Fabryczny Tomaszów ‒ wystawa i wykład w muzeum

  • 17.01.2020, 19:52 (aktualizacja 20.01.2020, 20:38)
  • redakcja
Fabryczny Tomaszów ‒ wystawa i wykład w muzeum
Do 1 marca 2020 roku w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim oglądać można wystawę pt. „Fabryczny Tomaszów. Dzieje przemysłu”. W jej scenerii 31 stycznia o godz. 17.00 będzie też można posłuchać wykładu na ten temat oraz obejrzeć film poświęcony historii przemysłu w naszym mieście.

Wystawa „Fabryczny Tomaszów. Dzieje przemysłu” ‒ obok licznych fotografii i dokumentów związanych z dziejami tomaszowskich fabryk ‒ prezentuje m.in. próbki tkanin i tworzyw sztucznych produkowanych w Tomaszowie, elementy urządzeń (w tym tabliczki znamionowe z lat międzywojennych), sztandary i wiele innych pamiątek. Wśród eksponatów są również przedmioty związane z przemysłem spożywczym: skrzynki i butelki po piwie, a także po oranżadzie i occie.

Ciekawostką jest hełm zakładowej straży pożarnej Tomaszowskiej Fabryki Filców Technicznych, przerobiony z radzieckiego hełmu bojowego. Na uwagę zasługują również obrazy powstałe podczas plenerów malarskich w Tomaszowie w latach 60. XX w.: „Hala montażowa” Eugeniusza Grotto-Ślepikowskiego i „Tokarz” Haliny Korbik.

Najstarsze obiekty na wystawie pochodzą z połowy XIX wieku, większość powstała w XX wieku. Pochodzą ze zbiorów Muzeum (dział historyczno-numizmatyczny, dział sztuki, biblioteka), tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz osób prywatnych, które odpowiedziały na apel Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, udostępniając fotografie i pamiątki rodzinne.

Wystawa, która wpisuje się w tegoroczne obchody 190-lecia Tomaszowa Mazowieckiego, będzie czynna do 1 marca 2020 r.

W piątek, 31 stycznia w ramach cyklu „Spotkania z historią i nie tylko…” o godz. 17.00 wykład pt. „Fabryczny Tomaszów. Dzieje przemysłu” w scenerii wystawy wygłosi dr Daniel Warzocha, asystent działu historycznego tomaszowskiego muzeum. Będzie tez można obejrzeć film „Fabryczny Tomaszów” oraz posłuchać wspomnień i wystąpień tomaszowian związanych zawodowo i hobbystycznie z zakładami przemysłowymi w naszym mieście. Wstęp na to spotkanie jest wolny.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe