Odwiert zakończony. Wstępne wyniki już znamy 

  • 08.01.2020, 17:02
  • Mariusz Strzepek
Odwiert zakończony. Wstępne wyniki już znamy 
Znamy wstępne parametry wody z próbnego odwiertu geotermalnego. Pełen raport będzie gotowy pod koniec stycznia. Jednak już dziś wiemy, że wyniki mogą napawać optymizmem i otworzyć wiele nowych możliwości.

Firma PeBeKa z Lubina sfinalizowała już prace związane z próbnym odwiertem geotermalnym, które realizowane były przy ul. Strzeleckiej niedaleko Areny Lodowej w ramach programu „Rozpoznanie budowy geologicznej kraju”. Miasto pozyskało 100-procentową dotację na to przedsięwzięcie. Obecnie spółka HPC Polgeol (w partnerstwie z Pro-Invest Solutions), która sprawowała nadzór geologiczny nad inwestycją, opracowuje projekt hydrogeologiczny. Będzie on podstawą do określenia możliwości geotermalnych złoża, w szczególności wydajności źródła, temperatury, składu chemicznego i mineralizacji wody. Wyniki dadzą ostateczną odpowiedź na pytanie, w jaki sposób i do czego wody termalne pod Tomaszowem będzie można wykorzystać. Na sporządzenie pełnego raportu końcowego spółka Polgeol ma czas do 31 stycznia br.

Podstawowe parametry źródła są już znane. Jego wydajność – określona poprzez trzy pomiarowe pompowania ‒ to ok. 80 m3/h. Temperatura wody to 42 stopnie Celsjusza. Wpływ na te właściwości złóż jurajskich znajdujących się na obszarze Tomaszowa Mazowieckiego ma ich wypłycenie (odwiert zakończył się na głębokości 1672 m, choć przewidywany był na ok. 2 km).

Dobrą informacją jest to, że woda nie ma charakteru solanki, ale jest wodą słodką, co powoduje, że może mieć znacznie szerszy zakres zastosowań. Może być np. wykorzystywana zarówno do ogrzania pobliskich obiektów (Arena Lodowa, planowany do realizacji wodny park zdrowia), jak i do celów pitnych. Nakłady na instalację ze względu na nieduże zasolenie również będą znacznie niższe. Źródło ma też charakter artezyjski, tzn. istnieje samowypływ (bez konieczności pompowania) o wydajności ok. 8 m3/h. Natomiast czy będziemy mieć do czynienia np. z wodą mineralną czy źródlaną okaże się pod  koniec stycznia.

- To dla nas bardzo dobre informacje. Być może woda nie będzie mogła służyć w takim zakresie jak planowaliśmy do ogrzewania całego miasta, natomiast będzie idealnie się nadawała do stworzenia wodnego parku zdrowia. Chcemy, by powstał niedaleko Areny Lodowej, tak by razem ze zrewitalizowaną przystanią tworzył idealne miejsce do wypoczynku i regeneracji. Możliwe, że otworzą się przed nami również inne możliwości, ale to będziemy wiedzieć dokładnie po otrzymaniu pełnego raportu. Cieszę się, że pozyskaliśmy 100-procentowe dofinansowanie i nie obciążając budżetu miasta, po latach spekulacji w końcu będziemy mieć wszystko czarno na białym. To jest podstawa do dalszego rozwoju Tomaszowa – mówi prezydent miasta Marcin Witko.

Warto przy okazji przypomnieć, że "Wodny Park Rozrywki" znalazł się w programie wyborczym Komitetu Wyborczego Prezydenta Marcina Witko. Wszystko wskazuje na to, że jego realizacja się przybliża  

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 12.01.2020, 00:08
Przecież akurat mineralizacja wody, to coś najprostszego do zbadania. A czy źródlana, czy mineralna, to nie decyduje obecnie skład chemiczny, a urzędnicy z Brukseli i ci co mają pieniążki;-) Jedynie nad czym można się zastanawiać w tym wypadku, to czy ma właściwości lecznicze.
Konrad
Konrad 09.01.2020, 07:17
Dzielnica z Geotermią zacznie rozkwitać, hotele, zajazdy, knajpki, sklepiki, parkingi a może Lunapark i setki nowych miejsc pracy!
Ona
Ona 06.02.2020, 18:35
A może obok lunaparku jeszcze lupanar....
Ed
Ed 09.01.2020, 09:07
Nie będzie geotermii.
Nie przy tak niskiej temperaturze. Możesz wykorzystać wodę do pompy ciepła jednak wtedy zgodnie z prawem będzie traktowana jako odpad (ściek).
Co do wielkiej zielonej dzielnicy. Już jedna bajka o 4 gwiazdkowym hotelu poszła w świat. Chcesz opowiadać kolejne historyjki z palca?
Kto w umierającym zabitym smogiem mieście będzie chciał robić takie inwestycje?
SA.
SA. 09.01.2020, 13:30
Ed ewakuuj się szybciutko z tego feralnego, umierającego miasta, bo cię "smog" tomaszowski do końca powali i co wtedy poczniesz biedaku? Nie będziesz musiał przymulony oglądać kolejnych, nowych inwestycji. Oczka nie będą cię szczypały od tego. Nie będziesz też musiał produkować się więcej w tej kwestii i wreszcie zaoszczędzisz na podatkach :-))
tomaszowianka
tomaszowianka 09.01.2020, 10:55
Tomaszowa nie zabija smog tylko brak przemysłu, mamy czyste powietrze, Rezerwat Przyrody w pobliżu to oaza flory i fauny. Zatem mamy wymarzone miejsce na Termy Brzustowskie.
taa
taa 09.01.2020, 10:09
Identyczna jest w Mszczonowie i dali radę:D Ale trzeba pojechać naszych nie? Ulzyło?
hh
hh 09.01.2020, 19:06
z tą geotermią to jest głupi pomysł, no ale:

- na nic innego nie możemy liczyć (tak jak z obwodnicą), także albo to albo nic

- zawsze to będą jakieś miejsca pracy

- Witko mam nadzieje, skroi to tak by za dużo nie dokładać

- nawet jeśli ostatni punkt nie będzie tak wyglądał, nie pozosaje nic innego jak bronić i tego, w obronie całokształtu.

Zatem tak, wypatruje juz odpowiednich gaci by w saunie się nie czepiali że wchodzę w syntetycznych.

Też nie zapominajmy, że oświeceni i mundrzy po szkołach rolniczych we Wrocławiu takie bzdury jak termy w kampanii obiecywali. Tyle, że w ich przytpadku jak pokazały ostatnie 30 lat im nic nie wyszło i wyjdzie nigdy z tych obietnic. a tu Facet może. Ot, drobna różnica.
adfs
adfs 09.01.2020, 19:17
Jakbym sobie du.py nie mgół zmoczyć raz na miesiąc w Mszczonowie czy Uniejowie. No ale cóż. Lud się jara, a taka jest demokracja.

W odrożnieniu do Areny, to jest projekt czysto konsumpcyjny. Miasta w żaden sposób nie wyróżnia, ale co najgorsze nie buduje tożsamości, nie daje powodów do dumy – a to ostatnie jest u nas największym problemem.

Ludzie patrzą z pogardą na wszystko dookoła, w takiej atmosferze nic na dłużej nie da się zbudować.

Ja z tym sobie walczę w mikroskali, bo własne samopoczucie jest dla mnie również ważne.
Ewa
Ewa 08.01.2020, 21:39
Brawo i nich nam wytrysnie a zazdrosnikow niech skreci i przerzuci ruchem jednostajnie przyspieszonym. A preziowi nie skapic pochwal, bo sie chlopu jak najbardziej naleza. Jeszcze zaspiewamy: plyn nam wodo spod ziemi na tomaszowskiej ziemi.
Ed
Ed 08.01.2020, 23:02
Łubu dubu, łubu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu...
A gdzie geotermia?
12 milionów na odwiert z pieniędzy polskiego podatnika czyli nas wszystkich. Takie są fakty.
Inne
Inne 09.01.2020, 02:41
miasta też wydają publiczną kasę na podobne inwestycje. My nie możemy? Dziwne...
Ed
Ed 09.01.2020, 09:03
Dziwne było obiecanie geotermii nie mając danych geologicznych.
Dziwne mówienie jest mówienie, że nic nas to nie kosztowało.
taa
taa 09.01.2020, 10:11
Zazdrość wychodzi Wam opozycjo uszami:) Parkwowi solidarność mowicie NIE, parkowi wodnemu też - NIE?. Ciekawe ile Wy byscie kasy pozyskali:)
eko
eko 08.01.2020, 19:01
Niebieskie Źródła przejdą do historii z powodu wyschnięcia
Ciekawy
Ciekawy 08.01.2020, 20:56
I dlaczego pan takie gkupoty gada? Przecież geolodzy wypowiadali się, ze nie są zagrożone w zaden sposób / inaczej nikt by pozwolenia na odwiert nie wydał :) Ciekaw jestem co wymyśli teraz „totalna opozycja” - ostatnio gdzieś komenatrze jednego znawcy mi się rzuciły, ze geotermia to ściema - ciekawe jaka teraz linie obrażania prezydenta przyjmą :)
fan odwiertu
fan odwiertu 08.01.2020, 19:42
Do Niebieskich Żródeł woda jest tłoczona z innej żyły wodnej znajdującej się półtora km wyżej od dna odwiertu, proszę nie siać paniki!
f
f 08.01.2020, 19:15
To są bzdury lansowane przez tę niuedacznice z innego portalu. Ale wcześniej pewnie od przez ekspertkę od równouprawnienia z wyłączeniem katolików. Zupełnie inna głębokość, zupełnie inna źródlo wody. Wie o tym każdy kto przeczytał choćby te tabliczki na Niebieskich Źródłach. Ale nieudacznicy i jej promotorce to nie przeszkasza.
f
f 08.01.2020, 19:23
Poza tym na cóż... gadane było do tej pory, że Witko się na tym pośliźnie już na pewno (co jest bzdurą jeśli nawet skończyłoby się tylko na tym próbnym odwiercie, bo jeśli to nie jest przez nas fiansowane, to co to kogo obchodzi, co on sobie tam wierci), no a teraz jeśli jednak coś tryśnie, już zawiść u frustratów którym przez 30 lat nie udawało się w Tomaszowie wbijć jednej łopaty, ich zawiść sięgnie zenitu.

Już brakuje palców obu rąk, co obecnemu Prezydentowi się udało, a na czym miał się wyłożyć.

Te wszystkie kasandryczne zapowiedzi, pomstowania, to jest tylko świadecto waszej wagi. Łuczaki, Klatki, Kowaleskie i inne ekspery od nie robienia niczego bo się ”nie da”

Nawet jeśli nic by z tego nie wyszło to samo uporządkowanie tego syfu, często nielegalnego wysypiska dla mieszkańców okolicznych domków, samo sprzątnięcie tych dołów za cudze pieniądze, jest watością.

No i brawo! Brawo i dziękujemy Panie Prezydencie!
mieszkaniec bloku
mieszkaniec bloku 08.01.2020, 18:20
Czy będzie można tę wodę mineralną za darmo pobrać w butelki do domu?
Waldi
Waldi 09.01.2020, 19:24
wodę mineralną masz pod nosem w Biedronce i niedrogo
Madzia
Madzia 08.01.2020, 19:47
Wodę pewnie będzie można pobierać w pojemniki, tylko że przy dużym zainteresowaniu mogą być gigantyczne kolejki do ujęcia wody, jak dawniej za chlebem do Tośka.
Tak to Ja.
Tak to Ja. 08.01.2020, 17:40
Wspomnieć trzeba o człowieku którego mało kto zna a informację o tych wodach przekazał gratis odpowiedniej osobie.
Ewa
Ewa 08.01.2020, 21:35
No to ujawnic tego czlowieka! Niech ostatnia zaliczony w poczet zasluzonych, dlaczego by nie?

Pozostałe