Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:57
Reklama
Reklama

O fabrycznym Tomaszowie

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią i nie tylko...", które odbędzie się w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego w 31.01.2020 r. o godz. 17.00.

.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Karty pod stołem 10.01.2020 16:03
Obrońca uciśnionych urzędowych znowu działa. Ale to trzeba mieć zacięcie i zero zainteresowań własnych żeby siedzieć non stop na portalu i odpowiadać.

Marek 10.01.2020 10:22
Czy nie ma w mieście historyka który by napisał rzetelną monografię Dziejów Przemysłu w Tomaszowie? Działo się tu bardzo dużo, Tomaszów był zaraz po Łodzi bardzo prężnym ośrodkiem przemysłu wełnianego, skórzanego, chemicznego etc. w Królestwie Polskim. Landsberg, Bornstein czy Piesch, to postacie których pozazdrościć może wiele miast. Budowali najnowocześniejsze fabryki w tym czasie poprawiając prestiż miasta fabrycznego. Kolejne fabryki a było ich kilkadziesiąt wpływały na rozwój demograficzny Tomaszowa i należy o tym pamiętać w obecnym czasie kiedy miasto się wyludnia!

MS 10.01.2020 10:38
Z tego co pamiętam, w Instytucie Historii UŁ swego czasu powstała praca magisterska o Landsbergach i ich fabryce, ale pozostaje w maszynopisie... I pewnie parę innych prac o naszym mieście tez powstało, tylko pozostają jako maszynopisy...

Kasia 10.01.2020 13:26
W gronie pedagogicznym Tomaszowa jest historyków na pęczki, widocznie nasza historia nie jest dla nich ciekawa.

Kryśka-Maryśka 10.01.2020 20:31
jest pani dyrektór mózełum przecież . niech siada i pisze i od czego jest ? od kotów i malowanek . jedynie co wydają to broszureczki i folderki .

o przeszlosci bez retuszu i gawędziarstwa 11.01.2020 01:17
No na pewno nie od pisania monografii miasta. To powinny byc rzeczy robione mniejszymi fragmentami, ale konsekwentnie. Co kadencja jeden tom? Miedzywojnie moim zdaniem najtrudniejsze. I nie zdjątka, a tekst jako uzupelnienie, a odwrotnie. 90% tekstu.

WuPe 11.01.2020 23:11
Tym powinni zająć się majętni Żydzi z Izraela. Przecież tak dbają o pamięć przodków.

t 12.01.2020 08:51
Jak się zajmują widać na cmentarzy Żydowskim.

Karty na stół 10.01.2020 04:06
Przypomnijcie mi, jesli mi umknelo - to przepraszam, ale czy byla w ciagu ostatnich 25 lat po PRLu wystawa na temat srodowiska dzieki ktoremu Miasto powstalo? To az brzmi niewiarygodnie, ale w nawet PRL pisal o naszych fabrykantach wiecej niz potem w tzw. wolnej Polsce. Nie chce byc zlosliwy, nie chce mieszac polityki, ale na to wychodzi. Pytam o muzeum, nie archiwum piotrkowskim ze Spalskiej. Potem ponizajace teksty na temat preferencji obuwniczych dyrektorki. Powiem szczerze, ze jak dla mnie moglaby przyjmowac w polarze. Jest robiona masa rzeczy w muzeum. W moich czasach szkolnych garnelismy sie do tych instytucji bardzo, ale naprawde po 2-3 wizytach nie bylo sensu tam chodzic. Zakurzony dzik i zajac i ciagle te same skorupki z Cieblowic.Resztki, bo wiekszosc zabrala Łódź i resztki opisane w sposob dla ucznia podstawówki czy nawet liceum potem, tak nudno, ze mozna bylo usnac na gablocie. Animowali nas ci nauczyciele do wyrzygania. W koncu piatki stawial za wyszukanie slowek z dawnych czasow a dzis ie uzywanych. Ja znalazlem "gisera" Jakiemalem dzieki temu pojecie o lokalnej historii? Ze istnialy tu zaklady odlewnicze. Żałosne :( To naprawde nie tak powinno wygladac. Dla kogos kto po maturze sam sie nie interesuje, przeszlosc ogranicza sie do wlasnego dziecinstwa. Ma dzis zerowe pojecie daczego Miasto wyglada tak a nie inaczej. Rowniez w sensie demograficznym. Rzadza co bardziej przejmujace mitologie. Kto ma wieksze srodki, ten wlada pamiecia przez propagandę. Gdy choc odrobine chce sie dac temu odpor to od razu zostaje sie "faszstą" , "ksenofobem", " hejterem" A po mnie przynajmniej to tak szybciutko nie splywa. I z co? Za domatorskie wrzutki? Powazne polityka historyczna, walka o nasza pamiec profesjonalnym naukowym warsztatem, ale i bez strachu, to obowiazek wladz polskich na kazdym szczeblu. Wiem, ze Was nie przekonam, ale dla mnie to wazniejsze od smogu. Oferty jaka maja dzisejsi uczniowie zwyczajnie im bardzo zazdroszcze. Zatem co jest wazne? Ze pani dyrektor byla w gustownej garsonce? Nie. To jest drugorzedne. Z buciorami i ja nie przepadam ale dostrzegajmy proporcje prosze. To zreszta nie jest Osoba do muzeum przyniesiona w teczce, pracowala tam, zna sie na rzeczy. A ze ma inicatywe? Bardzo dobrze! Jedna wystawa lepsza, inna slabsza, ale per saldo na pewno jest duzo lepiej niz bylo.

