Dokarmiajmy ptaki, ale mądrze

  • 20.01.2020, 14:01
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Dokarmiajmy ptaki, ale mądrze
Kilkanaście karmników ustawili na początku stycznia w tomaszowskich parkach i na skwerach pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Pokarm dla ptaków będzie mógł w nich wyłożyć każdy. Najważniejsze jednak, by robić to mądrze i nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Karmniki stanęły m.in. w parkach Bulwary i „Solidarność”, a także na Michałówku i na skwerze przy ulicy Wschodniej. W każdym zostały wysypane ziarna oraz wyłożone kulki tłuszczowe z zatopionymi w nich ptasimi smakołykami. Jedzenie dla ptaków w budkach mogą też uzupełniać mieszkańcy miasta. Muszą jednak pamiętać o kilku zasadach, by nie zaszkodzić użytkownikom ptasich stołówek.

Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest zatem konsekwentne i regularne wykładanie karmy. Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.

Czym karmić poszczególne gatunki?

-  drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;

- większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą czy grubą kaszą;

- dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;

- kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki albo rodzynki czy suszone morele;

- ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Karmniki przede wszystkim dla ludzi
Karmniki przede wszystkim dla ludzi 25.01.2020, 09:42
W Parku Miejskim im Jana Serafina Rodego też już są te karminiki :)

W mojej ocenie, myślę, że ma to też funkcje pomagania ludziom. Nie miej nogi, czy tam mniej ale poruszaj się z problemami, jeden z drugim 20-30 latku, to zrozumiesz co to dla psychki znaczy wyjść sobie do parku i mieć poczucie, że nakarmiło się ptaka przyjaciela.

Są sobie winni?
Bo?

Bo przepracowali uczciwie całe życie w szodliwych warunkach, czy nawet nie takich szkodliwich, ale za 5 groszy, które ledwo starczało na czynsz, więc ich aktywność poza pracą sprowadzała się do oglądania telewizji i żywienia się śmieciowym jedzieniem?
No ale w prostaczym, pochopnym postrzeganiu dominuje wyborażenie, że na pewno chlali. W większości to nieprawda. Zajrzyjcie do Parku Rodego przed południem w dzień powszedni i pobserwujcie te starsze panie.

Dobrze, że ustawili te karminiki. To są paradoksalnie bardziej (i to właśnie dla ludzi), bardziej pożyteczne działania niż organizowanie jakichś spędów na które nie każdy ma szanse dotrzeć (chociaż spotykam regularnie pana bez nogi, który bardzo się garnie na imprezy miejskie na świeżym powietrzu – ten na wózku elektrycznym), ale większość w podobnej sytuacji nie ma na to szans.

Sam dokarmiam ptaki słoniną i z przyjemnością patrzę jak przylatują. I to nie tylko sikory.

Tutaj na wysokości, więc szur musiałby być bardzo zdeterminowany, by wdrapywać się na kijek, zamiast pobuszować w śmietniku.

Pozostałe