Bez komentarza? A szkoda...

  • 18.01.2020, 22:17 (aktualizacja 19.01.2020, 10:40)
  • Mariusz Strzepek
Bez komentarza? A szkoda...
Kiedyś wszystkiemu winien był Tusk, dzisiaj jest Kaczyński. Jak mówi jedna moja znajoma: niektórzy ludzie powinni mieć zakaz pisania i publikowania w Internecie. Dlaczego? Ponieważ zdarza im się zbyt często rozmijać z prawdą. Budują alternatywną rzeczywistość opartą na półprawdach i całkowitych fałszach. Niektórzy świadomie, inni będąc zmanipulowanymi, fałsz jedynie powielają. Bodajże wczoraj wyświetliła mi się informacja udostępniona przez jednego mojego znajomego radnego wojewódzkiego, dotycząca podwyżki cen energii, jakie nas dotknęły i jakie jeszcze nas czekają. Link opatrzony jest podpisem "bez komentarza". I to właśnie mnie najmocniej zaskakuje, bo radny wyjątkowo "kumaty" i jednak o rzetelny komentarz pokusić się powinien, tym bardziej, że artykuł nie wyjaśnia niczego a informuje jedynie o tym, że za energię zapłacimy o prawie 20% więcej. No ale po kolei....

Należy zacząć od tego, że artykuł opatrzony został fotografią Jarosława Kaczyńskiego. Już samo to stanowi ogromną manipulację, bo obciąża się szefa PiS odpowiedzialnością za wzrost cen prądu, co jest nie tylko niesprawiedliwie, ale i skrajnie nieuczciwe. Osobiście nie przepadam za socjalistami spod znaku PiS i uważam, że za błędy, jakie popełniają, zapłacimy, ale dopiero w przyszłości. Tak ten mechanizm działa. Tak, jak Prawo i Sprawiedliwość konsumowało w ubiegłej kadencji efekty wzrostu gospodarczego wygenerowanego przez poprzedników (mające swe źródło głównie w dostępie do środków UE). Tak teraz zaczyna płacić rachunki za błędy poprzedników i za ich zaniechania. 

Od radnego z wieloletnim stażem oczekiwałbym, zamiast polityczno bałamutnych "no comments", naświetlenia stanu faktycznego. Skąd biorą się tak duże obecne podwyżki cen prądu. Szary zjadacz chleba na co dzień takimi rzeczami się nie interesuje. Nie można więc nim w sposób świadomy manipulować, używając pustosłowia i populistycznych haseł (nawet jeśli przeciwnicy w ten sam sposób się zachowują). 

Osoba widząca post (na screenie), myśli zapewne, że podwyżki cen prądu związane są ze złym zarządzaniem i misiewiczami w spółkach energetycznych. Prawda jest taka, że każda rządząca partia ma swoich misiewiczów i PiS nie jest tu żadnym wyjątkiem. Tak więc przyczyn należy szukać gdzieś indziej. Radny powinien  rzetelnie wyjaśnić, że polska energetyka oparta jest na węglu, a ten związany jest z opłatami związanymi z emisją CO2.

Rząd żadnego kraju nie ma wpływu (bezpośredniego) na ich wysokość. Wysokość kształtuje rynek. Po wielu latach w miarę stabilnych cen, w ubiegłym roku poszybowały one drastycznie do góry. W lipcu ubiegłego roku za tonę płacono już blisko 30 EURO. Dwa lata wcześniej było to zaledwie 5 EURO.  Wzrost rozpoczął się w połowie 2017 roku. Podkreślę to jeszcze raz: Rząd ani Jarosław Kaczyński nie mieli na to żadnego wpływu.  

Według portalu bankier.pl wzrost cen uprawnień łączyć należy z wypowiedziami Urszuli von der Leyen, kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej, która wskazała m.in. na konieczność zapewnienia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Wskazywała, że systemem uprawnień do emisji CO2 należałoby także objąć branże takie jak lotnicza czy morska, co mogło wygenerować dodatkowy popyt na uprawnienia przy jednoczesnym przycinaniu puli dostępnych uprawnień. Klasyczna zależność popytu i podaży. Kolejnym, problemem, z jakim muszą borykać się dostawcy prądu, to rosnące ceny węgla (powinien wydawałoby się tanieć, gdy ceny emisji rosną).  

Wystarczy odrobina dobrej woli i krótka kwerenda w branżowych periodykach, by dowiedzieć się, że podstawowym polskim problemem jest nasz miks energetyczny oparty o węgiel. Odpowiada on za 80 proc. produkcji prądu. Część to węgiel brunatny, któremu towarzyszy przeciętnie wyższa emisja CO2. Do tego stare bloki energetyczne, brak atomu i niewielki udział OZE. Według danych przytaczanych przez w/w portal średnio w 2017 roku produkcji 1 MWh energii elektrycznej towarzyszyła emisja ok. 770 kg dwutlenku węgla. Tych MWh polska energetyka wyprodukowała wówczas aż 165,9 mln.   

Trudno wymagać, by w niespełna 4 lata Rząd odwrócił ten trend. Wartym jednak zauważenia jest, że uruchomiono system ulg dla osób montujących ogniwa fotowoltaiczne i zmieniono ustawę prokonsumencką, dzięki której z jej profitów mogą korzystać także firmy z sektora MSP. Specjaliści zwracają uwagę na dużą dynamikę rozwoju. 

Jeśli więc mamy kogoś obciążać winą, to wszystkie poprzednie Rządy RP oraz Unię Europejską, która nakłada obowiązki na własnych członków, podczas gdy takimi samymi nie są obciążeni nasi sąsiedzi. Czyni to nie tylko mało konkurencyjną naszą gospodarkę, ale również wpływa na koszty życia polskich rodzin. 

Biorąc udział w internetowej polemice kątem oka oglądałem program na TVN24. tam z kolei posłanka lewicy grzmiała i obciążała odpowiedzialnością za zamykanie oddziałów położniczo-ginekologicznych obecny Rząd. nie wiem z kogo Pani próbowała robić wariata, ale miałem wrażenie, że ze mnie. Tyle, że ja doskonale wiem ile czasu trwa kształcenie lekarza położnika ze specjalizacją.

W Polsce może zrobić taką specjalizację każdy absolwent kierunku lekarskiego po odbyciu stażu i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Specjalizacja z położnictwa i ginekologii (jedna) trwa 6,5 roku i kończy się egzaminem specjalizacyjnym. A więc w sumie kilkanaście lat. Tymczasem mamy prawdziwe luki pokoleniowe, obejmujące dziesiątki lat, na którą nakładają się procesy demograficzne i wieloletni brak inwestycji centralny w sektor ochrony zdrowia. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obywatel Wolnej Polski
Obywatel Wolnej Polski 16.03.2020, 08:03
"Trudno wymagać, by w niespełna 4 lata Rząd odwrócił ten trend."
"Jeśli więc mamy kogoś obciążać winą, to wszystkie poprzednie Rządy RP oraz Unię Europejską, która nakłada obowiązki na własnych członków, podczas gdy takimi samymi nie są obciążeni nasi sąsiedzi. Czyni to nie tylko mało konkurencyjną naszą gospodarkę, ale również wpływa na koszty życia polskich rodzin. "
Nie wszystkie poprzednie, a wszystkie w ogóle. Tu nie ma niewinnych
Taaaa, pewnie, trudno wymagać od polityka, aby w 4 lata zrobił cokolwiek. Przecież widać. Nie widać natomiast, bo nie chce się widzieć, że w 30 lat ci sami politycy rozwalili kraj i poróżnili ludzi. Więc jednak coś robią. Tylko nie to, co robić powinni. Wszystko jasne?
Od niemowlaka na Bosaka.
Od niemowlaka na Bosaka. 05.03.2020, 21:22
Mistrzowie psucia Polski to (Banda czworga)nie interesuje ich los Polski i Polaków tylko bitwa o koryto.Dlatego zaryzykuję i zagłosuję na P.Bosaka.W chwili obecnej jest bezkonkurencyjny.Pozdrawiam zdrowo myślących.
Mariusz
Mariusz 09.02.2020, 16:29
Powinien na samym początku pojawic sie komunikat post sponsorowany
m&m
m&m 20.01.2020, 11:47
Generalnie to autorowi chyba chodziło o to, żeby ludzie włączyli myślenie i przestali być wyznawcami jednej lub drugiej partii. Zaczęli kojarzyć fakty i przestali wierzyć w gładkie banialuki powtarzane w telewizji jednej lub drugiej opcji. Ale tak to niestety działa na całym świecie. Politycy wciskają ordynarny kit dla sondaży, bo wiedzą, że duża część społeczeństwa ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Często niestety jest to na poziomie bigbradera- wystarczy coś popitolić do kamery i ładnie wyglądać a ludzie i tak się łapią. Niestety większość dziennikarzy uczestniczy w tej szopce prania mózgów. Politycy patrzą na sondaże a dziennikarze na oglądalność przez co napędzają ten obrzydliwy szoł.
Bezradny
Bezradny 19.01.2020, 23:01
Szanowny Panie M.Strzępek. Pan również jest nieobiektywny w tym co Pan napisał... Wystarczy jak sobie Pan przypomni, ile pieniędzy kilka lat temu państwowe spółki energetyczne zostały zmuszone do przekazania pieniędzy na upadające kopalnie... Była to decyzja rządu PIS i premier Szydło, tylko po to aby kupić sobie głosy na Śląsku i uchronić się przed protestami górników. Dzisiaj wszyscy za to zapłacimy.
MS
MS 20.01.2020, 08:41
Z drugiej strony sektor energetyczny jest subsydiowany przez Państwo. Pisanie, że ktoś chciał sobie kupić głosy na Śląsku to delikatnie to ujmując... uproszczenie. To już nie te czasy. Ćwierć wieku temu w górnictwie pracowało ok. pół miliona osób. Protesty przed sejmem to były prawdziwe rozruchy z gumowymi pociskami, gazem i pałkarzami w mundurach. Teraz jest to zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób, które w każdej chwili mogą znaleźć zatrudnienie gdzieś indziej. Zmieniła się struktura zatrudnienia w całym regionie. Kopalnie nie są już głównym "żywicielem" Śląska.

Pisząc o inwestycjach (rzeczywiśście obciążających) spółek energetycznych w PGG trzeba pamiętać, że Rząd nie ma możliwości dopłacania bezpośrenio do kopalń, poza tymi, których działalność jest wygaszana. Węgiel skądś trzeba brać, bo jak pisałem wcześniej na nim oparta jest nasza energettyka. Możemy sprowadzać go jeszcze więcej z Rosji. Wtedy te same osoby będą krzyczeć, że agenci Putina celowo pozamykali kopalnie.

Nie wszystkie zresztą te inwestycje były ekonomicznie nieopłacalne. Gdzieś czytałem, że bodajże Bogdanka wychodzi na plus. Jest taki raport "Subsydia: Motor czy hamulec polskiej transformacji energetycznej?. Do ppobrania w internecie. Wszyscy się na niego powołują i stanowi mam wrażenie główne źródło wiedzy dziennikarskiej. Tak czy owak warto go przeczytać dla rozszerzenia horyzontów. Ma ok. 100 stron. Interpretację danych może każdy sobie sam przeprowadzić.

Grzechem zaniechania (ale żeby było jasne nie tylko tego Rządu) był niski poziom inwestycji w OZE. Na przykład w farmy wiatrowe. Poprzedni Rząd powołał spółkę, która miała zająć się budową elektorwni atomowej. Nic z tego póki co nie wyszło, a wydaliśmy już na nią ok miliarda złotych. To też finansuje PGE. Zakłada się, że budowa ruszy ok 2035 roku. Znając polskie realia, to może i później.

Nie bronię jakoś specjalnnie tego Rządu, bo uważam, że posługując się ludźmi mało kompetentnymi demoluje Polskę. Zwracam natomiast uwagę na nieuprawnione uproszczenia
fll
fll 20.01.2020, 03:24
„(...)ile pieniędzy kilka lat temu państwowe spółki energetyczne zostały zmuszone do przekazania pieniędzy na upadające kopalnie(...)”


A powinny dofinansoać ci rahunek za prąd.

W skali całego Kraju na pewno wyborczo opłacałoby się PiSowo badziej. Masz racje!

I tak rozwikłaliśmy zagadkę dlaczego Kaczyński zdymisjonował sondażowo lubianą Beatę.
emeryt
emeryt 19.01.2020, 16:31
Daje się zauważyć że coraz więcej moich sąsiadów w długie zimowe wieczory korzysta ze światła lamp naftowych czy świec. Pomijając już zaprzestanie oglądania TV czy netu. Ot dobra zmiana... Polacy dadzą sobie radę a sprzedawcy energii- figa z makiem!
„jazzowa kolenda”
„jazzowa kolenda” 20.01.2020, 03:31
ciekawe jak ładują te deskorolki elektryczne czy jak to sie tam nazywa - dwa koła po bokach nie cztery. W Kauflandzie za 9 stówek i klatka w której leżały była już do połowy opróżniona.

Poza tym jeżdżą na tym widzę dość często.

Cieszyć się powinienieś bo nie oglądają TVP, a przynajmniej nie na telewizorze.
Greta
Greta 19.01.2020, 17:33
generują dużo smogu do atmosfery a to jest zakazane
Michał
Michał 20.01.2020, 11:11
Od kiedy świece wytwarzają smog, pierwsze słyszę i nie dowierzam. Powinniśmy obarczyć zatem naszych przodków że od wieków gromadzili nam smog z pochodni, świec czy lamp naftowych. No i surowo potępić ich przez Aklamację...
!
! 19.01.2020, 17:18
Dobrze, że przy samych zapałkach nie siedzą :-)) Paluszki by sobie za mocno poopalali.
Fred
Fred 19.01.2020, 15:23
Mariusz spełniasz noworoczne postanowienia?
MS
MS 19.01.2020, 15:56
Hehe, nie wszystkie... póki co
Dziękuję
Dziękuję 19.01.2020, 12:09
Gość jest po ekonomii, więc co jak co ale w obszarze makroekonomii wie co mówi. To odważny tekst bacząc na metody jakimi ludzie z tomaszowskiej Platformy potrafią się imać. No cóż, tego oczekuje się od Dziennikarza – dążenia do prawdy.
Ja jestem za takie artykuły zawsze wczięczny.
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 13:07
Gość jest po ekonomii a pominął całkowicie fakt jaki przypomina Jarosław Kaczyński że rząd ma instrumenty kształtowania ceny prądu ,benzyny i gazu dla odbiorcy końcowego więc świadczy to o intencjach autora artykułu.
MS
MS 19.01.2020, 13:23
Jakie mechanizmy kształtowanie ceny prądu posiada Rząd, które mógłby użyć w tym przypadku, a z których jeszcze nie skorzystał. Konkretnie. W 2019 Rząd obniżył akcyzę na energię z 20,00 zł do 5,00 zł za MWh. Dalsze obniżenie podatków wymaga zgody Komisji Europejskiej. To podatki sharmonizowane
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 13:52
To sprawca felietonu powinien zadać ...sobie to pytanie a nie wypisywać że rynek ,rynek i tylko rynek o tym decyduje. Ale przecież Andrzej ma pomysły ciekawe ostatnio ,, Nie będą nam w obcych językach mówili jaki mamy mieć ustrój" to może w obcych językach nie będą nam mówili ile Pani Krystyna będzie płacić za prąd?
MS
MS 19.01.2020, 15:05
A co to ma do rzeczy? Być może napiszę tekst o wpływie świadczeń socjalnych na poziom konsumpcji i kształtowanie cen podstawowych dóbr. Wtedy może na siłę i o Pani Krysi będzie można porozmawiać. Tu jest miejsce na rozmowę o Protokole z Kyoto, który Polska ratyfikowała i się z niego wywiązuje, mimo, że Komisja Europejska w marcu 2005 roku ograniczyła przyznane nam limity emisji. Premierem był wówczas Marek Belka - obecnie europoseł z naszego regionu
WYBELANIE
WYBELANIE 19.01.2020, 15:20
Rozmowa na temat Kyoto wygląda tak że PiS twierdzi że obywatele nie zapłacą więcej za prąd.
MS
MS 19.01.2020, 15:57
Ja ze swej strony zakończyłem, bo jakby nie ma sensu dłużej kontynuować.
f
f 19.01.2020, 13:08
pieprzysz
!
! 19.01.2020, 11:17
Ale czy to wasze bicie piany coś obecnie zmieni?
Wybrani zostali przez 44% społeczności (głosującej), na 5 lat. Jeszcze parę miesięcy będą rządzić :-))) Czy wam się to podoba, czy nie :-))) Ludzie chcieli zmian i one nastąpiły. Będą również inne, które nie wszystkim się jeszcze spodobają. Ktoś to musi zrobić, by w końcu był porządek, a nie roz...piździaj jak do tej pory. Na nic nie było kasy i ten wiecznie ugięty, polski kark wobec Niemiec i całej Uni Europejskiej. Czas najwyższy było to w końcu przerwać. Podwyżki były i będą, czy to za tego, czy innego rządu. Przynajmniej nikt za 5 zł za godz. nie pracuje. Nie panikujcie i nie wydziwiajcie, nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Było zdecydowanie gorzej i to przeżyliśmy. Teraz tym bardziej żadna krzywda się nam nie stanie
- i NIE musi o tym zapewniać sam Sł.Neumann z PO-KO (tych z PO).
wyborca
wyborca 19.01.2020, 12:11
Trafnie to napisałeś. Również w moim imieniu.
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 09:17
,,Kaczyński pojawił się na konferencji z rekwizytem - kanistrem z naklejką z nadrukowaną ceną benzyny. Zgodnie z napisem, nieco ponad połowę ceny paliwa stanowiły podatki. - Nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - mówił Jarosław Kaczyński - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. - Można ją po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny - dodał."
Czy to nie ten facet ze zdjęcia bez komentarza? I po co do tego komentarz?
MS
MS 19.01.2020, 11:02
A jaki to ma zwiazek z opłatami za emisje CO2
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 11:14
Emisja CO2 kształtuje rynek. Natomiast cena benzyny, oleju, prądy, gazu dla odbiorcy końcowego to rynek + rządzący ( tak twierdzi najważniejsza osoba w państwie Jarosław Kaczyński) .Rynki z cenami w górę a my rządzący z podatkami , opłatami w dół i odbiorcy nie zapłacą więcej. Ktoś się myli albo Jarosław albo autor artykułu.
MS
MS 19.01.2020, 12:59
No i musiałbym kolejny felieton napisać, by to wyjaśnić. To nie jest takie proste. Podobny mechanizm widzimy u nas w spółce ciepłowniczej. Ceny poszły drastycznie w górę. To wina Witko? No nie za bardzo. Taryfy są analizowane i akceptowane przez URE. Tu nic, co nie będzie nieuzasadnione nie przejdzie. Płacimy dużo bo nie inwestowaliśmy przez lata w źródła alternatywne. Prezydent jako pierwszy podjął decyzję dotyczącą geotermii. Politycy prowadząc totalne wojenki celowo dokonują uproszczęń i manipulacji.
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 13:17
Krótko.....czy rząd ma instrumenty aby przeciwdziałać skokowemu wzrostowi cen prądu, benzyny i gazu jak twierdzi Jarosław Kaczyński czy nie? Prezes nie ma racji choć jest najważniejszą osobą w państwie? Czy racje ma autor artykułu? W felietonie nie ma wzmianki o instrumentach jakimi dysponuje rząd w kształtowaniu cen prądu. Ciekawe dlaczego?
MS
MS 19.01.2020, 15:59
Przecież już to wyżej wyjaśniałem
AGA
AGA 19.01.2020, 08:57
Redaktorku... a kto jak nie jarek i prominenci pisu twierdzili ze podwyzki cen pradu nie bedzie? Twoj artykul to wlasnie rozmijanie sie z prawda i wybielactwo. Nawet wiecej to oni twierdzili ze podatkow nie beda podnosic tyle ze jakos ceny wedruja w gore bo podatki sa nakładane na inne galezie handlu co nie trzeba byc fachowcem przelozy sie na zwykłego zjadacza chleba no ale kowalskiemu przeciez nie podnosza.....
MS
MS 19.01.2020, 11:04
A w którym miejscu rozmijam sie z prawda? Proszę wskazac konkretny cytat. Ostatnio starosta Wegrzynowski żądał ode mnue sprostowania nie bedac w stanie wskazac cytatu, ktory mialbym sprostować
ee
ee 19.01.2020, 09:19
Agnieszka (po hebrajsku jak to będziesz?), imiona i naziwska pisane małą literą, to Cię symbolicznie charakteryzuje :( Żałosne.
Aga
Aga 19.01.2020, 10:18
Do "ee": akurat to imie widac jest tak malo dla mnie znaczące ze zostalo specjalnie napisane z malej litery. Pracujący suweren osądzi czy to imie powinno byc pisane z duzej litery. Jak dla Ciebie to imie jest istotne to moze sobie zawies w domu plakat z jego podobna i napisem "to nasz król umilowany"
?
? 19.01.2020, 10:41
Imie kazdego czlowieka piszemy wielka litera. Nawet Niemcow po wojnie, nie pozbawiono wielkiej litery w polskiej pisowni, choc padaly takie propozycje.
Skad w Tobie tyle nienawisci? Masz dwa obywatelstwa, dlaczego nie wyjedziesz do Izraela skoro tak nas - Polakow nienawidzisz. Na Twoje stanowisko spokojnie znajdzie sie ktos mlodszy i pk studiach kierunkowych, z kwalifikacjami, znajacy choc jeden jezyk obcy. Co stoi na przeszkodzie by wyjechac z Polski?
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 07:40
Klasyka politykierstwa. Jak jest dobrze to jest zasługa naszego zarządzania a jak się sypie to winny rynek i poprzednicy. Kto od 2015 powtarzał że ceny prądu nie wzrosną( opozycja?).Kto twierdził że w Smoleńsku był zamach i jak dojdzie do władzy to udowodni (opozycja?).Kto zarzucał opozycji że jak rządziła rozwalała polskie górnictwo ściągając węgiel z Rosji? Rynek reguluje Państwo (rządzący),rynek kształtuje ceny a to ile się płaci za dane dobro ustala i rynek i regulator. Jak ropa na rynkach poleciała z 50 do 110 dolarów za baryłkę można to było zamortyzować obniżając podatki paliwowe? Czy opowiadać brednie że cenę ropy kształtuje rynek i tyle? Ile wynosi import węgla z Rosji po 4 latach PiS a ile wynosił za PO? Czy cenę napojów słodzonych reguluje rynek? Oczywiście. Czy jak rządzący wprowadzą opłatę cukrową (nieważne słusznie czy nie) to ceny tego typu produktów wzrosną czy nie? Mają za uszami że zapłacimy więcej czy to rynek i poprzednicy? Co do propagandy politycznej to jest ona po każdej stronie sceny politycznej taki to już teatr polityczny.
MS
MS 19.01.2020, 11:11
To nie ma zadnego związku z felietonem. Piszę o źródłach wzrostu cen. Gdzir ja wspominam o Smoleńsku i cukrze w napojach albo akcyzie na paliwo? Wybielanie i rozmydlanie, to komentarze nud na temat, odwracające uwage od meritum.
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 11:35
Związek z felietonem jest taki, że autor udaje bo po takiej osobie trudno oczekiwać że jest inaczej ,że nie rozróżnia teatru politycznego od merytorycznych argumentów przemawiających za daną tezą.Na wpisy wybitnie polityczne zalatujące propagandą polityczną odpowiada felietonem merytorycznym i udaje że nie rozumie. Polityka i obrzucanie się błotem to jedno a dyskusja merytoryczna na temat cen prądu to co innego. Oni obrzucają rządzących błotem a my merytorycznie drodzy odbiorcy tego felietonu i kto tu jest po właściwej stronie? Szanowny obywatelu no kto ?
MS
MS 19.01.2020, 11:45
Tylko czy chodzi o to, by ustawiać się po jakiejkowiek stronie. Warto, by ludzie mieli świadomość, że są jakieś konsekwencje podpisywanych i ratyfikowanych umów. To nie jest tak, że przynależność do jakiegoś gremium daje nam same profity, częściej nakłada obowiązki. Działania podejmowane przez polityków mają skutki krótko i długoterminowe. Tak, jak wspomniane luki pokoleniowe na rynku usług lekarskich. One się znikąd nie wzięły. Jednym z powodów był system kształcenia, uleganie profesorkim lobby itd. Żeby było jasne. Mówiąc o kształceniu mam na myśli nie tylko jego wyższy poziom.
Odpowiadając co do istoty komentarza, oczywiście, że felieton jest odpowiedzią na politykierskie podszczuwanie ludzi i celowe dezinformowanie.
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 12:07
Kto postanowił aby dziesiątki miliardów złotych wydawać na politykę socjalną 500 + 13, 14 emerytura (rzesza potencjalnych wyborców) niż część tej kwoty przeznaczyć na problemy służby zdrowia? Na tym polega polityka gdy rządzi PO wszystkiemu winny jest Tusk. Gdy rządzi PiS wszystkiemu winny jest Kaczyński. To że jest to teatr dla ciemnego ludu świadczy fakt że jak są w opozycji to twierdzą że jak dojdą do władzy to powsadzają rzadzacych ale po wygranych wyborach nikogo nie nie wsadzają i na odwrót. Dowodem na to jest teoria zamachu w Smoleńsku. Podobno zamordowano prawie setke ludzi a do dzisiaj nit kto taką teorie podnosił i rządzi nikogo za śmierć tylu ludzi nie wsadził.
MS
MS 19.01.2020, 12:28
To też jest bez związku.Polityka socjalna nie ma wpływu na koszt emisji CO2
WYBIELANIE
WYBIELANIE 19.01.2020, 12:58
Koszt CO2 i ropy na rynku nie musi oznaczać wzrost kosztów prądu i benzyny dla odbiorcy końcowego. Państwo ma instrumenty aby do tego nie dopuścić tak uważa najważniejsza osoba w państwie Jarosław Kaczyński. Autor uważa się za mądrzejszego i mającego większy wpływ na procesy gospodarcze w kraju i uważa że rośnie koszt CO2 więc prąd musi podrożeć i że to nie wina PiS. Jarosław uważa wręcz przeciwnie.
Litosci
Litosci 19.01.2020, 07:58
Człowieku - zamiast siać propagandę i to w bardzo marnym stylu - poczytaj. Bo to już irytujące jest jak bardzo się na czymś nie znacie, ale krzyczycie najgłośniej powielając bzdury - ludzie serio to widza - może kilka się nabierze, ale u wiekszoci nudzicie uśmiech politowania.
Do Litości
Do Litości 19.01.2020, 08:33
To że ludzie nie zapłacą więcej za prąd jak twierdzi PiS jest propagandą? Czy to co mówi opozycja że cen prądu nie da się utrzymywać na tym samym poziomie w nieskończoność? Teoria zamachu w Smoleńsku to propaganda? Czy katastrofa lotnicza to propaganda? Kto ściąga węgiel z Rosji?
Tak
Tak 19.01.2020, 10:46
Opozycja mówi, ze to wina pisu. Przypisując im swoje zaniechania. Podobnie jak z rynkiem lekarzy.
e
e 19.01.2020, 06:54
Wyważony głos.
X
X 19.01.2020, 00:49
Znajoma niech poczyta sobie lub posłucha Konstytucję RP.
Znajoma
Znajoma 19.01.2020, 07:57
Tak, tak - Zrob sobie koszulkę:) Od cenzury akurat specjalistami to wiemy kto jest - kto ludzi blokuje bo maja inne zdanie :) hasła na ich koszulkach to tylko hasła - to jest właśnie to pustosłowie :) A Internet pokazał ile imbe... jest na świecie - niektorzy wstydu nie maja.
KK
KK 19.01.2020, 13:20
Rzeczywiście

Pozostałe