Z lekturami za pan brat

  • 10.02.2020, 20:26 (aktualizacja 12.02.2020, 19:46)
  • Mariusz Strzepek
Z lekturami za pan brat
Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w tym roku ma dla uczniów ciekawą propozycję edukacyjną, spotkania zatytułowane: „Z lekturami za pan brat”. Na zajęciach przedstawiamy dzieciom najważniejsze fakty i problematykę danego utworu, a także ciekawostki o danym autorze.

10 lutego Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Razem pochyliliśmy się na lekturą „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Trzecioklasiści usłyszeli życiorys tej pisarki oraz ciekawostki o autorce niezapomnianych książek dla młodego czytelnika.

Astrid Lindgren od najmłodszych lat lubiła pisać wypracowania, szokować, np. fryzurą, a nawet już jako starsza osoba wdrapywać się na drzewa. Swoją twórczością zapisała się na zawsze w historię dziecięcej literatury, bo kto nie zna takich tytułów jak: „Pippi Pończoszanka”, „Emil ze Smalandii”, „Bracia Lwie Serce” czy omawianej z uczniami lektury o dzieciach ze szwedzkiej wioski.

Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów „Dzieci z Bullerbyn”. Następnie rozwiązali quiz dotyczący tekstu oraz zadanie: „prawda/fałsz”. Nie zabrakło zadań matematycznych do lektury czy krzyżówki.

Zastanowiliśmy się z uczniami, jak dzieci z Bullerbyn spędzały czas wolny, a jak współcześni ich rówieśnicy teraz. Na koniec zapoznaliśmy przybyłych z ciekawą książką z naszego księgozbioru: „Twoje listy chowam pod materacem” Astrid Lindgren & Sara Schwardt. Jest to korespondencja z lat 1971-2002, pisarka utrzymywała kontakt listowny z ok. 50 lat młodszą czytelniczką, co przerodziło się w  przyjaźń. Na zakończenie spotkania „Z lekturami za pan brat” uczniowie obejrzeli film na podstawie lektury.

Następną omawianą książką będą: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 44724-61-06.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe