Pomimo burz zbudujemy pierwsze hospicjum stacjonarne w środkowej Polsce!

  • 20.02.2020, 19:45
  • Mariusz Strzepek
Pomimo burz zbudujemy pierwsze hospicjum stacjonarne w środkowej Polsce!
W obliczu niedawnej burzy medialnej odnośnie finansowania polskiej onkologii, dwie fundacje wspierające chorych na raka decydują się na brawurowy krok – samodzielną budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Polsce środkowej.

Fundacje „Dwa Skrzydła” oraz „Znajdź Pomoc” rozpoczęły ogólnopolską zbiórkę na budowę pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim. Po uzyskaniu półmilionowego wsparcia z ramienia społeczności lokalnej, organizacje przechodzą do następnego etapu realizacji projektu, uruchamiając pięciomilionową zbiórkę crowdfundingową angażująca darczyńców indywidualnych z całej Polski. Pozostałą część planują sfinansować z innych źródeł – współpracy biznesowej i dotacji publicznych.

Fundacja „Dwa Skrzydła” założona została w 2018 roku przez księdza Grzegorza Chirka, wieloletniego działacza społecznego i psychoonkologa. Powstała specjalnie z myślą o budowie pierwszej w środkowej Polsce placówki zajmującej się opieką paliatywną w systemie stacjonarnym. Z kolei Fundacja „Znajdź Pomoc” od wielu lat specjalizuje się w kompleksowym wspieraniu chorych na raka i ich bliskich. Na tle krajowych organizacji onkologicznych wyróżnia ją m.in. model zakładający przekazywanie 100% zebranych środków na rzecz Podopiecznych – bez żadnych opłat czy prowizji oraz systemowe wsparcie oferowane Podopiecznym Fundacji i ich rodzinom. Prezes Fundacji, Maja Surowicz-Biłyj, zarządza jednocześnie przedsiębiorstwem społecznym Change4Good not-for-profit, do którego należy portal crowdfundingowy PomocSięLiczy.pl, co daje darczyńcom gwarancję transparentności działań i bezpieczeństwa transakcji.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Utrzymany w standardzie budynku pasywnego projekt (część energii zasilającej obiekt będzie czerpana z odnawialnych źródeł energii) uzyskał do tej pory pozytywną opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej dla województwa łódzkiego oraz urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego, co potwierdza jego zasadność oraz innowacyjność i ogromną potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia.

Województwo łódzkie to „biała plama” opieki paliatywnej na mapie Polski – obecnie nie znajduje się w nim żadne stacjonarne hospicjum. Według szacunków z 2015 roku, na jedno łóżko w hospicjum domowym przypadło średnio 1004 umierających pacjentów onkologicznych. Powstanie osobnego obiektu służącego chorym terminalnie przysłuży się więc blisko 2,5 milionom Polaków - aktualnie potrzeby te częściowo zaspokajają hospicja domowe. Brak systemowych rozwiązań kryzysu polskiej onkologii, naświetlony podczas burzliwej debaty publicznej sprzed kilku dni, to tylko dowód na to, jak ogromne znaczenie w tym trudnym czasie ma solidarność Polaków oraz stanowi kolejny argument do wsparcia tak ważnego projektu przez każdego z nas.

Możecie to Państwo zrobić pod adresem: https://pomocsieliczy.pl/target/view/762

Więcej informacji na temat samego projektu znajdziecie Państwo na stronie: http://hospicjum-tomaszow.pl/ oraz profilu Fundacji „Znajdź Pomoc” na Facebook’u pod adresem: https://www.facebook.com/znajdzpomoc/

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KG
KG 24.02.2020, 20:57
Jeśli ktoś nie przeżył śmierci bliskiej osoby na chorobę nowotworową to nie zdaje sobie sprawy jak potrzebne jest hospicjum z prawdziwego zdarzenia, a nie jakieś tam oddziały paliatywne czy opiekuńcze w szpitalach. Pomysł księdza Grzegorza Chirka należy poprzeć, a każdy ma możliwość przekazać 1% podatku na OPP nr 0000443380
varan
varan 21.02.2020, 20:14
No to fajnie, będzie gdzie umierać ;)
A może by tak wreszcie coś zrobić aby zachorowań między innymi na nowotwory było mniej, albo przynajmniej nie było tendencji wzrostowej !

https://www.youtube.com/watch?…
Chłopie
Chłopie 22.02.2020, 11:02
kazdy jest kowalem swego losu,.bedziesz dbał o dwoje zdrowie to masz jakąś szanse, a jesli nie to nic Ci nie pomoze
Ajdejano
Ajdejano 21.02.2020, 09:49
Do "Marek" (na różowo).
Masz rację: takich przymulonych delikwentów po edukacji w tvn i po soku z buraka i z legitymacjami pzpr w szufladach jest sporo.
Jak upłynie około 50-60 lat po komunie - powymierają.
Mesjasz
Mesjasz 20.02.2020, 22:52
To nie zmienia faktu ze tyle kasy dostala telewizja polska. Po co?
Ludzią teraz oczy mydlą jacy oni wszyscy sa dobrzy. Hospicjum super sprawa ale to nie zasluga rzadu. Helloł
Marek
Marek 21.02.2020, 09:38
Ale z Ciebie "muł" zacznij poszerzac horyzonty, przestan czytac sok z buraka i ogladac tvn, a od zaraz Ci sie polepszy
Andrzej Ambroziak
Andrzej Ambroziak 20.02.2020, 21:04
Dla przedmiotowej sprawy nie ma to znaczenia kto i od kiedy jest Prezesem i której fundacji, a w artykule jest mowa o dwóch fundacjach! Wszystkiego najlepszego życzę pomysłodawcom projektu!
s
s 20.02.2020, 21:03
Fundacja „Znajdź Pomoc” KRS 0000414091 została założona w Warszawie 13.03.2012r. status OPP uzyskała 17.04.2015r. Prezesem Fundacji jest Maja Alicja Surowicz-Biłyj,
z
z 20.02.2020, 20:17
Panie Mariuszu. "Fundacja „Dwa Skrzydła” założona została w 2018 roku" jest to nieprawda. Fundacja Dwa Skrzydła została założone 10.12.2012r (7 lat). Prezesem był Chirk Grzegorz Stanisław, a status OPP posiada od 21.12.2016r. (3 lata). wpis w KRS 0000443380 https://ekrs.ms.gov.pl/web/wys… Na stronie KRS Prezesem Fundacji wpisany jest Chirk Grzegorz Stanisław, natomiast Pani Maja Surowicz-Biłyj niejest wpisana nawet jako Członek Zarządu. Do wszystkich działań w imieniu fundacji upoważnione są tylko osoby wpisane do KRS.

Pozostałe