Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:18
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

”Jesieniara” czy liberalne podejście do seksu

Jesieniara potocznie nazywana przez młodzież kobieta lub mężczyzna, która/który wykonuje „typowo jesienne czynności”, czyli czytanie książek pod kocem i picie ulubionej herbaty w dużym kubku” to słowo uplasowało się na drugiej pozycji w konkursie wydawnictwa Naukowego PWN na najpopularniejsze słowo młodzieżowe w 2019 r.

Młodzieżowy

W mojej subiektywnej opinii dzisiejsza młodzież jest bardzo samotna, a za słowem „jesieniara” kryje się nie tylko wyjątkowa niesamodzielność. Ku mojemu zaskoczeniu w rankingu PWN wygrało jednak słowo „alternatywka” określające dziewczynę o alternatywnych zainteresowaniach i sposobie bycia, której atrybutami są „wielobarwne włosy, kolczyki oraz liberalne podejście do seksu.

Jaka jest współczesna młodzież? Co my dorośli możemy 15-18 latkom zaproponować? Jak zamienić najpopularniejszą formę spędzania czasu „nicnierobienie” na inne aktywności? Takich pytań można zadawać wiele. Potrafimy cudnie aktywizować osoby starsze, mamy na to środki, nasze społeczeństwo się starzeje, demografia podupada, ale to młodzież coraz częściej korzysta z terapii u psychologa lub cierpi na depresję.

Wspólnie wychowujemy pokolenie „narcyzów”, egocentryków, którzy korzystając z nowoczesnych technologii stają się dorosłymi cierpiącymi na nadmiar dobrego mniemania o sobie.

Stymulują to media, współczesne trendy, rodzice, a nauczyciele nie mają nic do powiedzenia. Niewłaściwe ukształtowana umiejętność myślenia z perspektywy drugiego człowieka przy pierwszej życiowej porażce tworzy kolejnego klienta terapii.

Badania Fundacji CBOS i Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii posłużyły Agnieszce Kasperskiej autorce artykułu „Nicnierobienie to najpopularniejsza forma spędzania czasu wolnego. Jaka jest współczesna młodzież?" do stworzenia obrazu młodzieży, a mnie skłoniły do zastanowienia. Czyżby problemem była szkoła, brak zainteresowań, media społecznościowe, filmy i seriale oglądane godzinami, przemoc, cyberprzemoc, a może frustracja lub brak czasu rodziców, którzy nie potrafią odciąć pępowiny i nie obarczają żadnymi obowiązkami?

No cóż… jak wynika z badań dzisiejsi nastolatkowie wkraczający w dorosłość są życiowo niesamodzielni. Skąd to się bierze? Wielu naukowców uważa, że powodem jest niezdrowy trend (Jeen Twenge i Keith Campbell „The Narcissism Epidemic”), nazwany epidemią narcyzmu. Warto zauważyć, że narcyzm, to jak podkreśla Anrew Mc Afeew w „Najbardziej niebezpieczna cecha pokolenia Y” nie powinien nam być obojętnym

Filozof Martha Nussbaum w opublikowanej pracy pt.: Not For Profit: Why Democracy Needs the Humanities, przekonuje, że obecna edukacja młodzieży „musi polegać na pielęgnowaniu zdolności myślenia z perspektywy drugiego człowieka, którą można określić jako wyobraźnię współczującą. Wszyscy rodzimy się z tą zdolnością w formie podstawowej, lecz jeśli jej nie ćwiczymy, staje się prymitywna i niewłaściwie ukształtowana”, a przecież to właśnie narcyzm jako prymitywna i niewłaściwie ukształtowana umiejętność myślenia z perspektywy drugiego człowieka będzie nam dorosłym towarzyszyć w niedalekiej przyszłości.

Nie chciałabym wyjść na czepialską, która zapomniała jak to było być nastolatką. Ale nie ukrywam, że widzę potrzebę „konsultacji pokoleniowych”. Kiedy korzystam z mediów społecznościowych, aż prosi się, aby wykorzystywać nie tylko „reverse mentoring”, czyli aby młodszy uczył starszego korzystania z nowoczesnych technologii, ale aby wzajemnie korzystać ze swoich doświadczeń.

Wśród moich znajomych w mediach społecznościowych obserwuję 17 latków i 70 latków. Zazwyczaj osoby starsze są bardzo kulturalne, a przekazywane treści służą im w celu nawiązywaniu dobrych relacji koleżeńskich z rówieśnikami, wymianie informacji, kontaktom z dziećmi, obserwacji świata. Nowoczesna babcia „śledzi” wnuki i obserwuje dzieci w mediach społecznościowych.

Ostatnio jedna z moich starszych koleżanek zwróciła mi uwagę, że nie odpisuję jej na wiadomości i nie „polubiam” i nie sposób się nie zgodzić, a tłumaczyć brakiem czasu nie wypada, zaległości trzeba nadrobić. Zamiast narzekać na pokolenie Y, Z trzeba nam więc influanserów, którzy za pomocą różnych kanałów komunikacji będą przekazywać wiedzę, że zarówno „jesieniara”, „alternatywka” i starsza ciocia czy babcia mogą być naszymi dobrymi znajomymi nie tylko w sieci. Przecież „kolorowe włosy i kolczyki” czy „czytanie książek pod ciepłym kocem” i doświadczenie życiowe mogą być polubiane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Przemek 04.02.2020 19:40
Wy - boomerzy musicie zrozumieć, że gapienie się w telefon to nie problem z komunikacją. To NOWY sposób komunikowania się, którego wy nie ogarniacie. Młodzież w dzisiejszych czasach komunikuje się dużo lepiej i sprawniej niż wy kiedyś. :)

f 04.02.2020 20:16
no widać po rozwodach.

Przemek 04.02.2020 19:37
Ok boomer

hej to ja boomer 04.02.2020 20:19
Wiesz, że nie będziesz miał mieszkania? Nie ważne to jest? Buty z allegro, czesto uzywane są ważniejsze? I nie reprezentujesz wszystkich, a jedynie postrobotniczą chołotę. Bo inteligenckie domy tak nie żyją. Ty się jaraj kapciami. Najwiecej co osiagnieszto uprawnienia na tira..

Ja 04.02.2020 13:41
Cala prawda o naszym spoleczenstwie. Wina to Rodzice nikt inny, nie oczekujmy ze szkola nam wychowa dzieci. Co dzisiaj zrobilo twoje dziecko, czy w czyms Ci pomoglo, albo zrobilo co bezinteresownie, takie pytanko zadaje. Odpowiedzmy sobie sami.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama