Koronawirus coraz bliżej Polski. Mycie rąk jedynym remedium?

  • 25.02.2020, 20:05 (aktualizacja 28.02.2020, 20:37)
  • red.
Koronawirus coraz bliżej Polski. Mycie rąk jedynym remedium?
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o pojawieniu się na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Są też pierwsze ofiary śmiertelne choroby. Istnieje duże ryzyko, że razem z polskimi turystami trafi on także do Polski. Ministerstwo Zdrowia uspokoja, twierdząc, że nie ma powodów do paniki a szpitale odsyłają osoby zainteresowane przeprowadzeniem testów na obecność wirusa do domów. Internet obiega skan zarządzenia dyrektora ds. medycznych szpitala leczącego choroby zakaźne w Warszawie, które wskazuje na możliwość przeprowadzenia badań komercyjnych, których koszt to 500 zł. Wywołało to falę społecznego (chociaż nie zawsze słusznego) oburzenia. Szpitale działają na podstawie zarządzenia Głównego Inspektora Sanitarego Kraju. Dyrektorzy szpitali podkreślają, że nie mogą robić kosztownych badań, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych i epidemiologicznych. Nie chodzi nawet o sam ich koszt, co możliwość całkowitego sparaliżowania ich placówek. 

Czy tomaszowski szpital, który posiada oddział zakaźny jest przygotowany na przyjęcie pacjentów? Według informacji prezesa Wiesława Chudzika w TCZ przygotowanych jest zapas kombinezonów dla personelu zarówno na oddziale zakaźnym, jak i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Przygotowano też izolatki dla potencjalnych chorych. Należy jednak pamiętać, że nasz oddział nie do końca jest przygotowany na obsługę tego rodzaju chorych. Budynek, w którym się mieści nie jest wyposażony w odpowiednią wentylację. Dlatego też pacjenci powinni raczej szukać pomocy w specjalistycznym szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Dyrektor łódzkiej placówki, Krzysztof Zarychta uspokoja i przywołuje zarządzenie Głównego  Inspektora Sanitarnego. 

Co zaleca GIS? Dla osób, które przebywały w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem: bezzwłoczne, telefoniczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoszenie się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Inspektor nie poleca wizyt w poradnniach podstawowej opieki zdrowotnej. 

Jeśli osoba wróciła z zagrożonych rejonów i  nie zaobserwowała u siebie takich objawów, przez kolejne 14 dni powinna na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

W przypadku kontaktu z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

GIS twierdzi, że na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 27.02.2020, 18:52
Dopisek: ten instruktaż powyżej: "Jak skutecznie myć ręce" (w 30 sekund !!!) obowiązkowo powinien być wykorzystany przez jakiś dobry kabaret (np. Górskiego).

Już widzę, jak porąbane: mamusie, tatusie, babunie uczą swoje pociechy porządnego mycia rąk (w ciągu 30 sekund !!!).
Ajdejano
Ajdejano 27.02.2020, 18:40
Opozycja sejmowa wykorzysta wszystko, nawet tego cholernego wirusa. I dlatego teraz - w najlepsze, sztucznie robi panikę, opowiadając że rząd nie jest przygotowany na przyjęcie tego wirusa (szkoda, że nie zażądają: utworzenia komitetu powitalnego z kwiatami i z orkiestrą a strażacką dla tego wirusa, itp., itd).

A ten bidny rząd dwoi się i troi, aby tylko - w okresie kampanii prezydenckiej - nie zawalić czegokolwiek i nie podpaść wyborcom, podpuszczanych przez opozycję.

Konferencje prasowe: niemal co pół godziny, kłótnia pomiędzy marszałkiem i wicemarszałkiem senatu o to, którym paluszkiem naciskać przycisk jakiegoś o.b.s.r.a.n.e.g.o dozownika...!!!

Gdzie my jesteśmy ?!?!?! Chyba w jakiejś wielkiej czarnej d.u.p.i.e !!!
Zwykła grypa
Zwykła grypa 27.02.2020, 06:52
Taki brak spójności komunikatu na łamach ogólnodostępnych mediów? Czyli wróciłem z terenów gdzie jest wirus i przez 14 dni mam normalnie funkcjonować. Praca, szkoła, środki komunikacji itd. i zarażać srednio 2, 5 osoby dziennie przez 14 dni. Czyli 35 osób w dwa tygodnie. Te 35 osób juz nie wie skąd ma wirusa i w kolejne dwa tygodnie moze zarazić 1225 osób, liczycie dalej? Czyli jedna osoba zarażona, ktora normalnie funkcjonuje i myje ręce obserwując się stwarza potencjale zagrożenie dla ponad 1225 w miesiącu. W sumie po co siać panikę skoro szpital w Tomaszowie nie ma nawet jednego łóżka na zakaźnym.
varan
varan 26.02.2020, 16:49
"Jeśli osoba wróciła z zagrożonych rejonów i nie zaobserwowała u siebie takich objawów, przez kolejne 14 dni powinna na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel)."
Po takich zaleceniach cały GIS powinien być w trybie natychmiastowym zdymisjonowany ! A gdzie zalecenie o przyjmowaniu witamin dla zwiększenia odporności ?! Temperaturę to niech sobie G(ł)ówny Inspektor Sanitarny sam mierzy przez 2 tygodnie ;)
Koko
Koko 26.02.2020, 08:25
Ostatnio z pociągu na stacji w Opocznie zabrali kobietę z podejrzeniem wirusa, podobno jest już w szpitalu w Łodzi
Należy nam się prawda i porządna opieka NFZ.
Należy nam się prawda i porządna opieka NFZ. 25.02.2020, 21:12
W pierwszej kolejności zarażony powinien zgłosić się do Ministra Zdrowia Szumowskiego po czym udać się do placówek Mosadu w Polsce w celu wyjaśnienia pochodzenia tegoż wirusa i osądzeniu winnych.

Pozostałe