Czy powstanie zielony budżet? Wypełnij ankietę!

  • 05.02.2020, 16:09
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Czy powstanie zielony budżet? Wypełnij ankietę!
Ruszyły konsultacje społeczne, dotyczące przyszłości Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tomaszowianie zdecydują o jego kształcie. Konsultacje trwają do 18 lutego 2020 roku. Pozostały więc niecałe dwa tygodnie, by w tej sprawie zająć stanowisko. Ankietę można wypełnić na stronie www.tomaszowskibo.pl. Dostępna jest również w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta, ul. POW 10/16, budynek C, pokój 10, I piętro i w Kancelarii Ogólnej (główny budynek Urzędu Miasta, parter).

W ankiecie znajdują się trzy propozycje dotyczące TBO:

 

„Jestem za tym, aby Tomaszowski Budżet Obywatelski:

-został częściowo przeznaczony na stworzenie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego
na dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła,

-został w całości przeznaczony na stworzenie tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego
na dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła i inne zielone projekty,

-pozostał w niezmienionej formie”.

 

Zachęcamy do wyrażenia swojego zdania w ankiecie.

 

 Więcej informacji - http://www.tomaszow-maz.pl/aktualnosci/czy-tomaszowski-budzet-obywatelski-bedzie-zielony-niebawem-rusza-konsultacje/

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aaa
aaa 09.02.2020, 08:21
Wymiana źródeł ciepła jak i inwestycje w odnawialne źródła energii powinna być finansowana z budżetu państwa/miasta a nie z budżetu obywatelskiego który powstał żeby wspierać małe projekty lokalne.
Gs
Gs 08.02.2020, 21:40
Autorzy wcześniejszych komentarzy stanowczo sprzeciwiają się partycypowaniu w kosztach wymiany pieca innych osób. Obawiam się, że w socjalizmie, który stanowi istotną część obecnego ustroju w Polsce jest to jedna z cech charakterystycznych. Przecież na tej samej zasadzie funkcjonuje nasz system emerytalny czy 500+.

Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie naszym system gospodarczy nie zmieni się w najbliższym czasie, uważam, że to nie jest zły pomysł, aby takie dofinansowania wprowadzić. Skoro w Tomaszowie największe zanieczyszczenie powietrza występuje w okresie grzewczym, to sugeruje, że wyeliminowanie nieefektywnych piecy powinno znacząco poprawić jakość potwietrza. Oczywiście można wymusić na obywatelach, aby wymienili piece na własny koszt pod groźbą kary, ale spróbowałbym wczuć się w sytuację osób, którym ledwie wystarcza na opłacenie rachunków i zakup żywności, więc nie będą w stanie tego sfinansować.

W związku z tym, skoro społeczeństwo (przynajmniej ta część, która decyduje o wynikach wyborów) zgadza się na system socjalistyczny, uważam że państwo/miasto mogłoby sfinansować wspomniane wymiany systemów ogrzewania. Co więcej, sądzę że wtedy powinien być to obowiązek, bo tylko całkowita modernizacja takich systemów pozwoli na poprawę jakości powietrza (przyznaję, że nie wiem jaka jest różnica w kosztach eksploatacji użytkowania ogrzewania z centralnej sieci, a ze starego pieca).

Trzecią opcją jest zignorowanie problemu stanu zanieczyszczeń. W końcu ludzie od dawna generują różnego rodzaju trucizny. Duża część populacji nawet płaci za to, aby truć siebie i swoje otoczenie za pomocą papierosów. Być może jest to pewnego rodzaju masochizm wspołczesnej cywilizacji.
w_p
WuPe 11.02.2020, 13:51
Zgadzam się z Tobą, ale mówimy o BO, czyli ,,ochłapach" dla ludu;-) To nie są wielkie kwoty w budżecie, a i te chcą zabrać...
tom
tom 06.02.2020, 11:53
To śmieszne i głupie!! Przy tak dobrze prosperującym rządzie i ogromnej masie pieniędzy w państwowej kasie ja mam się komuś dokładać do pieca! To jakiś żart!!!!.....
w_p
WuPe 05.02.2020, 23:13
Te hasła są bardzo chwytliwe i modne niczym pieśni Martyniuka. Nie wyobrażam sobie jednak, by z moich podatków pan Kowalski wymieniał sobie piec C.O. Po pierwsze uważam, że zgodność z prawem będzie mocno naciągana, nie mówiąc już o sprawiedliwości społecznej, którą cechować powinny się tego typu pomysły. Po drugie co z posiadaczami starszych aut??? Ja na pewno będę chciał zdobyć dofinansowanie na wymianę, remont, ect;-) Po trzecie dotychczas wygrywały całkiem trafne i fajne pomysły, a tych mieszkańcom jeszcze długo brakować nie będzie. Nasze miasto wciąż cierpi na deficyt inwestycji, tych dużych i tych lokalnych. Nie wyobrażajcie sobie drodzy Państwo, że gdy będziecie chcieli budowy placu zabaw, nowego przystanku, wymiany krzywych krawężników, ect. to władza przyjmie was z otwartymi ramionami. BO to szansa na łatwą i sprawną realizację. Po czwarte nie dla takich pomysłów stworzono w Polsce instrument BO.
ObserwatorTM
ObserwatorTM 06.02.2020, 15:13
Oczywiście nie można wrzucić wszystkich pomysłów/projektów do jednego worka ale patrząc na snow park, w okolicy areny lodowej, to chyba można by było bardziej efektywnie wykorzystać pieniądze przeznaczone na BO.

Pozostałe