Chcemy, czy nie chcemy... oto jest pytanie

  • 27.01.2020, 21:15 (aktualizacja 27.01.2020, 22:26)
  • Mariusz Strzepek
Chcemy, czy nie chcemy... oto jest pytanie
Na początku stycznia 2019 roku publikowaliśmy informację o tym, że Powiat Tomaszowski otrzyma dotację na budowę dwóch rond w ciągu ulicy Zawadzkiej oraz na przebudowę fragmentu tej ulicy między Milenijną a Elizy Orzeszkowej. Wartość całej inwestycji szacowano na 8,87 miliona złotych, z czego dotacja z Unii Europejskiej, udzielona w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego to aż 7,3 miliona złotych. Podkreślaliśmy wówczas, że wniosek, jaki złożył nasz powiat, został bardzo profesjonalnie przygotowany i dzięki temu zyskał bardzo wysoką ocenę merytoryczną. Największa w tym zasługa Referatu Funduszy Pomocowych, którym kierował Klaudiusz Wilmański i gdzie pracował świetny zespół fachowców (samych kobiet). Niestety wszystko wskazuje na to, że inwestycja, jaka ruszy w najbliższym czasie może być ostatnią finansowaną z tych źródeł. Dlaczego? Otóż dlatego, że razem z flagami unijnymi z budynku starostwa zniknął także i referat, który miał na swoim koncie sporo podobnych sukcesów. Była to całkowicie nieprzemyślana i niezrozumiała decyzja obecnego starosty. W dodatku decyzja, której nie da się już odwrócić i naprawić szkód, jakie wyrządziła, bo część pracowników odeszła do urzędów gmin, gdzie przyjęto ich z otwartymi ramionami. Efekt tych działań widzimy w ubiegłorocznym i tegorocznym budżecie. Nie ma w nim żadnych nowych inwestycji finansowanych ze środków UE.

Wcześniej na ten temat: 

Przebudują Zawadzką. Powstanie rondo na ulicy Orzeszkowej

Przypomnijmy, wniosek, który wspomniany na wstępie Referat Środków Pomocowych, przygotował jeszcze w ubiegłej kadencji, kiedy Starostą Powiatu Tomaszowskiego był Mirosław Kukliński, rozpatrywany był w Urzędzie Marszałkowskim, którym kierował Witold Stępień (PO) w 2018 roku. Program funkcjonalno użytkowy dla projektu przygotowywał Zarząd Dróg Powiatowych, Beaty Zysiak. Na jego podstawie zewnętrza firma stworzyła studium wykonalności wraz z badaniem natężenia ruchu samochodów. W marcu ubiegłego roku z kolei obecny Zarząd Powiatu nie powstydził pochwalić się sukcesem poprzedników. 

Zobacz także:

7 milionów 328 tysięcy złotych dofinansowania na inwestycje drogowe

Niedawno rozstrzygnięto przetarg na budowę tej drogi. 23 stycznia br. podpisano umowę z wyłonionym w jego toku wykonawcą – Honoratą Tchórz - BINSTAL s.c. .z siedzibą w Tomaszowie Maz.

 Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w tym:

- budowę skrzyżowania typu rondo w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic E. Orzeszkowej i Zawadzka (długo wyczekiwanego przez mieszkańców),
- rozbudowę ulicy Zawadzkiej na odcinku od ul. E. Orzeszkowej do ul. Dzieci Polskich,
- przebudowę istniejącego skrzyżowania ulic: Milenijna, Zawadzka, Dzieci Polskich typu rondo wraz z wlotami,
- przebudowę lub zabezpieczenie kolidującego uzbrojenia podziemnego i naziemnego w zakresie wynikającym z potrzeb inwestycji oraz wymogów poszczególnych gestorów sieci,
- budowę kanalizacji deszczowej celem umożliwienia spływu wód deszczowych,
- budowę oświetlenia rozbudowanego układu komunikacyjnego.

Termin końcowy realizacji zamówienia to 29.09.2021 r.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego - Oś Priorytetowa III Transport, Działanie III.2 Drogi, Poddziałanie III.2.2 Drogi lokalne.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JAREK
JAREK 07.02.2020, 18:45
GDYBY NIE UE TO OBECNY PAN STAROSTA SIEDZIAŁBY TERAZ NA BARLICKIEGO W STAREJ SIEDZIBIE.
WIDAĆ PIS TO STAN UMYSŁU
Janek
Janek 28.01.2020, 20:15
Widać, nasz powiat jest tak bogaty, że nie potrzebuje ochłapów z unii. Na szczęście UM i Pan Witko idą inną drogą to miasto się rozwija. Ciekawe czy powiat ma jakiś pomysł na budynek po byłej "budowlance" ? Trochę nie pasuje do wyremontowanych budynków.
Polecam 1..2...
Polecam 1..2... 28.01.2020, 08:02
.....ciekawy wywiad na You Tube????, hahahahaha .....rozumiem gdyby wywiad prowadziła np. Monika Olejnik. Tylko co wtedy powiedział by pan starosta????
Taryfiasz
Taryfiasz 27.01.2020, 22:37
To się będzie działo TM zostanie zakorkowany na 2 lata ciekawe którędy pójdzie ciężki transport skoro mosty jakie mamy są do 15 ton.
Pawełek
Pawełek 28.01.2020, 00:31
Wszyscy chcieliby przebudowy - ronda, ale jak rozkopią to będzie problem, którędy teraz jeździć i inne.
No coś za coś, jak to bywa przy takich inwestycjach. Wcześniej to samo było z przebudową Pl.Kościuszki, Warszawskiej itd. Był płacz, ale obecnie jeżdżą po nowych ulicach i nie miałczą. Teraz też nie będzie inaczej, choć pomarudzić obowiązkowo trzeba.
Taryfiasz
Taryfiasz 28.01.2020, 21:33
Ale tamtedy ciężki sprzęt nie pomykal a tak rozwali drogi mosty i trzeba będzie od nowa remontować i wydawać kasę
@Pawełek
@Pawełek 28.01.2020, 15:45
Ludzie nie głosują z powodu trudności z przejezdnością tej czy innej ulicy, już pomijając że narzeka zmotoryzowana mniejszość. W Tomaszowie wygrywa ten kto wygrywa w Kraju.

Uwzględniajac wszystkie no i jak na Tomaszów epokowe budowy Prezydenta Witko, to jeśli w Kraju PiS by się cofał to i w Tomaszowie doszłoby do zmiany.

Miasto nadal nie ma tożsamości, a wtedy preferencje buduje propaganda z telewizji. Gdyby były jakieś elity – rodziny które siedza tu przynajmniej od dwóch–trzech pokoleń, samorządem zajmują się od lat, można by sie zastanawiać. A tak? Micha, chwilowe samopoczucie, bez jakiejkolwiek refleksji nad perspektywami. Też faktem jest, że w Tomaszowie jeśli się taka pojawia, to tylko krytyczna. Na nie. Bez jakiejkolwiek propozycji od siebie.

Przykładem były szkoły specjalne i ogólnie niepełnosprawni i lament nad nimi w kampanii. Cynicznie podejmowali to tylko ci, którzy Witce chcieli coś zarzucić, a w obliczu ogólnokrajowej atmosfery plus (ale powtarzam, w mniejszej mierze), po sukcesach samego Prezydenta, czuły się zdezorientowani, nie bardzo widzieli czego się złapać.
No to było warczenie, jak to niepełnosprawnym jest cieżko, bo jak nie mas nogi, albo urodziłeś się z zespołem Downa, to Prezydent Miasta, odmienic mógłby Ci całą życiową perspektywę. A nie chce odmienić.

Dlatego budować ile wlezie i nie oglądjąc się na nic.
Patrząc na historie naszego Miasta, zawsze tak było.
A ja polecam
A ja polecam 27.01.2020, 22:31
Porządek najbliższej sesji powiatowej. Taki gniot że gdyby nie sprawozdania, plan komisji i budżet to mogłoby jej nie być. Po co się zbierać jak tam zero kreatywności? Odfajkować i kasę wziąć za diety, o to chodzi?
Ona
Ona 29.01.2020, 19:59
No to trzeba zaprosić Antoniego ministra Macierewicza, zrobi się ciekawiej.
MS
MS 27.01.2020, 22:59
Proponowałem dzisiaj, by sesje odbywały się raz na kwartał
Polecam
Polecam 27.01.2020, 22:17
Na You Tube jest ciekawy wywiad ze starostą Węgrzymowskim na temat inwestycji drogowych Powiatu.

Najlepszy rok w historii. I to są fakty. Nigdy wczesniej tak duzo nie budowano.

Google: TeleTeam, Mariusz Węgrzymowski
Nilu
Nilu 28.01.2020, 13:57
Ostatni rok.
Ganster
Ganster 27.01.2020, 23:33
Bo ciemny naród wszystko kupi.
Hahaha
Hahaha 27.01.2020, 22:49
Hahahhahahahahja - stary... serio - wystarczy zajrzeć w poprzednie budżety :) Takie bzdury Ci nie przejdą:)
@Hahaha
@Hahaha 28.01.2020, 15:48
W nich chyba na plus podliczyliśćie te wasze prywatne chałupy pod miastem. No to rzeczywiście, łącznie z nimi, mogło budować się wincy.

Pozostałe