Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:37
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

O fabrycznym Tomaszowie

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu "Spotkania z historią i nie tylko...", które odbędzie się w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego w 31.01.2020 r. o godz. 17.00.

.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Karty pod stołem 10.01.2020 16:03
Obrońca uciśnionych urzędowych znowu działa. Ale to trzeba mieć zacięcie i zero zainteresowań własnych żeby siedzieć non stop na portalu i odpowiadać.

Marek 10.01.2020 10:22
Czy nie ma w mieście historyka który by napisał rzetelną monografię Dziejów Przemysłu w Tomaszowie? Działo się tu bardzo dużo, Tomaszów był zaraz po Łodzi bardzo prężnym ośrodkiem przemysłu wełnianego, skórzanego, chemicznego etc. w Królestwie Polskim. Landsberg, Bornstein czy Piesch, to postacie których pozazdrościć może wiele miast. Budowali najnowocześniejsze fabryki w tym czasie poprawiając prestiż miasta fabrycznego. Kolejne fabryki a było ich kilkadziesiąt wpływały na rozwój demograficzny Tomaszowa i należy o tym pamiętać w obecnym czasie kiedy miasto się wyludnia!

MS 10.01.2020 10:38
Z tego co pamiętam, w Instytucie Historii UŁ swego czasu powstała praca magisterska o Landsbergach i ich fabryce, ale pozostaje w maszynopisie... I pewnie parę innych prac o naszym mieście tez powstało, tylko pozostają jako maszynopisy...

Kasia 10.01.2020 13:26
W gronie pedagogicznym Tomaszowa jest historyków na pęczki, widocznie nasza historia nie jest dla nich ciekawa.

Kryśka-Maryśka 10.01.2020 20:31
jest pani dyrektór mózełum przecież . niech siada i pisze i od czego jest ? od kotów i malowanek . jedynie co wydają to broszureczki i folderki .

o przeszlosci bez retuszu i gawędziarstwa 11.01.2020 01:17
No na pewno nie od pisania monografii miasta. To powinny byc rzeczy robione mniejszymi fragmentami, ale konsekwentnie. Co kadencja jeden tom? Miedzywojnie moim zdaniem najtrudniejsze. I nie zdjątka, a tekst jako uzupelnienie, a odwrotnie. 90% tekstu.

WuPe 11.01.2020 23:11
Tym powinni zająć się majętni Żydzi z Izraela. Przecież tak dbają o pamięć przodków.

t 12.01.2020 08:51
Jak się zajmują widać na cmentarzy Żydowskim.

Karty na stół 10.01.2020 04:06
Przypomnijcie mi, jesli mi umknelo - to przepraszam, ale czy byla w ciagu ostatnich 25 lat po PRLu wystawa na temat srodowiska dzieki ktoremu Miasto powstalo? To az brzmi niewiarygodnie, ale w nawet PRL pisal o naszych fabrykantach wiecej niz potem w tzw. wolnej Polsce. Nie chce byc zlosliwy, nie chce mieszac polityki, ale na to wychodzi. Pytam o muzeum, nie archiwum piotrkowskim ze Spalskiej. Potem ponizajace teksty na temat preferencji obuwniczych dyrektorki. Powiem szczerze, ze jak dla mnie moglaby przyjmowac w polarze. Jest robiona masa rzeczy w muzeum. W moich czasach szkolnych garnelismy sie do tych instytucji bardzo, ale naprawde po 2-3 wizytach nie bylo sensu tam chodzic. Zakurzony dzik i zajac i ciagle te same skorupki z Cieblowic.Resztki, bo wiekszosc zabrala Łódź i resztki opisane w sposob dla ucznia podstawówki czy nawet liceum potem, tak nudno, ze mozna bylo usnac na gablocie. Animowali nas ci nauczyciele do wyrzygania. W koncu piatki stawial za wyszukanie slowek z dawnych czasow a dzis ie uzywanych. Ja znalazlem "gisera" Jakiemalem dzieki temu pojecie o lokalnej historii? Ze istnialy tu zaklady odlewnicze. Żałosne :( To naprawde nie tak powinno wygladac. Dla kogos kto po maturze sam sie nie interesuje, przeszlosc ogranicza sie do wlasnego dziecinstwa. Ma dzis zerowe pojecie daczego Miasto wyglada tak a nie inaczej. Rowniez w sensie demograficznym. Rzadza co bardziej przejmujace mitologie. Kto ma wieksze srodki, ten wlada pamiecia przez propagandę. Gdy choc odrobine chce sie dac temu odpor to od razu zostaje sie "faszstą" , "ksenofobem", " hejterem" A po mnie przynajmniej to tak szybciutko nie splywa. I z co? Za domatorskie wrzutki? Powazne polityka historyczna, walka o nasza pamiec profesjonalnym naukowym warsztatem, ale i bez strachu, to obowiazek wladz polskich na kazdym szczeblu. Wiem, ze Was nie przekonam, ale dla mnie to wazniejsze od smogu. Oferty jaka maja dzisejsi uczniowie zwyczajnie im bardzo zazdroszcze. Zatem co jest wazne? Ze pani dyrektor byla w gustownej garsonce? Nie. To jest drugorzedne. Z buciorami i ja nie przepadam ale dostrzegajmy proporcje prosze. To zreszta nie jest Osoba do muzeum przyniesiona w teczce, pracowala tam, zna sie na rzeczy. A ze ma inicatywe? Bardzo dobrze! Jedna wystawa lepsza, inna slabsza, ale per saldo na pewno jest duzo lepiej niz bylo.

bejc 09.01.2020 22:42
Moritz Piesch Wspierał i finansował budowę szpitala miejskiego. W roku 1877 założył Tomaszowską Ochotniczą Straż Ogniową (TOSO), której był pierwszym komendantem. W latach 1897–1902 wspierał finansowo budowę nowego kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela. Był długoletnim prezesem Kolegium Kościelnego parafii augsbursko-ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim. W roku 1899 założył ewangelickie Towarzystwo Pomocy Ubogim. W roku 1901 założył i utrzymywał ewangelicką Ochronkę dla dzieci. W działalności charytatywnej wspierała go żona Zofia, zwana „aniołem Tomaszowa”. W roku 1903 czynnie popierał utworzenie pierwszej w Tomaszowie szkoły średniej. W okresie kryzysu (w roku 1905) zorganizował przyzakładową stołówkę pracowniczą, w której wydawał codziennie 1600 obiadów dla rodzin pracowników. Wspierał szkolnictwo wyznaniowe (ewangelickie, katolickie, prawosławne, starozakonne) i zawodowe.

? 10.01.2020 04:10
Proste pytanie. Czy Moritz Piesch byl schrystianizowanym neofitą? Mowiac wprost czy dla latwejszj kariery w biznesie przeszedl z judaizmu na luteranizm?

bejc 10.01.2020 04:50
A co to ma do rzeczy jakiego był wyznania ?Dla mnie liczy się człowiek.Pokaż mi dzisiejszego tomaszowskiego biznesmena czy firmę która dla TM zrobiła co on.Nie licząc tych grosików co dają na imprezy żeby być wśród sponsorów

? 10.01.2020 13:29
W takim razie konwersja nie wadzi. Mozna wiedziec?

Całus 09.01.2020 22:33
A kto bedzie tym razem wykładowcą ? prezes tego stowarzyszenia ?

Odp 09.01.2020 22:47
Tak prezes towarzystwa przyjaciół muzeum, ktore liczy 5 osób

. 10.01.2020 04:11
I co z tego? Nawet jesli by tak bylo. Za poprzedniej pani dyrektor pies z kulawa noga do muzeum nie zagladal.

Iga 10.01.2020 12:20
Za tej to dopiero tłumy. Ha ha ha ha. Bez wizji i bez pomysłu. Jest juz tyle lat i co takiego spektakularnego sie wydarzyło dla tomaszowian ?

do Iga 10.01.2020 14:18
Wklej sobie na tym portalu „muzeum”. Co miesiąc coś nowego, nie mówiąc już o tym, że otworzono placówkę dla wszystkich mieszkańców.

Iga 10.01.2020 21:13
Właśnie sobie wkleiłam i ciemność widzę ciemność. Osiągnięcia założycieli, kustoszy naukowców, którzy już w większości nie żyją. A z tym nowym to nie przesadzaj. W kółko to samo.

Olka 10.01.2020 17:03
Poprzednia pani dyrektor dzwoniła po szkołach i zapraszała na ekspozycję, zapamiętałam tylko że ten zakurzony dzik niezmiennie stał w tym samym miejscu, poza tym uboga kolekcja suszonych motyli i wypchanych sianem ptaków, dzieciaki znały muzeum na pamięć.

dzieciak ery zakurzonego dzika :( 11.01.2020 01:40
Mam takie same wspomnienia. Zero. Nic po sobie to muzeum w tamtych czasow nie pozostawilo. W Warszawie jest tez kilka takich (techniki, etnograficzne do niedawna), no ale tam i jest w czym wybierac, u nas tylko jedno. Plus odczyty organizowane przez Archiwum ze Spalskiej. No ale coz zawsze beda tacy ktorzy powiedza ze bylo lepiej bo to ta mądrzejsza Polska oganizowala, ktora dohodzila do wniosku ze i tak nie ma sensu.

dzieciak 11.01.2020 01:42
c

Reklama
Polecane
3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczneA to pieniacz! Pół roku „paki" dla podejrzliwego SalomonowiczaWiosenne nastroje w MCK TkaczMali Lubochnianie w PCASNiepokonani pod koszamiLokale do wynajęcia. TTBS ogłasza przetargiMoc nowości w kinach HeliosJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejDzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 12°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama