Geotermia? A jednak... 

  • 03.02.2020, 15:24 (aktualizacja 10.02.2020, 21:10)
  • Mariusz Strzepek
Geotermia? A jednak...
Znamy pełen raport z odwiery geotermalnego. Możecie go teraz zobaczyć dzięki naszemu portalowi. Parametry wody termalnej z otworu w Tomaszowie są porównywalne do wody wydobywanej w Mszczonowie a wykorzystywanej w celach ciepłowniczych, rekreacyjnych i spożywczych

Polecamy 

Geotermia może zmienić obraz miasta

Jak wynika z porównania parametry wody z odwiertu Tomaszów Mazowiecki są niemal identyczne z odwiertem wykonanym w Mszczonowie, przy wyższej wydajności otworu tomaszowskiego. Wskazuje to na możliwe kierunki wykorzystania wody w sposób podobny jak w przypadku Mszczonowa. Wartym podkreślenia jest, iż wykorzystanie wody z otworu w naszym mieście, ze względu na jej parametry, nie musi wiązać się z bardzo kosztownymi nakładami technologicznymi (odwiert zatłaczający, specjalistyczne wymienniki i orurowanie pracujące w silnie zasolonym środowisku), jak dzieje się to w przypadku wód solankowych o znacznej mineralizacji.

Projektowana głębokość otworu wierconego w Tomaszowie Mazowieckim wynosiła 2090 metrów, do nawiercenia ok. 20 m utworów triasu górnego. W wyniku znacznych zmian litologicznych w stosunku do projektu, tj. wyraźnie mniejszej miąższości utworów dolnej jury, otwór wykonano ostatecznie do głębokości końcowej 1672,0 m, tj. i zakończono w utworach triasu. Utwory triasowe wykształcone są głównie jako nieprzepuszczalne mułowce i iłowce i nie są warstwami wodonośnymi.

Wykonanie nawiertu pozwoliło nie tylko na udokumentowanie zasobów wód termalnych, ale także na rozpoznanie głębokiej budowy geologicznej rejonu naszego miasta.. Różnica rzeczywistych warunków geologicznych w stosunku do projektowanych spowodowana jest położeniem geologicznym otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1, który zlokalizowany jest przy granicy dwóch dużych jednostek strukturalnych: niecki szczecińsko-mogileńsko-łódzkiej oraz antyklinorium środkowopolskiego.

Najważniejsze głębokie nawierty badawcze w w naszej okolicy wykonane zostały na obszarze struktur antyklinalnych położonych na południowy zachód (Mniszków), wschód (Studzianna) oraz na północ (Zaosie, Budziszewice) od synkliny tomaszowskiej.  

Otwór badawczo-eksploatacyjny Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest pierwszym głębokim otworem wiertniczym wykonanym w rejonie niecki tomaszowskiej i jego odwiercenie pozwoliło na zbadanie profilu stratygraficznego, wykształcenia litologicznego i warunków zbiornikowych występujących w utworach głębokiego podłoża mezozoicznego tego obszaru.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomaszowianin.
Tomaszowianin. 25.02.2020, 21:58
Panie Prezydencie nas mieszkańców TM nie interesuje tak to że coś
znaleźliście tylko kiedy będziemy z tych dóbr natury kożystać.
Zaczyna się promocja Wręcz pod Mszczonowem. Oby któregoś z naszych decydentów…
Zaczyna się promocja Wręcz pod Mszczonowem. Oby któregoś z naszych decydentów coś nie ugryzło i na zafundował nam czegoś podobnego. 16.02.2020, 06:36
Jest moda quasi-reportażowe dodatki do głównych grzbietów, nie omija to też portali.

Postkomuniści utrwalili przez 30 lat legendę „Ryśka” Kapuścińskiego podnosząc go do rangi czwartego wieszcza. Nikt Ryśkowi wprawdzie ani Pulitzera ani Nobla nie proponował – a tłumaczony był przecież na 600 języków świata. Być może już w PRLu lepiej skomunikowany z opisywaną przez „Ryśka” Zachód wiedział, że 90% zawartych w relacjach faktów jest fejkniusami.

Ale nie o tym teraz chciałem napisać.
Dodatek „reportażowy” jak się okazuje ma również Wirtualna Polska. W ten weekend możemy przeczytać między innymi – tekst ewidentnie promocyjny udający dziennikarstwo, na temat tych giga term, które nie bardzo znany biznes nagle otworzył pod Mszczonowem.

Cóż mamy w tym „reportażu”? Na start podśmi.ch.ujki z przydrożnych kapiczek, jakby rytuały ludowe na całym świecie były megaracjonalne, a jednak w materiałach na temat tych krajów nie są stawiane po stronie stare–ciemne, tylko opisywane jako przykłądy lokalnej duchowości.

Potem mamy zacierającego pewnie brudne łapska chytrego sołtysa, który mówi, że we Wręczy ludzie przestali pić i odmalowują chałupy z myślą o zarobku na kuracjuszach term, którzy w Warszawie, Łodzi a nawet pewnie i zagranicooo, pakują się by przylecieć i po pomoczeniu się w basenie, spać w wiejskich chałupach odbitych co druga sidingiem, gdzie dieta w każdym domu składa się z produków z najbliższej Biedronki.


Jak to jest, że odpala ktoś większy basen to jest ach i och, a przy każdej publicznej inwestycji – nawet wyczekiwanej rzeczywiście przez ludzi, jak jakaś droga, szkoła czy żłobek, każdy ruch łopatą porzedzają sceptyczne comokania lokalnych fachur którzy przez 30 lat nie pobudowali. A jak się już nie ma do czego przyczepić to leci zarzut jakiś zagrożeń ekologicznych, wyschnięcia źródeł, zapadnięcia się grot, wyginięcia lokalnej odmiany szczura itd.

Jak to jest?

Teraz tylko patrzeć jak w Faktach TVNu też ekipa wybierze się do Wręcz pod Mszczonowem, by opisać, jak to mimo, że demokracja pada to byznes jednak wytrwale walczy o nowoczesne formy relaksu dla ludu.

Dęty, szyty grubymi nićmi PR. I to o ile jakis krótki kolorowy materiał wideo mógłby chwycić, to nie niby reportażowy tekst w które klikją najbardziej zainteresowani i wnikliwi i dostaja taki szit.

Materiał z WP po wpisaniu w Google:

Żar tropików we Wręczy koło Mszczonowa


 Żar tropików we Wręczy koło Mszczonowa
Żar tropików we Wręczy koło Mszczonowa 16.02.2020, 06:42
Gdyby z tego chcieć wycisnąć jakis konkret to wieś na razie zyskała ...nową wiatę przystankową. Co powinno powstać i bez prywatnej inwestycji, bo nawet małą wieś na to stać, a ludzie mają prawo czekać na autobus często przy siąpiącym deszczu w cywilizowanych warunkach jakie już dawno mieli w PRLu.
:))))
:)))) 16.02.2020, 06:44
Chaty bieleją, ludzie po pracy do późnej nocy je odnawiają i ani jednego zdjęcia tych remontów? Hahaha :))) Co taki właściciel agroturystyki nie był zainteresowany darmową reklamą w najpopularniejszym w Polsce portalu?
Jestem za
Jestem za 06.02.2020, 09:48
Cieszę się, będziemy mieć termy 😀😊
EWA C.
EWA C. 04.02.2020, 13:35
Czyli co? bo nic nie rozumiem NIE BĘDZIE TĘŻNI co miały być NIE BĘDZIE PARKU WODNEGO co też miał być A BĘDĄ TERMY? czyli Uniejów i Mszczonów w jednym.
Czy aby tak pod czapkami wszystko dobrze?.mam wrażenie,że coś szwankuje.Co jeszcze WYMYŚLICIE ZA OKAZ MAJĄCY TO BIDNE MIASTO PROMOWAĆ?. Proponuje kolejkę (wyciąg)jak w Bełchatowie, grzybek jak w Ciechocinku, tor saneczkowy torowy jak w Polanicy Zdrój uwaga!!nie musi być teren górzysty. Pijalnię wód (nie koniecznie mineralnych) , tańczące fontanny jak w Pradze czy Polanicy Zdrój. Chyba to wystarczy. WAŻNE !! ZA PRZEDSTAWIONE POMYSŁY NIE CHCĘ WYNAGRODZENIA. Jak widać głupota może się udzielić.😂
hahaha
hahaha 07.02.2020, 11:18
HAhahahah coś gdzieś bije, ale w którym kościele to juz Pani nie wie:) Co ma tężnia do geotermii? Park Wodny to inaczej... termy:) Nie ma za co:)
Agnieszka
Agnieszka 04.02.2020, 17:27
Jak nic nie rozumiesz to nie ujadaj. Woda będzie wykorzystana a Tomaszowianie i mieszkańcy okolic będą z niej korzystać.
Proste pytania, najtrudniejsze pytania
Proste pytania, najtrudniejsze pytania 04.02.2020, 17:58
Ale w jaki sposob? Lubie cieple kapiele w wannie, bo mam skolatana dusze, czy zatem za ciepla wode bede placil mniej?

Bo jesli tylko zabawa gdzie wybiore sie raz w zyciu, to moze odpuscic sobie? Wiercone bylo za pieniadze ogolnopolskie wiec jednak mniej boli niz by bylo za tutejsze?

Jak skorzystamy?
Fred
Fred 04.02.2020, 14:39
Wygląda na to że pozostanie ten odwiert jako studnia głębinowa, oby każdy mógł pobrać chociaż we flaszkę trochę tej życiodajnej wody.
@Fred
@Fred 04.02.2020, 18:41
no i spoko.

Mało to się szuka po świecie złóż, gdzie wiercenia nic nie dają? Żaden wstyd.
amk
amk 04.02.2020, 12:56
Czyli co te 400 metrów gdzie? wygrali przetarg na wiercenie 2000 metrów a zrobili 1600 a więc nie mieli takich zasobów technicznych żeby zrobić taki odwiert -- i ktoś na to się zgodził no przepraszam.
haha
haha 07.02.2020, 11:19
Ile razy mozna pisać, że na 1700 m się skończyły pokłay wody?
Ajdejano
Ajdejano 04.02.2020, 11:36
Do "Marek": tetryk, a może nawet 'tryk", to jest właśnie ktoś, kto lubi pier..... łbem w ścianę bez napisania jakiegokolwiek sensownego zdania, tylko po to aby drugiemu dołożyć. Śmiać się czy płakać ?.....
Marek
Marek 04.02.2020, 22:48
Wymądrzasz sie na kazdy temat, jakbys globus zjadł. Pokory człowiecze,.jak ktos nadepnie ci na odcisk to ciskasz bluzgami
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 04.02.2020, 12:02
Skoro tak jest jak mówisz, znaczy że trafiłeś tu na bratnią duszę
TMTB
TMTB 04.02.2020, 10:04
Super. Jednym słowem hotel z kompleksem rekreacyjno-zdrowotnym uważam za inwestycję która pojawi się już niedługo ;)
Popieram!
Popieram! 04.02.2020, 18:03
Dobry pomysl. Marriotty tez ponoc splacaja sie po 40 latach, w tym czasie pracuja na nie setki w innych krajach. Witko Caringtonem jest i basta!
czytelnik
czytelnik 04.02.2020, 09:02
po co artykuł na tylu stronach...zabrakło miejsca na jednej???
Z naszego Tomaszowa
Z naszego Tomaszowa 04.02.2020, 08:48
Trochę za malo zrozumiałe dla przecietnego odbiorcy Panie redaktorze... nie prościej po prostu napisać woda jest ale tylko do grzania nóg i innych części ciala w basenie. Sukces jest ale dla wykonawcy kieszeni. Dobrze ze odwiert powstał ale jak słusznie ktos napisal dla dobra wspolnego jakim jest woda. I moze najwyższy czas wrócić do własnych źródeł a nie beceliwać Łodzi... za wode z Pilicy .
Paula
Paula 04.02.2020, 08:12
Biorąc pod uwagę, że w naszej niedalekiej okolicy (45 min jazdy) powstał Park of Poland, a w Łodzi mamy bardzo przyzwoitą Fale, budowanie w Tomaszowie Parku wodnego to pomysł szalony.
Franek
Franek 04.02.2020, 09:00
Fala to jedno wielkie dno. Drogo zimno i tłoczno.
Fala to co innego
Fala to co innego 04.02.2020, 18:24
Jak ze wszystkim w Łodzi po 89 roku.

Jednak Fala byla budowana dla ludzi ktorzy przewaznie nie wyjezdzali prez cale zycie nigdzie, nie liczac odwiedzin u rodzin na wsi (sam pochodze ze wsi), kazde duze miasto od Dniepru po Ebro takie obiekty ma.
DUZE miasta.

Przy budzetach owczesnych zakladow, to nawet jeden wiekszy mogl uniesc koszty takiej plywalni. A teraz no coz, nie ma przemyslu, to nie ogrzewaja dostatecznie, nie remontuja na biezaco. No generalnie ala litania syfu jaki z 3RP, przy takich wiekszych obiektach pada.

W mniejszycj miastach jesli nie ma warunkow uzdrowiskowych, to jest wyrzucanie pieniedzy w bloto.

Lubicie Brytoli? Macie tam rodzine? Pdajcie prosze jakies 60-tysieczne miasto z basenem miejskim. Policzymy ile ich jest, bo pewnie jakies sie znajdzie.

W Posce w co drugim powiecie aqua park...
Pomoczyc sie to jest naprawde taka atrakcja dla ludzi w Polsce? Nie sadze.

Panie e Prezydencie, zastanowi sie Pan jeszcze, bo glupim li tylko konsumpcyjnym pomyslem zaprzepasci pan wszystko czego udalo sie Panu dokonac w Tomaszowie.

Arena to jest zupelnie cos innego. Obiekt o znaczeniu miedzynarodowym, za kilka lat do wepchniecia pod finansowanie COSu.

Tutaj nie bedzie zadnych podstaw by nam ktos regularnie 5 zlotych na utrzymanie dawal.
Olbrzymie koszty, zyskow nie widze. Spolecznych, zadnych.
mundek
mundek 04.02.2020, 23:27
Gdybyś chociaż raz wybrał się do term i zażył biczy wodnych czy sauny zmienił byś zdanie o sto osiemdziesiąt stopni. Kąpiele termalne są bardzo zdrowe i chętnych do ich zażycia nie braknie.
.
. 16.02.2020, 10:24
Bylem gosciu, bylem. I w PL i na Slowacji bo moj robotniczo-byznesowy Ojciec tez uwazal, ze jest to symbol jakiegos "poradzilem sobie w zyciu". 10 lat pozniej i tak przedwczesnie zmarl...heh. Zdrowie? Ze Cie woda pod cisnieniem posmyra po plecach?

Nie mowie, ze rozrywka dla mas nie jest potrzebna. Bynajmniej. Ale nie takim kosztem i w odleglosci godziny jazdy od obiektow ktorych nigdy nie przeskoczymy.

Jest Arena, ktora jest rowniez inwestycją w tozsamosc Miasta, skupic sie na tym.
Jazdy motorkow na lodzie, rewie z ognaimi na lodzie, pomyslow do wykorzysania jest pewnie masa.

Skromnie liczac takie termy, jesli Witko bedzie chcial sie nimi pochwalic to jest 50 baniek na budowe i 10 rocznie na utrzymanie skoro Arena, ktorej maszynownia juz byla, kosztuje 5 rocznie.

Naprawde nie warto.
Paweł
Paweł 04.02.2020, 08:47
Już widzę setki tomaszowian tłukących się w małych busikach aby dojechać do Mszczonowa...
.
. 04.02.2020, 18:32
Bo wiekszosci, poza jednorazowa wizyta z ciekawosci to nie kreci.
Z zimnego kraju robic Dubai...
Narty, sporty zimowe... Cos czego tradycja jest.

Z roznych powodow takie parki sie otwiera, kto wie czy to nie jest jaka wieksza pralnia biznesow nie do konca legalnych od Ruskich, czy z zupelnie innej czesci swiata.

Zaden zarzut, bo wiedzy nie mam.
tom
tom 03.02.2020, 22:53
Trzeba pamiętać że ta woda i energia w niej skoncentrowana to dobro nas wszystkich a nie wybranych!!!!!!!!!!!!!
tom
tom 03.02.2020, 22:50
Mam tylko nadzieje że my Tomaszowianie coś z tego będziemy mieć. Żeby tylko nie było jak z np Białą górą - polski piach, jedne z najlepszych takich złóż na świecie a właścicielem Niemiec - i nawet na przystani czy na d zalewem na plażach wywrotki nie przywiozą. Będzie super jak się okaże, że jak kiedyś już wybudują jakieś termy to my za bilet 100 zł nie zapłacimy i będziemy tylko narzekać że ruch w okolicy jest nie do zniesienia. Wiec na razie się jeszcze nie ciesze. I mam cichą nadzieję, że pójdzie to w kierunku dobrego rozwoju., a inwestycje będą konsultowane ze wszystkimi mieszkańcami.
Darek
Darek 03.02.2020, 21:45
Wszystko fajnie tylko skąd wysupłać teraz ponad 20 milionów zł na Termy?
K.J.
K.J. 04.02.2020, 08:44
Burmistrz Uniejowa pozyskał 19 milionów dofinansowania z UE a resztę na inwestycję wyłożyło miasto (3 tys. mieszkańców)
@K.J.
@K.J. 04.02.2020, 18:50
teraz utrzymują z biletów? Sama budowa to jest najmniejszy problem.

Poza tym rzut beretem od wiekiego miasta. No do nas jednak nie, skoro ludzie studiujący dziennie wynajmują tam mieszkania.
witek
witek 04.02.2020, 02:14
Najlepiej żeby to zrobił doświadczony inwestor z pieniędzmi, a nie samorząd. Bo pewnie Aquapark (cały kompleks) będzie kosztował dużo więcej niż 20 mln zł.
Ewa
Ewa 03.02.2020, 21:58
To jest dobre pytanie. Datki z Ue? Dobrowolnie opodatkowanie, jakies akcjopodobne papiery z przyszlym zyskiem?
Olka
Olka 04.02.2020, 08:30
Hmm. Czy Termy zatrzymają młodych w Tomaszowie po ukończonych szkołach? bo jak narazie to większość absolwentów szkół wybiera inne miasta opuszczając rodzinny Tomaszów.
Ewa
Ewa 03.02.2020, 21:30
Bylo rzysko, bedzie SanFrancisco. ”A moze tak najmilszy, pojechalibysmy na kapiele do Tomaszowa” . Jak to pieknie brzmi. No i koniecznie teznie, polozenie wiadomo gdzie, tylko nie tam, wiadomo gdzie i bedzie Ciechocinek w Tomaszowie.
Ajdejano
Ajdejano 03.02.2020, 18:46
Na podstawie analizy materiałów archiwalnych i literatury, do przewidzenia była temperatura wody termalnej. Z tych materiałów wynikało, że ta temperatura powinna wynosić ca 20 - 40 st. C. Wyszło 41,7.
Z tych samych materiałów wynikało, że nie będzie możliwe zastosowanie wody do ogólnego ogrzewania w sieci komunalnej, a jedynie do celów takich, jak w Mszczonowie (baseny termalne, lokalne ogrzewanie niskotemperaturowe). I to też się potwierdziło.

Tak więc, informacje z okresu przed wykonaniem odwiertu (o możliwości ogrzewania znacznej części miasta) były trochę na wyrost, ale przy ostatecznych wynikach odwiertu, w sumie są to dobre wiadomości (zwłaszcza ta niska mineralizacja).
Gdyby wyszedł drugi Mszczonów , połączony z innymi atrakcjami turystycznymi w naszym rejonie (Groty, Spała, N. Źródła, skansen, Smardzewice z żubrami, spalskie lasy) - byłaby to dobra sprawa,
Marek
Marek 04.02.2020, 08:08
Globus.....? W kazdym temacie wypisuje jakies mądro$ci..... Czuli ta w zasadzie to.ja niczym sie nie zna, taki zwykły teoretyk, nie mylić z tetrykiem
?
? 04.02.2020, 18:51
ale może w niektórych ma racje? Co to? Nie ma prawa się wypowiadać? Tym bardziej, że podaje konkretne dane.

Pozostałe