Czym charakteryzuje się praca w kawiarni lub restauracji?

  • 11.03.2020, 20:52
  • Artykuł partnera
Czym charakteryzuje się praca w kawiarni lub restauracji?
Praca w kawiarni czy restauracji ma swoją specyfikę. Jedni szczególnie unikają tego typu zajęć i decydują się tylko na tymczasowe zatrudnienie w tej branży w razie konieczności, natomiast inni znakomicie czują się zarówno w kuchni, jak i przy obsłudze głodnych klientów. Warto przyjrzeć się typowym zagadnieniom, z którymi spotyka się kelner podczas wykonywania swoich obowiązków.

Pracuj.pl, czyli portal dedykowany ofertom pracy z całej Polski, pokazuje, że od lat w kawiarniach i restauracjach nieustannie trwa nabór na stanowiska kelnerów. Z jednej strony wiąże się to ze sporą rotacją firm gastronomicznych na rynku, gdyż wciąż niektóre jadłodajnie zamykają się, a powstają inne. Z drugiej strony, pracownicy również często się zmieniają na stanowiskach. Niektórzy podejmują pracę jako kelner wyłącznie dorywczo, aby dorobić sobie podczas studiów czy wakacji, natomiast inni wiążą swoją przyszłość z tą profesją i szukają tylko punktu zaczepienia do przyszłej kariery.

Doświadczony kelner potrafi jednocześnie obsłużyć kilka stolików, traktując każdego klienta indywidualnie i pamiętając dokładnie wszystkie zamówienia. Ta praca wymaga sporej podzielności uwagi, znakomitej organizacji czasu i sprawnego kontaktu z resztą ekipy pracowniczej. Trzeba również dobrze znać menu, aby doradzić i podpowiedzieć klientom, co warto zamówić. Najlepiej sprawdzą się w tej roli osoby ekstrawertyczne, które lubią ciągły kontakt z ludźmi.

Duże znaczenie w działaniu kelnera ma również kultura osobista i umiejętność łagodzenia konfliktów i prowadzenia negocjacji. Od czasu do czasu trafi się uciążliwy klient lub niemiła sytuacja w lokalu i wtedy wyłącznie od doświadczenia i talentu pracownika zależy, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem. Połączenie asertywności i manier znacznie ułatwia pracę przy obsłudze klientów w restauracji lub kafejce.

Najciekawsze oferty pracy w zawodzie kelnera skierowane są do osób, które posługują się biegle językami obcymi i znają zasady międzynarodowej etykiety. Obsługa klientów luksusowych i zagranicznych wymaga znacznych umiejętności, ale wiąże się również z odpowiednio wyższymi napiwkami i zarobkami podstawowymi. Wykwalifikowani kandydaci znajdą zatrudnienie m. in. w lokalach w centrach miast i restauracjach hotelowych.

Kelnerów poszukuje się zarówno do małych jadłodajni typu fast-food, jak i luksusowych restauracji dla gości biznesowych. Niezależnie od doświadczenia i kwalifikacji, każdy znajdzie dla siebie jakieś stanowisko w tej branży.

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe