrocmy do Ciebie, jak tam? Jestes robolem od daszkow na balkonach?
Chwalisz sie postronnym, nie pytajacym ludxiom, ze kupiles matce 20 metrow w apartamencie zamieniwszy jej 50-60 metrow w PRLowskim? :)) Co?
Klaunie? Żałosny pozerze?
tak pytam
tak pytam 29.12.2019, 11:21
Chyba developerzy nie budują na dziko i najpierw działki muszą kupić. Od kogo? I dlaczego oni mają mieć w zakresie swych obowiazków łatanie ulic? Właściciele kopalni piasku na Białej Górze naprawiają drogi zniszczone przez ich samochody i samochody klienteli kopalni?
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 29.12.2019, 17:25
Szach i mat mądrale.
?
? 30.12.2019, 14:15
W sensie?
Oby moje brzucho pelne bylo. Reszta nie wazna
Oby moje brzucho pelne bylo. Reszta nie wazna 29.12.2019, 12:39
200 tysiecy w okno maserati i mozesz robic co chcesz. Przez 4 lata bez strachu. Potem sie zobaczy. Ale nawet jesli zmieni sie ekypa miasto w przeciwienstwoe do prywaciarzy tez za chetnie nie wyrzuca kreduciarzy z domow. I tak chca nie chca - legalozują.

Chyba, z przyłazi PiS, wtedy zaczyna sie "bydło" (nie rob bydla i tego typu powiedzonka), zaczynaja sie zatrzymania w wielu miejscach kraju. Pienkowska musi wlasciciela banku bagazniku wozic

Potem zaczyna sie kwik na wielu poziomach, zaczynajac od looooo ile to kosztiuje! A jedenz tych antyterrorstow bliznil na kobiete by drzwi otworzyla, a byla zaspana.

Huny Pani zawladnely tym krajem (krajem z malej) Huny!
Czaro
Czaro 29.12.2019, 11:34
Nie kopalnia nie naprawia (choc odśnieża), ale zostawia mnostwo kasy w gminie, która po kilkunastu latach brania może w końcu ogarnąć drogę. Nie wspominając o miejscach pracy. Dodam, gminę Tomaszów. Zobaczcie drogi w gminie Mniszków, ktore ogarnął poprzedni wójt. Kopalnia też tam jest a drogi wypas.
varan
varan 29.12.2019, 18:40
"Łał", odśnieża. Kupę roboty odwala, bo przecież u nas w ostatnich latach od grudnia do marca codziennie po 15-20 cm śniegu dosypuje.
A jaka podła gmina, śmie pobierać podatki od zagraniczniaka, który zbija kokosy na polskim bogactwie naturalnym, niszcząc przy tym tereny leśne i obniżając poziom wód gruntowych.
Mentalność niewolnika.
śmieszne i takie lubię
śmieszne i takie lubię 30.12.2019, 10:48
hahaha dobre! Mało Pana Varana ostatnio, a szkoda.
motocyklista
motocyklista 29.12.2019, 20:04
A patelnie na drodze piach rozsypują i stwarzają zagrożenie.
f
f 30.12.2019, 14:22
jeczala niedawno tu jakas paniusa ze na pochylonej prawie 90 stopni w Smardzewicach (nie pamietam nazwy tej ulicy bogaczy, w kazdym razie jest taka, gdzie nawet na rowerze nie hamujac mozna sie zabic) - kto pozowlil tam budować? Jakby parę chałup nie zmiescilo się przed uskokiem czy na dole, jak mieliby dojezdzać? No jednak prowadzi tam tez ulica, która na korej tak bardzo stromo nie jest. Tutaj wszystko wyasfaltowane na glanc. Widac ktos w PO i innych smrodach ma tam rodzine lub sam mieszka. Żenujace, tak jak Osiedle Kanonierów.), no, i tak pani narzekala, ze rankiem kiedys slisko miala i wszyscy w miescie z tego powodu powinni podac sie do dymisji. Bo wiadomo jak to z PiSem nawet pogody nie sa w stanie przewidziec i takie tam.

Faktem jest, że jest sypane troche bez sensu, bo jest sucho, temperatura 5+ i wiecej, no ale ja to traktuje jako wlasnie zasypywanie geby takiej pani.

Dla mnie prywatnie to moglibyscie sie porozbijac wreszcie wszyscy, chodziloby sie po chodnikach bez strachu.
gdzie te podatki?
gdzie te podatki? 29.12.2019, 11:59
Wszyscy mieszkańcy ul. Wiejskiej też płacą stodowne podatki, więc dlaczego mają jeździć po wertepach?
Blisko?
Blisko? 29.12.2019, 12:55
Bo zniszczyles ulice jezdzac swoim TIRem. Na wsi go naprawiasz, ale parkujesz na Wiejskiej.

Nimce ci tera wprowadza dniowki nimieckie bo pracownik bedac tam tez musi cos zeżreć, gdzieś się umyć, z bata spuścić inaczej niz w Polsce, nie pod oknem zamieszkalego domu, a za to musi tez placic. Ty mu dakesz 3300 i twierdzisz ze jest jednym z najlepiej oplacanych specjalostow w Polandii (a nawet "w tej czynsci Europy" czyli od Czerniewic do Lubochni, bo stamtad jestes. No o to pewnie prawda)

Pozostałe