Armii Krajowej z drobnymi uwagami

  • 13.01.2020, 08:53 (aktualizacja 13.01.2020, 09:28)
  • Adam Nawrocki
Armii Krajowej z drobnymi uwagami
Chciałbym pokazać, w jaki sposób ludzie, którzy na co dzień zajmują się różnymi sprawami, robią to nieudolnie. Chodzi oczywiście o oznakowanie miasta. Dziwi mnie zawsze (chociaż najmniej w tej sytuacji), że wykonawca robi bez uwag to, co znajduje na projekcie. Następnie po wykonanej pracy ktoś ją odbiera i nie wnosi uwag (bo praca zgodna jest z projektem). Najbardziej jednak zastanawia dlaczego ktoś podpisuje i akceptuje projekt uznając, że wszystko zostało dobrze zaprojektowane.

Posłużę się przykładem remontu ulicy Armii Krajowej, który nie tak dawno został przeprowadzony  w sposób gruntowny. Wykonano kanalizację,  chodniki i oczywiście nowe oznakowanie. I tu właśnie pojawia się problem.  

Wjeżdżamy w ul. Armii Krajowej i jak widać jest to tzw. "ślepa ulica". Warto jednak zauważyć, że ulica jest też drogą wewnętrzną, a więc brakuje znaku D-46. Można by  mieć wątpliwości co do odległości poszczególnych  znaków.

 

Na  zdjęciu poniżej widzimy zestaw znaków D-18 z tabliczką pod nim T-30h a dalej widać znak D-18 z tabliczką KONIEC i to jest jedyny odcinek który jest zgodny z przepisami.

Pamiętajmy że, za przejściem dla pieszych można się zatrzymywać w odległości ponad 10 metrów od niego.

 

 

 Jadąc dalej, za skrzyżowaniem (no właśnie czy to teraz jest skrzyżowanie z ul. Małkowskich skoro jest tam szlaban - jest to raczej droga dojazdowa gdzie zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa Przodownik) jest znak B-36 z tabliczką pod nim T-25a czyli zakaz zatrzymywania  po prawej stronie są 2 znaki ale one są zbyt nisko postawione.

Po  lewej stronie jest brak jest znaków informujących, że w tym miejscu znajduje się parking i w jaki sposób tam parkować pojazd,  czyli D-18  tabliczką T-30a

 

 

Odrobinę dalej,  przy wjeździe do garaży znajduje się znak „droga wewnętrzna”, gdzie (jak już wcześniej pisałem) cała ulica Armii Krajowej jest drogą gminną. Najciekawszy jest tam znak B-39 "Strefa ograniczonego postoju".  Znak taki powinno się inaczej opisać. Stosuje się go bowiem w celu oznakowania strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach poza miejscami wyznaczonymi do postoju pojazdów. Na tarczy znaku podaje się informacje o zakresie obowiązywania znaku (dni, godziny, itp.). W tym miejscu nie ma tam wyznaczonych stanowisk postojowych.

 

 

Dalej widzimy znak B-36. Po co on się tam znajduje,  skoro zaraz z szlabanem jest znak B-36 a nigdzie nie było odwołania. Jeśli już, to za wjazdem do garaży powinien stanąć znak B-36 z tabliczką T-25b czyli kontynuacja zakazu zatrzymywana. Wspomnę jeszcze o słupkach. Przyznam, że nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że w tym mieście ktoś się uparł na słupki, które wstawia się gdzie się chce. Te, które widać na zdjęciu, mają wysokość 1.10m. Są dostosowane do ogrodzenia łańcuchowego U-12b. Na górze i po środku są miejsca do przykręcenia łańcucha

Do miejsc gdzie nie dopuszcza się wjeżdżania i parkowania na chodnikach służą słupki U-12c  które mają wys. od 0,6 do 0,8 metra i nie muszą być barwy biało czerwonej mogą być  w formie ozdobnej z kolorem dostosowanym do otoczenia.

 

Mamy tu koniec drogi, a więc zawracamy i widzimy znak B-36, który stoi chyba tylko po to, aby nikt nie blokował dojścia do ZUS-u. Patrząc dalej, na następne zdjęcie, widzimy miejsca oznakowane znakami D-18 z tabliczką T-30a. Dlaczego więc pojazdy parkują tak, jak widać na fotografii. Gdzie jest chodnik na tym odcinku drogi ?

 

 

 

Jadąc dalej widzimy koniec parkingu i znak B-36. Zakaz zatrzymywania się?

 

 

Podsumowując  należy stwierdzić, że na tym odcinku drogi, który jest stosunkowo krótki,  jest bardzo dużo do poprawienia w oznakowaniu. Obecny stan nie gwarantuje bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Moim zdaniem na wjeździe powinien stanąć znak D-40 czyli Strefa zamieszkania pod nim znak D-46 Droga wewnętrzna dalej na znaku D-18 znak  D-4a czyli "Ślepa ulica".

Postawić należy też zestaw znaków D-18 z tabliczką T-30a

Zdjąć zbędna tabliczkę pod znakiem B-36 czyli T-25a, gdyż jest zbędna. Za prezentowanymi słupkami zlikwidować znak B-3b,  ponieważ mieszkańcy  muszą gdzieś parkować swoje pojazdy.

Ponadto należy wymienić tabliczkę pod znakiem obok ZUS-u z T-30a na tabliczkę T-30g lub T-30c, ponieważ nie wiadomo czy jest tam chodnik.

Przy transformatorze zdjąć znak B-36, gdyż jak wiadomo, że jeżeli będzie strefa zamieszkania to nie wolno się za tym znakiem zatrzymywać.

Oczywiście trzeba też postawić znak po lewej stronie przed wyjazdem z ulicy D-41 "Koniec strefy zamieszkania"

Dodam też że jest na tej ulicy mało miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych gdyż jest tylko jedno a ustawa mówi

  • 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15;
  • 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40;
  • 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100
Adam Nawrocki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkanie osiedla
Mieszkanie osiedla 20.01.2020, 21:59
Stworzyć strefę zamieszkania - ok. Ale wtedy użytkownicy wszystkich pojazdów zaparkowanych w tej strefie będą do ukarania, bowiem aż tylu miejsc do parkowania to zarządca nie wyznaczy.

Oznakowanie jest okej. A przy garażach były wyznaczone miejsca, lecz linie uległy wytarciu. Od momentu jak jest to oznakowanie, nikt przynajmniej nie blokuję notorycznie drzwi od garażu.
Elka
Elka 14.01.2020, 09:15
Janina chciałabyś wyciąć drzewa, by innym smrodzić i hałasować Twoją paskudną ,starą skorupą pod oknami mieszkańców i jak oni wtedy będą mogli spać?
Fred z Małkowskich
Fred z Małkowskich 14.01.2020, 12:26
Popieram wpis. Osiedle Zapiecek od dawna było oazą ciszy i spokoju, te smrodzące samochodziki powinny być parkowane poza strefą zamieszkania i niech właściciele dochodzą sobie. My chcemy tu żyć bez narażenia na smog ze strony tych starych diesli, bo zdrowie jest najcenniejsze.
Janina
Janina 14.01.2020, 08:35
Zrobić wycinkę tych drzew przed blokami i porobić tam obszerne parkingi. Spać się nie da jak te gawrony skrzeczą od rana na konarach tych paskudnych starych drzew.
C.Sz.
C.Sz. 14.01.2020, 09:29
Jeszcze czego a gdzie nasze milusińskie pieski będą załatwiać swoje elementarne potrzeby? Moja Pysia wsród tych drzew na trawniku relaksuje się a na parkingu ze stresu dostałaby zawału.
.
. 14.01.2020, 16:55
Mati juz za bardzo :))
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.01.2020, 23:30
„Za prezentowanymi słupkami zlikwidować znak B-3b, ponieważ mieszkańcy muszą gdzieś parkować swoje pojazdy.” Szacun... Co tam droga pożarowa i hydrant... Wystarczy włączyć myślenie a z tym jak wdać coraz słabiej.
Strażak
Strażak 15.01.2020, 21:46
A czy tam samochód straży się nie zmieści.
...
... 13.01.2020, 20:46
Może gdyby miejsca parkingowe nie były by zajmowane przez pracowników i interesantów ZUS, ulica wyglądała by inaczej.
Problemem jest brak miejsc parkingowych dla mieszkańców osiedla.
...)
...) 14.01.2020, 06:47
oczywiście ,że to jest problem, ale przepisów trzeba przestrzegać
...)
...) 13.01.2020, 12:55
moim zdaniem to jest bardzo dobre źródło dochodu do kasy miejskiej i tam codziennie powinna straż miejska wystawiać mandaty i nie ma przebacz... żadne tłumaczenie ,że na chwilkę ,że nie ma gdzie parkować... poszanowanie dla przepisów przede wszystkim i tyle i wszędzie gdzie samochody parkują niezgodnie z przepisami karać i kropka
M
M 13.01.2020, 21:47
Może warto zamieszkać na Armii Krajowej i zobaczyć jak to jest wracając po 14 z pracy i brak miejsca na ulicy Armii Krajowej oraz brak miejsca przy szkole muzycznej. I jedyne wolne miejsce również na zakazie przy szkole muzycznej. Mamy zacząć parkować na Lidlu i płacić za parking? Niech ZUS stworzy swój parking to może większość mieszkańców będzie miała większe poszanowanie do zamków..
...)
...) 14.01.2020, 06:42
czyli uważasz, że łamanie przepisów jest OK?
Kicia
Kicia 13.01.2020, 22:06
Skoro jest kłopot z samochodem, należy go sprzedać
Dziekuje Ci za komentarze
Dziekuje Ci za komentarze 14.01.2020, 03:48
"Kicia" chcialbym stworzyc w Tomaszowie nieformalna grupe lobbujaca za poprawą bezpieczeństwa pieszych.

Bardzo spodobaly mi sie Twoje komentarze, jesli mialabys ochote uczestniczyc w - podkreslam nieformalnej i niezobowiazujacej grupie dyskusyjnej, odezwij sie na adres:

[email protected]

Jeslibysmy dzialali wspolnie, w jakis skkordynowany sposob (demokratycznie uzgodniony, rzecz jasna), to nawet aktywna dzialanoscw sieci ma szanse sporo zmienic w dzisiejszym Tomaszowie, gdzie ludzie gina na pasach.

Badzmy wzglednie anonimowi, samochodziardze to czesto wygolone buraki, osilki, lobuzy.

Komunikujemy sie nickami, a na forach jakimis znakami ktore ustalimy wspolnie.

Do pozostalych czytajacych: chodzcie z nami!
Veritas
Veritas 13.01.2020, 22:38
Skoro jest klopot z dzieckiem należy je zabić. *** tok myślenia... Bawimy się dalej?
Kicia
Kicia 13.01.2020, 22:54
Masz rację. Porównanie żywego człowieka to sterty blachy, to właściwy tok myślenia. Bawimy..

Pozostałe