Jak to się robi na wschodzie

  • 29.02.2020, 10:37 (aktualizacja 29.02.2020, 22:10)
  • Michał Zieliński
Jak to się robi na wschodzie
Koronawirus pojawił się na na poczatku w Chinach. Co prawda Tajlandia nie lezy w bezpośrednim sąsiedztwie najliczniejszego państwa świata, jednak zagrożenie zachorowaniami jest tam dużo większe niż w Polsce. Jak sobie radzą mieszkańcy tego miasta. Pisze o tym nasz przyjaciel, od jakiegoś czasu mieszkający i studiujący w Bangkoku.

W Bangkoku faktycznie nie widzę, żeby było tak źle jak w Japonii czy Korei. Być może datego, że jest ciepło. Na pewo mogę powiedzieć, że tajlandczycy są bardzo ostrożni.  Gdzie się tylko da jest żel do dezynfekcji, nawet w autobusach. Jakiś student przyznał się, że był w Japonii i wczoraj pół naszej uczelni zdezynfekowali.

Po świętach tajskiego nowego roku (songkran będą w kwietniu) wszystko będzie dobrze, ponieważ wirusa zabije wysoka temperatura. Tak zapewniają władze. No i przedłużyli songkran chyba do 9 dni, żeby napędzicć gospodarkę. Ludzie teraz, z uwagi na zagrożenie zarażenia za bardzo nie chcą nigdzie podróżować. Wielu moich znajomych pozostaje na miejscu, mimo, że mieli zwyczaj w czasie songkran wyjeżdżać

Jest tutaj wiele szpitali, w tym prywatne i mimo to, ludzie organizują się i robią warsztaty o tym jak zapobiegać zachorowaniom, czy jak zrobić żel antybakteryjny.

Na mojej uczelni funkcjonuje instrukcja, że jeśli ktoś się źle poczuje powinien nie wychodzić z domu i poinformować profesorów na uczelnii (z racji tego, ze kazdy student ma doradcę w postaci profesora) albo wladze uczelni. Oni dalej już beda organizować pomoc np. poinformują służby medyczne i sanitarne. Sami profesorowie mówią żeby nie chodzić tam, gdzie jest dużo turystów czy w inne bardzo zatłoczone miejsca. Teraz będą u nas egzaminy. Wpuszczą nas ne nie dopiero po sprawdzeniu stanu zdrowia. 

Sporym problemem jest też gospodarka. Wiele firm upada, ponieważ podzspoły do produkowanego sprzętu sprowadzało z Chin. 

****

Mieszkacie poza Polską? Napiszcie do nas, jak w miejscu, gdzie jesteście radza sobie z koronawirusem. 

 

Michał Zieliński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kicay
kicay 29.02.2020, 23:20
"Co prawda Tajlandia nie leży w bezpośrednim sąsiedztwie najliczniejszego państwa świata, jednak zagrożenie zachorowaniami jest tam dużo większe niż w Polsce. Jak sobie radzą mieszkańcy tego miasta."
No nie wiem - do tej myślałem, że Tajlandia to pastwo powstałe po Syjamie. Ale cóż - człowiek uczy się całe życie.

Pozostałe