Świat nie zginie dzięki nim

  • 18.01.2020, 22:06 (aktualizacja 19.01.2020, 10:47)
  • Mariusz Strzepek
Świat nie zginie dzięki nim
Nienawidzę internetu. Może to trochę zaskakujące stwierdzenie w przypadku kogoś, kto od lat prowadzi internetowy portal informacyjny i niemalże żyje w sieci, ale naprawdę tak jest. Ilość agresji, jakiejś nieuzasadnionej nienawiści jest tak ogromna, że przenika nawet najbardziej, wydawałoby się odporne osoby. Za taką się uważałem, ale... do czasu. Pewnie zauważyliście, że jakiś czas temu zrezygnowałem z moderacji komentarzy. To nie przypadek. Czytanie wpisów bywało już ponad moje siły. Obecnie usuwamy już tylko to, co zostało zgłoszone lub, co wychwytują nasze filtry. Cóż, tak naprawdę Internet jest jedynie narzędziem, zło tkwi w ludziach. Nielicznych ludziach, ale oni potrafią złymi emocjami zarażać. Na szczęście są ci drudzy, którzy zarażają też dobrem, bo przecież jak śpiewał nieodżałowany Czesław Wydrzycki, znany bardziej jako Niemen, ludzi dobrej woli jest więcej.

Jest na Facebooku taka grupa tomaszowska, w której można zamieścić anons dotyczący chęci pozbycia się za darmo tego albo innego przedmiotu. Idea słuszna niesłychanie, bo wyrzucamy masę rzeczy, które wciąż całkowicie sprawne, dla nas bywają zbyteczne, a dla innych ludzi mogą okazać się przydatne. Sam często się takich pozbywam i fajnie, że jest miejsce, gdzie mogę to zrobić.

Niedawno oddałem nieużywane DVD a w kolejce czeka cała sterta książek, które już nie mieszczą mi się na półkach. Jeśli mamy mówić o realnych działaniach proekologicznych, to tego rodzaju darowizny i wymiany, jak najbardziej można do nich zaliczyć. Na grupie można znaleźć wszystko, od ubrań po urządzenia AGD i meble. 

Wczoraj natomiast trafiłem na anons młodej kobiety, która prosi o pomoc w wyremontowaniu mieszkania, jakie otrzymała od TTBS. Nie prosi o pieniądze, ale o materiały remontowo-budowlane, które często pozostają w naszych komórkach, garażach i piwnicach po remontach, jakie sami przeprowadziliśmy. Wiecie o czym piszę, bo niejedno z Was ma u siebie puszki i wiadra z farbą, której zakupiliście w nadmiarze. Co z nimi robicie po roku, dwóch, czy pięciu? No dobrze... nie odpowiadajcie... Lepiej zawsze mówić prawdę

Ogłoszenie opatrzone zostało serią zdjęć, które rzeczywiście robią wrażenie. Krótko mówiąc: mieszkanie to ruina z grzybem na ścianach. Niestety takimi lokalami głównie miasto dysponuje. Do katastrofalnego stanu doprowadzają je często poprzedni lokatorzy. W mieszkaniu, o którym mowa do zrobienia jest... wszystko. 

Nie chcę jednak pisać o stanie technicznym miejskiego zasobu mieszkaniowego. Tematem tego felietonu ma być przecież ludzka solidarność. Na anons odpowiedziało sporo osób, które zadeklarowały różnego rodzaju pomoc, obejmującą nie tylko materiały do remontów, ale także meble i innego rodzaju sprzęt. Przyznam, że dla mnie osobiście było to bardzo budujące, bo znaczy, że w tym złym internetowym świecie, w którym słowem złym zabija się tak, jak nożem, znajdują się ludzie dobrej woli i... świat nie zginie dzięki nim. 

Wydaje się, że nie ma w tym nic niezwykłego, a jednak.... Dużo łatwiej jest publikować i udostępniać informację o zbiórkach pieniędzy na taki lub inny cel na swoim "fejsdzbukowym" profilu, wrzucić kilka lub kilkadziesiąt złotych do puszki WOŚP i zrobić sweet focię przy okazji medialnie nagłaśnianej akcji niż pomóc... sąsiadowi. A to właśnie takie drobne z pozoru gesty liczą się, moim zdaniem, najbardziej. 

Zachęcam Was do podobnej pomocy na co dzień. A jeśli chcecie być eco i cool link macie poniżej. Nieśmiertelny Czesław ku pokrzepieniu 

https://www.facebook.com/groups/zadarmoTM/

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alex
Alex 19.01.2020, 21:21
Pomijam zbiórki i chęci pomocy, super, że sa. Ale jakk miasto może oddać lokal komukolwiek w takim stanie! To jest skandal. Hańba dla władz. W głowie się nie mieści, serio...
Dlatego
Dlatego 19.01.2020, 21:41
Ktos to mieszKnie w takim stanie zosTwil - doaczego z moich podaymow maja byc wkolo remontiwane mieszkania po patologii?
tak trochę na smutno
tak trochę na smutno 19.01.2020, 17:50
Tam, gdzie ludzie deklarowali jakąś pomoc, zjawiła się jak zawsze znana tomaszowska hejterka związana z PO i nawet tu postanowiła podokuczać. Super
Karolina
Karolina 19.01.2020, 10:07
Dziewczyna prosi o pomoc od wrzesnia , od wrzesnia rowniez jest to nagłaśniane. Te fejsbuczkowe zbiórki pieniedzy, żywnosci i artykułów czystosci też są dużą formą pomocy dla potrzebujących nie zapominaj o tym a stwierdzenie od takiej osoby jak Ty, że wlasnie tego typu pomoc jest mało ważna czy też mniej ambitna jest poniżej jakiejkolwiek krytyki. Masz dużą siłę przebicia, wielu wysoko postawionych znajomych to działaj bo na tym polega bezinteresowna pomoc.
Ewa
Ewa 19.01.2020, 09:05
Pokrzepiajacy artykul, tak trzymac. Tak w gruncie rzeczy ludzie sa dobrzy, czasami tylko maja zla panierke na wierzchu. Z kazdym mozna siasc do stolu, no chyba, ze psychopata. Tacy nie sa zli, oni sa niebezpieczne. Ale nie upadajmy na duchu.
!
! 19.01.2020, 11:43
Niebezpieczni są ludzie, którzy nie znają umiaru.
X
X 19.01.2020, 00:10
Realnie ? Nie ma nigdy nic za darmo.
&
& 18.01.2020, 22:42
No coz , krzepiący tekst na niedziele.

Pozostałe