Raz jeszcze o ulicy Smugowej

  • 25.02.2020, 21:48
  • Mariusz Strzepek
Raz jeszcze o ulicy Smugowej
Kontynujemy nasz drogowy cykl.

Miałem nie poruszać już tematu tego odcinka drogi, ale przeczytawszy artykuł w naszej lokalnej gazecie w wydaniu papierowym  z podpisem P.B. zostałem wywołany do tablicy i zmuszony jednak kilka słów. Chodzi  o ul. Smugową od ul. Legionów do ul. Sterlinga, ponieważ pozostala część do ronda jest bardzo ładnie zrobiona i oznakowana (chociaż ja nie jestem  zwolennikiem parkingów prostopadłych na jezdniach dwukierunkowych). Tutaj nie ma co poprawiać.

Odcinek o długości 300 metrów jest odcinkiem o jednym kierunku ruchu od strony ul.Legionów do ul. Sterlinga. Są tam ustawione znaki po lewej stronie B-36 (zakaz zatrzymywania) po prawej stronie D-6 (przejście dla pieszych) B-36 (zakaz zatrzymywania) D-3 (droga jednokierunkowa ) B-18 z cyfra na tarczy 2,5t (znak ten oznacza zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej , stosuje się przed odcinkami dróg, których nośność jest niewystarczająca dla przejazdu pojazdów dopuszczonych do ruchu bez ograniczeń. Na znaku podaje się wartość wynikającą z rzeczywistej nośności obiektu lub drogi.) Czyli... dostawczak de facto nie może tam wjechać.

Z kolei znaku C-13/16 (droga da rowerów i droga dla pieszych), który nie bardzo wiem dlaczego tak został ustawionby i dlaczegoużyto aż 3 słupków skoro można było umieścić te znaki na jednym. Acga i dlaczego autor autor artykułu P.B. pisze o tabliczce T-24 pod znakiem B-36 skoro takiej tabliczki tam nie było i nie ma ale mniejsza o to.

 

IMG_20200217_144319.jpg

 

Według obowiązujących przepisów wyglądać powinno  się po prawej stronie drogi zlikwidować znak C-13/16 ( droga dla rowerów i pieszych) a na jednym słupku przymocować znak D-6 (przejście dla pieszych) B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych) oraz D-3 (droga jednokierunkowa) a pod nim tabliczka "Nie dotyczy i symbol roweru "

Ktoś z powiatu chciał zrobić drogę dla rowerów o dwóch kierunkach na drodze jednokierunkowej ale chyba nie rozróżnił że, są dwa sposoby projektowania takich dróg czyli jest kontrapas oraz kontraruch są to całkiem inne rozwiązania i wyjaśniam jakie:

Kontrapas – jednokierunkowy pas ruchu dla rowerów wyznaczony na jezdni ulicy jednokierunkowej przeznaczony dla ruchu rowerów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy

Kontraruch – dwukierunkowy ruch rowerów na jezdni drogi jednokierunkowej bez wyznaczania pasów ruchu dla rowerów jeżeli prędkość jest nie większa niż 30km/h; ruch rowerów w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu innych pojazdów odbywa się na zasadach ogólnych, a rowery poruszające się w przeciwnym kierunku jadą „pod prąd”.

Dodam, że oznakowanie tego miejsca jest żadne gdyż:

 IMG_20200217_144542.jpg

 

Znaku C-13/16 nie powinno być a pod znakiem B-2 ( zakaz wjazdu ) powinna być tabliczka z napisem " Nie dotyczy i symbol roweru" ale taki zestaw znaków powinien stanąć po lewej stronie drogi i dodam że na każdym skrzyżowaniu powinno tak być a są po drodze do ul.Legionów 2 skrzyżowania i co najważniejsze przy skrzyżowaniu z ul. Legionów dla rowerzystów powinny stanąć znaki A-7 (ustąp pierwszeństwa z tabliczką przebiegu drogi głównej) tam teraz nie ma żadnych znaków. W jaki sposób rowerzysta ma ocenić kto ma pierwszeństwo?

Jest to wielki bubel jaki powiat nam zrobił organizując tu drogę dla rowerów. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydała podręcznik z wytycznymi organizacji ruchu rowerowego i warto z niego skorzystać czasami.

 

Jak powinno to wyglądać? Jeżeli jezdnia ma szerokość ponad 3,5 metra, to od strony wjazdu z ul. Legionów należy zlikwidować znaki B-36 ( zakaz zatrzymywania) zostawić znaki D-6 (przejście dla pieszych) B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych) D-3 (droga jednokierunkowa) z tabliczką "Nie dotyczy i symbol roweru" oraz znak B-43 (strefa ograniczonej prędkości) z prędkością do 30 km/h.

Od skrzyżowania z ul. Lewą i Sterlinga po prawej stronie jezdni wymalować znaki na jezdni P-27 które trzeba stosować co 50m.

Dodam, że zniknąłby problem mieszkańców z parkowaniem swoich pojazdów przy posesjach. Przykład takiego odcinka pokazuje niżej ściągnięty z podręcznika KRBRD.

 

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

varan
varan 26.02.2020, 17:18
Biorąc pod uwagę wiedzę na temat przepisów i stosunek tomaszowskich kierowców do rowerzystów zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kontrapas niż kontraruch.
Kontrapasy powinny powstać na wszystkich jednokierunkowych ulicach w centrum, ale niestety ktoś wolał wybudować na remontowanych ulicach pięciometrowe chodniki i trzymetrowe zieleńce, zamiast ułatwić życie rowerzystom.
m&m
m&m 26.02.2020, 12:23
Fajnie, że ktoś zajmuje się takimi rzeczami. Proponuję zwrócić uwagę na miejsca, gdzie błędne oznaczenia mogą sprowadzić dużo większe nieszczęście, bo prędkości pewnie większe niż na osiedlach. Np. odcinek nowej(nie taka już nowa w sumie) drogi wzdłuż trasy od strony Zaborowa, pomiędzy wiaduktem i rondem wieńczącym ul. Orzeszkowej a rondem kończącym ul Ujezdzką. Droga prowadzi przez wzniesienie. Nie widać aut jadących z naprzeciwka. Natomiast oznaczenie wymalowane na asfalcie sugeruje, że możemy brać się za wyprzedzanie (pojedyńcza ciągła zamiast podwójna.). Ktoś nie znający okolic może się zasugerować tymi pasami (które zwykle przecież w takich miejscach powinny być malowane podwójnie) i porządnie z kimś się walnąć czołowo.
AK-47
AK-47 26.02.2020, 17:45
W Kodeksie są jeszcze inne przepisy mówiące w jakich sytuacjach nie wolno wyprzedzać.....
m&m
m&m 28.02.2020, 08:11
Oznaczenie jezdni wprowadza kierowcę w błąd. Ktoś nie znający ukształtowania terenu nie musi się spodziewać, że nie widac auta jadącego z przeciwka...Tym bardziej, ze oznaczenia teoretycznie pozwalają na wyprzedzanie. Co tu jest do mądrowania O AK-47 chodzący ( jezdzacy) kodeksie.???
AK-47
AK-47 28.02.2020, 16:38
Cyt. "Ktoś nie znający ukształtowania terenu nie musi się spodziewać, że nie widac auta jadącego z przeciwka..." Większej bzdury nie słyszałem
Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602
U S T AWA
z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym1)

Oddział 6
Wyprzedzanie
Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić
się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez
utrudnienia komukolwiek ruchu;
.....7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
Gdy nie ma oznakowania poziomego lub jest niewidoczne ta właśnie zasada obowiązuje.
I jeszcze jedno. Sytuacja gdzie wymalowane są dwie linie np. ciągła i przerywana oznacza, że kierujący od strony linii ciągłej nie może jej przekraczać.Może to robić jadący po stronie linii przerywanej. Jeżeli są dwie linie ciągłe nie wolno ich przekraczać obydwu jadącym.
m&m
m&m 28.02.2020, 07:26
Tak o AK -47 chodzący ( jezdzacy) kodeksie. Ale przeciętny kierowca , taki jak ja, do tego nie znający tej drogi może się sugerować liniami i wyskoczyć na czołóweczkę.
AK-47
AK-47 28.02.2020, 16:40
To proszę się nie sugerować liniami tylko myśleć! To nie boli.
m&m
m&m 29.02.2020, 07:49
Zrozum chodząca encyklopedio, ze tam wcale nie trzeba się od razu domyśleć, że jest wzniesienie. A linie są po prostu mylące i namalowane błędnie. Bo po to są żeby pokazywać kierowcy z jakim odcinkiem drogi ma do czynienia. A tam po prostu powinna być podwójna ciągła. Czego jeszcze nie rozumiesz??? Większej bzdury nie słyszałeś? Zazdroszczę Ci życia pełnego mądrych rzeczy. "proszę się nie sugerować liniami"- to po co one są? Wystarczy, że posluchasz siebie, to zaczniesz te bzdury nagle słyszeć....
AK-47
AK-47 29.02.2020, 20:54
Skoro nie chcesz widzieć co masz przed sobą no to wyprzedzaj przed wzniesieniem.....Staniesz się bohaterem kroniki policyjnej....pośmiertnie. Ale zanim to się stanie proponuję przeczytać i zrozumieć obowiązki zawarte w Prawie o Ruchu Drogowym bo jeśli będziesz miał czołóweczkę to przede wszystkim będą Cię rozliczać z Art. 24 ustęp 1 i 7....
m&m
m&m 01.03.2020, 06:39
Ty masz naprawdę problemy że sobą. Chodzi wlasnie o to, że kierowca nie znający tej drogi wcale nie musi pomyśleć, że droga przed nim może kłaść na tyle, że nie widać auta. Tym bardziej, że w takim miejscu powinna być podwójna ciągła. A Ty dalej te swoje brednie. Co za uparty osioł.
AK-47
AK-47 01.03.2020, 14:48
Ale tu się droga nie kładzie tylko widać przed sobą wzniesienie!!! Wiesz co to wzniesienie? To taka górka za którą nie widać czy coś z przeciwka nadjeżdża. A co zrobisz błyskotliwy mistrzu intelektu jak oznakowanie poziome stanie się niewidoczne a ty pojedziesz na czołówkę?....Jak to wytłumaczysz drogówce?...Jeżeli oczywiście zdołasz przeżyć Ty brakujące ogniwo w teorii Darwina....Wiesz co to jest ostrożność?...Ostrożny "Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu" PS. A kierowca musi myśleć. Bez względu na oznakowanie!
m&m
m&m 01.03.2020, 19:39
To po co te wszystkie rozkminki na temat błędnego oznaczenia na osiedlach itd? Przecież bez tego też by się dało jeździć rozsądnie... Jak według Ciebie powinna być tam linia? Krotko:Podwojna czy pojedyncza? Skoro tam się narysowało pojedynczą, to po co na wcześniejszym zakręcie jest podwójna? Przecież też ktoś, kto zdał testy na prawko powinien się domyśleć, że na zakręcie lepiej się nie brać za wyprzedzanie. Sypiesz paragrafami z kodeksu a za chwilę piszesz, że te znaki, to w ogóle można malować i stawiać w cały świat, bo sie można domyśleć. Ja PO prostu twierdzę, że PRZED WZNIESIENIEM POWINNA BYC podwójna a Ty się po prostu czepiasz tego na siłę pieprząc coś, że będę wyszukiwać na czołówki? Ze stane i nie bede jechal, bo linii nie widać? Na siłę wyszukujesz jakieś bzdurne usprawiedliwienia swojej chęci powyzywania sie i udowodnienia żeś najmądrzejszy. Wez sie zapisz na jakis boks albo pouprawiaj sex, to moze Ci adrenalina przed klawiaturą trochę opadnie. Chyba, że tylko w gębie jesteś mocny i z kobietami też problemy, no to już wiem, skąd tyle wytrwałości w internetowym hejcie.
AK-47
AK-47 02.03.2020, 16:00
Nic nie wiesz gamoniu! I nie rozumiesz tego co napisałem. Ciebie to trzeba za rączkę prowadzić bo jak ci nie napiszą (raczej namalują na drodze bo napisane jest Kodeksie) to umarł w butach...Ja mówiłem o wyprzedzaniu! Wyprzedzaniu!....A na zakręcie można wyprzedzać! I przed wzniesieniem również! A jaka tam powinna być linia?....Nie musi być jej w ogóle.
m&m
m&m 02.03.2020, 16:39
No tak. Na zakręcie, gdzie można wyprzedzać -podwójna, a przed górką, gdzie nie można( nie no wg Ciebie mozna- już się gubię ) -pojedyncza. Wszystko git. Zacytuj sobie cały kodeks nawet tutaj. Tylko jeszcze trzeba umieć czytać i stosowac ze zrozumieniem . A ty zaslepiony swoja pseudomadroscia i nienawiscia nie potrafisz pomyśleć. Wszystko zinterpretujesz w taki sposob , zeby było po prostu na przekór. Dobrze radzę sex albo przynajmniej jakiś sport. Na mnie działa i człowiek ma dzieki temu trochę świeżego spojrzenia oraz dystansu . A tobie to bezwzględnie potrzebne. I mnie nie wyzywaj mnie od gamoni, bo sie rozpłaczę. Proszę.
AK-47
AK-47 02.03.2020, 17:04
Nigdzie nie napisałem gdzie ma być podwójna. Napisałem, że może jej nie być w ogóle. Napisałem również, że można wyprzedzać pod górkę i na zakręcie.To, że się gubisz mnie nie dziwi. To wynik niedouczenia. Faktycznie gamoniem nie jesteś.Jesteś raczej brakującym ogniwem w teorii Darwina...z szansą na nagrodę.
m&m
m&m 02.03.2020, 23:01
Dobra. Nie powtarzaj się już tym Darwinem, bo to nie jest az takie smieszne. Ale rozumiem. Toksyny, z braku spelnienia w cielesnych aspektach zycia, zbieraja sie w organizmie co daje brak lotnosci umyslu i ciagle zly nastroj i co za.tym idsie nieuzasadniona agresje do otoczenia. Od początku. Czy malując w tym miejscu linie namalowalbys podwójna czy pojedyncza? Odpowiedz tak lub nie. Przepraszam, ze wczesniej się tak rozpisywalem. Bo widzę, ze nie zrozumiałeś prostoty tego problemu. I stąd twoja agresja. To jak. Gdzie te podwójne się powinno malowac? Czyż nie w takich właśnie miejscach?
AK-47
AK-47 02.03.2020, 23:21
Nie malowałbym wcale....A tak w ogóle Twoja lotność umysłu pozwala sądzić iż siadasz do klawiatury zaspokojony....
m&m
m&m 03.03.2020, 06:43
Nie no zrobiłeś awanturę i naublizales mi, to odpowiedz na to proste pytanie. Miałem rację, że linia powinna być podwójna, czy nie? Pozniosko cie w tej sprawie czy nie? Malowanie " wcale ", to nie odpowiedź, bo po prostu się linie maluje na jezdniach tym bardziej nowych. A zaniepokojony rzeczywiście siadlem do klawiatury. Ale bezpieczeństwem kierowców...
AK-47
AK-47 03.03.2020, 07:06
Czytasz nieuważnie to nie rozumiesz tego co napisane....Pytałem czy siadasz do klawiatury zaspokojony....Możesz wskazać w którym miejscu naubliżałem Ci?....
m&m
m&m 03.03.2020, 09:24
Nie chcę rozmawiać z Tobą o moim zaspokajaniu;D A co do naubliżania, to nie będę wskazywał, bo mnie to i tak nie rusza, więc passs.
AK-47
AK-47 03.03.2020, 18:01
Ale do mnie takie wycieczki możesz robić?....
m&m
m&m 04.03.2020, 08:13
"Nic nie wiesz gamoniu!", " ...Ty brakujące ogniwo w teorii Darwina...." vs " ...uparty osioł... ", "...o AK -47 chodzący ( jezdzacy) kodeksie...". Takich wycieczek jak Ty nie robię. Jak zaczynasz wyzywać kogoś od gamoni, to spodziewaj się najgorszego, choć ja się powstrzymywałem. Zresztą szkoda czasu na takie napinki, bo reszta chciała chyba czytać o przepisach ... pass nr2
AK-47
AK-47 04.03.2020, 10:08
Zacząłeś to masz.... A Twoje odwoływanie się do seksualnego zaspokojenia?....
m&m
m&m 04.03.2020, 14:39
...lub do sportu, który przemilczałeś...
AK-47
AK-47 04.03.2020, 16:28
Sport tu jest nieistotny. Twoje odwoływanie sie do spraw seksu w tym kontekście jest co najmniej niestosowne.
A "nic nie wiesz gamoniu" napisałem w związku z zarzucaniem mi hejtu.
Cyt.: " Chyba, że tylko w gębie jesteś mocny i z kobietami też problemy, no to już wiem, skąd tyle wytrwałości w internetowym hejcie." I kto tu uprawia hejt?
m&m
m&m 04.03.2020, 22:19
Ja. Poza tym wszystko co miałem napisać, to już napisałem w tym temacie. Do następnego.
AK-47
AK-47 05.03.2020, 19:15
Najpierw prowokujesz a później w płacz....
m&m
m&m 05.03.2020, 21:02
Po prostu skończyłem z Tobą. Nie chce.mi się ciągnąć tych twoich gorzkich żali.Odbiegasz od tematu, bo po prostu sam powinienes sie splakac. Nie potrafisz odpowiedziec na proste pytanie. Nie chcesz, bo wyjdziesz na pieniacza. Wrzynasz się jak przysłowiowe matki w dupę z tym podbijaniem tematu Ta dyskusja się rozpoczęła, bo się przyczepiles do mojej wypowiedzi. Ile razy mam pisac, ze pasuję, bo to ponizej poziomu przyzwoitosci, ktorej Tobie brakuje Kurde. Odczep sie rzepie. Zrozum. Ja nie płacze, tylko Ci przytakuje juz ze znudzenia, bo ile można kopać leżącego. Jesteś nudny. Może następnym razem Ci lepiej pójdzie z kimś innym. Tylko zawsze przemyśl zanim się znów do kogoś przywalisz i zaczniesz wyzywać od gamoni. Ile ty masz lat? Tu nazwałem się ak-47, ale chyba strzelasz slepakami...
AK-47
AK-47 05.03.2020, 23:10
Weź kredę do samochodu i sobie domaluj....brakujące linie. I nie płacz już.....
m&m
m&m 06.03.2020, 06:54
I w tym miejscu idzie fala hejt, który na Ciebie wylewam, bo Ci się należy jak psu buda... A teraz ponownie na chwilę wróćmy do meritum sprawy: malując linie na jezdni przed górką namalowalbys : A. pojedynczą. B . podwójną. C. inna odpowiedz. To prosty test, ale podpowiadam, że B, bo patrząc powyższe masz kłopoty z prostymi pytaniami. A nie ty już chyba nawet z tym nie dyskutujesz. Ale jak z Ciebie taki kpiarz, to napisz w tych pary wątkach, żeby sobie sami te oznaczenia autorzy pozmnieniali. Bo jesteś wielki i mądry ak. Ostry jak k.. brzytwa... buhahahahahahahahahahahahaha. HAHAHA
AK-47
AK-47 06.03.2020, 17:09
Tylko idiota opowiada dowcipy i sam się z nich śmieje....A Ty na której wyprzedzałbyś?...
Kierowca
Kierowca 26.02.2020, 09:44
Ta droga jest za waska, zeby parkowaly auta, jezdzily auta i byl pas dla rowerzystow.
Kierowca II
Kierowca II 26.02.2020, 12:01
Oczywiście, że tak.
Do tak wskazanego projektu należałoby zlikwidować chodnik. Ale nie o to chyba chodzi?

Pozostałe