bejc 09.01.2020 22:42
Moritz Piesch Wspierał i finansował budowę szpitala miejskiego. W roku 1877 założył Tomaszowską Ochotniczą Straż Ogniową (TOSO), której był pierwszym komendantem. W latach 1897–1902 wspierał finansowo budowę nowego kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela. Był długoletnim prezesem Kolegium Kościelnego parafii augsbursko-ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1899 założył ewangelickie Towarzystwo Pomocy Ubogim. W roku 1901 założył i utrzymywał ewangelicką Ochronkę dla dzieci. W działalności charytatywnej wspierała go żona Zofia, zwana „aniołem Tomaszowa”. W roku 1903 czynnie popierał utworzenie pierwszej w Tomaszowie szkoły średniej. W okresie kryzysu (w roku 1905) zorganizował przyzakładową stołówkę pracowniczą, w której wydawał codziennie 1600 obiadów dla rodzin pracowników. Wspierał szkolnictwo wyznaniowe (ewangelickie, katolickie, prawosławne, starozakonne) i zawodowe.

? 10.01.2020 04:10
Proste pytanie. Czy Moritz Piesch byl schrystianizowanym neofitą? Mowiac wprost czy dla latwejszj kariery w biznesie przeszedl z judaizmu na luteranizm?

bejc 10.01.2020 04:50
A co to ma do rzeczy jakiego był wyznania ?Dla mnie liczy się człowiek.Pokaż mi dzisiejszego tomaszowskiego biznesmena czy firmę która dla TM zrobiła co on.Nie licząc tych grosików co dają na imprezy żeby być wśród sponsorów

? 10.01.2020 13:29
W takim razie konwersja nie wadzi. Mozna wiedziec?

Całus 09.01.2020 22:33
A kto bedzie tym razem wykładowcą ? prezes tego stowarzyszenia ?

Odp 09.01.2020 22:47
Tak prezes towarzystwa przyjaciół muzeum, ktore liczy 5 osób

. 10.01.2020 04:11
I co z tego? Nawet jesli by tak bylo. Za poprzedniej pani dyrektor pies z kulawa noga do muzeum nie zagladal.

Iga 10.01.2020 12:20
Za tej to dopiero tłumy. Ha ha ha ha. Bez wizji i bez pomysłu. Jest juz tyle lat i co takiego spektakularnego sie wydarzyło dla tomaszowian ?

do Iga 10.01.2020 14:18
Wklej sobie na tym portalu „muzeum”. Co miesiąc coś nowego, nie mówiąc już o tym, że otworzono placówkę dla wszystkich mieszkańców.

Iga 10.01.2020 21:13
Właśnie sobie wkleiłam i ciemność widzę ciemność. Osiągnięcia założycieli, kustoszy naukowców, którzy już w większości nie żyją. A z tym nowym to nie przesadzaj. W kółko to samo.

Olka 10.01.2020 17:03
Poprzednia pani dyrektor dzwoniła po szkołach i zapraszała na ekspozycję, zapamiętałam tylko że ten zakurzony dzik niezmiennie stał w tym samym miejscu, poza tym uboga kolekcja suszonych motyli i wypchanych sianem ptaków, dzieciaki znały muzeum na pamięć.

dzieciak ery zakurzonego dzika :( 11.01.2020 01:40
Mam takie same wspomnienia. Zero. Nic po sobie to muzeum w tamtych czasow nie pozostawilo. W Warszawie jest tez kilka takich (techniki, etnograficzne do niedawna), no ale tam i jest w czym wybierac, u nas tylko jedno. Plus odczyty organizowane przez Archiwum ze Spalskiej. No ale coz zawsze beda tacy ktorzy powiedza ze bylo lepiej bo to ta mądrzejsza Polska oganizowala, ktora dohodzila do wniosku ze i tak nie ma sensu.

dzieciak 11.01.2020 01:42
c

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Przegrać trzeba umieć. PO nadal brnie w brudną kampanięKolejny sprawdzian dla policyjnych koniPalenie szkodzi. Nie tylko zdrowiuZdrowe gotowanie dla każdego - przewodnik po lokalnych produktach i naczyniachPoznaj przepisy na nieoczywiste wielkanocne potrawy na bazie jajekWstąp w szeregi Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej!„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencje
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: TomaszówTreść komentarza: Skoro jest taki hejt na powiat to proszę napisać ile mostów zostało zrobionych w powiecie w kończącej się kadencji a ile w poprzedniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.Bez żadnego komentowania tylko liczbyŹródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ja24Treść komentarza: Panie Prezydencie. Przyjąłbym te argumenty gdyby napisał je obrażony na świat nastolatek. Od polityka oczekuję odwagi w propagowaniu i obrony własnych idei nawet w najbardziej nieprzyjaznym otoczeniu. Pan w swojej kampanii również nie jest kryształowy. To nie zarzut - każdy polityk omija szerokim łukiem niewygodne tematy, a porażki i błędne decyzje chowa głęboko. Debata z oponentami jest jedyną możliwością, aby wyborcy poznali możliwie pełny obraz. Zgadzam się, że mamy też do czynienia z kłamstwem i manipulacjami (we wszystkich obozach). Nie jest to jednak przekonywujący powód, by zamiast debaty wybrać własne kółko wzajemnej adoracji.Źródło komentarza: Barwy kampanii. Zadaj pytanie PrezydentowiAutor komentarza: zasłyszaneTreść komentarza: Mohery w zwartych szeregach mają głosować tylko na PIS zatem katecheta ma duże poparcie!Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Do alejajoTreść komentarza: Ty chamku nie za dużo sobie pozwalasz?Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama