Rozlicz się za 2019 rok

  • 10.01.2020, 19:45 (aktualizacja 10.01.2020, 19:47)
  • redakcja
Rozlicz się za 2019 rok
Do PITów, rozliczeń, ulg czy 1% zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wprowadzane co roku zmiany w pewien sposób ujednolicają cały proces, sprawiają, że jest on prostszy i bardziej intuicyjny, a w efekcie wybór formularza przestaje być problemem i poza wyjątkowymi sytuacjami z całą procedurą jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie.

 Jak zrobić rozliczenie PIT 2019?

Dużym ułatwieniem dla osób fizycznych oraz firm staje się możliwość rozliczenia podatku przez internet. Poza tym, że urząd przygotuje za nas formularze, to program PIT 2020 pozwoli szybko i bezbłędnie uzupełnić brakujące dane. W efekcie spada ilość pomyłek, a także osób, które nie wyrobiły się z formalnościami. Wypełnianie deklaracji PIT w dużym stopniu bazuje na uruchomionej przez Ministerstwo Finansów usłudze Twój e-PIT. W ten sposób to właśnie właściwy urząd skarbowy przejął obowiązek przygotowania zeznania podatkowego, a sam podatnik nie musi PIT 2019 wypełniać, składać zeznań, a także wniosków. W tym roku do rozliczeń PIT-37 i PIT-38 dojdą również PIT-28 i PIT-36.

Zmiany w podatkach

Rozliczenie PIT 2019 będzie opierało się na informacjach od płatników oraz danych podatnika za poprzedni rok. W tym drugim przypadku PIT 2020 będzie już zawierać ulgę na dzieci oraz wskazanie celu przekazania 1% Organizacji Pożytku Publicznego, o ile taka rubryka została wcześniej wypełniona. Poza tym rozliczenie PIT za 2019 rok będzie zawierać również kwotę zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy, wysokość składek ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W 2020 roku wprowadzony zostaje mikrorachunek podatkowy, na który będą wpływać należności podatkowe z PIT lub CIT oraz VAT. Najmocniej dotyczyć będzie on przedsiębiorców.

Ulgi, odliczenia, wspólne rozliczenie

Rozliczenie deklaracji PIT składa się tradycyjnie do końca kwietnia 2020. Jeśli nie podejmiemy do tego czasu żadnej czynności związanej z uzupełnieniem zeznania, to zostanie ono złożone automatycznie. Takie rozwiązanie gwarantuje również krótszy okres zwrotu nadpłaty podatku. Ci, którzy chcą skorzystać z różnych ulg i odliczeń w PIT 2019, mogą wybrać odpowiedni program do rozliczenia PIT. Pomoże on szybko i bezbłędnie uzupełnić wszystkie dane. To najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które nie mają doświadczenia księgowego, a nie chcą inwestować w specjalistyczne usługi. Program umożliwia przesłanie dokumentów w formie elektronicznej, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wizyta na poczcie lub w urzędzie.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe