Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:11
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Warto sprawdzić zanim się coś napisze

Zdarza mi się polemizować z artykułami publikowanym w lokalnej gazecie. Najczęściej bierze się to stąd, że z przedstawianymi treściami się nie zgadzam lub staram się prostować nieścisłości, by mieszkańcy Tomaszowa nie byli wprowadzani w błąd. W ostatnim numerze pojawił się artykuł o problemie, którego... nie ma. W dodatku okazuje się, że z działań komisji, którą kieruje nic nie wynika. Co jest kosmicznym wręcz przekłamaniem. Czasem ręce opadają. Może pora, by ktoś publikowane w gazecie treści zaczął wreszcie weryfikować pod kątem zgodności z prawdą

O pomyśle przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Warszawskiej do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego pisałem już wielokrotnie. Pierwotnie miały one trafić do zmodernizowanych pomieszczeń warsztatowych przy ulicy Nowowiejskiej. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że nowy Starosta, Mariusz Węgrzynowski, bez konsultacji z radnymi postanowił dla WTZ-ów przeznaczyć pokoje obecnego internatu. Nie wzięto pod uwagę opinii rodziców, oraz warunków technicznych, które uniemożliwiają de facto prowadzenie w nich działalności.  W tej sprawie dwukrotnie zbierała się komisja zdrowia, rodziny i spraw społecznych (szczegóły pod poniższym linkiem).

Co na ten temat napisał TIT? Otóż z informacji wynika, że z posiedzenia komisji... nic nie wynikało. Cóż, zawsze można twierdzić, że jest to opinia anonimowego rodzica (albo jak się to zdarzało anonimowego eksperta), ale rzetelność dziennikarska każe taką opinię zweryfikować. Otóż jest ona z gruntu kłamliwa. Wynikiem tego, że Komisja zajęła się problemem były wnioski o zdjęcie tej inwestycji z tegorocznych wydatków budżetowych. 300 tysięcy złotych skierowaliśmy na inwestycję w szpitalu w tym: zakup wyposażenia na oddział położniczo ginekologiczny, projekt budowy oddziału psychiatryczno - odwykowego oraz działania profilaktyczne w domach pomocy społecznej.

Problem, którego nie ma? A może jednak

Rozumiem, że w dobie internetu spada nakład gazet papierowych i trzeba szukac sensacji nawet tam, gdzie ich nie ma, ale naprawdę nie zwalnia to nikogo od podstawowych zasad rzetelności dziennikarskiej. Tym bardziej, że informacje można sprawdzić nie ruszając się zza biurka. Podkreślam, że to nie felieton, prezentujący osobiste opinie autora a materiał, który ma obrazować jakąś konkretną sytuację. Komuś chyba zależy na sianiu fermentu za wszelką cenę i wprowadzenia atmosfery zagrożenia, tym bardziej, że z tego co wiem planowany jest właśnie remont łazienki w bursie. 

Nie będę komentował braku odpowiedzi na pisma, kierowane do starosty. Ja nie mam  odpowiedzi na moje interpelacje od kilku miesięcy. Zachęcam do wyboru drogi prawnej w tej sprawie. 

Przy okazji konfliktu o przenosiny WTZ, zaczęły się też pojawiać informacje o tym, że  odpowiedzialnym za te pomysły jest tomaszowski magistrat. Te pogłoski również dementowałem swego czasu.  

Przypomnę jeszcze raz. Dzierżawcą terenu przy ulicy Warszawskiej wraz z budynkami jest Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. Ojca Pio, z którym związany jest obecny Starosta Mariusz Wegrzynowski. Stowarzysznie wynajmuje obiekt za symboliczną złotówkę. Dlatego też zostało zobowiązana do zawarcia umów najmu z organizacjami pozarządowymi, które dotychczas wynajmowały pomieszczenia w budynkach znajdujących się na nieruchomości objętej umową z zachowaniem warunków najmu. Są to stowarzyszenia Amazonek, WTZ oraz osób niewidzących i niedowidzących.  Umowę zawarto na okres 20 lat począwszy od 1 listopada 2017 roku. Zgodnie z nią Stowarzyszenia te są w tym czasie pod względem lokalowym zabezpieczone.

Umowa została zawarta w oparciu o zapisy uchwały Uchwały nr XLII/400/2013Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego  z dnia 30 października 2013 roku w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Zgodnie z § 13 ust. 2 pkt. 7 i pkt. 8 w/w uchwały wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy jeżeli oddanie następuje w celu prowadzenia działalności charytatywnej lub w celu prowadzenia działalności opiekuńczej, wychowawczej, kulturalnej, leczniczej, oświatowej, sportowej lub naukowej, które nie są związane z działalnością zarobkową.  

W przedmiotowej sprawie zostało podjęte Zarządzenie Nr 317/2017 Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 25 września 2017 roku w sprawie oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 95/97. Czynsz roczny, zgodnie z zarządzeniem, za dzierżawę został ustalony w wysokości 1,00 zł + 23% VAT.

Oczywiście Stowarzyszenia, które podnajmują obiekt płacą czynsze w zupełnie innej wysokości, ale to główny dzierżawca zobowiązany jest do ponoszenia całości kosztów utrzymania i eksploatacji przedmiotu dzierżawy oraz innych ciężarów związanych z nieruchomością zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki  i jej przeznaczeniem, w tym między innymi:

- kosztów bieżącego remontu lub naprawy, które służą do  prawidłowej eksploatacji budynku i prowadzenia działalności,

-  ponoszenia ciężarów wszelkich podatków i opłat, w tym podatku od nieruchomości,

- ubezpieczenia przedmiotu dzierżawy od ognia i innych zdarzeń losowych, od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz nieszczęśliwych wypadków dla wartości min. 4.000.000,00 zł,

- zawarcia umów na dostawę mediów i ponoszenia opłat z tego tytułu,

- wykonania przeglądów budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,

- wykonanie przeglądów instalacji odgromowej, instalacji ppoż., oraz wodociągowej - hydranty,

- wykonanie  przeglądów kominiarskich oraz kontrola szczelności przewodów gazowych,

- wykonywanie przeglądów sprzętu i instalacji ppoż.,

- wykonywanie co miesiąc konserwacji kotła gazowego, dodatkowo 2 razy w roku kontroli czujnika gazowego oraz obowiązku czyszczenia dwa razy w roku pompy,

- utrzymania czystości i porządku na dzierżawionej nieruchomości, zgodnie z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki uchwalonym przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego oraz realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jak widać ani miasto ani też rada powiatu na tę chwilę nie mają najmniejszego zamiaru przenosić WTZ na ulicę Majową. Osobnym natomiast problemem jest strategia zarządzania Ośrodkiem, plany inwestycyjne i jego rózwój w perspektywie kilkuletniej, o którą należałoby zapytać naczelnik wydziału Beatę Stańczyk. Do czego dziennikarzy zachęcam


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Darek 03.03.2020 21:17
Zauwazyłem że dziennikarz Krasnodębski jest bardzo stronniczym dziennikarzem ponieważ nie zdarzyło mu się nigdy pozytywnie napisać o często dobrych działaniach obecnej władzy i to pewnie zniechęca czytelników do kupowania tej gazety.Brak obiektywizmu.

Zosia 25.02.2020 22:29
"należałoby zapytać naczelnik wydziału Beatę Stańczyk" - to jest strzał w 10, a nawet w 11. Zapewne wie i merytorycznie odpowie.

Bufbuf 29.03.2020 20:59
Hihi z pewnością

Cinek 25.02.2020 14:24
Pan Strzepek poraz koleny raz opisuje jakiś problem którego nie ma.To juž chyba ,,Zboczenie zawodowe"

Tomaszowianin 25.02.2020 12:34
TIT to Tomaszowski pseudo-dziennikarski relikt który już dawno powinien zniknąć.

POborowy 25.02.2020 12:19
Wyluzujcie z WTZ. "... planowany remont łazienki .." Naprawdę O.O.O.O !!!! To chyba dla WKU, które od poniedziałku zainstalowało się na piętrze w internacie :-/

toni 25.02.2020 11:36
Powiat zajęty jest warsztatami przeprowadzanymi przez toruńską szkołę Rydzyka a nie jakimś dialogiem z rodzicami czy z innymi, czemu pan o tym nie napisze?

Mona 25.02.2020 11:31
Rada rodziców nie dostali odpowiedzi na pismo od Starosty ale także Komisja Zadrowia oficjalnie nie poingformowała zainteresowanych o przesunięciu środków na zadoptowanie pomieszczeń. Nadal brakuje dialogu miedzy zwyklymi ludzmi a władzami naszego powiatu. Co o tym świadczy?!

Ajdejano 25.02.2020 08:00
W tym materiale powyżej i w poprzednich, dotyczących warsztatów terapii zajęciowej, czyli chyba GŁÓWNIE dzieci niepełnosprawnych, bez końca wymienia Pan: różne lokalne organizacje (lokalne sitwy), różne uchwały radu powiatu (to tez lokalna sitwa), różne paragrafy z tych uchwał, itp., itd. Jednym słowem: pokazuje Pan, jak wygląda ten lokalny bajzel, istny "kociokwik". To pytam: a gdzie w tym b.u.r.d.e.l.u, chociaż przez moment ktoś z tych lokalnych "działacy-ćwoków" pamięta o tych, którzy mają brać udział w tych wtz ?!?!?! Z pewnością - N I E !!! Dlaczego? Bo liczą się tylko lokalne, pokrętne geszefciki-układziki. Liczy się tylko: kto kogo załatwi. Żal d..... ściska.

Vlad_Palovnick 29.02.2020 15:27
I wchodzi Jan, były ćwok z lokalnej sitwy cały na biało....

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama