Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 10:01
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Zdrowie Psychiczne równie ważne

W 2018 roku Powiat Tomaszowski przyjął Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2018-2022. Zawiera on część zat. diagnoza występowania zaburzeń psychicznych na terenie powiatu tomaszowskiego. Niestety wydaje się być ona mocno niekompletna, ponieważ opiera się jedynie na danych pochodzących z Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Obejmje więc jedynie osoby, które same chcą uzyskać prawne potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej. Liczba osób cierpiących na zburzenia psychicznie jest wielokrotnie większa niż wskazuje to ten dokument.

Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w zakresie zaburzeń psychicznych orzeka o jednej z trzech kategorii:
- 01-U (upośledzenie umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym),
- 02-P (choroby psychiczne w tym: zaburzenia psychotyczne, zaburzenia nastroju począwszy od zaburzeń o umiarkowanym stopniu nasilenia, utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia, zespoły otępienne),
- 12-C (całościowe zaburzenia rozwojowe, powstałe przed 16 rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz stereotypami zachowań, zainteresowań i aktywności o co najmniej umiarkowanym stopniu nasilenia).

Niestety dane ujęte w tabelach są kompletnie niespójne. Według tabeli numer 3 liczba wydanych orzeczeń wg przyczyny niepełnosprawności (dotyczących wymienionych wyżej kategorii) wynosi w 2017 roku 164. Tymczasem w kolejnym zestawieniu, gdzie pojawia się rodział na stopnie niepełnosprawności osób tych jest już 550. Relacja powinna być być może odwrotna, ponieważ stopnia niepełnopsrawności nie określa się w przypadku osób do 16 roku życia. 

Niezależnie jednak od niezbyt chyba rzetelnie przygotowanych danych przez Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności skala problemu w naszym powiecie jest dużo większa. 

 

Wskazuzją na to dane z tego samego opracowania dotyczące ilości pacjentów, którym porad udzialono w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia. W 2017 roku było ich 1479. Udzielono im ponad 3500 porad. Z uwagi na fakt, że TCZ nie miał podpisanej umowy na lecznie dzieci, brak jest danych o osobach pponiżej 18 roku życia. Ponad 500 osób trafiło natomiast do poradni leczenia uzależnień. 

Udzielanie pomocy w związku z zaburzeniami psychicznymi odnoszone jest zwyczajowo do świadczeń opieki zdrowotnej oraz działalności wyspecjalizowanych w tym zakresie podmiotów leczniczych. Tak postrzegana pomoc utożsamiana jest z leczeniem.  Jednak nie każda osoba z zaburzeniami psychicznymi tego wymaga. Często świadczenia zdrowotne udzielane takim osobom traktowane są jako ostateczność.

Nie bez znaczenia jest tu postawa samych zainteresowanych i ich bliskich, którzy nie dostrzegają problemu, próbują go bagatelizować albo ukrywać przed otoczeniem. Część osób cierpi na zaburzenia, które nie kwalifikują się do leczenia. Większość takich osób funkcjonuje w swoim środowisku samodzielnie lub pod opieką rodziny, niemniej zaburzenia psychiczne nierzadko są przyczyną powstawania trudnych sytuacji życiowych, których dana osoba nie jest w stanie przezwyciężyć. 

Oznacza to, iż liczba osób wymagających specjalistycznej pomocy psychologicznej lub psychitrycznej jest faktycznie duży wieksza niż wynika to z oficjalnych rejestrów. Niestety program ochrony zdrowia psychicznego nie wskazuje kierunków, dzięki którym zadanie to można byłoby wykonywać w sposób efektywny. Dokument wprost wyklucza opracowanie lokalnego programu zwiększenia dostępności i zmniejszenia nierówności w dostępie do różnych form środowiskowej psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w tym rozwoju Centrum Zdrowia Psychhicznego oraz placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Powodem jest brak środków finansowych, które na ten cel można byłoby przyznaczyć. 

Tymczasem problem staje się coraz bardziej palący. Ilość osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających (w tym dopalaczy) jest zatrważająca. Co roku notowanych jest coraz więcej przypadków. Oddział psychiatryczny Tomaszowskicgo Centrum Zdrowia obsługuje de facto cztery powiaty (także opoczyński, piotrkowski i rawski). Trafiają na niego pacjenci często w stanie zagrażającym ich zdrowiu i życiu. 

Warunki, jakie panują na oddziale często uniemożliwiają podjęcie skutecznej terapii. W ubiegłym roku poczyniono pierwsze kroki w celu zmiany tej sytuacji. Na początek na wniosek szefa komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych zakupiono nowe łóżka dla pacjentów oddziału. Do budżetu wprowadzono też 100 tysięcy złotych na przygotowanie projektu nowego budynku, w którym mogłaby ulokować się psychitria wraz z oddziałem odwykowym oraz terapi,a dzienną i psychiatrią środowiskową. Z uwagi na to, że jeden lekarzy kończy specjalizacją z zakresu pscyhiatrii dzieciięcej mielibyśmy szansę stać się jednym z  nielicznych ośrodków leczących osoby niepełnolenie. 

- Nie mamy gdzie pracować ani też możliwości bezpiecznego opiekowania się pacjentami. Obecnie jest to około 40 osób. Mamy oddział psychiatryczny ogólny, gdzie w jednym dużym pomieszczeniu podzielonym na kilkanaście sal kilkułóżkowych znajdują się pacjenci w bardzo ciężkim stanie psychicznym, bezpośrednio zagrażający sobie i otoczniu oraz tacy, którzy zbliżają się już do "wypisu". Na oddziale powinna być wyodrębniona część ostra, przeznaczona dla pacjentów niebezpiecznych - mówią lekarze i podkreślają, że współczesne trendy w leczeniu zaburzeń psychicznych podążają w kierunku minimalizacji liczby całodobowych hospitalizacji. Psychiatria dzienna oraz środowiskowa nie generuje tak wysokich kosztów - Na oddział dzienny pacjent trafia o 9 rano a wychodzi z niego o 16 po południu. - Medycy twierdzą też, że często ich oddział traktowany jest jak izba wytrzeźwień. Trafiają na niego osoby nietrzeźwe i agresyywne, którymi personel musi się zajmować mimo, że nie ma żadnych podstaw do hospitalizacji. 

Osobnym problemem jest stan techniczny budynku oraz grzyb wykwitających na części ścian. Prawdą jest, że na oddziale przez ostatnie lata nie działo się nic. Być może teraz pojawia się na to szansa. Kluczem są oczywiście pieniądze. Na budowę nowego oddziału potrzeba zapewne kilkanaście milionów złotych. Powiat sam takiego ciężaru nie udźwignie. Trzeba pieniędzy poszukać gdzieś indziej. Według Narodowego Programu Ochrony Zdroiwa Psychicznego za tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego odpowiadają marszałkowie województw. Potrzebny więc aktywny, intesywny i skuteczny lobbing. Od dnia wyborów aktywność polityków, którzy bywali u nas kilka razy dziennie niestety osłabła. Należy liczyć na osobiste kontakty Starosty i Prezydenta. 

Pieniądze na projekt są, program funcjonalno użytkowy przygotowuje szpital. Trzeba też zmienić i zaktualizować kilka dokumentów o charakterze strategicznym łącznie z cytowanym na wstępie programem przyjętym przez powiat oraz mapą potrzeb zdrowotnych

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Autor tekstu 21.01.2020 15:05
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Konstanty_Gruszczyński

. 21.01.2020 19:07
Dobry Autor. Więcej jego tekstow prosimy!

Ados 21.01.2020 13:38
Jaki związek ma ilość wydanych orzeczeń z liczbą udzielonych porad czy samych pacjentów ? Sam byłem u lekarza tej samej specjalnosci 4 razy w ubiegłym roku. Nie wszyscy ubiegają się o stopień niepełnosprawnosci. Jaką ma Pan wiedzę lekarską, bo w tekście owszem przytacza pan opinie anonimowych lekarzy, w innym zaś miejscu opisuje sposoby ipostepowania i terapię jakby sam był terapeutą lub specjalistą?

SKG 21.01.2020 14:20
A ja gdzieś wskazuję taką korelację?

Ados 21.01.2020 16:08
Cyt. . Część osób cierpi na zaburzenia, które nie kwalifikują się do leczenia. Większość takich osób funkcjonuje w swoim środowisku samodzielnie lub pod opieką rodziny, niemniej zaburzenia psychiczne nierzadko są przyczyną powstawania trudnych sytuacji życiowych, których dana osoba nie jest w stanie przezwyciężyć. Czyja to opinia ? Oznacza to, iż liczba osób wymagających specjalistycznej pomocy psychologicznej lub psychitrycznej jest faktycznie duży wieksza niż wynika to z oficjalnych rejestrów. To jest przypuszczenie czy fakt?

! 21.01.2020 18:06
Ok. B.dobrze krótko i konkretnie.

Soda 24.01.2020 13:29
To pewnie fakt bo część osób wybiera leczenie prywatne.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama